Kodeks Prawa Kanonicznego

Okładka książki Kodeks Prawa Kanonicznego praca zbiorowa
Okładka książki Kodeks Prawa Kanonicznego
praca zbiorowa Wydawnictwo: Pallottinum religia
768 str. 12 godz. 48 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Codex Iuris Canonici
Wydawnictwo:
Pallottinum
Data wydania:
2022-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
768
Czas czytania
12 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788370149222
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4055
404

Na półkach: , ,

Wśród dokumentów, które zasługują na szczególne zainteresowanie znajduje się opracowany przez lata znowelizowany kodeks, który wszedł w życie w 1984 r. zastępując obowiązujący od 1917 stary kodeks. Jest to zbiór aktów prawnych, które regulują najdrobniejsze rozstrzygnięcia w każdej sferze życia Kościoła. Kościół jest instytucją, która tego typu dokumenty nie tworzy z dnia na dzień, jest on wynikiem jego dwóch tysięcy lat tradycji i zawiera w sobie całą mądrości i bogactwo jego doświadczeń. Nie ma przestrzeni, która by nie była przeanalizowana i dokładnie zweryfikowana. Prawo jest dla wszystkich wspólnot jednym z najważniejszych aktów, na którym opierają swoją działalności. Słowa Chrystusa, że nie przyszedł znieść prawa, ale je wypełnić jest wskazówką, że dzieło Boże regulowane jest również Bożymi zasadami, które Kościół odczytuje i w zgodzie z zapisami Ewangelii i na podstawie słów Jezusa interpretuje i wyjaśnia, z założenia, że dzięki temu można uporządkować i nadać rytm ludzkiemu życiu. Wiemy, jakie są normy zachowań i wiemy, jak według nich postępować. To nam ułatwia tę trudną wędrówkę za Chrystusem, Prawo uwzględnia również kary i sankcje za złamanie jego przepisów. To też konieczne, by w nasze życie nie wkradł się chaos, zwłaszcza dzisiaj, w dobie kiedy wszystko, co wiąże się z Kościołem jest na cenzurowanym, dokładnie trzeba obserwować, w jaki sposób radzi on sobie z rożnymi wyzwaniami współczesności, w odniesieniu do kwestii moralnych, ale i dyscypliny wewnątrzkościelnej Takie rozstrzygniecie, jak wydalenie ze stanu kapłańskiego kapłana oskarżanego o pedofilie, czy rozwiązanie węzła małżeńskiego to dziś szczegółowe problemy, które dokładnie są opisane z wszystkimi i procedurami, które mają być przestrzegane. To pozwala, by przejrzystość działań była wyrazista i nie budziła żadnych kontrowersji. I choć Kościół zawsze podkreślał, że litera prawa jest ważna, ale również trzeba mieć przed oczyma wymiar ludzki, i w tym kontekście dokonywać wszelkich ocen, to jednak i tak musi to być w oparciu o obowiązujące prawo. Miłosierdzie miłosierdziem, ale nie może być tak, żeby zabrakło sprawiedliwości. Wszystkim szukającym szczegółowych i ciekawych prawnych rozwiązań w rożnych sferach życia przez pryzmat interpretacji rzeczywistości przez Kościół polecam tę lekturę.

Wśród dokumentów, które zasługują na szczególne zainteresowanie znajduje się opracowany przez lata znowelizowany kodeks, który wszedł w życie w 1984 r. zastępując obowiązujący od 1917 stary kodeks. Jest to zbiór aktów prawnych, które regulują najdrobniejsze rozstrzygnięcia w każdej sferze życia Kościoła. Kościół jest instytucją, która tego typu dokumenty nie tworzy z dnia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    18
  • Chcę przeczytać
    12
  • Posiadam
    7
  • Religia
    3
  • Teraz czytam
    1
  • Teologia, religia, wierzenia, mitologie, krytyczna analiza, religioznawstwo, świadectwa wiary, pisma mistyczne, ufolodzy, sekty, masoneria
    1
  • Religia i duchowość/Filozofia
    1
  • Studia
    1
  • Wcześniejsze
    1
  • Akademik nr 1
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kodeks Prawa Kanonicznego


Podobne książki

Przeczytaj także