Jeśli pójdziesz za mną

Okładka książki Jeśli pójdziesz za mną
Malena Watrous Wydawnictwo: Świat Książki literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Świat Książki
2011-03-16
2011-03-16
978-83-247-2161-0

Książka sama w sobie nie jest zła, ale nie jest też dobra. Jest tak dokładnie pomiędzy. Historia głównej bohaterki nie wywołuje szczególnych emocji, jest po prostu smutna i dosyć przewidywalna. Mnie nie chwyciła za serce. Natomiast opis kultury japońskiej, zwyczajów tam panujących mocno szokuje. Japonia to naprawdę kraj absurdu, tak rozwinięty, a jednocześnie tak...

Warto tylko ze względu na opis życia japońskiej prowincji- to egzotyczny świat i człowiek zachodu z trudem się w nim odnajduje. Natomiast przesłanie dotyczące emocjonalnych rozterek bohaterki jest mocno kontrowersyjne. Wynika z niego, że prawdziwa miłość jest w stanie wyleczyć nie tylko z depresji ale i z ...homoseksualizmu. Dawno nie czytałam takiej bzdury.

Rzeczywistość opisywana z punktu widzenia jednej z kobiet,które wyjechały pracować na rok do Japonii.
Bohaterce trudno jest sprostać wydarzeniom jakie mają miejsce w jej życiu (samobójcza śmierć ojca,depresja,odkrycie że kocha kobietę), a do tego dochodzi obcy, tak odległy kulturowo świat Wschodu. Odmienne zasady dyktowane przez nowe otoczenie doprowadzają do konfliktów,...

W tej książce poznajemy Japonię oczami osoby, która zna ją od podszewki. I tylko jedna myśl kołatała mi się w głowie - jak ludzie mogą się tak dobrowolnie pozwalać ograniczać? jak mogą tak bezmyślnie hołdować różnym rytuałom i bezmyślnym przyzwyczajeniom i nie podejmować nawet próby refleksji nad sensem?
Nie nadaję się do życia w Japonii.

Książka napisana przez amerykankę, jest dziwnie spokojna. Czyta się ją świetnie, jest inna niż większość pozycji o Japonii, pisanych przez obcokrajowców. Ten efekt spokoju dają chyba listy, które otrzymuje główna bohaterka, Marina, od swojego opiekuna, pana Miyoshi. Są zrównoważone, pełne dobrych chęci, jakby chciano je oddać w ręce dziecka, które nie rozumie gdy mówi się...

Przyjemnie się czytało, szczególnie podobały mi się wstawki japońskich słówek oraz fragmenty japońskich obyczajów, ponieważ interesuję się tą kulturą :) Momentami ciężko było mi się za to zabrać, ale mimo wszystko polecam jako książkę wartą przeczytania.

Książka ukazuje trudy amerykańskich imigrantów nie mogących zbytnio dostosować się do zasad panujących w Japonii. Jednakże nie o tym prawi, a o homoseksualnej miłości i poszukiwaniu własnego szczęścia.

Żałuję, że skończyła się tak szybko. Historia może trochę przewidywalna, ale wynagradza to dynamizm narracji i prędko idąca do przodu akcja.

Książkę czyta się dość szybko i całkiem przyjemnie.

Marinę- główną bohaterkę książki poznajemy, gdy wraz ze swoją dziewczyną Carolyn wyjeżdżają na rok do Japonii, by w miasteczku Shika uczyć języka angielskiego.

Dzięki tej książce możemy zapoznać się z relacją, jaka panuje między dwoma kobietami w związku. Ale co ciekawsze- pokazuje nam jak życie w innych krajach różni...

34 / 2015

• Japonia