Po co nam lasy?

Okładka książki Po co nam lasy? Nelly Boutinot, Daniel Casanave, Hubert Reeves
Okładka książki Po co nam lasy?
Nelly BoutinotDaniel Casanave Wydawnictwo: Debit Cykl: Ekokomiksy (tom 1) nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Ekokomiksy (tom 1)
Debit
2022-03-16
2022-03-16
Paweł Łapiński
komiks ekologia dla dzieci

Okładka książki Po co nam oceany? Daniel Casanave, Hubert Reeves, David Vandermeulen
Po co nam oceany? Daniel Casanave, Hu...
Okładka książki Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Jean Heidmann, Nicolas Prantzos, Hubert Reeves, Alfred Vidal-Madjar
Czy jesteśmy s... Jean Heidmann, Nico...

Godna polecenia. Stanowi ciekawe prowadzenie do nauk przyrodniczych.

Godna polecenia. Stanowi ciekawe prowadzenie do nauk przyrodniczych.

Cudowna seria przyrodniczych komiksów. Pierwsza część to "Po co nam lasy". W przystępny, prosty i czasem zabawny sposób autor prowadzi młodego czytelnika przez różne lasy, ich historię, znacznie dla świata, wpływ na zwierzęta i człowieka.
Według nas te książki powinny być obowiązkową lekturą i to dla całych rodzin.

Według nas te książki powinny być obowiązkową lekturą i to dla całych rodzin.

Świetne wprowadzenie dzieci w ekologię i historię. Zdecycowanie polecam tę książkę do wykorzystania w procesie kształtowania młodych świadomych ludzi :)

Początek wiosny to idealny czas na to, by przyjrzeć się bliżej otaczającej nas przyrodzie. Książka „Po co nam lasy?” pokazuje nam ją w inny, nowatorski sposób. Zagadnienia ekologiczne ubrane są bowiem w formę komiksu, od którego trudno jest się oderwać.

Sympatyczny i doświadczony przewodnik Hubert Reeves zabiera nas na wycieczkę do lasu w Ardenach. Wraz z towarzyszącą mu grupą dzieci poznajemy ciekawe legendy i historie związane z tym miejscem, przysłuchujemy się rozmowom dotyczącym ekosystemu, a także obserwujemy z bliska owady, rośliny i zwierzęta występujące w poszczególnych warstwach leśnych.

Podczas wyprawy nie tylko zbieramy różne doświadczenia i przeżywamy niesamowite przygody, lecz także mamy czas na przemyślenia i refleksje. Przede wszystkim dowiadujemy się, dlaczego tak ważne jest to, abyśmy świadomie dbali o lasy i ich rozwój. Mamy też szansę uświadomić sobie, jak wiele niebezpieczeństw i zagrożeń na nie czyha.

Publikacja zawiera ogromną ilość cennych informacji na temat świata roślin i zwierząt. Atrakcyjna słowno-wizualna forma książki sprawia, że przyswajamy wiedzę bez większego wysiłku, łącząc naukę z przyjemnością.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne komiksy z tej serii!

Kupiony w ciemno z myślą o podarowaniu "w świat" i przeczytany dla rozeznania czy warto podarować. I zdecydowanie warto!
Znakomicie podana wiedza o lasach. Wszystko w pigułce, z sensem skondesowane. Tworzy całość którą po prostu czyta się ciekawie. Polecam na prezent bo to i przyjemne i wartościowe jednocześnie
Z chęcią sięgnę po inne komiksy z tej serii

Z chęcią sięgnę po inne komiksy z tej serii

Hubert Reeves czyli autor, narrator i bohater komiksu w uporządkowany i przystępny dla dziecka sposób, wprowadza czytelnika(oraz bohaterów komiksu)w...LAS 😁

Miejsce, które jest domem nas wszystkich. Otaczajacy nas ekosystem złożoności, zależnych od siebie organizmów, symbiozy i bliskości natury 💚

Wszystko zaczyna się od wycieczki gromadki szkolnych dzieci i ich opiekunów. Celem są lasy porastające Ardeny (leśny obszar o ogromnych rozmiarach rozciągający się na Francję, Belgię, Luksemburg, fragment Niemiec🤓) . Przewodnikiem jest poczciwy Hubert( nawiasem pisząc, jego postać w komiksie, wygląda tak jak w rzeczywistości☺️).Kanadyjski astrofizyk i popularyzator nauki. Daje się poznać jako miłośnik lasu, pasjonat natury, strażnik ekologii- edukator 💚

Znajdziemy tu "leśne"Legendy. O świętym Hubercie, patronie Ardenów, który uwielbiał polowania. Ale za sprawą pewnego...mistycznego jelenia, nigdy więcej nie polował😎
O mnichu, podróżującym ze swym osiołkiem. Osiołkiem na którego chrapkę miał 🐺. Wilk który ostatecznie pozostał z człowiekiem.

Kiedy wycieczka wchodzi w głąb lasu, rozdziela się na grupy. Ich zadaniem, jest spisanie po dwanaście rodzajów roślin i zwierząt zamieszkujących każdy poziom lasu.🌳🌲🌳🌲

I tu, ważna rola ilustracji dzięki której, możemy przyjrzeć się poszczególnym roślinom i zwierzętom.🦅🦉🍄🦊🐿️🌰🐛
Zielone leśne tło, realistyczne kolory i rysunek bardziej realny niż animowany.

Dalej edukacja w czystej formie💚:

🌳Opis każdej z warstw lasu : ściółki, runy, podszytu, korony drzew i zamieszkujących je gatunków zwierząt i roślin.

🌾🐀🐍🦅🦅przykłady łańcuchów pokarmowych .

🦠🍄Tego co las oferuje "pod ziemią ". Bakterie i grzyby mieszkające na korzeniach, wspomagające wzrost roślin, osłaniające je.

Tu pojawia się pojęcie SYMBIOZY i połaczone, ze sobą drzewa SIECIĄ( dziecięce skojarzenia z "siecią internetową", zostaje wykorzystane przez Huberta do wyjaśnienia pojęcia komunikacji między drzewami💚. (udowodnionej naukowo).

Dużo, dużo fajnych ekologicznych tematów, uświadamiających nam, że LAS ZYJE , PRACUJE, JEST CENNYM SKARBEM💚.

Las jako źródło pożywienia na przestrzeni dziejów.

Poruszone kwestie tego, co się dzieje z lasem, kiedy człowiek działa bezmyślnie. Wycinanie za dużej ilości drzew i tworzenie na ich miejscu fabryk, plantacji oleju palmowego😑.

Podkreślenie istoty ochrony lasu. Stanowiącego nasze wsparcie w walce z globalnym ociepleniem🛡️.

Kolejne powroty do przeszłości. Czytelnik wędruje w lesie fizycznie i w wyobraźni. Może zestawić sobie zjawiska, zmiany dokonywane w przeszłości, z tym co pokazuje dzisiejszy stan lasów

Pojawia się też dużo nowych, trudnych zagadnień* ( a ich wyjaśnienie odnajdziemy na ostatnich stronach komiksu w formie słowniczka.)

Wszystko zaczyna się od wycieczki gromadki szkolnych dzieci i ich...

Temat niezwykle ważny w obecnych czasach. Tym lepiej, że powstają właśnie takie publikacje, skierowane do najmłodszych. Troska o środowisko i świadomość ekologiczna to coś, co należy w dzieciach pielęgnować od najmłodszych lat. "Po co nam lasy" to ekokomiks, który za sprawą swojej formy jest przystępny i ciekawy dla młodych czytelników. Mnóstwo informacji i ciekawostek sprawiają, że lektura była i przyjemna i pożyteczna.

Po recenzji @kreatywnie_aktywnie na instagramie musiałam sięgnąć po ten graficzny przewodnik dla młodych czytelników. Zwłaszcza że jest to ekologiczny komiks - zarówno jeśli chodzi o treść, która zachęca do troski o środowisko, jak i co do wykonania, bo książka została wydrukowana przy użyciu ekologicznej techniki. Komiksowa forma świetnie trafi do młodych czytelników, którzy dowiedzą się, jak funkcjonuje las, dlaczego jest nam potrzebny i jakie rośliny oraz zwierzęta można w nim spotkać. Pokazuje też różne sposoby na zadbanie o otaczającą nas naturę, pokazując dzieciom postawę pełną szacunku wobec naszej planety. Na końcu umieszczony został także słowniczek z trudniejszymi terminami, które zostały wyjaśnione w rzeczowy i przystępny sposób. Takie komiksy są bardzo potrzebne, zwłaszcza w dobie kryzysu klimatycznego i w czasach, gdy szczególnie trzeba uwrażliwić najmłodszych na kwestie związane z przyrodą. Polecam!

Autorem tej publikacji jest Hubert Reeves, znany w frankofońskim świecie profesor astrofizyki i popularyzator nauki, który uważa, że komiksy pozwalają dzieciom zrozumieć różne złożone pojęcia. Oprócz niego komiks tworzyli Nelly Boutinot oraz Daniel Casanave.
Jest on częścią serii edukacyjnej wyjaśniającej dzieciom zjawiska ekologii oraz przyrody. To publikacja, która pomaga dzieciom zrozumieć otaczający nas świat dostarczając mnóstwo wartościowych informacji.
Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/06/po-co-nam-lasy.html

We wnętrzu tego kolorowego komiksu znajdziemy mnóstwo informacji o lasach. Naprawdę mnóstwo! Czytając ten album co chwilę byłam bombardowana ciekawostkami, faktami, a nawet legendami, które z pewnością znane są tylko w pewnych kręgach i przypisane do konkretnych miejsc. Nie myślałam, że dowiem się tylu rzeczy czytając komiks, a jeszcze więcej będą mogły wynieść z niego młodsi czytelnicy.

Wydany jest w dużym formacie, twardej okładce, a wydźwięk i całokształt jest bardzo eko. Podoba mi się! Hubert Reeves, który prowadzi nas przez całą historię, przekazuje wiedzę w sposób interesujący i wciągający. Komiks nie jest długi, ale tekstu jest naprawdę sporo i jest on pisany wielkimi literami.

Hubert wraz z grupą dzieci wybierają się do lasów porastających Ardeny i zalewa ich opowieściami o tymże rozległym i bez wątpienia fascynującym miejscu. Ardeny to rozległy masyw wyżynno-górski rozciągający się na ogromnym terenie. Można go znaleźć we Francji. Belgii, Luksemburgu, a także na kawałeczku Niemiec. Jest to także świat legend i tajemniczych opowieści, a pewnie wiele z nich przepadło już na zawsze. Hubert zna ich pewnie setki, a w komiksie dzieli się kilkoma z nich. Dzieci mają wspaniałą okazję do tego, aby w praktyce nauczyć się mnóstwa rzeczy o lasach, ekosystemie, symbiozie, piętrach lasu i o wielu innych rzeczach związanych z drzewami i życiem pomiędzy nimi.

Ekokomiks “Po co nam lasy?” w prosty i przystępny dla każdego sposób wyjaśnia dlaczego lasy są tak ważne, dlaczego życie w nich jest również istotne i dlaczego są one niezbędne, a ich bezmyślne wycinanie i niszczenie doprowadza do wielu nieszczęść i katastrofalnych skutków.

• Komiks
  • Komiksy
  • Dla Dzieci
  • Dla szkrabów
  • Serie
  • Chcę kupić
  • Elitki

Dodaj cytat z książki Po co nam lasy?