Cień w lustrze

Lucky
2021-10-22
2021-10-22
Kobieta alkoholizm

Książka mocna i poruszająca ważny temat. To tyle z plusów. Chyba do tej pory nie spotkałam się z tak antypatyczną bohaterką. Lidka to kobieta obwiniająca cały świat za swoje niepowodzenia, niekochająca własnego dziecka, bezczelna, niedoceniająca tego, co ma w życiu, a ma niemało. Nie współczułam jej, po prostu czułam antypatię. Źle czytało się tę książkę.

Trudny temat, nieźle opisany.

Trudny temat, nieźle opisany.

Temat trudny w ciekawy sposób przedstawiony problem o chorobie ciężkiej alkoholizmie.
Wzruszająca i życiowa książka autorki.

Wzruszająca i życiowa książka autorki.

Podczas czytania tej książki musiałam wbić sobie do głowy jedną sakramentalną sprawę- nie chodzę w butach Lidki, głównej bohaterki i nie rozumiem jej zapędów alkoholowych. Mogłabym przedtem przeczytać na ten temat i sto poradników, ale teoria i praktyka, jak wiadomo, to dwie zupełnie różne sprawy. Co więcej, sama wcale nie potrzebuję w swym życiu alkoholu, nawet nigdy nie byłam mocno pijana. Niemniej jednak, czytanie tej powieści daje ogromnego kopa emocjonalnego, lecz taki zapewne był zamysł autorki.

Lidka Torańska to główna bohaterka powieści. Poznajemy jej wygodne i poukładane życie- kobieta ma bowiem męża Jacka, a także dwójkę dzieci, Lenę i Kacpra (kolejność nieprzypadkowa). Sfera zawodowa Lidki także uchodzi za perfekcyjną- od najmłodszych lat interesowała się ona modą, a igła i nitka były jej zabawkami. Teraz, jako dorosła osoba, swój talent do szycia przeniosła do pracy- jest ona bowiem odpowiedzialna za stworzenie ubrań, na przykład dżinsów, dla statystycznych Polek. Wszystko niby układa się dobrze, ale Lena zaczyna zauważać, że brakuje jej lekkości z czasów panieńskich. Lubiła ona bowiem zabawić się, napić, niczym się nie przejmować. Z resztą, niemal nigdy nic nie zajmowało jej myśli- matka Lidki to prawdziwy skarb i przykład typowej Matki Polski, która upierze, posprząta i poda ciepły obiad, najlepiej dwudaniowy z deserem.

Mijają lata, a w życie rodziny Torańskich zaczyna wkradać się nuda. Lidka twierdzi, że mąż zbyt wiele czasu poświęca na rozkręcenie własnego biznesu. Nigdy nie ma go w domu, nie zajmuje się odpowiednio dziećmi, a ona musi nie tylko pracować, ale i dbać o dom. Jaka jest prawda? Czy Jacek ucieka od domu? A może robi wszystko, by zapewnić rodzinie godny byt, nie wegetację od pierwszego do pierwszego? Mówi się przecież, że nie można mieć ciastka i zjeść ciasta, a w życiu potrzebne są wyrzeczenia i kompromisy. Czy para do nich dojdzie i zacznie się wzajemnie wspierać? Warto się o tym przekonać.

Jeden kieliszek wódki czy wina jeszcze nikogo nie zabił, prawda? Ale kiedy tak naprawdę przekraczamy granicę picia i sięgamy po alkohol jak po pastę do zębów? Jaki będzie główny powód Lidki, by notorycznie odwiedzać sklepy monopolowe? Czy procenty, i to bardzo wysokie, można traktować jak melisę lub środek znieczulający? Ja nie chcę wszystkiego zdradzać, ale poza wszystkimi etapami rozwoju choroby głównej bohaterki mamy tutaj też wiele innych, równie ważnych wątków. Natalia Nowak-Lewandowska udowodniła, że nie każdą kobietę cieszy macierzyństwo. Opieka nad żywą istotą to nie to samo, co zabawa lalkami. Kolki, nieprzespane noce, nieustanny płacz, przewijanie, bieganie po przychodniach to tylko ułamek ciemnej strony bycia matką. Zresztą, czy każda kobieta ma w sobie instynkt macierzyński? Czy Lidka będzie umiała poradzić sobie najpierw z jednym, a potem drugim dzieckiem? Wiele momentów jest tutaj wstrząsających, wręcz niemieszczących się w głowie, a czytelnikom nie zabraknie chwil przepełnionych adrenaliną.

Autorka pokusiła się także o typowe porównanie: jak bowiem ocenia się pijanego mężczyznę, a jak pijaną kobietę? No właśnie… Nam, kobietom, wręcz nie przystoi pić, a już na pewno zamieniać się w alkoholiczki. Jest to smutne, ale prawdziwe, wielopokoleniowe przekonanie Polaków. Zresztą, w tym temacie autorka zawarła coś jeszcze ważnego- jak traktuje się pijane kobiety, za które wstydzą się własne dzieci? Co można powiedzieć, kiedy małe dzieci muszą szybko nauczyć się dorosłego życia? Wiele dialogów, szczególnie między Lidką i Leną, wręcz wbijały mnie w fotel i nigdy nie chciałabym naprawdę doświadczyć tak mocnych scen.

Książkę przeczytałam szybko, gdyż nie jest ona obszerna. Sporym ułatwieniem jest też duży druk, dzięki czemu nie odczuwałam zmęczenia. Niemiłosiernie denerwowałam się, kiedy to Lidka nie potrafiła docenić pomocy, szczególnie ze strony matki. Cóż, może rzeczywiście tak jest, że nie potrafimy doceniać dobra, które nas otacza, zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach?

Książkę polecam, choć jest ona emocjonalnie trudna.

Opis bardzo mnie zachęcił, ale sposób w jaki książka jest napisana niestety nie przebrnęłam przez nią nie dałam rady.

Zapraszam wszystkich do przeczytania powieści pt. "Cień w lustrze" autorstwa @nowaklewandowska_writer.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu @luckywydawnictwo

Powieść porusza powszechny problem, alkoholizm kobiet. Alkoholiczki bardziej ukrywają swoją chorobę, nie przyznają się, że są uzależnione od alkoholu, dlatego trudniej o diagnozę i fachową pomoc terapeuty.

Nasza bohaterka Lidka Torańska, alkoholiczka, chodzi na mityng już 3 lata. Chce być wśród ludzi, którzy mają to samo co ona i ją rozumieją. Nadal nie czuje się pewnie. Picie stało się dla niej czymś naturalnym, tak przynajmniej uważała kilka lat temu. Nie miała silnej woli, nie ufała sobie. Myślała, że ma nad wszystkim kontrolę, że sobie poradzi, ale czy miała? Tak naprawdę nie wie, kiedy zaczęła pić. Z Jackiem była od dwudziestu lat. Prowadził własną firmę marketingową, ona była konstruktorką odzieży. Mieli dwójkę dzieci Lenkę i Kacpra. Odebrała dzieciom dzieciństwo, a dała w zamian piekło. Jakim byłby dzieckiem Kacper, gdyby nie była alkoholiczką, nie spowodowała wypadku? Nie przyznawała się do picia, skrywała tajemnicę przed najbliższymi, ale rzeczywistość była inna. Piła wszędzie, w domu, w parku... Były to "małpki", drinki z Colą, czysta wódka. Wszędzie w mieszkaniu były pochowane butelki w różnych miejscach. Ciągi były coraz częściej i dłuższe, trudniej z nich wychodziła. Czy Jacek wytrwa z nią do końca? Lidka nie dostrzegała w sobie winy, o wszystko obarczała męża.

Czy można odciąć przeszłość i rozpocząć nowy etap? Czy macierzyństwo było dla niej? Czy ponowny wypadek, któremu uległa wraz z Kacprem, coś zmieni w rodzinie?

Książka ukazuje czytelnikom wstrząsającą prawdę, jedną z bardziej śmiertelnych chorób jaką jest alkoholizm, od początkowych jego symptomów do momentu leczenia. Alkoholik nie przyznaje się, że pije, tą bolesną i wstydliwą tajemnicę skrywa przed sobą i najbliższymi. Wcale nie musi być marginesem, może nim być każdy z nas. Alkoholik nie musi szukać towarzystwa, może pić sam, może nim być cień w lustrze. Alkohol to cichy przyjaciel, pomaga na wiele słabości, ale też zabiera wolność, uzależnia. Dla mnie była to bardzo wstrząsającą powieść. Gratulacje dla autorki @owaklewandowska_writer, która w swojej książce poruszyła temat mało medialny, wciąż wstydliwy, a tak bardzo ważny. Myślę, że każdego z nas książka skłoni do refleksji 😉, 🔥 polecam.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu @luckywydawnictwo

Nasza...

Zaczyna się zazwyczaj niewinnie. To tylko jeden drink wieczorem dla relaksu. Prawdziwy problem zaczyna się kiedy z czasem bez tego jednego drinka trudno jest zrobić cokolwiek. Natomiast o uzależnieniu mówimy wtedy, gdy potrzeba sięgania po kieliszek pojawia się coraz częściej, a brak alkoholu powoduje rozdrażnienie oraz uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Kobieta najczęściej pije w samotności. Wynika to z ról społecznych jakie zostały jej przypisane, czyli roli matki i żony. Ogólnie alkoholiczka postrzegana jest jako osoba zepsuta moralnie, która powinna znaleźć się poza marginesem społecznym. Natomiast kobiety zadbane, dobrze ubrane, dobrze zarabiające są poza podejrzeniami. Co za tym idzie? Kobiety piją w ukryciu. Często nie wychodzi to na jaw przez wiele lat. Potrafią pracować, prowadzić dom a jednocześnie coraz bardziej popadać w uzależnienie. Kobiety są po prostu mistrzyniami kamuflażu.

Problem alkoholizmu zawsze wcześniej czy później wychodzi z ukrycia. Wtedy zaczyna się najgorszy okres w życiu uzależnionej. Musi ona przede wszystkim przyznać się przed samą sobą, że ma problem, z którym trzeba walczyć. A to już nie jest takie proste jak przechylenie kieliszka.

Natalia Nowak-Lewandowska napisała świetną książkę, w której doskonale przedstawiła wszystkie stadia uzależnienia młodej kobiety Lidki.

Początkowo nic nie zapowiadało tragedii. Lidka jak zwykła młoda osoba lubiła się zabawić i odstresować przy sporej ilości alkoholu. Jednak zdarzało się to od czasu do czasu, przecież wszystko jest dla ludzi. Lidka poznała Jacka, w którym zakochała się. Z czasem pobrali się. Pewnego dnia okazało się, że ich rodzina się powiększy, Lidka zaszła w ciążę, która przebiegła bez problemów, urodziła się śliczna dziewczynka, Lenka. Wszystko wyglądało normalnie. A czy tak było?

Jacek rozkręcał firmę, przez co większość czasu spędzał w pracy. A Lidka sobie zwyczajnie nie radziła ze swoimi uczuciami. Przecież dopiero co została mamą, wszyscy oczekiwali, że podoła nowej roli. Wszystko w domu robiła i zajmowała się córką, jednak była ciągle sfrustrowana, rozdrażniona, momentami wściekła. Raz postanowiła uspokoić się wypijając drinka. Pod wpływem alkoholu jej nastrój się poprawił, uspokoiła się, wyciszyła, świat nabrał barw, zrobiła się wręcz radosna. Chciała poczuć się tak znów. Następnego dnia też postanowiła się poczuć lepiej, sięgnęła po kolejnego drinka. Początkowo kupowała małe butelki wódki, które szybko zastąpiła dużymi, bo wychodziło taniej. I tak nakręcała się alkoholiczna spirala Lidki, w którą ta wpadła nawet nie wiedziała kiedy. Wypierała się, że pije. Tłumaczyła się, że przecież każdy pije, a ona sama wcale nie tak dużo.

Nie trudno się domyślić, że Lidka piła coraz więcej, bez alkoholu nie umiała już funkcjonować. Do tego stopnia, że musiała stać się tragedia, która nią wstrząsnęła. Tragedia, która była początkiem jej walki z tą chorobą.

To bardzo trudna książka. Przedstawiająca historię zwykłej kobiety, którą przerosło życie. Książka napisana jest w formie pamiętnika, to Lidka jest tu narratorem. Ona opowiada o swoim życiu, w które podstępem wdarł się alkohol. Autorka skupia się na niej i jej uczuciach. Pokazuje jak alkohol powoli uzależniał i niszczył samą Lidkę, ale nie tylko ją, jej rodzinę także.

Książki Pani Natalii to poruszające historie, wszystkie bez wyjątku. Niejednokrotnie opisuje ona tematy objęte tematem tabu, trudne historie pokazujące ciemniejszą stronę życia. Przy czym są one tak napisane, że czytelnik chce czytać dalej. To historie naładowane emocjami w każdym odcieniu, od dobrych i szczęśliwych po te złe i tragiczne. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić Wam autorkę i jej książki 😊

Kobieta...

Autorka w bardzo trafny sposób potrafi zobrazować problemy społeczne, o których mówi się mało m.in. o alkoholizmie kobiet. Jest to jeszcze temat tabu w Polsce, a problem co raz bardziej dotkliwe

Witajcie Kochani ❤️🌷

Dziś przybywam do Was z książką, która mną wstrząsnęła. Książką, która ukazuje jak łatwo w "parę" chwil zniszczyć nie tylko siebie i swoje życie ale także swoją rodzinę. Mowa o książce " Cień w lustrze".

Lidka Torańska, bardzo fajna młoda kobieta, ma dobrą pracę, cudownego męża, śliczną córeczkę, później urodzi fajnego synka. Można by rzec życie jak raju prawda? Ma jednak też jeden sekret, który jest wielkim problemem, problemem do którego kobieta nie chce się przyznać. Mianowicie kobieta lubi alkohol. Początkowo zaczęło się od kilku drinkow- wiadome każdy czasem lubi wypić drinka. Ale później wszystko wymykało jej się spod kontroli, jej ulubionym " napojem" stała się wódka z colą (rodzinie wmawia, że pija samą colę). Stopniowo zaczęły się lekkie zawroty głowy, później zataczanie i przewracanie się. Doprowadzenie organizmu do ruiny (aczkolwiek świetne maskowanie np. Makijażem). Doprowadzenie rodziny do ruiny: utrata ciąży, córka zamyka się w sobie, syn cichy małomówny, mąż nie umiejący pomóc żonie. Gdyby nie matka kobiety to dzieci nie miałyby w nikim oparcia... I pewne zdarzenie: pijana Lidka wsiada z synem do samochodu.... Jak zakończy się jej historia? Czy kobieta przyzna się do nałogu i da sobie pomóc? Co strasznego się wydarzyło i czy wreszcie otrzeźwieje?

Swoista spowiedź alkoholiczki, okrutna, ciążka, wstrząsająca. Opis choroby od początku do końca. Poruszająca ponieważ Lidka nie jest żadna patologią tylko kobietą, która miała wszystko... A ile takich kobiet mamy koło siebie? Czytajcie, mądrą książkę z przekazem. Polecam, mnie osobiście potargała serducho. ❤️🥺

Witajcie Kochani ❤️🌷

Lidka ma kochającego męża oraz wymarzoną pracę a wkrótce również zostanie mamą. Idylla kończy się gdy na świat przychodzi Lena a rzeczywistość bycia rodzicem okazuje się być bardzo ciężka. To co było zapowiedzią szczęśliwej sielanki przemienia się w szarą codzienność pełną nowych obowiązków. Lidka nie umie prosić o pomoc więc gdy przestaje sobie radzić zaczyna zaglądać do kieliszka. Z początku są to małe ilości, które powtarzane coraz częściej wpędzają ją w łapy okropnego nałogu jakim jest alkoholizm. Sprytnie ukrywa przed bliskimi swój stan jednocześnie obwiniając o picie męża, z którym nie potrafi szczerze porozmawiać. Pewnego dnia wsiada za kierownicę pod wpływem, jest zdenerwowana i nie panuje nad emocjami… Wystarczył moment.

Gdy skończyłam czytać musiałam poukładać myśli, które ciążyły mi w głowie. Nie sądziłam, że ta historia będzie tak bardzo emocjonalna, trudna i do bólu realistyczna. Jak zauważyła sama autorka nam jako społeczeństwu łatwiej zaakceptować fakt, że to mężczyzna ma problem z piciem. Kobieta ma być ostoją, która w razie czego ochroni wszystkich przed złem. A jeśli ta kobieta na swoje barki wzięła zbyt dużo i nie daje rady więc ucieka do butelki, która pozwala jej chociaż na chwilę zapomnieć o jednym problemie nieświadomie wpędzając w drugi. Taka osoba nie ma świadomości problemu tłumaczą się tym, że przecież wszyscy piją. Jacek jest doskonałym przykładem osoby współuzależnionej. Biernie przygląda się nieco z boku na poczynania żony. Nie powiem, że to łatwa i przyjemna historia ale zdecydowanie zasługuje na większą uwagę.

• Recenzenckie
  • Od wydawcy / księgarni / autora 2022
  • Ebook do kupienia

Dodaj cytat z książki Cień w lustrze