Historia Jamajki

Okładka książki Historia Jamajki Marcin Florian Gawrycki
Okładka książki Historia Jamajki
Marcin Florian Gawrycki Wydawnictwo: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Seria: Biblioteka Iberyjska historia
historia
Biblioteka Iberyjska
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
2022-03-01
2022-03-01
Jamajka Karaiby historia Karaibów

Historia Jamajki to kolejna pozycja z serii "Biblioteka Iberyjska" autorstwa Marcina Floriana Gawryckiego. Zawiera ona zarówno największe zalety i wady innych pozycji tego autora.

Pomimo dość małej objętości wydarzenia są zaprezentowane szczegółowo i nie ma się wrażenia czytania notki encyklopedycznej. Autor zrozumiale przedstawia zachodzące zmiany społeczne, polityczne co stanowi duży atut, a do części opisującej współczesną historię wyspy praktycznie nie można się przyczepić.

Największą wadę książki, która znacząco utrudnia czytanie stanowi całkowity brak map. Śledzenie działań zbrojnych brytyjskiej inwazji na Jamajkę, powstania Tackyiego, czy wojen maroons (przy tych ostatnich nie wiadomo nawet które tereny kontrolowali nawietrzni, a które zawietrzni) staje się bez korzystania z map internetowych czy atlasów dużo trudniejsze, a ośrodki miejskie opisywane przez autora są zaledwie nazwami figurującymi w bezładnej przestrzeni. Miejscami też miałem wrażenie jakby niektóre zmiany gospodarcze były opisane skokowo, gdyż z biednej kolonii Jamajka nagle przekształciła się w drugi po Bostonie ośrodek handlowy zachodniej hemisfery. Do wad zaliczyć można także brak potrzebnych przypisów oraz brak wykazu wszystkich gubernatorów Jamajki.

Historię Jamajki ciężko oceniać z racji, że jest to de facto jedyna monografia poświęcona temu państwu. Choć posiada ona poważne problemy (możliwe jednak do rozwiązania w wydaniu uzupełniającym),to jest pełna wartościowych informacji opisanych w obiektywny sposób. Mimo wad mogę tą książkę polecić przede wszystkim osobom zainteresowanym regionem Karaibów i Ameryki Łacińskiej.

• Od XIX do współczesności
  • Nowożytność