Lalani z dalekich mórz

Okładka książki Lalani z dalekich mórz
Erin Entrada Kelly Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura młodzieżowa
2019-09-03
Maria Jaszczurowska

Ta książka była bardzo fajna dużo fajnych przygód ,trzymała w napięciu

Ta książka była bardzo fajna dużo fajnych przygód ,trzymała w napięciu

Ciągle myślę o tej książce, dlatego nie ma innej opcji niż 5 gwiazdek.

"Lalani z dalekich mórz" to opowieść oparta na filipińskich wierzeniach co doskonale widać w tej książce. Mamy tajemniczą wyspę pełną szczęścia, groźną górę której wszyscy unikają, znikające w morzu łodzie i zwierzęta, które pomagają lub przeszkadzają ludziom. Mamy też przeuroczą dziewczynkę, która jest ciekawska, odważna i żywiołowa.

To historia owiana magią, lokalnymi zwyczajami i nutką przygody.

Nie jestem nawet pewna, dlaczego ona tak bardzo mi się podobała. W trakcie czytania nie byłam do niej w pełni przekonana, ale potem doceniłam jej przekaz, który dla mnie jest niezwykle mądry i wartościowy. To naprawdę przyjemna, choć wcale nie tak łatwa w odbiorze pozycja dla starszych dzieci. Pewnie na długo zostanie w moim serduchu. Przynajmniej taką mam nadzieję.

Ciągle myślę o tej książce, dlatego nie ma innej opcji niż 5 gwiazdek.

Piękna, baśniowa, poruszająca. Ma w sobie wszystko to, co powinna mieć historia dla młodszych czytelników.

Zamknij oczy i wyobraź sobie...

...że jesteś dwunastoletnią dziewczynką. Zupełnie zwyczajną. Mieszkasz na małej wyspie, w cieniu potężnej góry Kahna, do której codziennie odmawiasz modły, aby miała litość na mieszkańcami Sanlagity. Masz tylko mamę. Twój tata nie żyje. Zginął w wielkiej morskiej wyprawie do raju, jakim dla Sanlagitan jest tajemnicza wyspa Isa. Tam odnajdziesz szczęście, mówią. Lecz, nikt nigdy, tam nie dotarł. Mimo to ludzie wiedzeni ciekawością i odwagą, dalej próbują.

Lubisz opowieści. Wierzysz w każde ich słowo. Twoja ulubiona to ta o dziewczynce Ziva, która za swą zuchwałą odwagę, straciła życie. Czasami wyobrażasz sobie, że nią jesteś, ale inni widzą w tobie tylko słabą i niepotrzebną walektę (małe zwierzątko z wyspy).

Od wielu dni nie spadła ani jedna kropla deszczu. Na wyspie żyje się coraz trudniej. Pewnego dnia, gdy zabłądzisz na górze Kahna, spotkasz mieszkańca mitycznej Isy, którego poprosisz o zesłanie na wyspę deszczu. Choć masz dobre intencje, nie wiesz, że tym wydarzeniem odmienisz raz na zawsze swoje życie. I nie tylko swoje. Musisz uciekać. Będziesz szukać ratunku i odkupienia, a znajdziesz wyspę, o której tak wszyscy śnią. Jak to możliwe? Czy ktoś nad Tobą czuwa?

Isa nie wydaje Ci się rajem. Jest piękna, zielona i zachwycająca, to prawda, ale ma też tą drugą stronę - ponurą i niebezpieczną. Tylko cudem udaje Ci się ujść z życiem i dotrzeć tam, dokąd zmierzasz, do Fei Diwaty.

Od dziś już nigdy nie pomyślisz o sobie, że jesteś jak waleka. Od dziś jesteś tylko Lalani Sarita. Dzielna. Mądra. Dobra. Jesteś Lalani z dalekich mórz.

Drogi czytelniku ta książka Cię zaskoczy. Przeżyjesz dzięki niej niezwykłą przygodę. Jedyną w swoim rodzaju. To zupełnie inny świat, ale nie brak w nim radości, smutku, wewnętrznych rozterek, walki o władzę, chciwości. Zaręczam, że szybko polubisz Lalani i będziesz jej kibicować do ostatnich stron. A gdy przeczytasz ostatnie zdanie, na długo ta historia w Tobie pozostanie. 💛

Zamknij oczy i wyobraź sobie...

"Jesteś Lalani"
Wyobraź sobie, że jesteś małą dziewczynką. Masz brązową, pyzatą twarz, okrągłe, ciemne oczy, drobne ręce i krótkie nogi. Twoją najlepszą przyjaciółką jest Veyda, dziewczynka równie niska, co Ty, ale swoją dobrocią przewyższająca niejednego człowieka. Niemal każdy wieczór spędzasz w jej domu i sluchasz opowieści snutych przez jej matkę. Nigdzie nie czujesz się tak dobrze, jak w ich towarzystwie. Oczywiście masz swój dom, ale co to za dom, gdzie twardą ręką rządzi ojczym i jego syn, a zapracowana matka - szwaczka nie ma czasu na "głupoty". Ojca straciłaś dawno temu, kiedy wypłynął w morze w poszukiwaniu miejsca okrzykniętego krainą szczęścia. Nie było to dla ciebie zaskoczeniem, w końcu nie on pierwszy nie powrócił z dalekiej wyprawy.
Mieszkasz na wyspie zwanej Salangita. Na jednym jej krańcu wznosi się potężna góra Kahna, żywa skała rzucająca cień niepokoju na odległe wioski. Życie na tej wyspie nie jest łatwe. Codziennie, razem z innymi mieszkańcami, zmagasz się z panującą tutaj suszą, niedostatkiem wody i niewystarczającymi racjami żywnościowymi. Razem z przyjaciółką starasz się pomagać chorym, czasami jednak mimo szczerych chęci, to nie wychodzi. W powietrzu zawsze unosi się ten sam ciężki zapach: woń ryb i potu. Wszędzie leżą sieci rybackie, słychać stukot młotków, dźwięk ciętego drewna. To budowniczy produkują nowe statki, które znów wypłyną w Dniu Żeglugi. Może zapytasz po co wypływać, skoro nie ma szans na powrót? Otóz istnieją legendy, które głoszą, że gdzieś tam w oddali jest wyspa, a na niej inna góra zwana Isa, a na tej wyspie nieskończona radość i szczęście. Niektórzy mówią, że ich przyzywa. Jak więc myślisz, warto tam wypływać? "

Piękna, baśniowa opowieść. Momentami krwawa i niepokojąca. Ze światem, w którym dyskryminuje się kobiety i słabych. Historia z dziecięcą naiwnością i mądrością. Niosąca nadzieję i krzycząca :"Jeśli chcemy zmienić świat, nie możemy chodzić w kółko".

"Jesteś Lalani"

Lalani to mała dziewczynka, która mieszka w niewielkiej wiosce położonej na stopniowo umierającej wyspie. Susza, która trwa już od dłuższego czasu zabija powoli wszystkie stworzenia, mieszkańcy zaczynają chorować, a przez brak deszczu nie rosną też rośliny potrzebne do wytworzenia lekarstw. Czy jedna, mała dziewczynka wystarczy, aby uratować wyspę, umierającą mamę i innych mieszkańców?

Ta książka jest jak ciepły kocyk, którym można otulić się w zimne, deszczowe dni. Jest jak przyjaciel, który będzie trzymał Cię za rękę w złych chwilach. Jak wiosna, która budzi się do życia po siarczystej zimie. Nie ma słów, aby opisać jak ciepła, piękna i urocza jest ta powieść.

Jest to pozycja pełna magii i tajemnic, ale przede wszystkim emocji. Nie sposób w kilku zdaniach streścić, jak wiele problemów porusza ta książka. Nie są to jedynie „liźnięcia”, ale śmiałe nakreślenie sytuacji, przemycenie jej między wierszami, tak aby młody czytelnik mógł się czegoś nauczyć nawet bezwiednie. Erin Entrada Kelly pisze o przyjaźni, oddaniu, odwadze, co można spotkać w większości powieści przygodowych dla najmłodszych. Ale tutaj znajdziemy także wewnętrzne rozterki, walkę dobra ze złem, odrobinę polityki, ukazanie, że nie wszystko jest czarno-białe, a odcieni szarości jest niezliczona ilość. Myślę, że książka, poza główną osią fabularną, a nawet poza kilkoma pobocznymi wątkami, mówi przede wszystkim o sposobie radzenia sobie ze stratą kogoś bliskiego. Śmierć ojca Lalani nie wysuwa się na pierwszy plan, jednak czytając mamy wrażenie, że motyw ten ciągle podąża za nami i wciąż mamy go gdzieś z tyłu głowy.

Uważam, że „Lalani…” jest pozycją dla każdego, ale przede wszystkim dla osób, które szukają w literaturze czegoś nowego. Filipiński folklor i stworzenia, o których nigdy wcześniej nie słyszeliście, to dwa podstawowe motywy występujące w tej powieści. Polecam gorąco!
________
Na całość recenzji oraz dyskusję na temat książki zapraszam tutaj: https://atramentowaprzystan.blogspot.com/2021/10/lalani-z-dalekich-morz-erin-entrada.html

Książka jest super,tajemnica z udyem rozwiązuje się w nieoczekiwany sposób.Cały klimat w tej książce jest cudny. Czytajcie Lalani z dalekich mórz. Polecam

Jako, że mam nastoletnie dzieci, czasami czytam książki przez nie mi podsunięte. Lalani jest jedną z takich książek. I jestem bardzo wdzięczna, że ją przeczytałam. To niezwykła opowieść oparta na filipińskim folklorze, właściwie ma postać baśni. Pięknej baśni. Są w niej bohaterowie dobrzy i źli, jest piękna historia i mnóstwo rzeczy, które można wyjąć dla siebie i przytulić do serca. Jakaż ja byłam wzruszona i poruszona po tej lekturze, jak bardzo przejął mnie los Lalani, dwunastoletniej dziewczynki, jak ważne w moich oczach było to, co autorka chciała nam przekazać. Warto czasami sięgać po literaturę, której nie jesteśmy głównym odbiorcą, warto zbaczać z utartych ścieżek i nie poddawać się tłumowi. Jak Lalani. Czytajcie, bo warto!

Zdarza się, ostatnio nawet często, że potrzebuję przeczytać coś lżejszego i w ten oto sposób w moje ręce trafiła przepiękna książka "Lalani z dalekich mórz". Teoretycznie jest to powieść dla młodzieży jednak jak tylko zobaczyłam tą piękną okładkę to musiałam ja przeczytać.

Ojciec Lalani zaginął na morzu, matka jest chora, a okrutny wuj i jego syn są okropni dla dziewczynki. Lalani ma koleżankę, odważną i mądrą Veyda, która to powinna być główną bohaterką tej historii. Jednak Autorka miała inny plan, wybrała zwykłe dziecko, które musi zdać egzamin z odwagi i to był świetny pomysł. Na zachodzie wyspy wznosi się góra Kahna. Mieszkańcy nie ośmielają się zapuszczać na jej zbocza, ponieważ wierzą, że jest ona głodna i zjada wszystko, co znajduje się w pobliżu. Wierzą też, że istnieje lepszy świat, który nazywa się Isa. Bohaterka w wyniku nieszczęśliwych splotów wydarzeń ucieka z wioski i decyduje się na niebezpieczną wyprawę na wyspę Isa. Czy dziewczynce uda się szczęśliwie wrócić do domu? Jaką tajemnicę odkryje Lalani?

To co wzbudza największy zachwyt to cudowne ilustracje, które pomogą rozbudzić wyobraźnie. "Lalani z dalekich mórz" to piękna opowieść inspirowana filipińskim folklorem, o przyjaźni, odwadze i poszukiwaniu własnej tożsamości. Urzekająca, pełna pierwotnej magii powieść, która porusza, zaskakuje, a przede wszystkim sprawia przyjemność. Ja z książką spędziłam bardzo miło czas. Polecam!

Cudowna powieść dla każdego
.,,ʟᴀʟᴀɴɪ ᴢ ᴅᴀʟᴇᴋɪᴄʜ ᴍóʀᴢ’’
Piękna, magiczna opowieść o zwątpieniu związanym ze spełnianiem marzeń.
💫✨🌙
Książka przeniosła mnie do niezwykłego świata Lalani. Dziewczyny, która wierzyła w bajki.
Baśniowy klimat powieści, który wydaje się być jednocześnie bardzo odległy, ale też taki bliski pobudza wyobraźnię i sprawia wiele przyjemności podczas czytania. Książkę pochłania się błyskawicznie, a emocje z nią związane nie pozwalają się od niej oderwać.

Uwielbiam siłę Lalani, jej wyobraźnię i chęć poznania świata. Nie jest to książka idealna, nie jest do końca moja książka, ale polecam osobom lubiącym takie klimaty!

Cudowna powieść dla każdego
.,,ʟᴀʟᴀɴɪ ᴢ ᴅᴀʟᴇᴋɪᴄʜ ᴍóʀᴢ’’
Piękna, magiczna opowieść o zwątpieniu związanym ze spełnianiem marzeń.
💫✨🌙