Ingrid Bergman prywatnie

Okładka książki Ingrid Bergman prywatnie Aleksandra Ziółkowska-Boehm
Okładka książki Ingrid Bergman prywatnie
Aleksandra Ziółkowska-Boehm Wydawnictwo: Heraclon International biografia, autobiografia, pamiętnik
Heraclon International
2020-05-08
2020-05-08
9788381944694
Ingrid Bergman kino Casablanca

Jak to miło wyjść za mąż za mężczyznę spokrewnionego z wielką aktorką. A jak wygodnie, gdy okaże się, że rodzina zachowała korespondencję otrzymywaną od niej. Nawet gdy jest bardzo zwyczajna, taka niemalże o pogodzie, to już można mieć powód do napisania własnej wersji biografii słynnej kobiety. Przecież poprzedni pisarze, którzy mierzyli się z tym tematem, z pewnością nie mieli dostępu do tych szalenie odkrywczych dzieł sztuki epistolograficznej. Zatem dowiadujemy się tych wszystkich faktów, które odkryły nam wcześniej gazety brukowe, lecz okraszonych gdzieniegdzie skąpym komentarzem aktorki. Z listów przebija zwyczajna kobieta, czasami zmęczona, czasami zatroskana o rodzinę. Samotna, choć otoczona ludźmi. Kobieta, która wcześnie straciła rodziców, a jej życie prywatne też nie zawsze układało się tak, jakby chciała. Cóż, przesłuchałam, zgrzytając zębami na wersję audio (lektorka lubi się zacinać, gdy obraca stronę),zatem polecam skorzystanie z opcji papierowej. Lektura dla tych, którzy wcześniej nie mieli szans zapoznać się z biografią ikony kina, Ingrid Bergman, lecz nie ośmielę się namawiać na czytanie.

pierwszy raz przybliżyłam sobie osobę cudownej Ingrid Bergman, nie jest to biografia przepełniona niezliczoną ilością dat oraz nazwisk, ale zarys osobowości wspaniałej aktorki - taka jaka była prywatnie, taka, której świat nie poznał do końca

autorka świetnie się spisała, przytoczyła przyzwoitą liczbę prywatnej korespondencji aktorki ze swoją rodziną, zacytowała przeróżne wypowiedzi ludzi z jej najbliższego otoczenia, naprawdę świetna robota!

dodatkowo podobają mi się wstawione zdjęcia z archiwum prywatnego kuzyna Ingrid oraz ksero listów, na plus jest również bibliografia, którą się wspomagała przy tworzeniu książki (np. Spoto)

Nie znam wielu biografii aktorów, czytam inne książki, ale ta historia urzekła mnie elegancją, umiarkowaniem i prostotą narracji. Wiele spokojnych, mądrych i interesujących spostrzeżeń o pracy, która jest tak istotną częscią życia wielu ludzi, która może dać ogromną satysfakcję szczęscie, o życiu prywatnym, które często się rozpada jakby z braku winy, bo "takie jest życie". Autorkę książki znam jako narratorkę historycznych opowiesci, indiańskich, o zwierzętach /kotach/, a teraz pokazała w subtelny sposób życie kobiety, którą podziwiał swiat, a której życie było burzliwe, godne i piękne. Aleksandra Ziółkowska-Boehm należy do wybitnych pisarek mających swój wlasny styl narracji i niezwykle interesujące opowiesci do przekazania.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm, autorka książki, jest żoną Normana Boehma, młodszego kuzyna wielkiej aktorki. Ma to oczywiście wpływ na snutą opowieść, która zyskuje dzięki temu wyjątkową, intymną perspektywę. Fundamentem biografii jest korespondencja Ingrid z rodziną oraz wspomnienia samego Normana. Wyłania się z nich portret troskliwej, oddanej bliskim i obdarzonej subtelnym wdziękiem kobiety.

Czytelnik może poszperać w domowym archiwum, czyli przyjrzeć się kopiom listów, które wyszły spod ręki Bergman i obejrzeć rodzinne fotografie. Losy aktorki przedstawione są w zwięzły, a zarazem ciekawy sposób. Biografka przygląda się całemu życiu swojej bohaterki: jej sukcesom w Hollywood, sprawom rodzinnym, plotkom, przeprowadzce do Włoch. Nie jest to historia o wielkim ekranie, ale opowieść o człowieku, który zmaga się z konsekwencjami sukcesu i sławy.

Cała recenzja: http://opetaniczytaniem.pl/recenzje/ingrid-bergman-prywatnie-aleksandra-ziolkowska-boehm-proszynski-i-s-ka-2013.html

Wyjątkowa książka. Niezwykły zapis prywatnej korespondencji Ingrid do jej najbliższej rodziny, pokazujący nam jaka była prywatnie, nie w blasku fleszy, nie w opisach gazet.
Bo chyba tylko w takich relacjach możemy poznać, jaki ktoś jest naprawdę. Już sam fakt ciepła, z jakim opisywała ją jej rodzina, mówi wiele. Polecam wszystkim.

• Biografia
  • ASa