I w sto koni nie dogoni

Okładka książki I w sto koni nie dogoni Janina Porazińska
Okładka książki I w sto koni nie dogoni
Janina Porazińska Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
Czytelnik
1970-01-01
1970-01-01
biografia dzieciństwo

Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...
Okładka książki Zasypianki Paweł Beręsewicz, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Józef Czechowicz, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Dorota Głośnicka, Czesław Janczarski, Lech Konopiński, Urszula Kozłowska, Janina Porazińska, Ludwik Starski, Ewa Szelburg-Zarembina, Danuta Wawiłow
Zasypianki Paweł Beręsewicz,&n...

Książka z mojego dzieciństwa do której co jakiś czas powracam. Fragmentami wesoła, fragmentami smutna. Chwyta za serce (
w moim przypadku zarówno serce dziecka, jak i dorosłej kobiety).

w moim przypadku zarówno serce dziecka, jak i dorosłej kobiety).

Janina Porazińska jest nazywana jedną z czterech "dam literatury dla dzieci". To zaszczytne miano dzieli wraz z Hanną Januszewską, Marią Kownacką i Ewą Szelburg-Zarembiną. Mimo tego mam wrażenie, że dziś jest autorką nieco zapomnianą.
Powieść "I w sto koni nie dogoni" to autobiografia Porazińskiej pisana dla młodych czytelników. Autorka opisuje swoje wczesne dzieciństwo przypadające na koniec XIX wieku. Książka ciekawa z punktu widzenia historii kultury. Interesujące są również opowiadania dziadków i rodziców Porazińskiej, które autorka przytacza w rozdziale "Słuchamy opowiadań".

Ta książka jest po prostu piękna. Zachwycała mnie ta podróż do innego świata- dorożki jeżdżące po kocich łbach, wakacje na wsi, zwykłe dni i wplecione w dziecięce wspomnienia ważne wydarzenia historyczne. Nie zawsze te wspomnienia są piękne- czasem smutne, czasem z perspektywy dziecka przerażające. Porazińska sprawi, że czytając człowiek się uśmiechnie, a po chwili łza może zakręcić się w oku.

Wspaniała lektura mojego dzieciństwa. Mój pierwszy prezent książkowy.

Wspaniała lektura mojego dzieciństwa. Mój pierwszy prezent książkowy.

Książka zawiera luźne wspomnienia z dzieciństwa Janiny Porazińskiej. Janina Porazińska urodziła się w 1882 roku, a więc w czasach, gdy Polski nie było na mapach Europy.
Są tu wspomnienia z Lublina, jeszcze niezelektryfikowanego, do którego przyjechała kiedyś Helena Modrzejewska. Można się dowiedzieć, jak wyglądało lubelskie mieszkanie pisarki.
Są tu wspomnienia z wizyty w Warszawie, która oszałamiała trzypiętrowymi budynkami.
Najcieplej pisarka pisze o wakacjach, które spędzała w Chrustach. To była wyprawa! Zima ciocia Janki organizowała tajne nauczanie.
Letnie wieczory spędzało się na ganku i słuchało opowiadań. O bliskich, którzy uczestniczyli w powstaniu w 1863 roku. O członkach rodziny walczących w armii Napoleona.
Piękna opowieść o ludziach i zwierzętach. Janina Porazińska lubiła zwierzęta i były zawsze obecne w jej życiu.
Z książki również można dowiedzieć się o grzeszkach pisarki - dlaczego podkradała dziadkowi papierosy. Bynajmniej nie po to, by palić ;)
Piękne dzieciństwo, dziś już takiego nie ma.

Są tu wspomnienia z wizyty w...

czytałam sto lat temu kilkanaście razy i wciąż jakieś fragmenty tej książki siedzą mi w głowie. Lubiłam ją. I wrócę jeszcze do niej.

Zbiór opowiadań w których autorka kreśli sielski, ciepły obrazek swoich dziecięcych lat. Pełna humoru, ale też pięknie oddająca realia życia na przełomie XIX i XX wieku.
Moja ulubiona książka z dzieciństwa. Mogłabym czytać w nieskończoność :)

Moja ulubiona książka z dzieciństwa. Mogłabym czytać w nieskończoność :)

Jak żyło się dzieciom na przełomie XIX i XX wieku, kiedy w Lublinie nie było bieżącej wody, elektryczności i samochodów? Co czytały, w co się bawiły, czego się bały, za czym tęskniły? Jak postrzegały swoje starsze i młodsze rodzeństwo, rodziców i pozostałych krewnych? Co sądziły o sąsiadach, rodzinnym mieście? Jak spędzały wakacje i święta? Czym chciały się zajmować w przyszłości? Dlaczego dziewczynkom nie było wolno gwizdać, ukochany pies został nazwany Facetem, albo po co zbierano stare monety sprzed rozbiorów?
Janinę Porazińską kocham za wiele rzeczy - nie tylko za śliczne bajeczki i wspaniałe przekłady z języków skandynawskich - ale i za to, jakim była człowiekiem i dzieckiem.

• Dzieciństwo
  • Biografia
  • Literatura dla dzieci i młodzieży
  • Wspomnienia z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki I w sto koni nie dogoni