Pochwała cierpliwości

Wydawnictwo M
2022-03-10
2022-03-10
Joanna Kokowska

Niewielka, lekka, nieprzeładowana i niecoachingowa, czego się bałam. Autor podchodzi do tematu od strony duchowej, ale udaje mu się nie moralizować. Część tych powodów niecierpliwości nie zaskakuje, ale o innych nigdy nie myślałam. Książka ma przełożenie na życie i zostawiła po sobie dobre wspomnienie.

Jedziesz tramwajem i łapiesz się na tym, że siłą woli próbujesz skłonić go, by jechał szybciej. Opóźnienie w kolejce w sklepie wywołuje u Ciebie irytację...
Czas ucieka, wieczność czeka... Właśnie ona będzie później-gdy odjedzie ostatni tramwaj, zrobisz ostatnie zakupy, wtedy zdasz sprawę ze swojego życia.

Sama muszę sobie o tym nieustannie przypominać, dlatego odnalazłam się w słowach książki L. Frere "Pochwała cierpliwości", którą wydało @wydawnictwom
Polecam gorąco tę niewielką książeczkę, w której autor ukrył klucz do wielu naszych życiowych zapętleń i frustracji. Być może nie otworzy on od razu drzwi, ale pozwoli na to, by nie wyważać ich bez powodu.

L. Frere pisze, że: "Oczekiwanie jest konieczne, aby móc dokonać wyboru największych pragnień. Rozwija też postawę ufności. Obietnica spełniona natychmiast przyniosłaby niewątpliwie umocnienie, ale nie pozostawiłaby czasu na zaufanie"

Dajmy sobie czas, by zrozumieć tę prawdę i oszczędźmy nerwów 😊

Sama muszę sobie o tym nieustannie przypominać, dlatego odnalazłam...

Nie jestem cierpliwy...Często się denerwuje kiedy sprawy nie idą po mojej myśli. Nie raz w modlitwę chce przyspieszyć działania Boga, mówiąc mu jak można prosto rozwiązać dany problem,wystarczy by to zrobił i mnie czy innym będzie lepiej, szybciej i po co tyle czekać.
Autor pokazuje że cierpliwość to cnota i zaufanie do Boga. W tej niedużej 120 stronnicowej książce , udowadnia że nie ja egoistycznie zarządzam i jestem Panem mojego czasu. Nie jestem jego właścicielem. A chęć życia w przyszłości,zabija moją teraźniejszą i cieszenie się nią. Niecierpliwość powoduje że skupiam się na sobie,a chęć przeżywania intensywnego życia powodowana strachem , że życie ucieka i żebym się zdążył zrealizować na tym czy innym polu. Czytając ją przypominały mi się słowa Abp Grzegorza Rysia "Nie wiem czy ja się zrealizuje. A kogo to obchodzi ? Ważne by innym było z Tobą dobrze" Te słowa i mnie uderzyły, czytając tą książkę.
"Człowiek pozostaje w zawieszeniu , mając wolność wyboru między cierpliwą ufnością swojemu Stwórcy , a upartą chęcią panowania nad wszystkim"
Autor podaje też Katolickie recepty jak tą niecierpliwość zamienić na Boża ufność i pochwałę świętej cierpliwości.
Serdecznie Polecam
Są tutaj takie zagadnienia
Niecierpliwości jak
- Wyraz pragnienia by żyć intensywniej
- reakcja na nudę
- potrzeba panowania
- reakcja egocentryczna
- trudność w znoszeniu innych
Oraz rozwiązania i środki zaradcze Bożej cierpliwości i działania Ducha Świętego.

,,Pochwała cierpliwości" Ludovic Frere
Ta niepozorna książeczka skłania do refleksji nad powierzonym nam ziemskim czasem. Autor przedstawia zarówno psychologiczne jaki i duchowe aspekty naszej niecierpliwości. Wskazuje ich przyczyny, wśród których wymienia między innymi lęk przed stratą ,,Możliwe, że niecierpliwość rodzi się z tego lęku przed ulotnością świata; z mętnego niepokoju, że oto godzina śmierci zbliża się z każdą minutą. Czy zatem nie jest tak, że niecierpliwcy to przede wszystkim osoby, które boją się umrzeć?". Kolejną przyczyną jest według autora oczekiwanie , iż otoczenie dostosuje się do naszych pragnień ,,Dusza, która skupia się na sobie traci piękne pragnienie bycia pociągniętym ku górze. Zamiast ukierunkować rzeczywistość materialną i psychikę ku celom wyższym niż tylko samozadowolenie, dusza ta czyni je celem swojego istnienia. Liczy się własne ,,ja"!". Ludovic Frere nie pozostawia nas jednak bez pomocy, proponuje ,,Siedem kluczy do chrześcijańskiej cierpliwości". Zachęcam do przeczytania i zapoznania z tymi wskazówkami, gdyż ,,Kto odkryje cierpliwość jako drogocenną perłę, nie chce jej utracić. Wie bowiem, że pozwalając, aby cnota ta przeniknęła każdy z jego czynów, każdą z jego myśli, jest bardzo blisko królestwa Bożego". Polecam

,,Pochwała cierpliwości" Ludovic Frere

"Jestem prze-mę-czo-ny! Od rana do wieczora nic tylko biegam, mając nieprzyjemne uczucie bycia nieobecnym w swoim własnym życiu!" -

- takimi słowami rozpoczyna się monolog otwierający książkę "Pochwała cierpliwości" Ludovica Frère'a. Monolog człowieka pędzącego przez życie w pośpiechu i niecierpliwiącego się z powodu każdego niespodziewanego opóźnienia swojego sprintu. Korek na drodze, dziecko opieszale szykujące się do szkoły, starsza kobieta guzdrząca się przy kasie w supermarkecie... złoszczą nas i irytują, bo zabierają "nasz czas"!

No właśnie, czy na pewno "nasz"? Kto tak naprawdę jest jego właścicielem? Jaki powinniśmy mieć do niego stosunek, żeby żyć pełnią życia? Na te pytania autor odpowiada, ale nie poprzestaje tylko na dość bolesnej diagnozie źródeł naszej niecierpliwości, która, przyznaję, wzbudza zawstydzenie i chęć natychmiastowej poprawy. Idzie dalej i odkrywa przed nami świętą cierpliwość Boga, który nie śpieszył się, stwarzając świat, który czeka na nas jak miłosierny ojciec z przypowieści o synu marnotrawnym i który na Wzgórzu Cierpliwości dał wyraz swojej prawdziwej Miłości.

W ostatnim rozdziale książki duchowny proponuje siedem "środków zaradczych na niecierpliwość", ale nie są to, jak zaznacza, sztuczki z zakresu rozwoju osobistego, ale oparte na wierze i Biblii klucze do zaufania, wytrwałości, nadziei i miłości, która przecież "cierpliwa jest"! Wszystkie one są praktyczne i życiowe, poparte obrazowymi przykładami i motywujące do pracy nad sobą.

Mnie samą uderzyło to, jak moja niecierpliwość rzutuje na relacje z ludźmi i jak niewiele czasem potrzeba, żeby przezwyciężyć swoje ego, żeby zatrzymać się, wysłuchać, poczekać... Przy czym kluczowy jest tu mój szacunek dla odmiennego tempa życia drugiego człowieka, jego poglądów i słabości.

Warto też czasem pomyśleć, że każdy z nas bywa męczący dla innych i powoduje ich zniecierpliwienie, prawda?

Bardzo przemawiają do mnie słowa Benedykta XVI, wg których "cierpliwość jest codzienną formą miłości". Zgadzacie się z nimi?

A książkę z serca polecam!
Jest skuteczną receptą na wyleczenie się z niecierpliwości! Sprawdziłam. Działa!

• Psychologia, pedagogika, socjologia i okolice
  • Mam ebook
  • Dla duszy
  • Posiadam 🏠
  • Ebook_Epub

Dodaj cytat z książki Pochwała cierpliwości