Kalina Jędrusik

Okładka książki Kalina Jędrusik Dariusz Michalski
Okładka książki Kalina Jędrusik
Dariusz Michalski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Iskry
2010-10-01
2010-10-01
978-83-244-0136-9
Kalina Jędrusik Kabaret Starszych Panów wspomnienia

Beka ze mnie, bo nigdy nie lubiłam Jędrusik jako aktorki. Te wiecznie przymknięte oczy i głos spod kołdry i udawanie matoła. Za to lubiłam piosenki, może dlatego że inteligentne teksty były autorstwa Przybory, a nie Kaliny. Tak czy owak, chciałam przeczytać to mam. Nie podobało mi się. W momencie kiedy ktoś opisywał z żarem jak to na Żoliborzu załatwiało się mieszkania po znajomości i jakie to było genialne całkiem mi się odechciało.
Kaliny jest mi szkoda, to prawdopodobnie jeden ze wspanialszych talentów zmarnowanych przez to, że epoka wymagała od kobiety jedynie seksualności.

Autor bardzo poważnie potraktował temat i choć to dobrze, to jednak trochę przeszarżował. Ta biografia to naprawdę obszerne kompendium na temat wspaniałej aktorki i pieśniarki, ale także na temat jej najbliższych krewnych i skomplikowanych koligacji rodzinnych /tu chyba ukłon autora w stronę rodziny, która miała swój spory udział w jej pisaniu/. Do tego chyba niezbyt szczęśliwy podział życiorysu na rozdziały-klucze, który bardzo utrudniał mi przyswojenie właściwej chronologii. Nie mniej jednak warto sięgnąć po tę pozycję i dzięki niej zobaczyć o wiele więcej aniżeli fascynującą ale dwuwymiarową postać polskiej MM. Kalina Jędrusik była zdecydowanie kimś więcej niż tylko symbolem seksu pruderyjnych czasów przaśnego PRL. Była prawdziwym i niestety niedostatecznie docenionym talentem, wielką osobowością i kolorowym ptakiem. I ta książka jest w dużej mierze właśnie o tym.

Książka zawiera zebrane fakty o aktorce, poukładane w specyficzny sposób. Podzielone przez autora na poszczególne sekcje tematyczne, nie etapów życia aktorki. Czytamy osobno o teatrze, rodzinie, plotkach, występach telewizyjnych. Taki podział utrudnia czytelnikowi chronologiczne poukładanie wydarzeń.
Autor nie sprawia wrażenia, jakby starał się pozostać obiektywny wobec opisywanej postaci. Wydaje się za wszelką cenę starać pokazać aktorkę w jak najlepszym świetle, wręcz usprawiedliwiając jej niektóre wybryki.
Ciężko się czyta, a na koniec lektury trudno o wrażenie, że lepiej poznało się aktorkę, raczej, że przeczytało się jedną, przydługą laurkę na jej temat.

Autor nie sprawia wrażenia, jakby starał się pozostać obiektywny wobec...

Mozna by to skrucić do stu ston lub godziny audio
Biografia o wszystkim i wszystkich o Kalinie mało i mało ciekawie. Nie sięgnę po inne biografie tego autora.

Mozna by to skrucić do stu ston lub godziny audio

Mało Kaliny Jędrusik w Kalinie, ale ogromne wrażenie robi ilość zebranych materiałów archiwalnych. Bardzo szkoda, że nie udało się namówić Andrzeja Łapickiego na wywiad, bo myślę, że z pewnością powiedziałby coś nowego i niezwykłego o Kalinie.

Sporo nieprawd i za dużo sensacyjek

Sporo nieprawd i za dużo sensacyjek

Obiektywne przedstawienie postać Kaliny z relacji różnych, znających ją osobiście osób. Daje mi to obraz inny, niż wyobrażony i ukształtowany przez pryzmat ról i występów. Niekoniecznie pozytywny obraz.

Parę informacji, które są zbędne w tej książce z tej książki bym odjęła. Niepotrzebnie tu opisano Axera Dejmka czy Marylin Monroe, wykluczając rodzinne osoby kaliny.

Świetnie napisana biografia niezwykle barwnej i niedocenionej postaci polskiej sceny artystycznej.

Wyjątkowo słaba pozycja o Kalinie

Wyjątkowo słaba pozycja o Kalinie