Wroclove, Polska

Borgis
2021-01-01
2021-01-01
Wrocław Podróże

Autobiograficzna książka Pawła Klina, który opisuje w niej swoje wspomnienia. Autor jest osobą bardzo otwartą i ciekawą świata, potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji, a także wybrnąć w miarę sprawnie z tarapatów oraz radzić sobie za pomocą dość niekonwencjonalnych sposobów. Książkę rozpoczyna od wspomnienia czasów szkolnych. Wyznaje czytelnikom, że już od samego początku ma świadomość, że jest troszkę inny niż reszta dzieci. Dzieje się tak ze względu na pewne defekty. Jednak nie przejmuje się tym, bo akceptuje siebie takim, jakim jest. Od samego początku otacza się kumplami, z którymi spędza czas i na których może (mniej lub bardziej) liczyć. Jego dzieciństwo naznaczone jest PRL-em, co ma pewien wpływ na jego zachowanie oraz postrzeganie świata oraz ludzi. Czasy młodości przechodzi bardzo burzliwie i staje się buntownikiem, wpada w nienajlepsze towarzystwo, staje się skinem, przysparza wielu problemów i zmartwień swoim najbliższym. Jednak z czasem ‘nawraca się’ i można powiedzieć, że wyrasta z tego i porzuca niewłaściwe postępowania, dzięki czemu rodzina w końcu może odetchnąć z ulgą.
Na kartach tej książki Paweł wspomina o niektórych bardziej hardcorowych zachowaniach ze swojej młodości, jak i o tym, że dość nieoczekiwanie dostaje się na medycynę, co jest nie lada wyzwaniem, któremu ostatecznie sprostał. Jest mieszkańcem Wrocławia i zna to miasto doskonale, a najbardziej dzielnicę Borek. Jego pasją są podróże. Dlatego wyrusza na wyprawę w nieznane. Zdarzają się też wyjazdy w ramach pracy, dzięki którym między innymi trafił do bawarskiego szpitala, a nawet i do… Pekinu! To, że jest kontaktowy i otwarty pozwala mu poznać przeróżnych ludzi, którzy z chęcią opowiadają mu swoje historie.

Wrocław widziany oczami Autora jest nieco inny niż ten obecny. Jeśli ktoś chce wyruszyć w podróż do Wrocławia sprzed lat to… jedyne, co musi zrobić, to sięgnąć po tę książkę. Nieczęsto zdarza mi się spoglądać na świat cudzymi oczami, ale czasem naprawdę warto, bo można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, nie tylko o Autorze i jego zapatrywaniach na różne sytuacje, wydarzenia, zmiany zachodzące w społeczeństwie, w którym przyszło mu żyć... ale także można uzyskać niemało informacji o zwyczajach panujących w innych krajach na całym świecie.

Ponadto, Autor odwiedza różne kraje i kontynenty. Opowiada o ciekawostkach, a także dzieli się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat obyczajów panujących w danym miejscu, nie zapomina też wspomnieć o warunkach, jakie tam panują. Dzięki temu można się dowiedzieć sporo interesujących rzeczy o danym kraju. Najbardziej zaciekawiła mnie afgańska tradycja weselna oraz pieczone banany z rusztu, a także to, czego boją się Chińczycy. Ba! Nawet udało mi się dowiedzieć, jaki jest rekin w dotyku! Paweł Klin opisuje wszystko w sposób lekki, przyjemny oraz humorystyczny. A przede wszystkim nie owija w bawełnę i potrafi otwarcie powiedzieć, co mu się podoba, a co nie. I, według mnie, o to chodzi!

"Wroclove Polska" jest spełnionym marzeniem autora. To barwna opowieść, która zaczyna się od autoprezentacji głównego bohatera "Mam cokolwiek krzywe nogi. Gdybym był panienką, dużo bardziej predestynowałyby mnie do pokonania życiowej drogi w habicie i sandałach niż w miniówie na szpilkach. Nie są co prawda aż tak krzywe, żebym w trybie pilnym dostał skierowanie na osteotomię korekcyjną, ale deski do pływania między kolanami nie utrzymam i muszę zsuwać ją do kostek, bo dopiero tutaj nogi mi się schodzą. Gdy pływam, wygląda to komicznie, za to po wyjściu z wody jestem w stanie zamienić rozbawienie w litość". Cała książka jest napisana w podobnym stylu. Język jest prosty i zrozumiały, choć charakterystyczny raczej dla płci męskiej. Liczne przygody z życia Pawła są przedstawione z dużą dozą dystansu do własnej osoby. Historie nie są ocenzurowane, a nawet pewnego rodzaju poetycka nuta zagrała niejedną melodię...

Młody chłopak szuka swojego miejsca na świecie. Postanawia zostać skinem. Niesamowitym zbiegiem okoliczności dostaje się na medycynę. Ma niezwykłe szczęście do spotykania interesujących ludzi, a dzięki swojej otwartości i ciekawości potrafi z każdej znajomości wynieść cenną lekcję. Uczy się życia w każdych warunkach. Czasem zdarzają mu się totalne klapy i wpadki, o których niejeden chciałby zapomnieć (nawet policja zaczyna się nim interesować),ale bywa również tak, że szczęście mu sprzyja (wygrana zagraniczna wycieczka, znajomość, która umożliwia mu tanie podróżowanie).

W książce tej bardzo podoba mi się lekki styl autora, który w niezwykle interesujący sposób przedstawia życie nie tylko we Wrocławiu. Dodatek, który stanowi ponad połowę całej publikacji zawiera liczne epizody z życia Pawła podróżującego do różnych części świata (m.in. Chiny, Niemcy, Tajlandia, Australia, Afganistan, Rosja, USA). Najmniej podoba mi się końcówka zatytułowana "Ścinki", ale sądzę, że w ten sposób autor mógł sobie zostawić pole manewru do powstania kolejnych przygód szczerego (czasem nawet do bólu) Pawła Klina.

Te nietuzinkowe opowieści z pewnością spodobają się osobom, które chociażby krótko mieszkały we Wrocławiu. Również ci, którzy są ciekawi życia w innych krajach pośród zupełnie obcych kultur znajdą coś dla siebie. Książkę polecam też osobom lubiącym się pośmiać w czasie lektury. Miłośnicy "podwórkowej" twórczości także będą zadowoleni.

Recenzja miała okazję się ukazać dzięki uprzejmości wydawnictwa Borgis.

Dodaj cytat z książki Wroclove, Polska