Empire of Pain: The Secret History of the Sackler Dynasty

Okładka książki Empire of Pain: The Secret History of the Sackler Dynasty Patrick Radden Keefe
Okładka książki Empire of Pain: The Secret History of the Sackler Dynasty
Patrick Radden Keefe Wydawnictwo: Doubleday reportaż
reportaż
Doubleday
2021-04-13
2021-04-13
Inne

Keefe zrobił kawał świetnej roboty tworząc biografię trzech pokoleń najbardziej zachłannego i chciwego rodu ameryki. To opowieść nie tyle o kryzysie opioidowym a historia chciwości tychże ludzi. Po lekturze uderza mnie jednak inna rzecz, mianowice to jak wielu ludzi pomagalo i pamaga rodzinie ze wzgledu na chciwosc i jak ciezko przyznac im ze są winni śmierci milionow ludzi. Chcecie prowadzić legalnie kartel narkotykowy załóżcie korporacje wyjdzie na to samo ale nikt was nie pociagnie do odpowiedzialność.

Śledzimy losy powstawania imperium Sacklerów, wyjście z biedy żydowskich imigrantów, łapanie się nowych zajęć, zdobywanie doświadczeń. Charyzma najstarszego brata i jego niezwykła przedsiębiorczość. Mimo to po wejściu w rynek opioidowy gdzieś zatracenie się w mamonie, bezduszność i wniosek, że bardzo dużo ujdzie na sucho jeżeli masz duże pieniądze i znajomości na wysokich szczeblach.
Reportaż dokładny podchodzący pod drobiazgowość i sprawiający, że skala problemu jeży włos.

Kolejny dokument który skupia w sobie kwintesencje drapieżnego kapitalizmu. Opowieść o drugim (po broni) najbardziej dochodowym biznesie.
Polecam zwłaszcza tym którzy kpią z "Big Pharma" etc...

Polecam zwłaszcza tym którzy kpią z "Big Pharma" etc...

Więcej teorii spiskowych niż przydatnej treści dla szarego człowieka, którym niewątpliwie jestem. Niespecjalnie widzę przydatność książki na tle dużo lepszych książek o medycynie i diecie.

Jestem absolutną psychofanką autora. Mam wrażenie, że z wszystkiego czego tknie, to tworzy wciągające, porażające reportaże. Znowu w pełni się wciągnęłam w opowiedzianą nam historię, podczas czytania wielokrotnie kręciłam głową z niedowierzania. Nie do pojęcia jest, że w "cywilizowanym" świecie jest możliwe, by jedna rodzina i potomkowie Sacklerów zdobyli miliardy dolarów, a taki kraj jak USA popadł w opioidową epidemię, setki tysięcy uzależnionych Amerykanów straciło życie.
Na każdej stronie widać ogrom (ale to naprawdę "nie-do-ogarnięcia" ogrom) pracy (poparty przypisami, dokumentami),a wszystko podane czytelnikom w przystępnej, świetnej literacko formie.

Jeśli ktoś ma tak jak ja, to polecam również podcast (Wind of change) i artykuły prasowe autora, w oczekiwaniu na nowe książki/tłumaczenie starszych.

Porywająca,szokująca ,znakomity reportarz i czasy czas aktualny

Porywająca,szokująca ,znakomity reportarz i czasy czas aktualny

Interesująca książka przedstawiająca historię rodziny Sacklerów. Dobrze się się czyta, książka dosyć spora jeżeli chodzi o objętość pomimo tego nie była nużąca. Polecam osobą które interesuje rzetelne dziennikarstwo.

To nie jest to reportaż o epidemii opioidowej w USA, a biografia rodziny Sacklerów i taka miało być, co autor podkreśla w posłowiu, i stąd mój spory zawód, bo książka jest baaaaaardzo długa, przepełnioną mnóstwem odnośników do źródeł, które często są 'wywiad autora z osobą o której pisze' i odnośniki są przy takich zdaniach jak 'Lubiła kolor zielony*'.
Mam duży problem z tą książką, bo autor poświęcił naprawdę ogrom pracy, ale jest ona pisana pod tezę. Większość książki stanowi mało interesujący opis życiorysów poszczególnych osób z rodziny lub firmy, pierwsza połowa dotyczy Arthura, założyciela firmy Purdue, który zmarł zanim słynne Oxycontin zostało wyprodukowane. Autor nie przekonał mnie, że jego wybory, żony, i dzieła sztuki miały z kryzysem związek, czytało się to bardzo mozolnie.
Ale i rozdziały o Oxycontinie nie były lepsze, gdybym wcześniej nie czytała innych pozycji (np. 'Pain Hustlers'),trudno byłoby mi zrozumieć sam proces, jak doszło do tej sytuacji. W 'Imperium' obraz jest bardzo jednostronny, agresywny marketing firmy, i odczłowieczanie osób uzależnionych. Sprawa jest pokazana tylko z jednej perspektywy "tych złych".
O samej epidemii, ludziach, lekarzach, bardzo niewiele.
Temat bardzo ważny, ale książka (w tej objętości) bardzo nudna i płaska.

Mam duży problem z tą...

To bardzo ważna, rzetelna literatura faktu. Otwierająca oczy na problem, być może nie do końca znany w Polsce, uzależnienia od opioidów w USA, wywołanego w ogromnym stopniu przez działalność koncernów farmaceutycznych. Autor porusza nie tylko sam problem, ale i dogłębnie opisuje fascynujące biografie głównych bohaterów tej smutnej historii, rodziny Sacklerów. Poruszająca, wciągająca i, moim zdaniem, ogromnie istotna pozycja

Wbrew temu jak książka jest reklamowana nie jest to reportaż o epidemii opioidowej w USA. "Imperium" jest de facto biografią rodziny Sacklerów i taka miało być, co autor podkreśla w posłowiu.
Mam trochę problem z tą książką, bo autor poświęcił naprawdę ogrom pracy, a materiał jest bardzo rzetelny. Temat uzależnienia od opioidów i nieetycznych praktyk firmy powinien być mocno nagłaśniany. Nie mniej momentami czytanie idzie ciężko. Większość książki stanowi mało interesujący opis życiorysów poszczególnych osób z rodziny lub firmy. Natomiast pierwsza połowa jest poświęcona Arthurowi - założycielowi firmy Purdue, który zmarł zanim słynne Oxycontin zostało wyprodukowane. Dowiadujemy się m.in. jakie dzieła sztuki kolekcjonował, ile miał żon, a cały obszerny rozdział jest poświęcony świątyni Dendur. Żadna z tych rzeczy mnie nie interesowała i nie miała żadnego związku z opioidami.
Jak już dochodzimy do kwestii Oxycontinu to rozdział w rozdział powtarza się to samo - agresywny marketing firmy, powtarzanie, że wina leży w pacjentach, pokazywanie jak źli i wyrachowani są pracownicy Purdue, że pracowała dla nich prawnicza elita kraju itd przez prawie 300 stron. Sprawa jest pokazana tylko z jednej perspektywy a mianowicie "tych złych".
Liczyłam na trochę inne ujęcie kwestii Oxycontinu, więcej o samej epidemii, ludziach, których to dotknęło, reakcji lekarzy. Nie wiem czy sięgnęłabym po akurat to pozycję jakbym wiedziała o czym tak naprawdę jest.

• Reportaż

Patrick Radden Keefe Imperium bólu. Baronowie przemysłu farmaceutycznego Zobacz więcej
Patrick Radden Keefe Empire of Pain: The Secret History of the Sackler Dynasty Zobacz więcej