Dobry, przyjazny świat

Okładka książki Dobry, przyjazny świat Alison Green, Axel Scheffler, praca zbiorowa
Okładka książki Dobry, przyjazny świat
Alison GreenAxel Scheffler Wydawnictwo: Amber Seria: Amberek opowieści dla młodszych dzieci
48 str. 48 min.
2021-10-29
2021-10-29
48 min.
Małgorzata Cebo-Foniok

Piękna książka ze wspaniałym przesłaniem. W dzisiejszym podzielonym świecie brakuje nam zwykłej, ludzkiej życzliwości i empatii.

Książeczka zachęca dzieci do wyobrażenia sobie świata, w którym ludzie się dla siebie dobrzy i mili.

Odpowiada na pytanie, co można zrobić, by to marzenie stało się prawdą?

Niewiele!

Można się uśmiechnąć, przytulić kogoś smutnego, potrzymać za rękę, włączyć kogoś do zabawy, posłuchać kogoś, przepuścić w kolejce..... małe, drobne, codzienne gesty, a tak ważne!

Książkę zilustrowało grono najróżniejszych ilustratorów i nie jestem pewna, czy to jest wada, czy zaleta tej książki. Ilustracjom brak spójności, ale też ciekawią różne style, mniej lub bardziej atrakcyjne. Oceńcie sami.

Odpowiada na pytanie, co można zrobić, by to marzenie stało się prawdą?

Niewiele!

Można się uśmiechnąć, przytulić kogoś smutnego, potrzymać...

Cudowna książka, nie mam słów ,żeby ją opisać.
Niesie ogromne przesłanie do całego świata o dobroci serca.
Można być biednym ,ale nie wyklucza to bycia dobrym.

Książkę zilustrowało 38 wybitnych światowych ilustratorów z Axelem Schefflerem na czele.
Axel Scheffler od roku 2017 patronuje organizacji dobroczynnej Three Peas ( Trzy groszki) na rzecz uchodźców i widzi jak wiele można zdziałać dla ludzi potrzebujących.
Ilustracje w tej książce zostały ofiarowane bezinteresownie na rzecz fundacji.
Pokazują one , jak na wiele prostych sposobów można pomóc na co dzień ludziom. Wystarczy posiadać wielkie serce, a reszta sama przyjdzie.
Naprawdę nie trzeba operować sumami na koncie ,aby pomagać innym.

Wnętrza okładek książki wypełniają miniaturki namalowane przez wszystkich tych 38 artystów ilustratorów z całego świata, obok ich imiona i nazwiska oraz krótka notka, o każdym z nich.

Na początku lektury spotykamy się z ważną i dobitną przedmową napisaną przez Axela Schefflera.
Wnosi on odezwę do dzieci i dorosłych, żebyśmy byli mili, przyjaźni, otwarci, wspaniałomyślni,
współczujący, a stworzymy bezpieczny i wartościowy świat dla następnego pokolenia.

Dalej wchodzimy już do krainy cudownych ilustracji ,okraszonych krótkim tekstem, co możemy i w jaki sposób zrobić dobrego dla drugiego człowieka, aby świat był piękny.
Wszystkie ilustracje są bardzo inspirujące, wzruszające, radosne ,optymistyczne i zabawne.

Co dziś człowieku możesz zrobić dobrego?
Czy marzenie o dobroci, życzliwości może stać się prawdą?

Ilustratorzy przemawiają do Ciebie: zacznij uśmiechać się do ludzi ,których nie znasz, możesz podać im rękę, wysłuchać smutnej osoby, przytulić mocno samotnego człowieka, przestraszonego potrzymać za rękę, spróbować wyciągnąć potrzebującego z tarapatów w miarę możliwości, rozweselić przygnębioną osobę wesołą historią lub posłuchać jej wywodów, sprawdzić czy w towarzystwie, w którym się znajdujesz ktoś nie pozostał odosobniony, zatroszczyć się o kogoś jak źle się poczuje, pomóc ponieść zakupy starszej pani, podnieść komuś coś, jak mu upadło, przepuścić słabszego w kolejce,
okazać życzliwość zwierzętom itd… dowiesz się czytając i przede wszystkim oglądając książkę.

Ilustratorzy proponują też założyć słój dobrych uczynków.
Po wykonaniu dobrego uczynku wrzucać tam szklaną kulkę lub guziczek.
Zobaczycie ,czy słój prędko się zapełni.

Życzę Wam wszystkim powodzenia i szeroko uśmiecham się do wszystkich
na portalu Lubimyczytać.pl .

Cudowna książka, nie mam słów ,żeby ją opisać.
Niesie ogromne przesłanie do całego świata o dobroci serca.
Można być biednym ,ale nie wyklucza to bycia dobrym.

• Dla szkrabów
  • Chcę kupić
  • Biblioteczka dziecięca
  • Lista 2023 - dzieci
  • Przeczytane - Dla dzieci
  • Biblioteczka maluszka

Dodaj cytat z książki Dobry, przyjazny świat