Przypadki Mikołaja Człowiekowskiego

Okładka książki Przypadki Mikołaja Człowiekowskiego M. J.
Okładka książki Przypadki Mikołaja Człowiekowskiego
M. J. Wydawnictwo: Novae Res literatura młodzieżowa
440 str. 7 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2022-05-25
Data 1. wyd. pol.:
2022-05-25
Liczba stron:
440
Czas czytania
7 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382199383
Średnia ocen

5,4 5,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
304
304

Na półkach:

Na kartach książki poznajemy Mikołaja, Śledzimy jego losy prawie że przez większa i ważniejszą część jego życia.
Życia, które niestety nie było usłane różami. Bohater pomimo wielu przeciwności losu prze do przodu. Gdy wybucha wojna, idzie na pierwszy front, walczy i zwycięża, ale czy aby na pewno?
O Mikołaju nie można powiedzieć, że jest zwykłym nastolatkiem, ma wiele różnych zainteresowań, i brak chęci do imprez, alkoholu i mediów społecznościowych t wszystko sprawia, że bez wahania decyduje się wspomóc walczących w III wojnie światowej.
Książka po opisie mnie bardzo zainteresowała, niestety w trakcie czytania zainteresowanie spadało, ze względu na głównego bohatera.
Mikołaj pomimo tragicznego dzieciństwa z dysfunkcyjną rodziną, jest idealny. Wszystko wychodzi mu za pierwszym razem. Podczas czytania bardzo mnie to denerwowało. Tak samo jak jego charakter. Chłopak trafia do wojska, jest najniższy rangą, a rozstawia po kątach dowodzących, co jest nierealne. Podczas czytania było kilka takich scen, że zachowanie Mikołaja mi zaimponowało, ale jak na ilość stron to takich wydarzeń było za mało.
Następnym minusem są dialogi, większość tak jakby ktoś je wstawiał, gdzie było miejsce.
Natomiast bardzo dobrą częścią książki jest przedmowa i słowa od autora. Na plus również jest to, że książkę napisał szesnastolatek i sugerując się wiekiem autora, to książka wyszła mu dobra. Na plus jest też zdecydowanie zakończenie książki, wątki tam poruszone mnie zaintrygowały, i jak całą książkę męczyłam, tak ostatnie 100 stron pochłonęłam na raz. Według mnie książka nie jest zła, ale brakuje jej czegoś np. ewentualnego poprawienia przez kogoś innego. Książka porusza trudne tematy, więc nie do końca jestem przekonana czy aby na pewno jest to książka dla nastolatków. Cała akcja toczy się dość wolno, jest bogata w szczegóły, ale brutalne opis nie zachęcają, gdyby target tej książki był inny, to i odbiór byłby znacznie lepszy. Ponieważ czytając coś dla młodzieży, mamy z tyłu głowy, dla jakiego wieku jest kierowana ta książka.

instagram-emcia.czyta

Na kartach książki poznajemy Mikołaja, Śledzimy jego losy prawie że przez większa i ważniejszą część jego życia.
Życia, które niestety nie było usłane różami. Bohater pomimo wielu przeciwności losu prze do przodu. Gdy wybucha wojna, idzie na pierwszy front, walczy i zwycięża, ale czy aby na pewno?
O Mikołaju nie można powiedzieć, że jest zwykłym nastolatkiem, ma wiele...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1682
1673

Na półkach:

Mikołaj różni się od innych nastolatków, a jak wiadomo inność, nie do końca jest akceptowana. Jest chłopcem uzdolnionym i to nie tylko na jednej płaszczyźnie, a media społecznościowe, imprezy i inny tego typu rzeczy go nie interesują. Dlatego tak naprawdę nie ma wokół niego osób, które szczerze lubiłyby spędzać czas, a każdy tylko kalkuluje, jak może go wykorzystać.
Nachodzi rok 2036, a świat pogrąża się w wojnie. Również Mikołaj, nie mając większego wyboru, bierze w niej udział. To nie będzie łatwy i przyjemny czas dla nikogo. Na dodatek zdarzenia, jakich staje się świadkiem, powodują przypływ wielu wspomnień z dzieciństwa, któremu bardzo daleko było do ideału. Dlaczego? Co takiego działo się w jego rodzinnym domu? Jak będzie wyglądało jego życie podczas wojny? Jak potoczą się dalsze losy Mikołaja?

Książka jest literaturą młodzieżową, jednak według mnie to pozycja dla starszej młodzieży i dorosłych. Dlaczego? Ponieważ jest sporo brutalnych scen, moim zdaniem nieodpowiednich dla młodych czytelników.
Jak oceniam książkę? Jest to pozycja pełna opisów, z dość wolną akcją na początku i przyspieszającą później. Dla mnie nie była to pozycja, od której nie byłam, w stanie się oderwać, a jednocześnie była nawet fajna.

Głównym bohaterem jest Mikołaj – chłopiec, który nie miał szczęśliwego dzieciństwa, jest uzdolniony pod wieloma względami, a jednocześnie dość zamknięty w sobie.

Moim zdaniem książka pt.: „Przypadki Mikołaja Człowiekowskiego” ma zalety i wady, osobiście przeczytałam i raczej sięgnęłabym po nią ponownie, o ile już bym jej nie czytała.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/09/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt_6.html

Mikołaj różni się od innych nastolatków, a jak wiadomo inność, nie do końca jest akceptowana. Jest chłopcem uzdolnionym i to nie tylko na jednej płaszczyźnie, a media społecznościowe, imprezy i inny tego typu rzeczy go nie interesują. Dlatego tak naprawdę nie ma wokół niego osób, które szczerze lubiłyby spędzać czas, a każdy tylko kalkuluje, jak może go...

więcej Pokaż mimo to

avatar
174
70

Na półkach:

Świat pokazany w powieści jest mroczny i przerażający, ale ciekawy. Bohaterowie różnorodni, co wspaniale pasuje do tego tematu. Tylko główny bohater był zbyt idealny. Niemniej, czytałam z zainteresowaniem, a możliwość analizy poszczególnych sytuacji sprawiła mi wiele satysfakcji. Można wyciągnąć wiele wniosków i spostrzeżeń.

Świat pokazany w powieści jest mroczny i przerażający, ale ciekawy. Bohaterowie różnorodni, co wspaniale pasuje do tego tematu. Tylko główny bohater był zbyt idealny. Niemniej, czytałam z zainteresowaniem, a możliwość analizy poszczególnych sytuacji sprawiła mi wiele satysfakcji. Można wyciągnąć wiele wniosków i spostrzeżeń.

Pokaż mimo to

avatar
235
232

Na półkach:

Gdzie kończy się granica pomiędzy dzieciństwem a dorosłością? Czy w obliczu wojny te granice powinny zostać zatarte, a każda jednostka powinna zostać skierowana do walki?

Mikołaj Człowiekowski nie jest zwykłym nastolatkiem. Mnogość jego zainteresowań i niechęć do imprez, alkoholu i mediów społecznościowych sprawiają, że bez wahania decyduje się wspomóc walczących w III wojnie światowej. Chłopak jednak nie potrafi być szczęśliwy. Dzieciństwo w otoczeniu używek odbija na nim piętno, w związku z czym trudno mu nawiązywać bliższe relacje, lękiem napawa go również bliskość drugiego człowieka. W trakcie wojny Mikołaj jednak musi stawić czoło swoim lękom, aby zrozumieć, czym jest przyjaźń i że tylko dzięki pomocy przyjaciół można przetrwać najstraszniejsze chwile.

Bardzo trudno jest mi napisać opinię o tej książce, gdyż była zupełnie inna niż te, które czytałam do tej pory. Niestety nie przemówiło to na jej korzyść. Książka z założenia młodzieżowa, w moim odczuciu wcale taka nie jest. Porusza trudne tematy, można znaleźć też ukryte w niej przesłanie, ale nie do każdego nastolatka taki przekaz trafi. Cała akcja toczy się dość wolno, jest bogata w szczegóły, ale brutalna. Rozumiem, że taka jest wojna i tak trzeba było ją ukazać, ale dla mnie było tego zwyczajnie za dużo.

W trakcie lektury nie brakło odniesień do wydarzeń historycznych z przeszłości oraz ich przełożeniu na przyszłość, gdyż III wojna światowa przedstawiona w książce rozpoczęła się w roku 2036. Autor musiał mocno wykorzystać swoją wyobraźnię, żeby przedstawić świat przyszłości jaki rysuje się w jego głowie.

Zabrakło mi również większego zwrócenia uwagi na relacje, na istotę przyjaźni. Dopiero końcówka powieści bardziej zorientowana została na te kwestie. Miałam wrażenie, że po prostu czytam przebieg działań wojennych, które śmiało można by było umieścić w podręczniku od historii.

Moje oczekiwania wobec tej książki były zupełnie różne od tego, co otrzymałam. Liczyłam na powieść pełną wartkiej akcji, z emocjami, które w nastolatkach powinny buzować i rzutować na ich działanie, na ich życie. Niestety tutaj tego nie dostałam. Nie polubiłam również głównego bohatera, gdyż miałam wrażenie, że on nastolatkiem nigdy nie był i na pewno nie jest. Gdyby nie ciągłe przypominanie jego wieku, to miałabym wrażenie, że akcja przeskoczyła o dobre kilkanaście lat.

Nie mogę zatem tej książki z czystym sumieniem polecić, ale jeżeli interesuje Was taka tematyka, to jak najbardziej zachęcam do sięgnięcia po nią.

Gdzie kończy się granica pomiędzy dzieciństwem a dorosłością? Czy w obliczu wojny te granice powinny zostać zatarte, a każda jednostka powinna zostać skierowana do walki?

Mikołaj Człowiekowski nie jest zwykłym nastolatkiem. Mnogość jego zainteresowań i niechęć do imprez, alkoholu i mediów społecznościowych sprawiają, że bez wahania decyduje się wspomóc walczących w III...

więcej Pokaż mimo to

avatar
506
71

Na półkach:

Mikołaja Człowiekowskiego - głównego bohatera książki autorstwa M.J, zdecydowanie nie można nazwać "zwykłym nastolatkiem".
Choć fizycznie nie odstaje znacznie od innych dzieci, to pod względem intelektualnym znacznie odbiega od swoich rówieśników.
Nie jest uczestnikiem szkolnych imprez, wręcz stroni od ludzi, nie wykazuje zainteresowania dziewczynami i przelotnymi związkami, również ani nie ulega trendom rozpowszechnianym przez media społecznościowe.
Niewątpliwie od pozostałych uczniów odznaczają go także liczne talenty. Mikołaj doskonale zna bowiem kilka języków, jest świetnym sportowcem i potrafi grać na kilku instrumentach.
Nie interesują go imprezy, media społecznościowe czy przelotne miłostki. Ma za to ogromny talent do… właściwie do wszystkiego. Jest świetnym sportowcem, gra na niejednym instrumencie i zna kilka języków.
Jak można się domyślać, raczej nie zyskuje tym aprobaty kolegów, no chyba, że widzą w znajomości z Mikołajem jakąś korzyść dla siebie.
Nikt jednak nie wie, z czym, jako dziecko, musiał zmierzyć się główny bohater...

Rok 2036, wybucha III wojna światowa, a na linii frontu Mikołaj Człowiekowski, ten sam, nieśmiały, wycofany acz wybitnie uzdolniony nastolatek, którego poznaliśmy na początku powieści.
Chyba nikt (nawet on sam),znając głównego bohatera nie uwierzyłby, że będzie on w stanie sięgnąć po broń, by walczyć w obronie narodu.

Wojna jest sytuacją nietypową dla człowieka, budzą się wówczas latami skrywane demony, traumy i najgorsze cechy charakteru.
Choć Mikołaj jest bezpośrednim świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń, a sytuacja w której się znalazł wymusza na nim konieczność podejmowania wielu trudnych wyborów, z których nie zawsze jest dumny, nie traci najważniejszego - człowieczeństwa.

Pomiędzy toczącymi się walkami, do głównego bohatera wciąż powracają traumatyczne obrazy z dzieciństwa, a zapomniane już blizny, zostały ponownie rozdrapane, co przekłada się na relacje Człowiekowskiego z jego towarzyszami.
Dla Mikołaja dom nigdy nie był azylem, gdyż rodzice, dla których najważniejsze były używki, nie potrafili okazać swemu dziecku, tak niezwykle potrzebnej miłości, czułości i zainteresowania.

Językowo nie mam powieści nic do zarzucenia, jedyne uwagi jakie mam, to nieco zbyt przegadane momenty i rozwleczone opisy, które nie miały żadnego istotnego wpływu na przebieg wydarzeń, co jedynie ograniczało dynamikę fabuły i zdecydowanie za bardzo spowalniało akcję, a to na dłuższą metę, może być dla czytelnika nużące.

Uważam, że dużym plusem były dialogi między bohaterami, dojrzałe, mądre i wyjątkowo celne.

Ponadto powieść świetnie pokazuje, że czas wojny to nie tylko moment konfrontacji z własnymi demonami i głęboko skrywanymi lękami, ale także pora, kiedy człowiek niejako zostaje zmuszony, by wykorzystać cały swój potencjał aby zatrzymać nieuchronnie zbliżający się koniec świata.

Autorka udowadnia, jak ważna, szczególnie w obliczu tak traumatycznych wydarzeń, jest przyjaźń i potwierdza, że przetrwać można tylko dzięki silne wspólnego działania.

Mikołaja Człowiekowskiego - głównego bohatera książki autorstwa M.J, zdecydowanie nie można nazwać "zwykłym nastolatkiem".
Choć fizycznie nie odstaje znacznie od innych dzieci, to pod względem intelektualnym znacznie odbiega od swoich rówieśników.
Nie jest uczestnikiem szkolnych imprez, wręcz stroni od ludzi, nie wykazuje zainteresowania dziewczynami i przelotnymi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    1
  • Dla młodzieży
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przypadki Mikołaja Człowiekowskiego


Podobne książki

Przeczytaj także