Nieustraszeni i tajemnica dinozaura

Okładka książki Nieustraszeni i tajemnica dinozaura Rocio Bonilla, Elsa Punset
Okładka książki Nieustraszeni i tajemnica dinozaura
Rocio BonillaElsa Punset Wydawnictwo: Mamania Seria: Szkoła emocji literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Szkoła emocji
Los atrevidos y el misterio del dinosaurio
Mamania
2022-04-06
2022-04-06
48 min.

Okładka książki Supermoce. Notatnik odkrywcy Rocio Bonilla, Susanna Isern
Supermoce. Not... Rocio Bonilla, Susa...
Okładka książki Nieustraszeni i Konkurs Genialnych Pomysłów Rocio Bonilla, Elsa Punset
Okładka książki Nieustraszeni i przygoda w Rzymie Rocio Bonilla, Elsa Punset
Okładka książki Nieustraszeni w Krainie Jednorożców Rocio Bonilla, Elsa Punset

Okładka książki Intruzi Susanna Isern, Sonja Wimmer
Intruzi Susanna Isern, Sonj...
Okładka książki Kot Moneta Cameron Becky, Lily Murray
Kot Moneta Cameron Becky, Lily...
Okładka książki Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Pozdrowienia z... Iwasa Megumi, Jörg ...

Jak pomóc dzieciom radzić sobie z gniewem i złością? W tym właśnie pomogą Nieustraszeni!

Więcej o książce przeczytasz w mojej recenzji na blogu: https://panikultura.pl/nieustraszeni-i-tajemnica-dinozaura-elsa-punset-rocio-bonilla/

Plusy:
- tematyka emocji i samoregulacji u dzieci w wieku przedszkolnym
- przyjemny format i wydanie
- nawiązanie do dinozaurów i nocnych podróży magicznym statkiem buduje u dzieci ekscytację i zainteresowanie (ale tylko na raz, o czym poniżej)

Minusy:
- różne czcionki o różnej wielkości, które byłyby użyteczne gdyby np czytanie powiększonych fragmentów było streszczeniem historii dla młodszych dzieci (mamy taka książkę i jest to super pomysł, tutaj po prostu nie da się na to patrzeć)
- język - albo w oryginale książka jest kiepsko napisana albo polskie tłumaczenie kuleje, całe fragmenty brzmią jak kalka językowa, bardzo oczywiste jest to kiedy piesek się śmieje, że dzieci okazują zdziwienie po psiemu ‘hau hau’ (gdzie w oryginale jest pewnie ‘how how?’)
{doczytałam że autorka pisze po hiszpańsku, i z tego języka jest podobno tłumaczenie? Więc tym bardziej nie rozumiem tego fragmentu!}

Ogólnie, moja ocena jest neutralna, jak czytam dzieciom to poprawiam albo pomijam te językowe babole. Jednak po kilku czytaniach przedszkolaki nie chcą już tej historii ‘o cieniach’ - co nasuwa tylko wniosek, że nie identyfikują się z bohaterami tej książki. Tadzio, Alicja, Florentyna to dla dzieci płaskie, miałkie postaci, które są tylko narzędziem do przekazania treści książki, która moim dzieciom się szybko znudziła.
Z tego powodu też nie sięgneliśmy po inne książki z tej serii.

Plusy:
- tematyka emocji i samoregulacji u dzieci w wieku przedszkolnym
- przyjemny format i wydanie

Minusy:

"Nieustraszeni tajemnicą dinozaura" - Alicja i Tadzio, wybiorą się na wycieczkę do muzeum. W tej niesamowitej przygodzie nie będą sami, bo będzie im towarzyszyć mewa Florentyna. Nie zabraknie emocji, szczególnie tych trudnych, z którymi bohaterowie będą musieli sobie radzić.

Fantastyczne przygody, pełne magii oraz dobrej zabawy. Co najlepsze, znajdziemy w nich sporo wiedzy, którą wykorzystać może każdy rodzic by pomóc maluchowi radzić sobie w trudnych sytuacjach czy zapanować nad złością i gniewem.

Historyjki są głównie skierowane do dzieci przedszkoknych, a wszelkie rady i uwagi rodzic czy nauczyciel znajdzie na końcu opowiadania.
Autor zadbał o język,aby maluchy nie miały problemu z ich odbiorem. Skupił się na problamach kilkulatków, odwzorowując je w taki sposób, że stały się bardzo relistyczne. Wnętrze zostało wzbogacone w przepięknymi ilustracjami, które mają na celu przyciągnąć oko tych najmłodszych, ale również stały się dopełnieniem tekstu.

Zachowanie bohaterów porównałam z zachowaniem moich dzieci i śmiało stwierdzam, że jest ono w pełni autentyczne.

Radzenie sobie ze złością to dla dzieci nie lada wyzwanie, dlatego stało się one tematem kolejnej próby w Olimpiadzie Emocji, w której udział biorą Alicja, Tadzio oraz ich piesek Rocky.

Tym razem dzieci trafią nocą do muzeum i zadanie jakie zostanie przed nimi postawione będzie miało im pomóc zapanować nad złością, co nie jest łatwe.
Jakie tym razem zadanie postawi przed bohaterami przewodniczka po świecie emocji, czyli Mewa Florentyna?

Ciekawa i pełna emocji opowieść, która pokazuje jak łatwo można dać się ponieść emocjom i jak można z tym walczyć.

Dodatkowe wskazówki i porady dla rodziców i opiekunów, które można znaleźć na końcu książki, są cennym wsparciem dla rodziców.

Jakie tym razem zadanie postawi...

Nieustraszeni to seria,w której przenosimy się do dziecięcego świata pełnego przygód,ale przede wszystkim emocji,których jest tu mnóstwo!

"Niestraszeni i poszukiwanie skarbu"opowiada o wzmacnianiu poczucia własnej wartości.Bohaterowie szukają swoich mocnych stron,uczą się miłości do siebie samego i.. przeżywają przygodę na biegunie południowym!

"Nieustraszeni i tajemnica dinozaura"uczy radzenia sobie ze złością.Bohaterowie wybierają się na wyprawę do muzeum,gdzie muszą kontrolować swoje emocje i nauczyc się je odróżniać.

"Nieustraszeni i przygoda w latarni morskiej" pomaga we współpracy z innymi i dogadywania się.Służy temu wyprawa do latarni morskiej i zastąpienie latarnika.

"Nieustraszeni i wielki skok"to próba poradzenia sobie ze strachem.W tym celu bohaterowie skaczą ze spadochronem...wprost do swoich łóżek!😉

Na końcu każdej książki znajdziemy wskazówki dla rodziców i nauczycieli.Czym są strach,gniew i złość,poczucie własnej wartości współpraca i umiejętności społeczne.Jak pomóc dzieciom radzić sobie z emocjami,wzmacniać pewne cechy czy radzić sobie z innymi...medtody na złość, radzenie sobie ze strachem,różne narzędzia i rady,czyli skrzynka ze strategiami.
Akcja jest dynamiczna,sporo przygód, dużo dziecięcych emocji i problemów typowych dla kilkulatków.Przewodnikiem po emocjach jest mewa Florentyna, która zjawia niespodziewanie i pomaga uporać się z konfliktami.To dzięki niej Ala i Tadzio przeżywają niesamowite przygody!
Bardzo dużo tekstu,ilustracje stanowią dodatek.Są piękne i miłe dla oka,idealnie uzupełniają treść.Historie są dosyć mocno rozbudowane i ciekawe,oczywiście w każdej obok fascynującej przygody,główną rolę grają emocje.Przygody i relacje bohaterów świetnie oddają rzeczywistość i idealnie nakreślają problematykę.Rozwiązania wynikają z fabuły i są bardzo autentyczne i naturalne. Tą serię czyta się naprawdę świetnie!

Mnóstwo wiedzy,mnóstwo narzędzi do posługiwania się emocjami,mnóstwo czytania i dobrej zabawy!

"Nieustraszeni i tajemnica...

• Biblioteczka Basi, Lidki i Hani
  • ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ
  • Do biblioteki
  • Dzieci 2024
  • Dzieciństwo W.

Dodaj cytat z książki Nieustraszeni i tajemnica dinozaura