Zanim zapomnę

Okładka książki Zanim zapomnę Magdalena Wala
Okładka książki Zanim zapomnę
Magdalena Wala Wydawnictwo: Pascal Cykl: Splątane losy (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Splątane losy (tom 3)
Pascal
2021-09-29
2021-09-29
literatura polska

To już trzeci i ostatni tom trylogii SPLĄTANE LOSY Magdaleny Wali "Zanim zapomnę", w moim odczuciu nieco słabszy od tomu drugiego i ciut lepszy od tomu pierwszego. Nie mniej jednak, kaliber poruszanych tu spraw chyba zdecydowanie najmocniejszy, szczególnie jeśli chodzi o część dotyczącą przeszłości.

Wracamy do Zaborza i Jesionowego Zakątka, w którym po zawodzie miłosnym i na czas remontu domu zatrzymała się Maja, która uczy w szkole języka niemieckiego i dorabia sobie jako kelnerka w tym właśnie hotelu. Jej przyjaciel Łukasz kupuje owiany złą sławą Walddorf czyli Diabelski Dwór, który zamierza wyremontować i przeznaczyć na cele związane z ogrodnictwem. Jako, że jest architektem, zajmuje się też remontem domu Majki a ich relacja z przyjacielskiej wkracza na bardziej intymny grunt. Podczas robót budowlanych w Walddorfie, operator koparki natrafia na ludzkie kości. Czy odkryte szczątki mogły mieć coś wspólnego z nazistowską przeszłością dworu?

I znowu przenosimy się w czasie do okresu II wojny światowej, a to za sprawą listów, które Maja podczas wycieczki szkolnej do olsztyńskiego archiwum odkrywa między stertą dokumentów. Listy tej samej autorki znajduje w swoim mieszkaniu Łukasz. Z tych listów bardzo jasno wyłania się mroczna przeszłość dworku Walddorf i trudno się dziwić, że starsi mieszkańcy Zaborza (pamiętający go z okresu wojennego) z taką niechęcią odnoszą się do tego miejsca. Autorką listów jest jedna z byłych rezydentek dworu. I ponownie część dotycząca wojny jest porywająca, zaś ta współczesna wypada przy niej nieco blado, jednak przeszłość i teraźniejszość zazębiają się w wielu miejscach, dlatego ogólne wrażenie i tak jest pozytywne.

Na kartach książki wracają bohaterowie dwóch poprzednich części, istotną rolę odgrywają tu nie tylko ludzie ale również te dwa kluczowe dla Zaborza obiekty: hotel Jesionowy Zakątek i dworek Walddorf. Ludzkie losy w niezwykły sposób splatają się ze sobą, a przeszłość w znaczący sposób potrafi wpłynąć na życie kolejnych pokoleń.

Cała trylogia utrzymana w podobnym klimacie, gdzie historia przeplata się ze współczesnością a te części dotyczące retrospekcji są niezwykle ciekawe i świetnie napisane. Wszystko dzieje się wolno, jakoś tak majestatycznie. Ważni są ludzie, obiekty związane z historią Zaborza, przyroda, relacje międzyludzkie. Poruszono też sporo istotnych problemów takich jak chociażby zmuszanie kobiet do nierządu, przemoc czy okrucieństwa okresu II wojny światowej. A wszystko podane na srebrnej, zabytkowej tacy nadszarpniętej zębem czasu, naznaczone nutką przeszłości, nostalgii i chyba nadziei na to, że bez względu na trudną przeszłość czy ciężkie przeżycia osobiste, trzeba iść przez życie dalej z podniesioną głową, nie zapominając o swoim pochodzeniu, losach swoich przodków czy historii miejsca zamieszkania, a nawet ważnych (z powodów sentymentalnych, historycznych) obiektów. Polecam całą sagę, bo tylko przeczytanie całości ma sens, gdyż wszystkie tomy są ze sobą ściśle powiązane. Dziękuję Pani Magdo za kolejne niezapomniane przeżycia przy lekturze Pani książek.

Wracamy do Zaborza i Jesionowego Zakątka, w którym po zawodzie miłosnym i...

Świetne zakończenie serii "Splątane losy". Wreszcie możemy dowiedzieć się czegoś więcej o Mai. Serdecznie polecam.

Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie Piekielny Dwór? Łukasz go kupił i zamierza zrobić w nim Centrum Ogrodnicze. Maja wreszcie zaufała miłości. Na terenie Pekielnego Dworu wykopany został trup mężczyzny. I tu, i w listach, jakie pisała B. pojawia się wątek z II wojny światowej. Trylogia warta przeczytania.

Poplątane losy kobiet w czasie II wojny światowej. Odtrącone przez własne rodziny musiały zmagać się same z trudnym czasem. Jak sobie poradziły? Polecam wszystkie trzy tomy.

Dzisiaj przedstawiam Wam wspaniałą powieść historyczno-obyczajową pt. "Zanim zapomnę" autorstwa @magdalena_wala jest to 3 tom z serii Splątanych losów.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Pascal oraz autorce @magdalena_wala

Zapraszam w podróż do Jesionowego Zakątka, aby poznać tajemnice i niesamowite historie mieszkańców Zaborza.

Maja miała złe doświadczenie z przeszłości, dwa nieudane związki. Właśnie opuściła dom, w którym zaczął się remont, chce zacząć nowy etap w życiu. Chwilowo zamieszkała w pensjonacie u Aleksa. Lubiła Zaborze, znała wszystkich, często wspominała dzieciństwo. Z Łukaszem znali się od lat i zawsze traktowała go jako kumpla. To on zajmował się nadzorowaniem remontu jej domu, jak i Piekielnym Dworem. Był architektem. Według ich prababek Piekielny Dwór powinien być unicestwiony, zapomniany. Jakie tajemnice skrywa? Kto okaże się jego dziedzicem?

Maja przeszła z Łukaszem z jednej relacji w drugą, z przyjaźni w miłość. Czy zachowa do niej szacunek, kiedy dowie się o jej przeszłości?

W Mai ręce trafia kopia listów z archiwum. Czytając listy Maja coraz bardziej zagłębiała się w relację osoby uwięzionej, która z ciechanowskiego więzienia została przewieziona do Walddorf. Łukasz od dawna interesował się przeszłością Zaborza, daje Mai listy, ukryte w szafie. Okazuje się, że listy napisała ta sama osoba. Dostał je od prababci Izabeli, miał je przeczytać po jej śmierci, zapomniał. Dziś rozpoznał pismo - to Izabela Wygnaniec. Kim okazali się pradziadkowie Mai i Łukasza? Przecież Maja nie przypomina Henschea, a on Jürgena von Walddorfa?

W pobliżu Dworu Piekielnego zostają odkryte ludzkie szczątki. Czy należały do najbardziej znienawidzonego mężczyzny w okolicy - Jürgena von Walddorfa?

Książka obrazuje nam losy kobiet w czasach współczesnych oraz końca II wojny światowej. Autorka @magdalena_wala w doskonały sposób przedstawia czytelnikom jak mroczne sekrety z przeszłości mogą wpłynąć na nasze dalsze losy, a także na życiowe wybory w przyszłości. W lekturze możemy poznać historię, losy kobiet w więzieniu w tamtym czasie, a w świecie współczesnym historię Mai i Łukasza. Z całego serca polecam całą trylogię Splątanych losów. ❤️

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Pascal oraz autorce @magdalena_wala

Maja miała złe doświadczenie z...

Zdecydowanie najlepsza, najmocniejszą i najbardziej wstrząsająca z całej trylogii.
Polecam. Dla sympatyków sag i powieści potencjalnych.

Polecam. Dla sympatyków sag i powieści potencjalnych.

Jestem miłośniczką sag,powieści z historią w tle. Tak jak dwie poprzednie tak i 3 część cyklu czytałam z przyjemnością,jednocześnie przeżywając tragiczne losy kobiet,niekiedy prawie dzieci podczas wojny. I wcale mnie nie dziwi ,że dla niektórych osób "Piekielny Dwór" to przypomnienie ich "piekła na ziemi".Lubię ,a tu tak jest ,że akcja toczy się w dwóch przestrzeniach czasowych,lata wojenne i współczesne. We współczesnych Maja walczy ze swoimi bolesnymi wspomnieniami z przeszłości.
Zachęcam do sięgnięcia po ten cykl tych,kto lubi takie historie. Ja lubię,nawet bardzo.

Polecam!
Podobno historia najtrudniejsza w serii. A jednocześnie domykająca fakty. Porusza delikatne wątki współczesne. Uświadamia, że w świecie gdzie każdy może bronić swoich praw, nadal mnóstwo ludzi pozostaje bezbronnych. Połknęłam ją w dwa dni.... ale miesiąc wcześniej dojrzewałam do jej otwarcia! było warto

Polecam!

Ciekawy cykl,najlepiej czytać jedna po dygiej,dla miłośników wojnnych losów .

Ciekawy cykl,najlepiej czytać jedna po dygiej,dla miłośników wojnnych losów .

Wątek historyczny ciekawy, współczesny już mniej

Wątek historyczny ciekawy, współczesny już mniej