Ostatnia opadła gwiazda

Okładka książki Ostatnia opadła gwiazda Graci Kim
Okładka książki Ostatnia opadła gwiazda
Graci Kim Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Klany Obdarzonych (tom 1) Seria: Rick Riordan przedstawia literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Klany Obdarzonych (tom 1)
Rick Riordan przedstawia
The Last Fallen Star
Galeria Książki
2022-09-27
2022-09-27
2021-05-04
Patrycja Zarawska
mitologia literatura młodzieżowa graci kim mitologia koreańska młodzieżówka rick riordan przedstawia ostatnia opadła gwiazda

Byłam bardzo ciekawa tej książki. Nie spotkałam się jeszcze nigdy z mitologią koreańską, a chciałabym poszerzać swoją znajomość różnych wierzeń. Pozycja mnie nie zawiodła, świetnie się przy niej bawiłam, plot twisty w drugiej połowie doprowadzały mnie do gwałtownego drżenia serca. Będę czekać na kolejne tomy tego cyklu. Zakończenie było piorunujące.

Jedna z fajniejszych historii z cyklu "Rick Riordan przedstawia".

Polecam ogromnie ze względu na akcje, klimacik, mitologię koreańską, fajnych bohaterów i lekkość pióra autorki.

Jedna z fajniejszych historii z cyklu "Rick Riordan przedstawia".

Jako że wróciłem od półrocznej przerwy od czytania książek, wziąłem w bibliotece ją kompletnie nie wiedząc co to będzie i sugerując się jedynie zdaniem na okładce „rick riordan przedstawia”. Doskonale to rozumiem ze względu na dobre opowiadanie, przedstawienie mało znanej koreańsko-nowozelandzkiej mitologii w ciekawy sposób, oczywiście zachowany w współczesności. Polecam

Bardzo się cieszę za każdym razem, gdy mogę dodać na Azjatycką Półkę jakąś książkę młodzieżową, szczególnie jeśli jest dobra.

Graci Kim napisała książkę idealną dla nastolatków, z którą, mam wrażenie, dużo młodych osób będzie mogło się utożsamiać. Jest tu wiele przygód i trudnych wyborów, które mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, ale jest tu też wiele ważnych lekcji na młodych odbiorców i odbiorczyń. Bardzo podoba mi się, że bohaterowie potrafią rozwiązywać konflikty rozmową i przeciwstawiają się uprzedzeniom, stereotypom i bullingowi.

Niewątpliwie jedną z najciekawszych i najmocniejszych stron tej książki jest to, że autorka zanurzyła się głęboko w koreańskie wierzenia i mitologię. Wiele też czerpie z szamanizmu, który stanowił tradycyjną formę wierzeń w Korei. Z tej inspiracji może też wynikać duża rola kobiet w stworzonym przez Graci Kim magicznym świecie. Więcej o tym przeczytacie na blogu.

Główna bohaterka Riley i jej siostra Hattie są odważne, zaradne i zawsze stawiają na swoim. Kobiety stanową głowy klanów, zajmują miejsca w najwyższej radzie, są silne, inteligentne i szybko przejmują inicjatywę. Również patronkami klanów są same boginie.

Oczywiście czytając tę książkę jako osoba dorosła, czuję się trochę jak wtedy, gdy wróciłam do czytania Harry'ego Potera po latach i odkryłam, że jestem jednak team nauczyciele, a łamiącym zasady i popisującym się brawurom dzieciakom dałabym szlaban do końca żywota. Natomiast podobnie, jak w przypadku Pottera, gdybym mała te kilkanaście lat, pochłonęłabym tę książkę w mgnieniu oka i niecierpliwie wypatrywała kolejnych tomów.

Lubicie książki bazujące na mitologii? Ja bardzo lubię takie pozycje,dawne wierzenia są świetnym punktem wyjścia dla wielu powieści. A gdy poruszają mniej znane nam mitologie, to jeszcze możemy się wiele z nich dowiedzieć.

Dlatego też z chęcią sięgnęłam po „Ostatnia opadłą gwiazdę” Graci Kim. Opowiada ona historię nastoletniej Riley Oh. Jej największym marzeniem jest zostanie szamanką uzdrowicielką. Niestety jest ona pozbawiona magicznej mocy, gdyż została adoptowana, co oznacza, że nie wywodzi się z klanu Gom. Wymyśla więc z siostra Hattie plan, który sprawi, że już nikt nie będzie jej tego wytykał. I tu zaczyna się ich przygoda.

Książka oparta jest na mitologii i kulturze koreańskiej, co jest jej ogromnym plusem. Wprawdzie na początku trochę trudno było mi się przyzwyczaić do pojęć i nazewnictwa z tego regionu, ale jak już je przyswoiłam, to czerpałam z lektury całymi garściami. Wplecione w powieść mity i opowieści, pojawiający się bogowie i potwory, oddają świetnie klimat Korei. Na dodatek autorka nie zostawia nas z tymi nowościami samych sobie, lecz skrótowo wyjaśnia poszczególne elementy. Było to dla mnie na tyle interesujące, że nawet dodatkowo zaczęłam szukać informacji na temat wierzeń koreańskich.

Powieść porusza bardzo ważne problemy, takie jak utrata rodziców, poszukiwanie własnej drogi, przyjaźń i odrzucenie. Jeśli dodamy do tego fabułę pełną akcji, świetnie nakreślony świat, dużo magii, dobrze wykreowanych bohaterów, którzy naprawdę dają się lubić i płynny styl autorki, to dostajemy książkę idealną dla młodszego czytelnika. Nie ma w niej zbytecznej przemocy, czy krwawych scen. Jest to ciepła opowieść o oddaniu, przyjaźni i poszukiwaniu siebie. Zarazem jest to lektura, która nie tylko bawi, ale i uczy. Pobudza wyobraźnię odbiorcy i zachęca do poznawania nowego. Równocześnie jest na tyle dobrze skonstruowana, że starszy czytelnik też się przy niej dobrze bawi.

Książkę czytało mi się dobrze, aczkolwiek polecam ją głównie młodszym czytelnikom. A gdy lubią kulturę wschodu lub interesują się mitologią, to już koniecznie muszą poznać tę historię.

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

"Ja, Riley Oh, uwielbiam słodycze. A nadzieja? Cóż, jest słodsza od cukierków".

Niewiele jest pozycji, która zaskakuje mnie dosłownie co rozdział, a tej pozycji się udawało praktycznie za każdym razem. Nie spodziewałam się, że tak bardzo pokocham tę historię oraz bohaterów.

Czułam się podczas niej, jakbym wróciła do lat gimnazjalnych i czytała po raz pierwszy Percy'ego.

Riley Oh nie może się doczekać inicjacji swojej siostry – Hattie ma podczas tej uroczystości oficjalnie stać się członkinią klanu Gom, koreańskich szamanów uzdrowicieli, do którego rodzina Oh należy od pokoleń. Hattie dostanie magiczną bransoletę Gi i wreszcie będzie mogła posługiwać się czarami bez nadzoru dorosłych. Riley bardzo by chciała pójść w ślady siostry, gdy sama skończy 13 lat, ale niestety jest saram – osobą pozbawioną magicznych uzdolnień. Została adoptowana, nie wywodzi się z klanu Gom, i chociaż zna na pamięć wszystkie uzdrawiające zaklęcia, nigdy nie będzie mogła ich użyć, czuje się więc jak wybrakowana dziwaczka zarówno w swojej rodzinie, jak i w społeczności obdarzonych. Wymyślają więc z Hattie plan. Jeżeli zadziała, nikt już nie będzie jej poniżał ani wytykał braku magicznych umiejętności. Plan jest idealny! Tyle że niezupełnie. A życie Hattie zawisa na włosku.

Jeśli tęsknicie za ekipą składającą się z Percy'ego, Annabeth i Grovera to Riley, Emmett i Hattie na pewno przypadną wam do gustu. Ja pokochałam tę trójkę od pierwszych stron. Choć też nie ukrywam, że na początku po przeczytaniu wprowadzenia odrobinę z dystansem podchodziłam do tej pozycji. Jestem osobą, która bardzo nie lubi być rozczarowana fabułą, gdy dana pozycja jest polecaną przez mojego ulubionego autora. A z posłowia wynikało, że Rick został na tyle oczarowany książką, że w pewnym momencie całkowicie zapomniał dodawać poprawek i sugestii autorce i musiał się cofać z dobre kilkanaście stron, by je uzupełnić.

Drugi najważniejszy aspekt, to poruszane motywy takie jak rodzina, utrata rodzica/rodziców, przyjaźń, strata i odmienność, a także poszukiwanie własnej drogi. To jak wszystko zostało tutaj, że sobą splecione i ukazane w tak bardzo emocjonalny sposób i jak wielką rolę odgrywają w historii.

To wszystko zostało idealnie połączone, że nie umiałam wyjść z podziwu, że trzymam coś tak cudownego i tak bardzo wartościowego w treści. Gdybym przeczytała ją dziesięć lat temu, miałabym twardy orzech do zgryzienia, która z serii byłaby moją ulubioną Percy'ego Jacksona czy Klany Obdarzonych.

Dodatkowo mitologia koreańska — jako fanka mitologii i poznawania nieznanych mi jeszcze mitów z odległych krajów nieomawianych w szkole i na studiach, byłam po prostu zakochana w każdych fragmentach, które opisywały mity znane w tamtych rejonach, mogąc sama w końcu je poznać.

Dlatego też, jeśli tylko macie możliwość przeczytać Ostatnią Opadłą Gwiazdę to gwarantuję wam, że zachwyci was tak jak mnie opisana przez autorkę historia, pełna niebezpieczeństw, zagadek i tajemnic.

Moja ocena to 6/5 🌟

"Ja, Riley Oh, uwielbiam słodycze. A nadzieja? Cóż, jest słodsza od cukierków".

Zdarza się wam czytać książki opowiadające o odmiennych kulturach? A jeśli tak, to jakie polecacie?

Zadając to pytanie przeanalizowałam jakie książki mam na swojej biblioteczce i zdałam sobie sprawę, że takich o kulturze i tradycjach niepodobnych do naszych mam zaledwie kilka 😱 Nie wiem czy to kwestia tego, że u nas nie wydaje się takich powieści zbyt wiele, czy może ja po prostu na takie nie trafiłam. Ale szczerze mówiąc jest to nieważne, ponieważ teraz sama będę po prostu szukać takich książek, szczególnie w języku angielskim. Jednak nie znaczy to, że nie mogę polecić wam żadnej napisanej po polsku! Zapraszam na recenzję "Ostatniej opadłej gwiazdy" ❤️

Część z was może tego nie wiedzieć, ale od 14 roku życia bardzo interesuję się kulturą Korei Południowej. Jedzenie, muzyka, filmy i seriale, język czy koreańska moda są dla mnie niezwykle ciekawym tematem i z ogromną chęcią poszerzam swoją wiedzę na ten temat. Jednak nie znam zbyt wielu szczegółów dotyczących historii i wierzeń Koreańczyków. Dlatego tylko gdy przeczytałam opis "Ostatniej opadłej gwiazdy" wiedziałam, że muszę przeczytać tę książkę! Zacznę od tego, że ta historia nie zawiodła mnie pod żadnym względem. Bardzo spodobał mi się styl autorki i to jak prowadziła fabułę. Od razu polubiłam głównych bohaterów, a opowiadana historia tak bardzo mnie wkręciła! Gdyby nie szkoła i praca, to przeczytałabym ją w maks 2 dni, bo jest mega wciągająca. Jednak niezwykle ważnym aspektem jest właśnie ta reprezentacja kultury koreańskiej, która moim zdaniem wypadła niezwykle! Co prawda nie wszystko co zostało tutaj opisane było dla mnie nowością, jednak i tak Graci Kim udało się mnie zaskoczyć i dowiedziałam się wielu nowych informacji. Jako osoba, która zna też podstawy języka koreańskiego miałam dużo frajdy ze znajdywania nazw własnych pochodzących od prawdziwych koreańskich słów. Podsumowując jeśli szukacie książki, która zachwyci zarówno tych młodszych i starszych czytelników, to nie musicie już szukać dalej. "Ostatnia opadła gwiazda" jest naprawdę niezwykłą historią, która zaciekawi każdego. A jeśli wy też interesujecie się Koreą Południową, to co tu jeszcze robicie. Lećcie kupić/wypożyczyć ten tytuł, nie zawiedziecie się ❤️

„Jestem tą, której pisane było powstrzymać koniec dni”, czyli mitologia koreańska dla dzieci i młodzieży.

„Opowiadacz bogów”, czyli Rick Riordan jest jednym z moich ulubionych autorów. Do serii z Percym Jacksonem mam ogromny sentyment, bo to właśnie od niej zaczęła się moja wielka miłość do książek, która trwa do dzisiaj. Ostatnia opadła gwiazda to moje pierwsze spotkanie z serią Rick Riordan przedstawia. Do lektury zachęciło mnie również to, że opowieść ta jest oparta na mitologii koreańskiej.

Tyle że niezupełnie. A życie Hattie zawisa na włosku.
Aby ją uratować, Riley musi wykonać niemożliwe zadanie: znaleźć ostatnią opadłą gwiazdę. Co jednak jest tą gwiazdą i jak miałaby ją odszukać?
Riley wyrusza na misję, spotyka niesamowite stworzenia i współpracuje z najgorszymi wrogami. A gdy odkrywa sekrety, które stawiają na głowie wszystko, w co do tej pory wierzyła, musi sama sobie odpowiedzieć na trudne pytania: co to naprawdę znaczy być szamanką, co to znaczy mieć rodzinę i co to znaczy przynależeć do grupy.

Od początku tego roku zafascynowała mnie kultura koreańska i nie mam tutaj na myśli, tylko k-popu (na pewno większość z was kojarzy ten gatunek muzyki),bo właściwie jego nie słucham jak na razie. Jednak filmy i seriale (dramy) pochłaniam w każdej postaci. Lubię ciągle dowiadywać się czegoś nowego o tym dosyć ciekawym narodzie. Graci Kim w swojej książce przedstawia mitologię koreańską pełną bogów, szamanów i klanów. Nie brak tutaj także niesamowitym stworzeń i magii.

Ostatnia opadła gwiazda to lektura skierowana do młodszych czytelników, ale myślę, że i osoby starsze znajdują tutaj coś dla siebie. Jest to naprawdę dobra powieść przygodowa z ciekawie wykreowanymi bohaterami, których można obdarzyć sympatią. Każdą kolejną stronę przewracałam z coraz większym zainteresowaniem. Warto też wspomnieć o plot twistach, które sprawdzają się świetnie i dzięki, którym fabuła nie nudzi. Jest to bardzo ciepła opowieść przedstawiająca siłę przyjaźni i miłości. Myślę, że spodoba się ona fanom książek Ricka Riordana. Ja bawiłam się w przy niej wyśmienicie. Napisana lekkim i prostym językiem będzie idealnym pomysłem na prezent dla młodszych czytelników. Jest to pierwszy tom cyklu Klan Obdarzonych i mam nadzieję, że wkrótce dostaniemy kolejne tomy. Będę na nie czekać ze zniecierpliwieniem.

Lubię książki, w której wplatane są wątki mitologii. Miałam do czynienia z mitologią słowiańską, grecką, rzymską, ale koreańska? To dla mnie całkowicie nowy grunt do odkrycia. I myślę, że dzięki tej lekturze jeszcze się do niej zagłębie.
RIley jest saram, czyli taki mugol wśród otaczających ją szamanów. Jako nastolatce każda odmienność jest dotkliwa, a co dopiero coś takiego. Z siostrą uknuły plan jak to zmienić, ale oczywiści nic nie poszło po ich myśli.
Momentami książka przypomina mi Baśniobór - Seth i siostry mają ze sobą wiele wspólnego. Determinacja w dążeniu do celów i umyślne ignorowanie reguł, które wg nich są do bani. Dlatego dla miłośników Baśnioboru ta książka będzie dobrym wyborem. Właściwie nawet grupa docelowa się zgadza, od początku dało się to wyczuć, że jest skierowana do młodszych czytelników. Ale mi to nie przeszkadza.
Lubię gdy motyw magii przeplata się z naszym takim życiem codziennym w XXI wieku. Wydaje mi się, że wciąż za mało jest tego typu książek, a tutaj to dostajemy. Gdy pierwszy raz przeczytałam, że trzeba udzielić komplementu drzwiom, żeby wpuściły cię do środka (inaczej tego pożałujesz),to byłam spłakana ze śmiechu.
Samą książkę czyta się lekko i przyjemnie
Będę czekać na kontynuację, dodaje to do mojego TBR

• W planach ebook
  • Klany Obdarzonych