Zwierzęta od A do Z

Kropka
2022-05-18
2022-05-18
Grażyna Winiarska

Zwierzęta od A do Z są przepiękną książką dla młodszego czytelnika, który chce dowiedzieć się więcej o otaczającej go naturze. Dla młodych zoologów wyprawa w krainę zwierząt będzie niezapomnianym przeżyciem, do którego serdecznie zachęcam.

Zapraszam do całej recenzji :)

Zapraszam do całej recenzji :)

Zamiłowanie do nauk przyrodniczych można rozpalać w dzieciach od najmłodszych lat. Naturalnie w książkach dla najmłodszych pojawiają się zwierzęcy bohaterowie, z czasem zaś przechodzimy do lektur bliższych rzeczywistości, opisujących zwyczaje zwierząt w naturalnym środowisku. A jeśli naszym pociechom i to za mało, dobrze podsunąć im "Zwierzęta od A do Z" Julesa Howarda i Jaroma Vogela.

Ta książka jest skierowaną do młodszych czytelników publikacją prezentującą informacje o przeróżnych gatunkach zwierząt. Po krótkim wprowadzeniu znajdziemy w niej kolejne działy zgodne z taksonomicznym podziałem królestwa zwierząt. Każdy dział to inna gromada zwierząt: bezkręgowce, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki.

W każdym dziale znajdziemy krótką charakterystykę danej gromady zwierząt, zestaw cech, które łączą przedstawicieli różnych gatunków i pozwalają zakwalifikować do tej, a nie innej jednostki systematycznej. Dalej zaś, w ramach poszczególnych grup, znajdziemy prezentację przykładowych gatunków.

Każde opisane stworzenie ma podaną pełną nazwę gatunkową po polsku i łacinie, a następnie krótką notkę towarzyszącą ilustracji, opisującą najważniejsze cechy gatunku, miejsce występowania, wielkość i dietę. Wszystko to w encyklopedycznym skrócie.

Ta wspaniała publikacja, traktująca młodego odbiorcę z pełną powagą, pozwala czytelnikowi studiować bogactwo królestwa zwierząt godzinami. Pozwala zgłębiać jego tajniki i rozbudza ciekawość. Jest starannie wydana, w większym formacie i sztywnej oprawie, a ilustracje na stronach są wykonane z pełną starannością i dbałością o detale. To książka idealna dla początkujących pasjonatów nauk przyrodniczych, pragnących poznawać bioróżnorodność naszej planety. Jest to też książka na lata, nie do jednorazowej lektury, ale wielokrotnego przeglądania, wyczytywania, wyszukiwania. Jest ciekawa, ale też przypomina "poważne" naukowe publikacje - ma nawet indeks, w którym znajdziemy zarówno nazwy polskie, jak i łacińskie i łatwiej odnajdziemy na stronach dany gatunek. Sama jestem tą książką zafascynowana i z przyjemnością ją podczytuję. Polecam gorąco.

To kolejna wartościowa książka w katalogu Wydawnictwa Kropka. Jest trzecim tytułem w serii, po tomach o dinozaurach i owadach. Autor Jules Howard, który jest zoologiem, brytyjskim ekspertem przyrody i dziennikarzem, przedstawia w niej w bardzo szczegółowy sposób ponad 300 gatunków zwierząt. 👍 Książka jest podzielona na następujące części: ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby i bezkręgowce. W każdym rozdziale znajduje się wprowadzenie z charakterystyką poszczególnej rodziny zwierząt oraz podrozdziały z omówieniem zwierząt w zależności od różnych cech. Wszystkie hasła są dokładnie zilustrowane, a krótkie teksty prezentują kluczowe cechy danego gatunku. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/08/zwierzeta-od-do-z.html

Zdumiewająca bogactwem, zachwycająca różnorodnością, niby znajoma, a jednak wciąż nieodkryta. Tajemnicza, niezwykła, niejednorodna. Jednym słowem – fascynująca! Fauna, bo o niej mowa, od zawsze stanowiła źródło zainteresowania człowieka. Niestety nie zawsze było to dla przedstawicieli świata zwierząt dobre, gdyż do zagłady wielu gatunków przyczynił się (i co gorsza wciąż to robi) człowiek.

O wielu z tych gatunków, które są na skraju wymarcia można przeczytać w encyklopedii zwierząt Julesa Howarda wydanej w Polsce przez @wydawnictwo_kropka pod tytułem „Zwierzęta od A do Z”. Jest ona trzecim tytułem w serii, po dinozaurach i owadach. Autor na nieco ponad 180 str. prezentuje ok. 300 gatunków, a wyselekcjonowane przez niego zwierzęta w pełnej krasie obrazują barwność, niezwykłość i bogactwo fauny.

Zwierzęta zaprezentowano w 6 kategoriach: bezkręgowce, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. W każdym rozdziale znajduje się wprowadzenie charakteryzujące daną rodzinę zwierząt, a także podrozdziały grupujące zwierzęta wg różnych cech, w których autor dokonuje prezentacji 2-4 gatunków.

Na opis składa się charakterystyka gatunku, m.in. miejsce występowania, dieta, wielkość oraz ciekawostki, często uwzględniające informacje o statusie gatunku, tj. na ile jest zagrożony wyginięciem. Przystępny i ciekawy opis wzbogacają ilustracje Jaroma Vogela utrzymane w nurcie naturalistycznym, odzwierciedlające rzeczywisty wygląd zwierzęcia.

„Zwierzęta od A do Z” to książka pełna kształtów i kolorów, wypełniona po brzegi wiedzą, pasją i miłością do zwierząt. Przekazuje informacje, którym można ufać ze względu na zawodowe doświadczenie autora, który jest zoologiem. To książka, która za każdym razem zabiera nas w niezwykłą, pełną tajemnic i ciekawostek podróż do świata, który jest tuż obok, a który zbyt rzadko dostrzegamy i doceniamy. I chociaż prezentuje tylko niewielki urywek świata zwierząt, to może zapewnić rozrywkę na długi czas i oferuję solidną porcję wiedzy.

Ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby, bezkręgowce – ponad 300 gatunków zwierząt w jednej publikacji, to nie lada gratka dla każdego młodego odkrywcy przyrody.

Jules Howard Brytyjski ekspert w dziedzinie dzikiej przyrody, zoolog, autor książek i dziennikarz; w sposób prosty i przejrzysty przedstawia charakterystykę każdego gatunku fauny.

Oprócz ciekawostek związanych ze zwierzętami, poznacie ich wielkość, dietę i miejsce występowania.

Bardzo pomocny jest indeks gatunków; alfabetycznie znajdziecie interesujące was istoty.

Ilustracje są dopracowane, kolorowe, wyróżniające cechy szczególne dla konkretnego zwierzęcia. Muszę przyznać, że sam zagłębiłem się w tę książkę i ciężko mi było się od niej oderwać.

Polecamy dla całej rodziny!

Oprócz ciekawostek związanych ze...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Dziś coś dla pasjonatów zwierząt! Jules Howard napisał wspaniałą książkę „Zwierzęta od A do Z”. Ilustracje autorstwa Jaroma Vogela są piękne i idealnie współgrają z tekstem. Książka została wydana przez @wydawnictwo_kropka.

Czy wiedzieliście, że ssaki stanowią tylko 5% zwierzęcych form życia na Ziemi? Słyszeliście kiedyś o dżdżownicy australijskiej, która dorasta do 3 m długości lub skrzydlicy pstrej, która doprowadza do zmian w ekosystemach? O ile wiemy, jak wygląda żyrafa sawannowa czy hipopotam nilowy, to już trudniej nam sobie przypomnieć wygląd ariranii amazońskiej lub czepiaka ciemnego. W książce zostały opisane niesamowite gatunki zwierząt, tych bardzo znanych i tych całkiem egzotycznych i niespotykanych. Dzięki temu stanowi ona cenne źródło wiedzy zoologicznej, a jej lektura jest bardzo ciekawa.

Książka została podzielona na 6 rozdziałów: Bezkręgowce, Ryby, Płazy, Gady, Ptaki i Ssaki. Każdy rozdział zaczyna się opisem gromady, następnie podane są przykłady rodzin i gatunków występujących w obrębie danej gromady. Znajdziemy tu też krótki nagłówek opisujący rodzinę, podstawowe informacje i ciekawostki o gatunkach, a także nazwy zwyczajowe i naukowe zwierząt. Ta bardzo ciekawa pozycja będzie lekturą na wiele dni. Na końcu książki znajduje się indeks ułatwiający poruszanie się po książce.

Polecamy dla wszystkich małych przyrodników. Nam książka umilała dzisiejsze niedzielne przedpołudnie.

Wiek czytelników: 5+
Liczba stron: 192

To już trzecia zachwycająca książka - leksykon w znakomitej serii " Od A do Z".
Pierwsze były Dinozaury, następnie Owady, a teraz Wydawnictwo Kropka otwiera przed młodym czytelnikiem wrota do królestwa Zwierząt.

Oczywistym jest fakt, że nie znajdziecie tu wszystkich stworzeń, jakie zamieszkują naszą planetę (część z nich zapewne nadal czeka na odkrycie),ale wybór zaprezentowany przez Julesa Howarda - eksperta w dziedzinie zoologi i ekologii, sprawi, że fascynujący świat zwierząt stanie przed Wami otworem. Przemierzycie morskie głębiny, podziemne tunele, niebiańskie przestworza, lasy tropikalne, ale i znane nam łąki i bagna. Zwiedzicie stepy, pustynie, a także zimne tereny koła podbiegunowego i naprawdę wiele, wiele więcej.

Po krótkim wstępie od Autora znajdziecie czytelną instrukcję jak korzystać z tej książki. Można odkrywać strona po stronie kolejne, nowe i dobrze nam znane gatunki, a można wybiórczo szukać ciekawych informacji. Poruszanie się po tym leksykonie z pewnością ułatwi także znajdujący się na końcu indeks. A każda z dużych sześciu grup została objaśniona i scharakteryzowana tak, byście nie mieli wątpliwości co je łączy. Poznajcie wybrane gatunki: bezkręgowców, ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków.

Agrest Morski, Hiszpańska Tancerka, Rawka Błazen, Świtezianka Błyszczcząca, Manta, Ropucha Zwyczajna, Mamba Czarna, Sęp Łysy, Mandryl, Wampir Zwyczajny, Kapibara, Kret Europejski, Panda Wielka czy Płetwal Błękitny to tylko niektóre z ponad 300 gatunków jakie tu znajdziecie.

Przepięknie wydana, kolorowa, pełna ciekawostek będzie nie tylko ozdobą biblioteczki, ale też cennym źródłem wiedzy i naprawdę posłuży na lata.

Dajcie się zaprosić na spacer po tym niezwykłym świecie i odkryjcie tajemnice świata zwierząt.

To już trzecia zachwycająca książka - leksykon w znakomitej serii " Od A do Z".

• Samodzielne
  • Dla dzieci