Nie tylko schemat. Praktyka systemowej terapii rodzin

Okładka książki Nie tylko schemat. Praktyka systemowej terapii rodzin Szymon Chrząstowski
Okładka książki Nie tylko schemat. Praktyka systemowej terapii rodzin
Szymon Chrząstowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Psychoterapia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychoterapia
Wydawnictwo Naukowe PWN
2022-06-20
2014-09-01
psychoterapia par proces psychoterapeutyczny

Okładka książki Safety, Danger, and Protection in the Family and Community. A Systemic and Attachment-Informed Approach Szymon Chrząstowski, Arlene Vetere
Safety, Danger... Szymon Chrząstowski...
Okładka książki Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii Szymon Chrząstowski, Bogdan de Barbaro
Postmodernisty... Szymon Chrząstowski...

„Książka w moim przekonaniu stanowi małe kompendium wiedzy na temat tego, jak przeprowadzić konsultacje z rodziną, postawić diagnozę wstępną i ewentualnie zaplanować podstawowe interwencje terapeutyczne. Informacje w niej zawarte nie zastąpią ćwiczenia praktycznych umiejętności na kursach i podczas współpracy z superwizorem. Muszą też zostać uzupełnione pogłębioną refleksją nad teorią terapii rodzin”.

Ten pochodzący ze wstępu opis idealnie oddaje, czym książka jest i co można w niej znaleźć.

DLA KOGO:
„Jest ona adresowana do początkujących terapeutów rodzinnych orz do tych wszystkich specjalistów, którzy mają kontakt z parami i rodzinami: psychologów, lekarzy psychiatrów, lekarzy pierwszego kontaktu, pracowników społecznych, nauczycieli. Nie zachęcam, aby nie terapeuci zajmowali się terapią, uważam natomiast, że warto, aby osoby z różnych grup zawodowych potrafiły – kiedy okazuje się to konieczne – przeprowadzić rozmowę z parą lub rodziną”.

Moim zdaniem głównie dla terapeutów pracujących z parami i rodzinami, którzy mogą w praktyce wykorzystać zawartą w książce wiedzę i będą traktować pozycję jak zbiór wskazówek, do którego mogą wrócić, gdy będą potrzebować przypomnieć sobie informacje.

CO W ŚRODKU:
- Jest to jak ujął to sam Autor „praktyczny przewodnik pomagający w przeprowadzeniu głównych interwencji rodzinnych”. Nie znajdziemy tu zbyt wiele o podstawach teoretycznych terapii systemowej, a raczej spotkamy wskazówki jak krok po kroku prowadzić spotkania z pacjentami. Książka stanowi pigułkę praktycznych informacji do zastosowania w rzeczywistości.

- Ja sięgnęłam po książkę, gdyż na studiach miałam przedmiot poruszający tematykę terapii par i rodzin i na tej literaturze się on opierał. Na kilka pytań książka mi odpowiedziała, na kilka nie. Kilka spraw wyjaśniła, kilka nie. Myślę, że nie jestem w stanie należycie docenić tej pozycji przez brak możliwości praktyki w obszarze terapii. Polecam osobom, które mają z takową styczność i chcą przypomnieć sobie czy uporządkować znaną już wiedzę. Moim zdaniem trzeba zawarte w niej informacje stosować praktycznie żeby wykorzystać ją w pełni. Innych albo zainteresuje, albo znudzi albo co gorsza, opisane rzeczy wydadzą się zbyt uproszczone i łatwe, choć w rzeczywistości zastosowanie ich jest czynnością całkiem skomplikowaną.

- Technicznie książka napisana dobrze i zrozumiale. Treści są jasno przekazane i przejrzyście podzielone. Czasem forma nawet rozluźniająca i żartobliwa (np. podrozdziały podsumowujące),a po każdym rozdziale przedstawione są polecane lektury z danego obszaru.

Książka jest przewodnikiem po podejściu systemowym w psychoterapii. Autor skupia się na wielu filarach: korzeniach, wywiadzie, diagnozie, kontrakcie, metodach i zasadach etycznych w pracy z rodziną, parą, ale i miejscami z pojedynczym człowiekiem.

Pozycja jest napisana przystępnym językiem i zachęca do sceptycyzmu i refleksji nad przedstawionym materiałem. Treści podane są w sposób klarowny i czytelny. Ciekawym zabiegiem są wskazówki jak pracować niesystemowo :)

Lektura obowiązkowa dla każdego psychoterapeuty i amatora zgłębiającego tajniki myślenia systemowego. Dla mnie, prywatnie, to lektura co jakiś czas na nowo odkrywana, do której z chęcią wracam.

"Jedno z głównych założeń podejścia systemowego, mówi, że problemy leżą w relacjach, jakie tworzą ludzie. A skoro relacje mogą prowadzić do choroby, mogą też mieć moc uzdrawiającą. Uzdrawiającą relację powinna być ta między klientem a terapeutą".

"Żadna książka, nawet najlepiej napisana, nie pomoże terapeucie, jeśli nie będzie on skłonny do stałej krytycznej analizy zarówno tego, co czyta, jak i swojego działania. (..) pomaga bycie otwartym na świat, korzystanie z oferty kulturalnej, rozmawianie z osobami niemającymi nic wspólnego z jego profesją lub nawet krytycznie do niej nastawionymi. A zatem słuchajmy tego, co mówią inni, i sami myślmy".

Świetna książka zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych, którzy myślą, że wiedzą już wszystko o terapii. Polecam ją jako osoba początkowo nastawiona dość źle do tematu systemowej terapii rodzin. Zaskakująco szybko ją pochłonęłam, a przy okazji przyswoiłam sporo wiadomości.
Książka uczy pokory - tak ważnej w pracy terapeutycznej.
Porusza wiele wątków i nie nudzi. A dla tych, którzy z terapią mają niewiele wspólnego lub stawiają pierwsze kroki - rozdział wprowadzający w tematykę.

Książka uczy pokory - tak ważnej w pracy terapeutycznej.
Porusza wiele wątków i nie...

Dawno nie czytałam książki, w której tak wyraźnie odzwierciedliła się osobowość autora - niekiedy ironicznego, ale jakże prawdziwego.
Pozycja doskonała dla początkujących psychoterapeutów, studentów, stażystów i tych, którzy dopiero myślą o zawodzie psychoterapeuty.
Pan Szymon Chrząstowski posługuje się prostym językiem, którym wyjaśnia (czasem skomplikowaną) rzeczywistość terapeutyczną.

Gorąco polecam.

• Psychologia
  • Psychoterapia
  • Mam pdf/Kindle
  • Chcę dodać do domowej biblioteczki
  • Kliniczna/terapie/osobowość
  • Psychoterapia systemowa

Dodaj cytat z książki Nie tylko schemat. Praktyka systemowej terapii rodzin