Czarne Uszko

Okładka książki Czarne Uszko Dymitr Mamin-Sybiriak
Okładka książki Czarne Uszko
Dymitr Mamin-Sybiriak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Seria z Zebrą opowiadania, powieści dla dzieci
44 str. 44 min.
opowiadania, powieści dla dzieci
Seria z Zebrą
Nasza Księgarnia
1967-01-01
1967-01-01
44 min.
Jerzy Brzęczkowski, Jadwiga Laskowska

Okładka książki Trzy córki Wellamo i inne baśnie pisarzy rosyjskich XIX i początku XX wieku Włodzimierz Dal, Aleksander Kuprin, Dymitr Mamin-Sybiriak, Wasilij Niemirowicz-Danczenko, Włodzimierz Odojewski, Orest Somow
Trzy córki Wel... Włodzimierz Dal, Al...
Okładka książki Opowiadania pisarzy rosyjskich XIXw. Tom 2 Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Wsiewłod Garszin, Maksym Gorki, Włodzimierz Korolenko, Aleksander Kuprin, Dymitr Mamin-Sybiriak, Aleksander Serafimowicz, Lew Tołstoj, Gleb Uspieński
Opowiadania pi... Anton Czechow, Fiod...

Książeczka dla młodego czytelnika D. Mamina - Sibiriaka Czarne uszko jest zbiorem dwóch opowiadań przygodowych jakie tutaj spotykamy. Miałem już szczęście czytać z tej serii książki, które okazywały się nie tylko ciekawe, lecz także zajmujące. Skierowane do młodego czytelnika nawet starszym mogły podobać się. Sięgając po Czarne uszko nie miałem pojęcia czego spodziewać się po niej, ale miałem nadzieje na przygodową i wciągającą pozycje, przy której będę bawił się dobrze.

Myśliwy Jemielia - dziejąca się na Uralu w małej wiosce Tyczki opowieść o wnuczku i starym myśliwym polującym na jelenie. Bardzo dobra historia o polowaniu, dokonanych wyborach i dotrzymania obietnicy na swój sposób przez starego Jemielie. Autor dobrze radzi sobie z opisami przyrody i samej wyprawy w głęboko w las. W obrazowy sposób ukazuje przygodę myśliwego i jego druha psa. Jednak opowieść zyskuje przez wspaniałe choć czarno białe rysunki jakie natrafiamy i właśnie świetny klimat przez opisy przyrody jaki dostajemy. Krótka historia z niezwykłymi bohaterami i finałem jaki był zaskakujący pod koniec. Mająca swoje drugie dno jeśli chodzi o przyrzeczenie i dotrzymywanie słowa. Jednak nieraz ważniejsze jest dobro w przypadku zwierząt niż nasze. Skierowana do młodego czytelnika opowieść, która jest nie tylko krótka, treściwa i ciekawa. Wciąga od początku i szkoda, ze była taka nie długa, bo chciałbym przeczytać jakąś dłuższe opowiadanie niż dostałem. Dla fanów klimatycznej przygody, bohatera dokonującego niezwykle ważnego wyboru i chęci dotrzymania słowa nie za wszelką cenę. Przyjemne opowiadanie z pewnymi aluzjami, świetnie napisane, dobrze wypadają bohaterowie i sama historia.

Czarne uszko - kolejne krótkie opowiadanie z myśliwym w roli głównej i jego psie pilnującym, aby zające nie wyrządzili żadnych szkód. Do czasu jak znajdują małego zajączka nazwanego Czarne uszko, któremu pomagają. Opowieść niezwykle ciekawa, bo opisująca pracę myśliwego Bogacza od początku, który wraz z rozwojem wydarzeń zmienia swoje nastawienie do własnych wyborów. Autor skupia się na ukazaniu przemiany jaka następuje w bohaterach za sprawą znalezionego małego zajączka. Ciekawe opowiadanie z niezwykle klimatycznymi rysunkami pasującymi do wydarzeń. Historia również posiada pewne drugie dno do odkrycia i mające swoje korzenie właśnie w przemianie nie tylko Bogacza, lecz także podejścia psa. Skierowane bardziej do młodzieży, ale starszy czytelnik tutaj też coś znajdzie dla siebie. Czytając dobrze bawiłem się i samo zakończenie posiada pewny morał jeżeli chodzi o zmiany jakie następują w Bogaczu. Opowiadanie Czarne uszko mimo krótkości jest naprawdę ciekawe i dobrze napisane, przy którym miło spędziłem czas.

Książka Czarne uszko zawiera dwa opowiadania, którymi bohaterami autor zrobił myśliwych i wiernych przyjaciół ludzi psy. Historie skierowane zostały do młodzieży i widać to w czasie czytania. Napisane zostały przystępnie, zwięźle, treściwie, z ciekawymi opisami przyrody i małych wiosek, gdzie bohaterowie żyją nie spiesząc się z niczym. Zrobienie z bohaterów myśliwych daje świetnie rezultaty. Zostali nakreśleni dobrze, wypadają ciekawie i daje się mimo wszystko polubić od samego początku. Opowiadania mają swój klimat i wciągają bez problemowo. Sięgając po Czarne uszka nie spodziewałem się kolejnej bardzo dobrej pozycji z serii z Zebrą jaką dostałem. Skierowana może do młodzieży nie zestarzała się w ogóle i nadal przyjemnie czyta się. Dobrze bawiłem się podczas czytania obu opowiadań jakie dostałem w tym krótkim, aczkolwiek ciekawym zbiorze. Autor sugestywnie i z wyczuciem snuje swoje opowieści, które zwieńczone niezwykłymi finałami na końcu mogą zaskoczyć. Nie brakuje w nich drugiego dna do odkrywania, przemian bohaterów i wyborów jakie dokonują. Bardzo dobra pozycja z literatury przygodowej i miłe kolejne zaskoczenie, że dla dzieci można wydać książkę, którą nawet starsi powinni przeczytać. Na wieczór idealnie nadaje się, żeby spędzić z nią czas i dać porwać się przygodzie. Czarne uszko jest pozycją ciekawą, niezwykle wciągającą i mimo krótkości nie pozostawiającą nas obojętnie. Każdy powinien być zadowolony kto lubi nie tylko myśliwskie opowieści, ale również powieści przygodowe w takich klimatach o myśliwych, zwierzętach i przyrodzie osadzonej w niedostępnych rejonach. Dwa naprawdę bardzo dobre opowiadania, które wspominać będę miło i na pewno kiedyś do nich wrócę.

• Przygodowa
  • Dla dzieci