Blask cienia

Okładka książki Blask cienia Marta Dżugaj
Okładka książki Blask cienia
Marta Dżugaj Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza poezja
42 str. 42 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania:
2021-07-27
Data 1. wyd. pol.:
2021-07-27
Liczba stron:
42
Czas czytania
42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380111394
Tagi:
poezja wiersz
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
200
200

Na półkach: , , , ,

Strofy pogrążone w smutku

[Recenzja powstała przy współpracy z portalem Sztukater.pl]

„Blask cienia” to zbiór dwudziestu pięciu wierszy pióra Marty Dżugaj. Poetka stworzyła swoje utwory w konwencji wiersza wolnego. Tomik utrzymany jest w nostalgicznym i refleksyjnym tonie. Dominuje zaduma, spokój, powaga. Mam wrażenie, że autorka wplata w wiersze również wątki autobiograficzne. Zbiór nabiera dzięki temu autentyzmu i szczerości.

Jakie są wiersze Marty Dżugaj? W moim odczuciu są na wskroś smutne. Słowa poetki niosą ze sobą bezbrzeżny żal, ogromne przygnębienie i samotność. Mówią o cierpieniu, odosobnieniu i trudzie codziennego życia. Poezja Marty Dżugaj skupiona jest przede wszystkim na emocjach. Przeżycia wewnętrzne podmiotów lirycznych zdecydowanie grają pierwsze skrzypce.

Mam jednak wrażenie, że poezja Marty Dżugaj jest dość prosta, nieskomplikowana, a tym samym nie ma w niej nic intrygującego. Tematyka jej wierszy, czyli między innymi: samotność, ból, niespełniona miłość rodzinna i damsko-męska, są motywami, które poezja widziała już niejednokrotnie. Poetka nie ograła ich w żaden nowatorski czy ciekawy sposób. Prostota jej wierszy mnie nie przekonuje. Według mnie nie jest to klasyczna prostolinijność, a nieciekawa zwyczajność.

Spośród wierszy najbardziej spodobał mi się utwór pod tytułem „Samotni”. Zwrócił moją uwagę, ponieważ jest właśnie nieco inny od wszystkich innych tekstów zebranych w tym tomiku. Pojawia się kot, który dla podmiotu lirycznego jest towarzyszem i ostoją w samotności. Wprowadzenie postaci zwierzęcej sprawia, że utwór staje się w jakiś sposób przytulny i nostalgiczny, ale w dobrym, ciepłym znaczeniu tego słowa. Obecność kota w pewnym stopniu oswaja odosobnienie osoby mówiącej w wierszu. Sprawia, że poczucie żalu i smutku nie jest tak beznadziejne i bezbrzeżne. Ja osobiście nie przepadam za poezją całkowicie dekadencką, w której nic nie ma sensu i nie ma nadziei na jakąkolwiek poprawę. Lubię utwory nostalgiczne, ale tylko wtedy, gdy podmiot liryczny sam wybiera taki nastrój, a nie jest jego więźniem, jak w przypadku poezji Marty Dżugaj.
Chociaż kto wie, czy właśnie podmiot liryczny w jakiś sposób nie lubuje się w swoim cierpieniu. W końcu tytuł tomiku brzmi „Blask cienia”. Można go zrozumieć tak, że w tych trudnych chwilach życia również jest piękno. Jest ono niełatwe do dostrzeżenia, ale znajdą się osoby, które będą celebrować nawet najczarniejsze godziny swojego życia.

Ciekawym jest również to, że w kilku wierszach pojawia się motyw samookaleczenia. Poetka podejmuje ten temat z ogromną powagą i ja czuję w tym autentyzm. Myślę, że będzie to poezja pożyteczna dla osób, które również zmagają się z tym problemem. Wiersze Marty Dżugaj mogą być dla nich tekstem, z którym się utożsamią i w którym zobaczą odbicie własnych emocji i myśli.

Podsumowując, recenzowanie poezji według mnie mija się z celem. Każdy z nas dany wiersz odbiera inaczej i nie da się powiedzieć, że ta poezja jest dobra i należy ją czytać, a tamta jest fatalna i trzeba ją omijać szerokim łukiem. Mnie osobiście twórczość Marty Dżugaj nie przypadła do gustu. Żaden z jej utworów nie zachwycił mnie na tyle, bym do niego powracała, lub przepisywała cytaty z jego treści. Nie są to wiersze dla mnie, ale być może dla innych czytelników okażą się wartościową lekturą. Myślę, że poezja Marty Dżugaj sprawdzi się u tych odbiorców, którzy szukają uzewnętrznienia cierpienia, samotności i nostalgii w prostych strofach.

Strofy pogrążone w smutku

[Recenzja powstała przy współpracy z portalem Sztukater.pl]

„Blask cienia” to zbiór dwudziestu pięciu wierszy pióra Marty Dżugaj. Poetka stworzyła swoje utwory w konwencji wiersza wolnego. Tomik utrzymany jest w nostalgicznym i refleksyjnym tonie. Dominuje zaduma, spokój, powaga. Mam wrażenie, że autorka wplata w wiersze również wątki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    2
  • Typ A: Literatura piękna
    1
  • Recenzentki
    1
  • Literatura polska
    1
  • 2022
    1
  • 2021
    1
  • Sztukater.pl
    1
  • Typ A: Gatunek: Poezja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Blask cienia


Podobne książki

Przeczytaj także