Bushcraft. Jak radzić sobie w dziczy bez współczesnych udogodnień

Okładka książki Bushcraft. Jak radzić sobie w dziczy bez współczesnych udogodnień Dave Canterbury
Dave Canterbury Wydawnictwo: Bezdroża poradniki
poradniki
Bushcraft 101: A Field Guide to the Art of Wilderness Survival
Bezdroża
2022-01-01
2022-01-01
Krzysztof Krzyżanowski

Bushcraft. Jak radzić sobie w dziczy bez współczesnych udogodnień jest pozycją bardzo ładnie wydaną. Widać, że layout jest przemyślany i dopracowany, a przede wszystkim czytelny. Treść niestety wypada nieco gorzej.

Jednak będąc w zgodzie z twierdzeniem nie oceniaj książki po okładce zajmiemy się zawartością, która stworzył Dave Canterbury. Zasypuje on nas czytelników, dużą ilością rad i porad. Czy aż tak bardzo potrzebnych i trafionych?

Książka jest bardziej skierowana do osób zaczynających swoją przygodę z bushcraftem. Jednak wygi już obeznane w tej dziedzinie też coś znajdą dla siebie.

Z tej pozycji dowiemy się jak się spakować (mnie mile zaskoczył sposób na przenoszenie ekwipunku w kocu jak i sposób na samodzielne wykonanie tarpa z bawełny). Poznamy też kilka podstawowych węzłów. Dowiemy się jak gotować na ognisku oraz poznamy kilka przyjaznych nam roślin.

Jako wstęp do tego aktywnego spędzenia czasu jest to bardzo dobre źródło wiedzy. Jednak dla jednostek już obeznanych w tym temacie książka raczej nie wniesie niczego nowego, lub zwyczajnie nie będzie odkrywcza.

Czytając Jak radzić sobie w dziczy bez współczesnych udogodnień miałem wrażenie, że część fragmentów jest pisana lub tłumaczona w dość chaotyczny sposób. Pojawiają się ustępy gdzie dość łatwo się pogubić i trzeba czytać od nowa aby zrozumieć o co chodzi. Niestety kolejnym minusem jest to, że autor piszę wyraźnie dla odbiorców zza oceanu - wiele firm, kilka gatunków roślin, które występują tylko w Ameryce.

Najbardziej nietrafiony jest pomysł kupna plecaka (owszem dobrego) w systemie ALICE. W Stanach może i jest tani i łatwo dostępny. W Polsce już niekoniecznie.

To samo tyczy się roślin jak dąb czerwony u nas owszem występuje Jednak jest gatunkiem introdukowanym. Podobnie ma się sprawa z orzechem czarnym w naszym kraju nie występuje praktycznie w stanie dziko rosnącym. Czy też palczatki (Cymbopogon) ta nie występuje wcale na terenie Polski. Ba! Nawet Europy z wyjątkiem Czarnogóry.

Jednak najbardziej zabrakło mi rozdziału na temat pozyskiwania, oszczędzania i uzdatniania najbardziej kluczowego zasobu jakim jest woda. Owszem jest tylko wspomniane aby ją przegotować i niestety nic więcej.

Sumując. Książka warta przeczytania. Tak jak dla osób poczatkujacych i doswiadczonych. Wiadomo przecież, że i tak najlepszych nauczycielem jest praktyka i jeszcze raz praktyka.

Hmm...poradnik całkiej spoko, jak dla mnie miał vibe poradników z 5MinutesCraft (tzn tamto to dno, ale takie były moje odczucia). Dużo tipów pakowniczych, wiązanie lin i inne ciekawe rzeczy jakie są przydatne na wyprawach :)

• Papier
  • Survival
  • Następne do przeczytania
  • Ebooki
  • Popularnonaukowe/Naukowe/Podręczniki
  • Rozwój osobisty
  • Za około 30 zł

Dodaj cytat z książki Bushcraft. Jak radzić sobie w dziczy bez współczesnych udogodnień