Barca. Powstanie i upadek klubu, który kształtował nowoczesną piłkę nożną

Okładka książki Barca. Powstanie i upadek klubu, który kształtował nowoczesną piłkę nożną Simon Kuper
Simon Kuper Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
The Barcelona Complex: Lionel Messi and the Making - And Unmaking - Of the World's Greatest Soccer Club
Sine Qua Non
2022-03-09
2022-03-09
Bartosz Sałbut
FCBarcelona Barca pilkanożna sport

Okładka książki Futbonomia Simon Kuper, Stefan Szymański
Futbonomia Simon Kuper, Stefan...
Okładka książki Futbonomia Simon Kuper, Stefan Szymański
Futbonomia Simon Kuper, Stefan...

Książka Simona Kupera zaczyna się dość nietypowo, a mianowicie od przedstawienia postaci, niczym w jakiejś powieści. To spis alfabetyczny wraz z krótką metryką od Erica Abidala, przez Johana Cruyffa i Michaela Laudrupa, aż do Xaviego i Zubizarrety. Następnie autor załączył „leksykon Barcelony”, czyli wyjaśnienie takich terminów jak El Clásico, culé czy socis. Po takim wstępie Simon Kuper przechodzi do właściwej treści lektury – opowiedzenia dziejów Barcelony na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

Autor wychował się w Holandii a jego idolem był Johan Cruyff. W książce jest to dosyć widoczne, w pewnym momencie miałam wrażenie, że czytam biografię Cruyffa, a nie książkę o Barcelonie. Na szczęście ilość przekazanej czytelnikowi wiedzy niweluje to nieco negatywne uczucie.

Simon Kuper na potrzeby książki przeprowadził mnóstwo wywiadów z prezydentami Barcelony, piłkarzami oraz innymi pracownikami klubu. Zakres zgromadzonych materiałów, wiadomości i ciekawostek sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze. Warto zauważyć, iż, pomimo że dziennikarz jest zafascynowany Cruyffem i Barceloną nie pomija trudnych epizodów z ich historii.

Od którego meczu starcia Realu z Barceloną określane są mianem El Clásico? Co się dzieje z miejscem na stadionie, gdy soci Barcy umiera nie przekazawszy go wcześniej w testamencie? Dlaczego Barcelona nie kupiła 18-letniego Cristiano Ronaldo, więc Portugalczyk trafił do United? Co Mourinho powiedział, gdy dowiedział się, że Barca zamiast niego wybrała ma stanowisko trenera niedoświadczonego Guardiolę?

Książka Simona Kupera to pouczająca i wielowątkowa opowieść. Pomimo iż jest to kolejna lektura traktująca o Barcelonie bez wątpienia warto ją przeczytać. Dla fanów Barcelony stanowi zaś pozycję obowiązkową.

Cała recenzja:

Ciekawe informacje na temat historii powstania klubu, tego że założyciele wywodzili się wysoko sytuowanej społecznie klasy co nie jest typowe dla klubów piłkarskich.
Tego, że kadra kierownicza wywodzi i wywodziła się z jednego regionu, że podejmowane decyzje często są motywowane ich późniejszym odbiorem przez resztę socjety.
Jest też próba wytłumaczenia fenomenu drużyny powstałej w drugiej połowie pierwszej dekady XXIw.

Jest też próba wytłumaczenia fenomenu drużyny...

Dobra ,ciekawa książka. Nie zgodzę się tylko z ostatnimi słowami ,mianowicie że takie sukcesy Barcy jakie miała w 21 wieku już się nie powtórzą. 4-0 w klasyku pewnie się autor też nie spodziewał ,drużyna jest budowana od nowa i zawsze będą jakieś problemy ale za kilka lat może być na prawdę dobrze ,Xavi da radę bo już teraz widać różnicę.

Świetna podróż pod podszewkę klubu. Doskonale się czyta.

Świetna podróż pod podszewkę klubu. Doskonale się czyta.

Jedna z lepszych książek około-piłkarskich jakie czytałem w swoim życiu. Nie koniecznie musi ona zostać przeczytana tylko i wyłącznie przez kibiców Barcy, a każdego zainteresowanego tematyka piłkarską. Świetna pozycja

Książka jest słaba, trochę faktów które zna każdy solidny kibic.
Trochę bigos, powrót czy może wspominanie dawnych czasów Cruffa.
Nie polecam, jest wiele lepszych pozycji

Książka jest słaba, trochę faktów które zna każdy solidny kibic.
Trochę bigos, powrót czy może wspominanie dawnych czasów Cruffa.
Nie polecam, jest wiele lepszych pozycji

• Sportowe do przeczytania