Frnck - 3 - Poświęcenie

Okładka książki Frnck - 3 - Poświęcenie Olivier Bocquet, Brice Cossu
Okładka książki Frnck - 3 - Poświęcenie
Olivier BocquetBrice Cossu Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Frnck (tom 3) komiksy
56 str. 56 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Frnck (tom 3)
Tytuł oryginału:
FRNCK - 3 - Le sacrifice
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2022-09-07
Data 1. wyd. pol.:
2022-09-07
Liczba stron:
56
Czas czytania
56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328150898
Tłumacz:
Agata Cieślak
Tagi:
farntastyka
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Frnck - 6 - Dinozaury Olivier Bocquet, Brice Cossu
Ocena 7,9
Frnck - 6 - Di... Olivier Bocquet, Br...
Okładka książki Frnck - 5 - Ludożercy Olivier Bocquet, Brice Cossu
Ocena 8,1
Frnck - 5 - Lu... Olivier Bocquet, Br...
Okładka książki Frnck - 4 - Wybuch Olivier Bocquet, Brice Cossu
Ocena 8,4
Frnck - 4 - Wy... Olivier Bocquet, Br...
Okładka książki Frnck - 2 - Chrzest ognia Olivier Bocquet, Brice Cossu
Ocena 7,6
Frnck - 2 - Ch... Olivier Bocquet, Br...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Sixtine - 2 - Pies z mroku Frédéric Maupomé, Aude Soleilhac
Ocena 7,7
Sixtine - 2 - ... Frédéric Maupomé,&n...
Okładka książki Czarodzieje i ich dzieje. Tom 2 Stefano Ambrosio, Francesco D’Ippolito, Vitale Mangiatordi, Marco Palazzi, Alessandro Pastrovicchio, Lorenzo Pastrovicchio, Alessandro Perina, Roberto Vian
Ocena 7,7
Czarodzieje i ... Stefano Ambrosio, F...
Okładka książki Frnck - 2 - Chrzest ognia Olivier Bocquet, Brice Cossu
Ocena 7,6
Frnck - 2 - Ch... Olivier Bocquet, Br...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Ani chwili wytchnienia! Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 8,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Idefiks i Nieugięci: W tej dzielnicy żadnej łaciny. Tom 1 Jean Bastide, Matthieu Choquet, Yves Coulon, Jérôme Erbin, Philippe Fenech
Ocena 6,3
Idefiks i Nieu... Jean Bastide, Matth...
Okładka książki Kumpelki. I kto jest najlepszy? Tom 2 Christophe Cazenove, Philippe Fenech
Ocena 7,3
Kumpelki. I kt... Christophe Cazenove...
Okładka książki Enola i niezwykłe zwierzęta - 2 Joris Chamblain, Lucile Thibaudier
Ocena 7,1
Enola i niezwy... Joris Chamblain, Lu...

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
6145
3446

Na półkach:

„Frnck” to komiks, który pierwszym tomem mnie zaskoczył. Autorzy zabrali mnie w świat nastolatka, któremu wydaje się, że ma fatalne życie. Mieszkając w sierocińcu ciągle próbuje nowych rzeczy, trafia do kolejnych rodzin, które okazują się ziszczeniem koszmarów. Młody wiek sprawia, że jest zależny od otoczenia. Dotknięty różnorodnymi ograniczeniami i koniecznością podporządkowania się, marzący o samotnym życiu bez zależności od kogokolwiek bohater postanawia coś zmienić, aby nie trafić do kolejnej dziwnej rodziny. Kolejne zabiegi dyrektorki chcącej stworzyć mu prawdziwy dom kończą się katastrofą. Chłopak w żadnym domu nie czuł się dobrze. Każde wpisywanie go w schemat, próba zarażenia stylem życia potencjalnej rodziny kończyła się fiaskiem. Z tego powodu skazany jest na mieszkanie w sierocińcu. Kolejna próba uszczęśliwienia go przybranymi rodzicami kończy się wielką katastrofą. Zagrożenie wyjazdu poza miejsce, w którym czuje się bezpiecznie sprawia, że postanawia uciec i już więcej tu nie wracać. Chce znaleźć swoich prawdziwych rodziców. Od jednego z pracowników sierocińca dowiaduje się, gdzie go znaleziono. I tym sposobem rusza na poszukiwania swoich korzeni. Ma nadzieję dowiedzieć się prawdy o swoim pochodzeniu, poznać rodziców. Okazuje się, że na jego trasie w środku lasu znajduje się strzeżony przez groźne psy plac budowy parku jaskiniowców. Uciekający bohater nie zauważa, kiedy zostaje przeniesiony do innych czasów lub wymiaru, w którym życie jest brutalne, a do tego brakuje takich podstawowych dóbr jak Internet, pizza czy telefony. Mało tego: mieszkańcy posługują się dziwnym niezrozumiałym językiem. Do tego ludzkie życie ciągle narażone jest na różnorodne niebezpieczeństwa ze strony roślin, zwierząt i innych plemion. Franck przyzwyczajony do udogodnień wynikających z dostępu do dóbr cywilizacji przeżyje szok kulturowy i odkryje jak trudne było życie dawnych ludzi. A może nawet odnajdzie swoich przodków?
W drugim tomie mamy kontynuację pobytu u jaskiniowców. Franck powoli zaczyna się odnajdować w nowym otoczeniu i chce je zmieniać. Niestety próby wprowadzenia kolejnych nowinek są zwalczane przez głowę rodu, bo ogień wydaje mu się bardzo niebezpieczny. Do tego chłopak zaczyna odkrywać, że przyroda jest jeszcze bardziej brutalna niż mu się początkowo wydawało. Nawet słodkie króliczki mogą być bardzo groźne. Nie wspominając już o gigantycznych mamutach, żarłocznych lampartach i wilkach.
Tom trzeci porusza problem diety i walki o przetrwanie. Okazuje się, że nastolatkowi bliski jest pacyfizm i weganizm, a wszystko przez to, że sam musi sobie upolować jedzenie. Konieczność zabicia zwierzęcia sprawia, że owoce i korzonki wydają się bardziej smaczne oraz pożywne. Do tego Franck będzie musiał ratować członków swojej nowej rodziny przed tajemniczą chorobą.
Czwarty tom otwiera próba utrwalenia przez Francka otoczenia, w którym się znalazł i „przesłania” telefonu z filmami do współczesności. Po wolnym wstępnie następuje przyspieszenie akcji. W zamieszkałej przez przybraną rodzinę bohatera zaczyna dziać się coś dziwnego. Woda z podziemnego jeziora unosi się niczym w gejzerze, a w jaskini zaczyna pojawiać się lawa… Prehistoryczni ludzie zamiast uciekać pieką nad gorącymi strumieniami mięso, wymyślają potrawy. Kiedy dociera do nich powaga sytuacji okazuje się, że nie ma najmłodszego członka rodziny, który został w jaskini. Co tym razem zrobi Franck? Co odkryje?
Wbrew pozorom nie jest to przybijająca i smutna opowieść o smutnym życiu sieroty. Wręcz przeciwnie. W pierwszym tomie mamy nastolatka, który wie, czego chce, ale urzędnicy stosujący się do bezdusznych przepisów zechcą uszczęśliwić go na siłę. I to wbrew jego woli. Poruszony jest tu ważny problem decydowania o sobie przez młodych ludzi, ich zależności od innych. Po przeniesieniu do prehistorycznych czasów zobaczymy pełną gaf, śmiesznych sytuacji walkę o przetrwanie. Do tego bohater będzie mógł przyjrzeć się swojemu postępowaniu, zobaczy jak bardzo niechęć do nawiązania jakichkolwiek relacji z nowymi rodzinami sprawiła, że nigdy nie dał szansy żadnej na objęcie nad nim opieki. Drugi tom to pretekst do poruszenia problemu trzymania się tradycji, tego co znane, odcięcia od postępu i braku poszukiwania nowych rozwiązań. Trzeci zmusza do zastanowienia się, czy i na ile powinniśmy być wierni swoim zasadom. Czwarty pokazuje, że czasami trzeba porzucić uprzedzenia, zapomnieć o złych doświadczeniach.
Motyw podróży w czasie nie jest tu niczym zaskakującym, ale pozwala na wytrącenie bohatera ze strefy komfortu, pokazanie mu, że w życiu mało rzeczy zależy wyłącznie od nas, a przetrwanie to sztuka kompromisu i ciągłego uczenia się oraz współpracy. Dociera do niego, że człowiek nie może przetrwać w pojedynkę. Do tego z każdym upływającym tygodniem nastolatek zaczyna doceniać to, co stracił, czyli wszystko, co oferowała mu współczesność. Porwany przez nurt zaskakujących wydarzeń nie ma wiele czasu na myślenie. Musi działać. Zwłaszcza, że na horyzoncie pojawiają się ludożercy, a później przychodzi groźny chłód, nowa rodzina choruje lub jest zagrożona śmiercią.
Mamy tu pięknie zarysowaną osobowość zbuntowanego nastolatka, ale też pojawiają się ciekawe charaktery jaskiniowców. Wyjątkowo dobrze podkreślono tu wartość stada-rodziny, tworzenia więzi, przetrwania dzięki współpracy i pomysłowości. Napotkana rodzina jaskiniowców bardzo odbiega od marzeń o idealnych bliskich, ale do Francka dociera, że mogą być to jego jedyni bliscy i bez nich życie w brutalnym świecie przyrody nie będzie długie. Problem polega na tym, żeby szybko wyciągnął wnioski, bo zwlekanie może skończyć się tragicznie. Do tego powinien nauczyć się zdobywać pokarm, otworzyć na luźne podejście do cielesności i dbania o higienę. Do tego czeka go wielkie zaskoczenie związane z odkryciem prawdy o swoim pochodzeniu oraz misji.
Ciekawe ilustracje pełne szczegółów i szybka akcja z dużą dawką prostego humoru sprawiają, że komiks czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Brice Cossu stosuje technikę pokazywania tła, aby osadzić w nim relacje między bohaterami, a później usuwania go, by skupić uwagę na dialogach i emocjach. Ruch jest tu zaznaczony przez kreski i zbliżenia.

„Frnck” to komiks, który pierwszym tomem mnie zaskoczył. Autorzy zabrali mnie w świat nastolatka, któremu wydaje się, że ma fatalne życie. Mieszkając w sierocińcu ciągle próbuje nowych rzeczy, trafia do kolejnych rodzin, które okazują się ziszczeniem koszmarów. Młody wiek sprawia, że jest zależny od otoczenia. Dotknięty różnorodnymi ograniczeniami i koniecznością...

więcej Pokaż mimo to

avatar
481
480

Na półkach:

Wiek, do którego trafił główny bohater jest pełen niebezpieczeństw, wręcz nieokiełznany… Czy uda mu się przetrwać?

Franck to chłopiec, który postanowił uciec z domu dziecka. Jeden z pracowników tego ośrodka wspomniał, że jego rodzice być może żyją. Jego celem jest odnalezienie ich, dlatego wymyka się potajemnie w nocy…

Nastolatek chce poznać coś nowego, spróbować stanąć na własnych nogach, żyć bez ograniczeń. Udaje się mu, ale nie tak jak sobie wyobrażał… Z przyczyn niewiadomych trafia do czasów prehistorycznych.

"Frnck 3. Poświęcenie" to kontynuacja "Frnck 2. Chrzest ognia." Po raz kolejny główny bohater będzie mierzył się z różnicami wieków. Postanawia spróbować ł przekazać ludziom zamieszkującym prehistorię zasady higieny, czym jest oswojenie zwierząt. Niestety, nie wszystko przebiega zgodnie z planem. Całość wypada dość humorystycznie, niejedna sytuacja wywołała u mnie uśmiech na twarzy.

Chłopak dostrzega, jak bardzo ważna jest współzależność i współpraca. Bez tego nie ma szans na przetrwanie w tak trudnych czasach.

Więcej na: CzasoStrefa

Wiek, do którego trafił główny bohater jest pełen niebezpieczeństw, wręcz nieokiełznany… Czy uda mu się przetrwać?

Franck to chłopiec, który postanowił uciec z domu dziecka. Jeden z pracowników tego ośrodka wspomniał, że jego rodzice być może żyją. Jego celem jest odnalezienie ich, dlatego wymyka się potajemnie w nocy…

Nastolatek chce poznać coś nowego, spróbować stanąć...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1178
1146

Na półkach:

Seria, która zaczęła się dobrze, a z każdym kolejnym tomem jest coraz ciekawsza. Oto dość roztrzepany i porywczy nastolatek z domu dziecka trafia przypadkiem do krainy pełnej pierwotnych ludzi. Tam uczy ich mowy, za to sam powoli poznaje sztukę przetrwania. Niby nic wyszukanego, jednak co tom trafiamy na jakieś ciekawsze wątki. W pierwszym była więź społeczna, w drugim nie ocenianie po pozorach, a teraz mamy odpowiedzialność za innych współtowarzyszy.

Franck nie radzi sobie najlepiej jako łowca. W zasadzie jest totalnie beznadziejny bowiem nie umie zabić żadnego zwierzęcia. To wzbudza gniew pośród członków plemienia, które go przygarnęło, bowiem dzieciak nie dokłada się do jedzenia. Owszem dał im ogień, nauczył mówić, ale nadal jest mało użyteczny. Podczas kolejnego polowania zaprzyjaźnia się, wbrew swym intencjom, z malutkim mamuciątkiem. Nie zdaje sobie sprawy jakie przyniesie to konsekwencje nie tylko dla zwierzęcia, ale również jego towarzyszy.

Najciekawszy element pojawia się w drugim akcie komiksu, gdzie dochodzi do niecodziennego zwrotu akcji. Wtedy Franck oraz jego plemię musi połączyć siły z przywódcą wrogiego klanu, który wielokrotnie wchodził im w drogę. Choć określenie "wrogi" nie do końca wynika z agresywności tamtych osób, bowiem nieraz były przymuszone przez innych do działania, aby przetrwać. Tak czy inaczej druga połowa komiksu oraz jego finał mają bardzo mocny wydźwięk, a ostatnie sceny potrafią nawet wzruszyć. Nie jakoś przesadnie mocno, ale mimo wszystko poczułem ukłucie w serduchu.

Niemniej nie brakuje tutaj humoru. Jest go sporo, jest specyficzny, nieraz zupełnie czarny oraz jadący ostro po poprawności politycznej. Szczególnie w odniesieniu do wegan. W każdym razie komiks czytało mi się świetnie, a całą serię coraz przyjemniej się chłonie. Nie twierdzę, że to poziom komiksów z uniwersum Troy, ale i tak ma on potencjał na coś więcej. Już zapowiedziano czwarty album i patrząc po jego okładce szykuje się kolejna porcja przedniej zabawy, być może ponownie doprawionej głębszym morałem.

Seria, która zaczęła się dobrze, a z każdym kolejnym tomem jest coraz ciekawsza. Oto dość roztrzepany i porywczy nastolatek z domu dziecka trafia przypadkiem do krainy pełnej pierwotnych ludzi. Tam uczy ich mowy, za to sam powoli poznaje sztukę przetrwania. Niby nic wyszukanego, jednak co tom trafiamy na jakieś ciekawsze wątki. W pierwszym była więź społeczna, w drugim nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2204
2028

Na półkach:

PopKulturowy Kociołek:

Pacyfizm i wegetarianizm. Dwa poglądy, które stają się podstawą życia młodego bohatera. Kiedyś nie był on tak stanowczy w swoich przekonaniach (szczególnie jeśli chodzi o żywienie). Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, kiedy samemu trzeba upolować swojego ukochanego burgera. Wtedy owoce i korzonki nie wydają się być tak złe i potrafią być sycące. Właśnie od takiej treści rozpoczyna się album Frnck tom 3. Później robi się jednak o wiele bardziej dramatycznie i niebezpiecznie. Członkowie plemienia, które przygarnęło chłopaka, zapadają bowiem na niebezpieczną chorobę. Istnienie na nie lekarstwo, trzeba się jednak spieszyć i mocno sprzeniewierzyć własnym zasadom. Czy Franck jest na to gotowy?

Powracając do pytania zadanego w samym wstępie recenzji, śmiało można napisać, że trzecia część serii nadal trzyma swój wysoki poziom „rozrywkowy”. Wydarzenia przedstawione w albumie dzieją się błyskawicznie, dzięki czemu czytelnik nie ma tutaj nawet sekundy na nudę. To właśnie dynamika wydarzeń w połączeniu z naprawdę dobrym humorem sprawia, że cykl może się spodobać nie tylko młodszemu/nastoletniemu czytelnikowi.

Do tego wszystkiego dochodzi umiejętność niezłego łączenia przez Oliviera Bocqueta lekkiej treści z wyraźniejszymi mroczniejszymi elementami. Konieczność zadbania o zdrowie bliskich „jaskiniowców” dodaje opowieści dawki dramatyzmu, która potrafi być zaskakująca i angażująca. Tytuł oczywiście nagle nie zaczyna poruszać nadmiernie głębokich treści filozoficznych, ale wątek ten jest przyjemnym urozmaiceniem do ogólnego komediowego charakteru komiksu.

https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-komiksu-frnck-tom-3-poswiecenie/

PopKulturowy Kociołek:

Pacyfizm i wegetarianizm. Dwa poglądy, które stają się podstawą życia młodego bohatera. Kiedyś nie był on tak stanowczy w swoich przekonaniach (szczególnie jeśli chodzi o żywienie). Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, kiedy samemu trzeba upolować swojego ukochanego burgera. Wtedy owoce i korzonki nie wydają się być tak złe i potrafią być...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Chcę przeczytać
    2
  • 2022
    2
  • Komiksy
    2
  • Literatura młodzieżowa
    1
  • Z&H
    1
  • Humor/Groteska/Satyra/Humoreski
    1
  • Dziecięce
    1
  • Mam
    1
  • Posiadane (komiksy)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Frnck - 3 - Poświęcenie


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także