Modra Kaliope

2012-01-01
2012-01-01
52 min.
978-83-7850-145-9
poezja wiersz teoria literatury miłosz podsiadło herbert poeci analiza wierszy

Okładka książki Almanach Pożegnanie Lata Pisarzy i Artystów 2017 Izabella Degen, Jerzy Franczak, Stanisław Franczak, Wit Jaworski, Katarzyna Ryrych, Arnold Samsonowicz, Maria Stangret-Kantor, Alicja Tanew, Maksymilian Tchoń, praca zbiorowa
Almanach Pożeg... Izabella Degen, Jer...

Posiadam prawie wszystkie utwory Arnolda Samsonowicza.Wracam do nich wielokrotnie po siłę duchową!
A.Samsonowicz przekazuje słowem swoje wrażliwe uczucia - Miłośc do ludzi,zwierząt,przyrody.Od lat poświęca w swoim pisarstwie wiele refleksji i pamięci ludziom wybitnym,niezwykłym- jednak zapomnianym.Cenię to bardzo w jego wierszach.Nie jest to lektura pospolita i lekka- wymaga od czytelnika wrażliwości na otaczającą nas rzeczywistość i często posiadania wszechstronnej wiedzy.
"Modra Kaliope" jest następną interesującą pozycją poetycką Arnolda Samsonowicza po fantastycznym "Osmym Stanowisku",mało zauważonym,mimo świetnej recenzji Piotra Marka Stańskiego na łamach "Akantu" i niezwykłej promocji w "Jamie Michalika",którą zaszczyciła redaktor Bogusława Pałczyńska,w roku 2005.
Pozostało mi w pamięci "Osme Stanowisko"-psychologicznie napisana poezja biała- nasycona uczuciem,współczuciem,i wspomnieniem.Obraz magicznego miejsca,które już dawno przeminęło w krakowskim pejzażu!
"Modra Kaliope" to Zbiór wierszy dojrzałych i czystych w formie!
Niewyobrażalny świat Arnolda Samsonowicza,zawiły,żywiołowy,wyrażający konsekwentnie PIEKNO!
Lektura budująca,i optymistyczna.

Przeczytałem i dopiero za drugim razem zrozumiałem i zaczeła mi się podobać ta poezja, może dlatego ,że na codzień nie obcuję z poezją.Gorąco wszystkim polecam. Sam snowu wrócę do tego tomiku myślę ,że szybko.Czekam na dalszy ciąg.

W pełni zgadzam się z Czytelnikiem Sową. To tak, jakby na monopolowym napisać sklep z artykułami dla dzieci. Zakładam, że osoba, która wprowadzała tomik do litertury dziecięcej, wykazuje znamiona racjonalności, zdrowego rozsądku. Wystarczy przeczytać fragment, aby bez jakiejkowiek wiedzy literackiej stwierdzić, że nie są to usypianki dla najmłodszych. Zachęcam osobę odpowiedzialną, za ten błąd do refleksji i podjęcia kroków zmierzających do poprawy takiego stanu rzeczy. "Modra Kaliope" to nie bajka !!!

Kolekcjonuję tomiki kilku współczesnych poetów polskich,wśród nich jest również poezja Arnolda Samsonowicza.
"Modrą Kaliope" przeczytałem z uwagą i zainteresowaniem doceniając rozwój twórcy.
Nie mogę pojąć dlaczego księgarnie internetowe usiłują reklamować książkę tę czytelnikom w kategorii "dla dzieci i młodzieży"?!
Autor nigdy nie wchodził w te rejony twórczości! Wystarczy przeczytać wstęp krytyczny Pawła Tagastowicza do książki,aby wszystko było jasne,o samej poezji już nie wspomnę,bo to jest oczywistym zaprzeczeniem insynuacji internetowych stron.

Hubert Uniłowski

Autor nigdy nie wchodził w te rejony twórczości!...

Tomiku wierszy nie można czytać jak książke.Każdy utwor,to osobna historia wypływająca z przemyśleń autora,zaskakujących go zdarzeń czy akceptacji lub protestu dotyczącej rzeczywistości.
Podobnie jak pan TOBIASZ,wybieram spośrod innych utworów wiersz pt."Dziecioł Pstry", dedykowany przyjaciołce poety,Irence,która przedwcześnie odeszła.
Kiedy odchodzi ktoś bliski,z którego odejściem nie umiemy się pogodzić,szukamy znaków na niebie i ziemi wskazujących na to,że z "tamtej strony rzeczywistości",której nie potrafimy pojąć,otrzymamy przesłanie.
Takim Znakiem dla Poety był Dzięcioł Pstry,jakby Duch Przyjaciólki,nagle wcielony w ptaka!Dal mu ZNAK,że JEST,i że o NIM pamieta.

Kiedy odchodzi ktoś bliski,z którego...

Spośród wierszy ujetych klamrą tytułu MODRA KALIOPE",zawierającą serdeczne wspomnienie o ANNIE WERNEROWEJ,wybieram j e d e n,inny od pozostałych,który poraża swa wymową - bezsilnośc wobec tragedii chłopca,który uległ wypadkowi.
Autor wczuwa sie w jego świat.Kiedyś zdrowy chłopiec,dziś pozbawiony swobody ruchu,niemy,usiłujący wzrokiem przekazac slowa,których może nigdy nie wypowie?
Bliskośc przyjaciela osładza przez chwilę jego osamotnienie!

Ten wiersz jest jak krzyk o ratunek,ktory nie nadchodzi!

Dziwna to poezja, dziwne przeszukane tematy, zastanawijąca linia po linii... Cieszę się, że w mojej biblioteczce znalazła miejsce " Modra Kalopo". Po przez jej strofy odkryłem znakomita polską poetkę Annę Wernerową i Gerharta Hauptmanna- noblistę ukrytego w Karkonoszach. Szlak tej pięknej, barwnej pracy wiedzie też do Kazimierza n/ Wisłą, przypomina o Marii i Jerzym Kuncewiczach. Książka naprowadza czytelinka jeszcze dalej, poprzez góry i dolny, w Danię! Świat intymny odsłonięty w niewielu lirykach przeżywa się jak baśń powstałą na korzeniu inności i nowości. Kończąc można w tej poezji odnaleść drogę, którą tak wszyscy szukamy. Myślę że On się odnalazł. Gorąco polecam z całego serca tą książkę.

Trudna w odbiorze nowoczesna poezja, skłaniająca do głębokiej refleksji. Spokój i cisza matki natury opisana pięknem słów autora.Homoerotyzm zawarty w dziele nie każdemu może się spodobać w zależności od osobistej interpretacji. Wiele uczuć i emocji wylewających się wręcz z kartek papieru.

W "Modrej Kaliope" wzruszyły mnie wiersze poświęcone znanej poetce Annie Wernerowej. Mam kilka jej tomików i często do nich wracam. Autorowi udało się oddać w swoich utworach jej duchowość i mądrość.
Natomiast cykl wierszy o G. Hauptmannie był dla mnie zaskoczeniem. Ten niemiecki noblista jest w polskim społeczeństwie prawie nieznany. Wiersze krakowskiego poety powstały w latach 2008-2012. Tak się złożyło, że niedawno trafiła do moich rąk jubileuszowa publikacja wierszy konkursowych " Śladami Hauptmanna" wydana w 2012r. Myślę, że gdyby autor " Modrej Kaliope" wysłał na konkurs swoje Hauptmannowskie wiersze, znalazłyby się w tej edycji?!
Pozostałe i wyżej wymienione utwory zawarte w tomiku, ze względu na ich różnorodność i oryginalność, mogłyby stanowić esencję opowiadań lub powieści- jak uwertura do opery!
Gratuluję autorowi tak bogatej wyobraźni i nowatorskiej stylistyki!

Maria

Pamiętam Autora, nasze niekonwencjonalne spotkanie w mojej księgarni krakowskiej Na Kozłówku w latach dziewięćdziesiątych. Autor wyzwolony, otwarty, prawdziwy oryginał krakowski podpisywał " Memorabilia 40 lat", z których myślą twórczą łączę się. Dołączam swój głos w " Modrej Kaliope "coraz głośniejszej w sieci. Odnajduję w tym tomie ducha tak bliskiego mi Iwaszkiewicza, obraz Stawiska Jarosława, innych ukochanych miejsc w literaturze, które dane było mi poznać. Gorąco polecam !!! Ewa

Dodaj cytat z książki Modra Kaliope