Komiks. Opowiadanie obrazem

Okładka książki Komiks. Opowiadanie obrazem Bartosz Kurc
Okładka książki Komiks. Opowiadanie obrazem
Bartosz Kurc Wydawnictwo: Kurc Cykl: KOMIKSoTEKA (tom 1) językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
KOMIKSoTEKA (tom 1)
Kurc
2021-01-01
2003-01-01
9788395200397

Okładka książki Niewinne dzieci Olgierd Olaf Ciszak, Aleksandra Czubek-Spanowicz, Bartosz Kurc, Marcin Nowakowski, Janusz Ordon, Sylwia Restecka, Hubert Ronek, Artur Sitnik
Niewinne dzieci Olgierd Olaf Ciszak...
Okładka książki Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o piłce... Michał Będkowski, Tomasz Bereźnicki, Krzysztof Chimkowski, Daniel Delatour, Sebastian Frąckiewicz, Jacek Frąś, Daniel Grzeszkiewicz, Piotr Jagodziński, Piotr Janowczyk, Tymek Jezierski, Karol Kalinowski, Tomasz Kleszcz, Alex Kłoś, Paweł Kłudkiewicz, Robert Konsztat, Karol Konwerski, Janek Koza, Piotr Kubasik, Tomasz Kuczma, Bartosz Kurc, Marek Lachowicz, Tomasz Lew Leśniak, Adrian Madej, Tomasz Niewiadomski, Krzysztof Ostrowski, Tomasz Pastuszka, Paweł Piechnik, Maciej Ponomarew, Maciej Prożalski, Jakub Rebelka, Norbert Rybarczyk, Maciej Sieńczyk, Rafał Skarżycki, Mateusz Skutnik, Michał Śledziński, Przemysław Surma, Piotr Szreniawski, Robert Trojanowski, Przemysław Truściński, Piotr Zdanowicz, Paweł Zych
Wszystko, co c... Michał Będkowski,&n...
Okładka książki Zeszyty komiksowe #02: (polska) rzeczywistość w (polskich) komiksach Arkadiusz Bilecki, Michał Błażejczyk, Jakub Demiańczuk, Tomasz Drabik, Adam Gawęda, Krzysztof Gawronkiewicz, Daniel Gizicki, Konrad Grzegorzewicz, Damian Handzelewicz, Tomasz Kontny, Karol Konwerski, Bartosz Kurc, Tomasz Marciniak, Katarzyna Nowakowska, Jarek Obważanek, Janusz Pawlak, Psor, Marcin Puźniak, Anna Pycka, Hubert Ronek, Michał Siromski, Bartosz Słomka, Maciej Sokal, Rafał Szłapa, Marek Turek, Konrad Wągrowski, Clarence Weatherspoon, Dennis Wojda, nicun
Zeszyty komiks... Arkadiusz Bilecki, ...

Kolejna wspaniała pozycja dotycząca komiksu. Dla miłośników komiksu pozycja obowiązkowa. Przeczytałem kilka tomów z serii Komiksoteka i czekam na kolejne.

Pozycja dobra na wprowadzenie do tematu, tym bardziej, że autor unika smęcenia. Oczywiście, mogłaby być grubsza i trochę inaczej rozłożone akcenty ale jest OK :) Przydałaby się też lepsza korekta bo trafiają się paskudne literówki.

Książka jest krótka co daje jej wielkiego plusa, bo jest dobra dla początkujących czytelników komiksu. Nie muszą się oni przebijać przez akademicki bełkot, a mogą podnieść swoja wiedze na temat komiksu. To jest taka wędka by dalej zatopić się w teorie komiksu. Tacy ludzie niech jedna gwiazdkę sobie dodadzą do oceny.
Więcej : https://www.youtube.com/watch?v=hnROSlcZ3jw

Więcej : https://www.youtube.com/watch?v=hnROSlcZ3jw

Każdy, kto przeczytał wcześniej parę opracowań dotyczących sztuki komiksu, będzie już znać większość treści zawartej w książce "Komiks – opowiadanie obrazem". Pewnie niewiele z tych osób kolekcjonuje podobne publikacje dla kilku nowych wiadomości (jak szaleńcy mojego pokroju),dlatego tę pozycję poleciłabym raczej czytelnikom dopiero zaczynającym przygodę z komiksem. Będzie ona także doskonałym sposobem na poszerzenie perspektywy badawczej na polu innych dziedzin – filmu, literatury czy sztuk plastycznych – ponieważ autor daje odbiorcy wiele wytrychów łączących je z komiksem. Z drugiej strony dobrze mieć już za sobą kilka komiksowych lektur, aby móc zweryfikować tezy stawiane przez Bartosza Kurca, które czasami wydają się dyskusyjne (np. twierdzenie, że kadry na całą planszę najczęściej przedstawiają sceny dynamiczne, kiedy to wcale nie musi być reguła, a ja nawet przychylałabym się do tezy wręcz przeciwnej).

Cała recenzja na: http://zcyklu.pl/na-czasie/441/Opowiadanie-slowem-o-opowiadaniu-obrazem

Sprawia to wrażenie pracy magisterskiej, ale w samej książce brak informacji to potwierdzających (bądź są one łatwe do przeoczenia). Autor dosyć pobieżnie zajmuje się kolejnymi pozycjami, maksymalnie kilka stron poświęcając danemu tytułowi czy zagadnieniu. Czyta się to szybko, natomiast to raczej powtarzania z kilkoma dopowiedzeniami do publikacji Jerzego Szyłaka, więc jeśli ktoś zaczął od tego drugiego autora, to tu nie znajdzie nic nowego.

• 59a Literatura o komiksach
  • 🍱 Komiksy