Anuszka i przyjazna tygrysica. Zaopiekuj się mną

Okładka książki Anuszka i przyjazna tygrysica. Zaopiekuj się mną Holly Webb
Okładka książki Anuszka i przyjazna tygrysica. Zaopiekuj się mną
Holly Webb Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Zaopiekuj się mną! literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zaopiekuj się mną!
Star
Zielona Sowa
2021-11-10
2021-11-10
Patryk Dobrowolski
zaopiekuj się mną zwierzątka zwierzęta opiekun tygrys Rosja dziewczynka

Wcale nie dziwię się, że seria „Zaopiekuj się mną” jest tak często wypożyczana przez moją córkę. Sięgając po opowiadanie „Anuszka i przyjazna tygrysica” znajdujemy cudowną zimową opowieść, która uderza prosto w serce. Jest tu nie tylko mroźną, śnieżną Syberię, ale też miłość do zwierząt czy krzepiący triumf więzi rodzinnych. To także odrobinka magii, którą poczuć może każdy, kiedy śpi spokojnie we własnym łóżku.
Naprawdę podobała mi się ta magiczna historia, mistrzowsko łącząca to, co prawdziwe (to książka na faktach),z odrobiną magii i fikcji literackiej. Gorąco polecam tę książkę wszystkim czytelnikom powyżej 7 roku życia, którzy są fanami Holly Webb, początkującymi miłośnikami zwierząt lub po prostu aspirującymi molami książkowymi, spragnionymi pięknie opowiedzianej świątecznej opowieści.

Więcej na: https://konfabula.pl/anuszka-i-przyjazna-tygrysica-holly-webb/

Akcja opowieści rozgrywa się w Rosji, a jej główną bohaterką jest Ania. Dziewczynka w trakcie pobytu u babci z wiadomości telewizyjnych dowiaduje się o tygrysie, który pojawił się na ulicach Władywostoku. Ania bardzo przejmuje się losem tygrysa. Wśród babcinych bibelotów odnajduje drewnianą figurkę tygrysa i zasypia z nią. Śniąc przenosi się do zaśnieżonej rosyjskiej wioski, gdzie mieszka jej kuzynka Anuszka. Ania i Anuszka stają się jednością. Okazuje się, że w wiosce pojawił się niedawno tygrys. Mieszkańcy podejrzewają, że to młode zwierzę, któremu kłusownicy zabili matkę. Tygrys bez pomocy człowieka nie przetrwa. Ania spotyka go następnego dnia tuż przy lesie i ogromnie przejmuje losem zwierzaka. Co może zrobić aby mu pomóc? Czy w ogóle tak mała dziewczynka jest w stanie zrobić cokolwiek aby uratować dzikiego tygrysa?

Sięgając po tę książkę dzieci przeczytają ciekawą opowieść o dzikim tygrysie, ale również poznają wiele ciekawostek związanych z życiem tych niezwykłych, objętych ścisłą ochroną gatunkową zwierząt. Informacje te wplecione są natomiast sprytnie w tekst, nie zanudzą więc dzieci, ale urozmaicą go dodatkowo przybliżając najmłodszym sytuację tych dzikich zwierząt, często zabijanych przez kłusowników.

Przygodę Ani czytało się bardzo przyjemnie. Okazała się wciągająca i pouczająca. Ciekawa, odrobinę fantazyjna fabuła oraz cudowna zimowa sceneria zdecydowanie przyciągały do lektury. Historia, pomimo iż jawa mieszała się w niej ze snem była jak najbardziej realna i przyziemna.

Ku uciesze najmłodszych na kartach książki znaleźć można sporo czarno - białych ilustracji. Co równie ważne czytanie ułatwia też dużych rozmiarów czcionka zachęcająca dzieci do samodzielnego sięgnięcia po książkę.

Lekturę zdecydowanie mogę polecić wszystkim maluchom, które lubią czytać o przygodach zwierząt nie koniecznie tych udomowionych jak koty i psy. Nauczy ich ona, że zwierzęta to żywe istoty odczuwające strach czy głód tak samo jak człowiek. Z pewnością historia małego tygryska warta jest uwagi i przeczytania i w sam raz sprawdzi się w chłodne, długie jesienno-zimowe wieczory. ;)

• Biblioteka
  • Zaopiekuj się mną
  • Chcę przeczytać Lilce
  • Do biblioteki
  • Te takie baśki

Dodaj cytat z książki Anuszka i przyjazna tygrysica. Zaopiekuj się mną