Po co nam bioróżnorodność?

Okładka książki Po co nam bioróżnorodność? Hubert Reeves
Okładka książki Po co nam bioróżnorodność?
Hubert Reeves Wydawnictwo: Debit Cykl: Ekokomiksy (tom 3) literatura dziecięca
2022-09-21
2022-09-21
Paweł Łapiński
komiks literatura dziecięca

Okładka książki Po co nam oceany? Daniel Casanave, Hubert Reeves, David Vandermeulen
Po co nam oceany? Daniel Casanave, Hu...
Okładka książki Po co nam lasy? Nelly Boutinot, Daniel Casanave, Hubert Reeves
Po co nam lasy? Nelly Boutinot, Dan...
Okładka książki Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Jean Heidmann, Nicolas Prantzos, Hubert Reeves, Alfred Vidal-Madjar
Czy jesteśmy s... Jean Heidmann, Nico...

Wspaniale pokazane jak ważna jest bioróżnorodność, jak potrzebne są nam wszytskie gatunki, jak wiele rzeczy mamy dzięki przyrodzie.
Wiedzieliście, że aspiryna jest z brzozy? :)
Zwróciliśmy też uwagę na Amazonię. Bo niby każdy wie, że mieszkają tam Indianie, a jednak mówimy, że puszcza amazońska jest dzika i nie zmieniona przez człowieka. A to przecież nieprawda. Po prostu te zmiany są inne niż np w niszczonych przez człowieka lasach na Borneo.
Niech żyje bioróżnorodność. Dbajmy o nią, żeby świat był tak samo piękny też dla naszych dzieci i wnuków.

Wiedzieliście, że aspiryna jest z brzozy? :)

„Po co nam bioróżnorodność?” to trzecia część powieści graficznych, w której Hubert Reeves wyjaśnia młodemu czytelnikowi trudne zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie. Również i tym razem proponuje formułę komiksu, która w prosty, zrozumiały i niebanalny sposób tłumaczy skomplikowane procesy i ułatwia ich zapamiętanie.

Autor próbuje przybliżyć dzieciom pojęcie bioróżnorodności i pokazać, jak ogromne ma ona znaczenia dla każdego z nas. Bez niej nasza przyszłość stałaby pod znakiem zapytania.

Zastanawialiście się kiedyś, jak wiele zawdzięczamy gwiazdom? Albo co wspólnego z przyrodą ma betonowy wiadukt czy paliwo? Z dobrodziejstwa różnorodności korzystamy właściwie na każdym roku, nawet smakując ser czy pijąc źródlaną wodę.

Książka uzmysławia odbiorcy, że wszystkie gatunki roślin i zwierząt, nawet te najmniejsze, niewidoczne gołym okiem, odgrywają w środowisku bardzo ważną rolę. Na przykład dżdżownice ze względu na to, że użyźniają ziemię, są nieocenione dla rolnictwa. Dlatego zachowanie bioróżnorodności jest kluczowe. Niestety działalność człowieka, jego zachowania i decyzje niejednokrotnie burzą panujący w przyrodzie porządek, czego konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne.

Komiks przekazują wartościową wiedzę i przykuwa uwagę odbiorcy ciekawymi wizualnie ilustracjami. Ilość ciekawostek i cennych informacji zaskoczy niejednego miłośnika przyrody.

Autor próbuje przybliżyć dzieciom pojęcie...

Fenomenalna jest ta seria komiksów. Z wartościowym przesłaniem, bogata w informacje, wciągająca, dobrze opowiedziana
Zdecydowanie polecam

Zdecydowanie polecam

Trochę nie rozumiem tego, dlaczego ten komiks tak bardzo podoba się mojemu synowi, lat 7

To znaczy nie zrozumcie mnie źle. Komiks jest świetny. Napisany mądrze, elokwentnie i zwracając uwagę na to, co najważniejsze.
Ale... no właśnie! Nie ma żartów, wygłupów ani skróconych tekstów i rozdziałów.
Czyżby moje dziecko dorastało do "dużych" lektur?

W każdym razie, polecamy. Pozostałe z cyklu również, bo mamy i znamy.

Skąd pochodzi ser, skąd woda? Dlaczego już tak rzadko widujemy rude wiewiórki? Albo co ma wytępienie wilków do erozji brzegów rzeki?
Wszystko to tutaj jest

Polecamy

Ale... no właśnie! Nie ma żartów, wygłupów ani skróconych tekstów i rozdziałów.
Czyżby moje dziecko dorastało do "dużych" lektur?

W każdym razie, polecamy....

Wszystko co nas otacza pojawiło się nie bez przyczyny, a poszczególne elementy są od siebie zależne. Ogniwa łańcucha pokarmowego, gwiazdy, beton i stal. Z pozoru kompletnie do siebie nie podobne, mają ze sobą coś wspólnego. Ten ekokomiks przybliża młodym czytelnikom pojęcie bioróźnorodności i pokazuje dlaczego jest ona tak ważna. Czy dzieci zrozumieją, że zniknięcie jednego gatunku nie pozostanie bez wpływu na inne?
A wszystko zaczyna się od gwiazd. Kiedy wybuchają uwalniają atomy, z których składają się wszystkie żywe organizmy. Dzięki żywym organizmom sprzed milionów lat mamy tlenki żelaza, wapienie i ropę naftową, która napędza pojazdy. Dzięki bakteriom powstaje ser i wino, a te może mieć różny smak, w zależności od tego jakiej odmiany winogron użyto do jego produkcji.
Poznajcie historię parku Yellowstone i żyjących tam gatunków zwierząt i roślin. Jaki wpływ na ekosystem miały polowania na wilki, a jaki wprowadzenie ryby zwanej palią jeziorową? Jakie konsekwencje mogą wywołać egzotyczne gatunki na terenie, na którym wcześniej nie żyły?
Co to jest gatunek inwazyjny? Jaką rolę w przyrodzie odgrywają komary? Czy puszcza amazońska naprawdę rośnie sama, bez ingerencji ludzkiej?
Gdy przyjrzymy się bioróżnorodności dostrzeżemy jak ogromne ma znaczenie, także dla nas, bo ludzie także są jej częścią. Dlatego to niezwykle ważne, abyśmy dbali o środowisko wokół nas, bo zmiana jednego elementu, może pociągnąć za sobą nieodwracalne w skutkach zmiany, które wcale nie muszą okazać się dla nas pożądane.
Ta historia przytacza dzieciom przykłady zależności, pokazuje, jak życie wpływa na praktycznie każdy aspekt naszej codzienności. Forma komiksu jest niezwykle atrakcyjna. Mała ilość tekstu skondensowana do najważniejszych informacji i ciekawe ilustracje, które pozwalają zwizualizować temat, przekazują łatwą do zapamiętania wiedzę, która nie nudzi czytelnika, wręcz zamienia naukę w formę przygody.
Niebyt długa, niezwykle interesująca, przyjazna wizualnie i podnosząca świadomość ekologiczną, to pozycja obowiązkowa dla każdego młodego czytelnika w wieku 8+.

Jesteśmy sumą naczyń połączonych, które od miliardów lat wzajemnie na siebie oddziaływują. Nasz początek sięga aż do gwiazd. Podczas wybuchu supernowej uwalniają się atomy, a to one są najmniejszą cząsteczką, z której zbudowani jesteśmy ja, ty i wszystko co nas otacza. 😀

Nic w przyrodzie nie dzieje się bez przyczyny. Obumarły steki milionów lat temu plankton osadził się na dnie morza i przekształcił w ropę naftową, bez której trudno wyobrazić sobie współczesnego życie, bo znalazła zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Każdy ma do odegrania jakąś rolę w przyrodzie. Jak z jakiegoś ekosystemu zniknie jeden gatunek, to pociąga to za sobą lawinę zdarzeń i wpływa na inne stworzenia. To samo się dzieje, gdy dochodzi do migracji gatunków na nowe terytoria, może mieć to dobre konsekwencje, jak sprowadzenie do Europy ziemniaka, czy pomidora (chyba nikt już nie wyobraża sobie bez nich swojej diety 😉) lub obrócić przeciwko nam, jak w przypadku biedronki azjatyckiej, która atakuje nasze rodzime biedronki.

Skąd ja to wiem? Z tej książki. To ona w prosty i ciekawy sposób opisuje ogromną różnorodność ekosystemów, gatunków oraz genów występujących w przyrodzie i ich wzajemny na siebie wpływ. Wszystko to zamyka się w jednym słowie - bioróżnorodność - która jest kluczowym elementem naszego życia. To ona reguluje stan naszego powietrza i czystość wody, pomaga walczyć ze zmianami klimatu i wpływa na nasz ogólny dobrostan. Człowiek jest jednocześnie sprzymierzeńcem, jak i zagrożeniem dla bioróżnorodności i warto o tym uczyć młode pokolenia, aby doceniły jej znaczenie i o nią dbały 💚.

---

To już trzeci komiks z serii, której autorem jest kanadyjski popularyzator nauki Hubert Reeves. To on zabiera nas, wraz z innymi bohaterami tej książki, w niezwykłą podróż i zaraża ciekawością świata.

„Po co nam bioróżnorodność?” To trzecia już część serii, tłumaczącej zjawiska zachodzące w naturze i ich wpływ na nas i resztę świata. Komiks jest dużego formatu i ma twardą oprawę, w dodatku rysunki są genialne, aż chce się czytać i oglądać dalej. Dowiecie się z niego jak wiele rzeczy wpływa na siebie nawzajem. Jak jedna zmiana w naturze pociąga za sobą konsekwencje nie w jednym a wielu innych obszarach. W bardzo przystępny sposób tłumaczy zależności między roślinami, zwierzętami i ludźmi. Przede wszystkim zwraca uwagę na nasze decyzje i zachowania i ich konsekwencje dla świata. To my ludzie tak naprawdę mamy największy wpływ na zmiany na świecie i powinnismy bardzo uważnie ingerować w naturę i jej procesy. Nie możemy likwidować każdego zagrożenia (jak wilki wiele lat temu),aby chronić siebie i swoje otoczenie, ponieważ wpływamy tym na inne obszary (jak rozrost gatunku niszczącego całą zieleń, ze względu na brak drapieżnika polującego na ten gatunek). Ten komiks daje naprawdę do myślenie a przy okazji uczy ciekawych rzeczy jak skąd się wzięło paliwo jak węgiel czy ropa.

Zachowanie bioróżnorodności jest kluczowe, gdyż daje ona nam czyste powietrze i wodę, dobrej jakości glebę i zapylanie upraw, pomaga nam walczyć ze zmianą klimatu i dostosowywać się do niej oraz ogranicza skutki katastrof naturalnych.

Warto więc z uczniami rozmawiać o pojęciu bioróżnorodności czyli o zróżnicowaniu życia na naszej planecie oraz o sposobach zwiększania jej takich jak:

ponowne wykorzystanie naturalnych zasobów,
budowanie schronień dla zwierząt takich jak pszczół, ptaków, nietoperzy i innych zwierząt,
zwiększanie różnorodność poprzez uprawę rodzimych roślin jadalnych, dzikich i ozdobnych roślin,
i inne.
W jaki sposob można zwiększać świadomość dzieci na ten temat? Przede wszystkim poprzez zajęcia w terenie, w parku, lesie, w mieście, na wsi, które pokazują, że wszystko, co nas otacza jest potrzebne dla naszej planety.

Wydawnictwo Debit ostatnio wydało ekokomiks, gdzie Hubert Reeves wyjaśnia "Po co nam bioróżnorodność?"

Generalnie nie przepadam za komiksami, ale ten zachwycił mnie ilością ciekawych informacji, o których nawet nie miałam pojęcia oraz pięknym wydaniem.
Książkę można zabrać w teren i odkrywać piękno życia na naszej planecie. Książka porusza wiele tematów, które w bezpośredni sposób powiązane są z pojęciem bioróżnorodności.

Czy wiedziałeś, że w Nowojorczycy korzystają z wód w górach Catskill i woda, która trafia do ich kranów nie musi być wcześniej filtrowana!
Albo, że nasza dieta zależy nie tylko od bioróżnorodności upraw, ale również od dżdżownic? Ciekawe jest też to, że dżdżownice mają nawet swoje specjalizacje.
Autor porusza również temat zwierząt i roślin inwazyjnych, które zagrażają rodzimym gatunkom roślin i zwierząt. Bardzo zaskoczyła mnie informacja, że rośliny również komunikują się. Te i inne ciekawostki przeczytacie w najnowszej książce Huberta Reeves'a.

Bardzo polecam!

Książka sprawdzi się dla wszystkich ciekawskich dzieci, które zafascynowane są przyrodą i ciekawostkami ze świata. Polecam również na półkę w szkole w kąciku przyrodniczym, czy na świetlicy. Może też być inspiracją dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej do przeprowadzenia zajęć o bioróżnorodności.

• Komiksy
  • Komiks
  • Dla szkrabów
  • Przeczytane 2022
  • Dziecko czyta 5-6
  • Chcę przeczytać (komiksy)

Hubert Reeves Po co nam bioróżnorodność? Zobacz więcej