Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt

Okładka książki Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt Tania García, Ico Romero Reyes
Okładka książki Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt
Tania GarcíaIco Romero Reyes Wydawnictwo: Kropka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
48 str. 48 min.
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Veneno. Criaturas tóxicas del reino animal
Kropka
2022-03-09
2022-03-09
48 min.
Katarzyna Górska
zwierzęta

Wiecie, że heloderma arizońska do przeżycia roku potrzebuje jedynie trzech dużych posiłków, a w jej zębach znajdują się rowki uwalniające jad?
Z kolei ślimaki morskie mają piękne muszle, ale przy okazji każdy gatunek stożków produkuje około 500 unikatowych toksyn, a swoje ofiary połyka żywcem.
Dziobak australijski to zwierzę wyjątkowe - jest ssakiem, składa jaja i karmi młode mlekiem, choć nie ma sutków. W dodatku w okresie rozrodu używa ostróg znajdujących się w jego tylnych łapach - jego jad może zabić psa, a u człowieka wywołać przeszywający ból.
A gdybyście kiedykolwiek wybrali się do Kolumbii, to uważajcie na liściołaza złocistego - jad jednego osobnika może zabić 10-20 dorosłych osób!

Brzmi ciekawie? Macie ochotę na więcej?Sięgnijcie po książkę „Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt”. Znajdziecie tam o wiele więcej ciekawostek ze świata zwierząt i przekonacie się w jakie mechanizmy obronne natura wyposażyła różne stworzenia. Niektóre z nich przyprawiają o gęsią skórkę!

Ico Romero Reyes potrafi zaciekawić nie tylko małego czytelnika. Ja sama dowiedziałam się wielu rzeczy. Podoba mi się, że autorka wybrała do swojej książki naprawdę interesujące fakty i nie można się przy niej nudzić. Z kolei Tània Garcia uświetniła publikację swoimi barwnymi ilustracjami.

Końcowa część książki to dodatkowa garść cennych informacji. Można przeczytać o antidotum, a także o tym kim jest toksynolog i na czym polega jego praca.
Mnie zainteresowała strona „Zdrowy, chory czy martwy”, gdzie autorka pokazuje jak mogą się skończyć spotkania różnych jadowitych stworzeń z ich potencjalnymi ofiarami.
A gdyby wciąż było Wam mało, to na ostatniej rozkładówce znajdziecie jeszcze więcej ciekawostek :)

"Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt" to książka wspaniała nie tylko w formie, ale i treści. Dzieci mogą się z niej dowiedzieć mnóstwo cennych informacji na temat świata zwierząt i to tych najbardziej niebezpiecznych. Niektóre z nich mogą używać tajnej broni czyli jadu, który pozwala przeciwstawić się innym drapieżnikom, a także ludziom. Jad to unikatowa mikstura, którą Matka Natura obdarowała te gatunki, aby podporządkować sobie ofiary. Ta książka wyjaśni młodym czytelnikom, na czym to polega i jak działa zaspokajając głód wiedzy najbardziej ciekawych świata dzieci. ☺️ Książka Ico Romero Reyes została wspaniale zilustrowana, a malowniczą szatę graficzną przygotowała Tania García. Te ilustracje sprawiają, że lektura książki jest przyjemnością, nawet jeśli temat może stanowić wyzwanie.

Świat zwierząt - piękny, bez wątpienia ekscytujący i pełen tajemnic, bywa także niebezpieczny. Śmiertelnie niebezpieczny. I to często za sprawą z pozoru niewinnie wyglądających, mniej lub bardziej uroczych stworzeń. Ale po kolei...

"Jad" - to fascynujący przewodnik po najbardziej jadowitych zwierzętach, od maleńkich żab strzałkowych, przez toksyczne ptaki, węże , skorpiony, mrówki, parzydełkowce, meduzy czy śmiercionośne owady, a nawet mięczaki i wiele innych.

Mały czytelnik nie tylko dowie się jaki rodzaj tej tajnej broni i o jakiej mocy rażenia posiadają ci szczególnie niebezpieczni przedstawiciele wielu gatunków. Ale także odkryje w jakiś sposób można walczyć ze skutkami zatrucia jadem, czym różnią się trucizny czynne od biernych, jak powstaje antidotum oraz czy w niektórych przesądach tkwi ziarnko prawdy😉
A przede wszystkim, ta pozycja zaspokoi ciekawość, pobudzi wyobraźnię, uwrażliwi na przyrodę. To wręcz kopalnia wiedzy i ciekawostek, która uczy też szacunku do natury.

Czy wiedzieliście, że na przykład białko, w reakcji na jad skorpiona blokuje odczuwanie bólu?
Albo czy wiecie, że jad jednej rozdymki jest w stanie zabić ponad 30 osób?
Natomiast niezwykle szybkie w działaniu toksyny ślimaków stożków wykorzystuje się jako silny lek przeciwbólowy?
Te oraz mnóstwo innych jadowitych faktów czeka w tej niezwykłej książce.

Niezwykłej, zarówno w treści jak i w formie. Jest po prostu przepięknie wydana 🤩. Duży format (większy niż A4) , twarda oprawa, doskonałej jakości papier, barwne ilustracje i cudowna wyklejka sprawiają, że ta pozycja będzie doskonałym prezentem. I to nie tylko dla młodych toksykologów, ale dla wszystkich ciekawych świata małych i dużych odkrywców.

Indyjski skorpion czerwony ze swoim kolcem jadowym, czarna mamba z zabójczą toksyną zawartą w zębach, niebezpieczne ślimaki morskie wabiące swoimi kolorowymi muszlami… to tylko niektóre z niesamowitych zwierząt jakie znajdziecie na kartach tej właśnie książki.

Autorka przedstawia najbardziej niebezpieczne, jadowite zwierzęta świata; począwszy od niepozornych mrówek, po takie egzotyczne egzemplarze jak ośmiornica niebieskokręga. Przy każdym zwierzęciu znajduje się krótki opis w jaki sposób działają jego toksyny na potencjalne ofiary.

Dużo wiedzy w przystępnej, łatwej do przyswojenia formie, wiele ciekawostek ze świata natury, fantastyczne kolorowe ilustracje wypełniające całe karty książki, wyśmienity zasób wiadomości dla najmłodszych i tych nieco starszych czytelników.

Polecamy wszystkim dzieciakom!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Pięknie wydana spora dawka wiedzy. Świetna pozycja dla ośmiolatków!

Pięknie wydana spora dawka wiedzy. Świetna pozycja dla ośmiolatków!

• Dla dzieci
  • Zwierzęta