Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu

Okładka książki Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl, Magnhild Winsnes
Okładka książki Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu
Nina BrochmannEllen Støkken Dahl Wydawnictwo: Czarna Owca, ToTamto popularnonaukowa
popularnonaukowa
Gutteboka. Din guide til puberteten
Czarna Owca, ToTamto
2022-05-18
2022-05-18
Karolina Drozdowska, Małgorzata Rost

Okładka książki Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl
Dziewczyńskie ... Nina Brochmann, Ell...
Okładka książki The Wonder Down Under Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl
The Wonder Dow... Nina Brochmann, Ell...

Książka, która jest doskonałym przewodnikiem dla chłopców. Porusza tematy zmian związanych z dojrzewaniem (te fizyczne oraz emocjonalne),kwestie płciowe i seksualne. Można przeczytać o wielu dylematach okresu dojrzewania, związanych z tym co dzieje się w ciele młodego człowieka oraz wpływie otoczenia na te zmiany.

Książka porusza też ważne tematy bezpieczeństwa, niezwykle istotne w obecnych czasach (temat dostosowany do dzisiejszych realiów). Jest również kilka wzmianek dotyczących m.in. transpłciowości.

Jest bardzo rzeczowo, konkretnie i rzetelnie. Rozpiętość tematów jest duża, więc znajdzie się tu niemal wszystko co młodzi ludzie chcieliby wiedzieć, a może wstydzą się zapytać. Myślę, że z uwagi na szeroki zakres omawianych tematów, książki będą odpowiednie raczej tych starszych dzieci (minimum 10+).

Książka będzie też cenna lekturą dla rodziców, którzy dziecko takim tytułom mogą wejść trochę w świat swoich dzieci, który stał się dla nich już częściowo obcy.

Książka porusza też ważne tematy bezpieczeństwa, niezwykle...

Dojrzewanie to czas wielu przemian – tych zewnętrznych i wewnętrznych. Które są bardziej dotkliwsze? Trudno ocenić, bo każdy z nas przechodzi ten okres inaczej. Ja osobiście nie wspominam go za dobrze, a to za sprawą pryszczy, tycia i emocjonalności. Dwie lekarki, ekspertki w tej tematyce, tym razem napisały o chłopcach. Publikacja o „Dziewczyńskich sprawach…” stała się popularna, więc tego samego spodziewam się po kolejnej książce 😉.

Autorki skupiają się w niej na wielu kwestiach, opisując i odpowiadając na wiele trudnych kwestii. Poruszają takie tematy jak zmiany w ciele, buzujące hormony, owłosienie, budowa narządów płciowych, ale nie tylko… Podobnie jak u dziewczyn, pojawią się także tematy wstydliwe i tabu: masturbacja, wzwód, wytrysk, inność (transpłciowość, interpłciowość, itd.) oraz różne rodzaje seksu włącznie z lekcją zakładania prezerwatywy.

‘Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu” to świetny poradnik przeznaczony dla nastoletnich chłopców, którzy poczują się pewnie i bezpiecznie odnajdując w nim odpowiedzi na nurtujące ich pytania 👍. Rodzicu, ty także nie krępuj się przed sięgnięciem!

Dojrzewanie to chyba najtrudniejszy okres w życiu naszych dzieci ale także i naszym rodziców. Jak sobie poradzić z całą tą burzą hormonów i huśtawką nastrojów? A przede wszystkim jak rozmawiać o sprawach, które krępują przede wszystkim nastolatków jak i rodziców. Przede wszystkim rozmawiać otwarcie bez żadnego kręcenia czy tekstów poszukaj w internecie. Jednak jeśli macie z tym problem sięgnijcie po książkę, którą można podrzucić chłopcom do przeczytania.
O czym jest poradnik "Chłopackie sprawy"? W zasadzie o wszystkim z czym borykają się chłopcy w wieku od 10 do 16 lat. Włosy, pocenie się, mutacja, masturbacja, pierwsze miłości, huśtawki emocji i o wielu innych ciekawych sprawach, które dręczą wszystkich młodych chłopców i ich rodziców.
Całość napisana jest w bardzo przystępny sposób. Dziesięciolatek spokojnie wszystko zrozumie, a szesnastolatek nie poczuje się jakby czytał książkę przeznaczoną dla dzieci. Sama przeczytałam ją dokładnie i byłam naprawdę pod wielkim wrażeniem jak każdy temat został opisany - dokładnie i rzeczowo.

W tej publikacji znajdziecie wyjaśnienia wielu istotnych kwestii dojrzewania, poczynając od pierwszych objawów, czyli pryszczy, mutacji, pocenia się, owłosienia i innych, po zmiany zachodzące w ciele i umyśle, a na fizycznych zbliżeniach, wykorzystywaniu seksualnym i pornografii kończąc. Nie zostały pominięte oczywiście kwestie penisów, wzwodów, masturbacji, wszelkich chorób czy też tożsamości płciowych i orientacji seksualnych. Będzie też o huśtawkach nastroju, płaczu(!),problemach psychicznych, a także o akceptacji samego siebie.

Autorki nie tylko dostarczają mnóstwo praktycznych porad pomocnych w kryzysowych sytuacjach, ale również mocno uświadamiają czytelnika, że tylko ON wyznacza swoje granice i nikt nigdy nie ma prawa ich przekroczyć! Każdy chłopiec poczuje się przy tej lekturze dobrze zaopiekowany.

Całość została napisana z pełnym szacunkiem do odbiorcy, nie oceniając, nie nakłaniając do zmian, w bardzo wspierającym tonie mając na uwadze jego wrażliwość. Język jest prosty, skierowany bezpośrednio do czytelnika, czasem dość żartobliwy, ale i bez owijania w bawełnę.

Książka zrobiła na mnie naprawdę pozytywne wrażenie. Zanim podam ją synowi, chciałam przeczytać ją osobiście, ponieważ dojrzewanie to nie jest łatwy temat i oczekiwałam po niej samych rzetelnych informacji. Oczekiwania zostały spełnione! Ilość wiedzy, jaką niesie ta książka przerosła moje najśmielsze wyobrażenia. Mam wrażenie, że wszelkie tematy (tabu) związane z dojrzewaniem młodych mężczyzn zostały tu wyciśnięte jak cytryny.

Ta książka jest dla każdego nastolatka i moim zdaniem jest ona obowiązkową pozycją!

"Chłopackie sprawy.." to świetny przewodnik po dojrzewaniu dla młodych chłopców, młodzieży i rodziców, którym nie łatwo przychodzi rozmowa na krępujące tematy dojrzewania. Książka jest świetnie wydana, porusza chyba każdy temat, który może ciekawić młodego człowieka u progu dorosłości. Przypominam także o wydaniu dla dziewczyn: Dziewczyńskie sprawy. Obie książki na pewno spełnią swoją funkcję. Polecam.

Gdy otrzymałam książkę „Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu” uważałam, że to lektura, która przyda się w przyszłości… ale nie. Ona już teraz dała mi dawkę wiedzy, słownictwo i wiarę, że rozmowy matki z synami o dojrzewaniu, mogą być łatwe i konkretne. Bo też Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl (dwie norweskie lekarki) dostosowały również język do chłopięcej percepcji… konkret, fakt… bez zbędnych ogólników i rozbudowanych opisów.
To książka do czytania dla młodszego nastolatka, ale równie dobrze się sprawdzi do wspólnej lektury, gdy tylko młody człowiek zaczyna fascynującą i trudną drogę ku dojrzałości i dorosłości.
Ukazywanie różnorodności, uświadamianie jak szeroka jest norma wyglądu naszych ciał oraz nacisk na psychiczną akceptację siebie, zachodzących zmian i metamorfozy… to najmocniejsze elementy tego przewodnika.
Na uwagę zasługuje również szata graficzna, która jest doskonałym uzupełnieniem tekstu.
Gorąco polecam lekturę tego rzetelnego (podpartego badaniami naukowymi) opracowania, które traktuje z taką samą uwagą aspekt fizjologiczny co psychiczny.
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

„Chłopackie sprawy” to książka dla nastolatków, którzy albo zaczynają swoją przygodę z dojrzewaniem, albo po prostu chcą wiedzieć więcej o tym, co dzieje się z nimi w tym czasie. Jest to również dobra pozycja do wspólnego czytania z rodzicem, albo dla samych rodziców, którzy zachodzą często w głowę, co dzieje się z ich ukochanymi dziećmi i skąd w nich pojawia się taka nagła zmiana.

Niewątpliwym plusem jest prosty język i krótkie, zwięzłe informacje, które z pewnością trafią do poukładanych szufladkowo chłopięcych umysłów rozumiejących pewne fakty i informacje prosto i konkretnie. Podobnie jak w książce „Dziewczyńskie sprawy” doszukałam się kilku ciekawostek, które wykorzystam w swojej pracy. Miałam wrażenie również, że ta książka dla chłopców jest zdecydowanie bardziej dopracowana i wypieszczona, ale może to tylko takie moje wrażenie.

Oczywiście i tym razem zachwycałam się wspaniałą szatą graficzną. Książka ma twardą oprawę, każde zagadnienie jest osobno oznaczone, ważne rzeczy wyróżnione w ramkach, a całości dopełniają adekwatne do treści ilustracje.

Zawarte w „Chłopackich sprawach” informacje dotyczą zarówno rozwoju fizycznego, jak i psychicznego. Zwracają uwagę na aktualne problemy, ale również przekazują wiedzę, jak sobie z nimi radzić, a także co jest uznawane jako „normalne” w okresie dojrzewania, a co powinno nas niepokoić.

Na końcu książki znaleźć możemy spis miejsc oraz stron internetowych, na których możemy szukać zarówno informacji, jak i pomocy w trudnych, czy też niebezpiecznych sytuacjach.

Uważam, że takie pozycje są potrzebne i bardzo dobrze, że pojawiają się na naszym rynku. Rzetelne informacje, poparte wiedzą lub badaniami naukowymi niewątpliwie powinny wygrywać z tymi niesprawdzonymi, które pojawiają się w Internecie, czy też niekiedy błędnie przekazywane są z ust do ust. Im więcej takich pozycji, tym większy wybór. Ważne, aby informacje przekazywane były w rzetelny sposób i przez osoby, które mają wiedzę w tym temacie.

Na koniec niestety minus. Podobnie, jak w książce dla dziewczyn, ubolewam nad tym, że książka nie jest połączona i skierowana do wszystkich, a podzielona na płci. W tej pozycji było zawarte wiele informacji, których nie wyczytałam w pozycji dla dziewczyn, a w moim odczuciu jest to wiedza niezbędna dla każdego, nie tylko dla chłopców. Myślę, że na połączeniu tego wszystkiego w jedno, nastolatkowie mogliby skorzystać o wiele bardziej, gdyż bez względu na płeć zainteresowanie tematami dojrzewania i seksualności jest takie samo.

Przewodnik po dojrzewaniu „Chłopackie sprawy" Ellen Stokken Dahl i Niny Brochmann lekarek i ekspertek w kwestiach ciała to interesująca lektura.
❤️Dojrzewanie to coś, co musi przejść każdy chłopiec, a ta książka świetnie prowadzi przez tę drogę.
Autorki czarują niezwykłym klimatem i wyjaśniają dlaczego, jak, co z czego się bierze i z czego wynika. Mówią o ciele, zmianach w nim zachodzących, umyśle, higienie intymnej, postrzeganiu wielu spraw w sposób przejrzysty, szczery, zrozumiały i momentami zabawny. Lekarki traktują swoich czytelników jak najbardziej poważnie, szczególnie, że okres dojrzewania to wyjątkowo burzliwy czas. Problemy, z którymi zmagają się chłopcy, dzięki tej książce przestaną być problemami. Autorki podpowiadają również, kiedy należy zgłosić się do specjalisty. Choć młodość jest synonimem radości i energii to bywa trudna, nieprzewidywalna. Dzięki takiemu podejściu do problemu staje się prosta. Pozwala, nam rodzicom i naszym synom, odpowiedzieć na najbardziej zadziwiające i krępujące pytania. W książce możemy znaleźć wiele wskazówek, metod postępowania. Obala mity, wyjaśnia i pokazuje, że płeć to coś więcej niż tylko ciało a poszczególne etapy życia da się okiełznać. Obraz dorastającego chłopca, jego blaski i cienie przedstawiony przejrzyście.
❤️Jeśli jesteś chłopcem w wieku od 10 do 16 lat, to książka dla Ciebie. Jeśli jesteś mamą dorastającego chłopca, to dzięki niej wiele się nauczysz o męskim świecie.
❤️Świetnie opracowana, interesująco napisana z wartościowym tekstem, twardą oprawą i ogólnie ślicznie wydana książka z doskonałą szatą graficzną. W dobie internetu i często przekłamanych informacji warto sięgnąć do wiarygodnego źródła po kompendium wiedzy.
❤️Jako mama chłopca, polecam z czystym sumieniem ten przyjemny poradnik, który zrobił na mnie ogromne wrażenie.

"Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu" to rewelacyjna książka dla młodzieży (a moim zdaniem także dla rodziców) o tym jak zmienia się ciało w okresie dojrzewania, jakie procesy zachodzą w mózgu i jak kształtuje się nasza tożsamość jako jednostki.

W tej grubaśnej książce znajdziemy ponad 30 rozdziałów tematycznych, które dokładnie omawiają najważniejsze zagadnienia z punktu widzenia okresu dojrzewania oraz poruszają wiele nurtujących młodych ludzi spraw.

Dowiemy się więc jak wyglądają męskie zewnętrzne narządy płciowe, jak wygląda dojrzały penis, jak zmienia się moszna i co to są wędrujące jądra.

Przeczytamy o zmianach hormonalnych, które zachodzą podczas okresu dojrzewania, o tym jak zmienia się nasz mózg i które jego części zaczynają dominować oraz jakie zaburzenia psychiczne powinny zwrócić naszą uwagę.

Wreszcie wkroczymy w świat bliskości, pierwszej miłości i seksu, ale także masturbacji, treści pornograficznych, naruszania granic i wykorzystywania.

Książka bardzo szeroko traktuje proces dojrzewania, daje wskazówki co czeka młodego człowieka podczas tego maratonu, jak sobie radzić z różnymi dolegliwościami oraz tłumaczy co jest fizyczną normą.

Jednocześnie podchodzi z ogromnym szacunkiem i wrażliwością na tematy związane z kształtowaniem się osobowości i tożsamości płciowej. Daje przestrzeń na emocje i rozmyślania. Wspiera, wyjaśnia.

Czytając ją miałam wrażenie jakbym rozmawiała z dobrym przyjacielem, którzy z uśmiechem i życzliwością klepie mnie po plecach.

To ogormnie wartościowa pozycja. Totalny must have w każdym domu. I z niecierpliwością czekam na wersję dla dziewczynek!

U progu dorosłości.

"Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu" to fantastyczny i łatwo przyswajalny przewodnik dla chłopców, który dotyczy spraw ważnych, a jednocześnie wstydliwych i trudnych. Mowa o dojrzewaniu, które prędzej czy później stanie się udziałem każdego młodego mężczyzny – zdecydowanie warto, aby każdy z nich miał wtedy na półce tę właśnie książkę. Autorki poruszyły już jakiś czas temu kwestie dojrzewania w przypadku dziewczynek ("Dziewczyńskie sprawy...") - teraz przyszedł czas na młodych facetów:) Przed nami kolejna niesamowicie ważna pozycja w literackim portfolio imprintu ToTamto.

Nina Brochmann i Ellen Stakken Dahl to dwie norweskie lekarki, które zabrały się za przedstawienie problematyki dojrzewania w sposób, który zaiste godny jest podziwu i naśladowania. Obie panie nie pomijają milczeniem żadnego aspektu tego trudnego dla młodych chłopców okresu, jednak opowiadają o wszystkim tak, że wszelkie związane z tym tematem skrępowanie odchodzi do lamusa, a na jego miejsce przychodzi zrozumienie i spokój. Na tym właśnie powinna polegać edukacja.

To się dzieje! Twoje życie wywraca się do góry nogami. Ciało się zmienia, hormony przejmują kontrolę, a mózg przechodzi pewien rodzaj reorganizacji. Ten proces nazywa się dojrzewaniem i jest to najbardziej dramatyczna przemiana, jakiej kiedykolwiek doświadczysz… ale również najbardziej normalna rzecz na świecie.

Wszystko to rodzi zupełnie naturalne pytania. Kiedy urośnie mi broda? Czy mój penis jest normalny? Jak być szczęśliwym, gdy ma się złamane serce? Odpowiedzi na takie pytania nie powinno się szukać w internecie. Dlatego z pomocą przychodzą norweskie lekarki – Nina Brochmann i Ellen Støkken Dahl – które stworzyły ten przewodnik, aby dać chłopcom rzetelne odpowiedzi i pomóc im w osiągnięciu dojrzałości i dorosłości.

Na łamach książki poruszono nie tylko kwestie zmian na tle hormonalnym oraz fizycznym, ale także obszernie omówiono sprawy związane ze zmianami mentalnymi, które także w procesie dojrzewania zachodzą. Wszystkie związane z poruszaną w książce tematyką kwestie zostały przez autorki w wyczerpujący sposób wyjaśnione, omówione, a także okraszone przykładami, świetnymi ilustracjami Magnhild Winsnes oraz dobrymi radami, których młody facet potrzebuje chyba w tym okresie najbardziej.

Lektura pełna jest zrozumienia i tolerancji. Norweżki tłumaczą młodym chłopcom, co w procesie dojrzewania jest normalne, co jest odstępstwem od normy, czego należy się spodziewać, na co trzeba się przygotować, a także co powinno nas zaniepokoić. Książkę napisano językiem przyjaznym i w pełni zrozumiałym, dzięki czemu chyba każdy jej odbiorca będzie zadowolony i pełny otuchy po lekturze.

Książki takie jak ta powinny znaleźć się na półce każdego nastolatka. Moim skromnym zdaniem powinny zagościć także w szkołach jako oficjalne podręczniki, jednak znając nasze, polskie realia… nic z tego nie będzie. Tolerancja i zrozumienie nie są dziś w tych kwestiach w cenie i – co chyba najbardziej przykre – w efekcie dojrzewanie to wciąż zbyt często temat tabu. Tym bardziej polecam niniejszą książkę. Za pośrednictwem takich właśnie lektur można złamać owo tabu, a to posłuży wszystkim.

Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.

#chłopackiesprawy #przewodnikpodojrzewaniu #czarnaowca #ninabrochmann #ellenstakkendahl #totamto #dlamłodzieży #dojrzewanie #hormony #emocje #zmianyfizyczne #cosnapolce #booksforkids #dobraksiazka #bookstagram #bookreview

U progu dorosłości.

• Popularnonaukowe
  • Rodzicielstwo
  • Do kupienia ver. papier.
  • 2022 rok
  • Dobre dla YA