Haiku

Ossolineum
1982-01-01
1982-01-01
Agnieszka Żuławska-Umeda

Dwie formy poetyckie w Japonii cieszą się od wieków powodzeniem. Zyskały one też zainteresowanie czytelników w świecie. Są to 'tanka' czyli krótka pieśń oraz 'haiku', które ciężko jednoznacznie przetłumaczyć na język polski.

Wiersze haiku to obrazki - szkice, które notują aktualny stan jakiegoś wycinka świata, oddając jego barwę, muzykę, zapach, otaczającą atmosferę oddziałującą na poetę i odbiorcę wiersza. Haiku to chęć świadomego przeżycia momentu teraźniejszości. Są podobne w wyrazie do obrazów zen, gdzie poszczególne cząsteczki Wszechświata: drzewo... kwiat... liść... istnieją samotnie w białej i pustej przestrzeni. Haiku opisują ten świat najkrócej i zarazem najbardziej wyczerpująco. To rodzaj odczuwania prostego i czystego piękna, które utrwalane jest w poezji.

W niniejszym tomiku zadziwiające jest to, że XVIII- i XIX-wieczni japońscy poeci potrafili pisać z miłością o żabach i konikach polnych, pchłach i komarach, wiośnie i kwiatach, żebrakach i sierotach, zwyczajnych zdarzeniach i prostych czynnościach.

Czytając ten piękny zbiór haiku miałam nieodparte wrażenie, że poeci traktują każdą rzecz jak coś bardzo sobie bliskiego, zrozumianego, co pozwala przyjąć rzeczywistość taką jaką jest, ze spokojem i bez pośpiechu. Współodczuwając, zawierają w swoich haiku serce, duszę i myśl. Taki nastrój to jest samotność deszczu uderzającego nocą w liście drzew czy niepokój sączący się wraz z krzykiem cykad wśród białych, wyschłych na wietrze skał. Haiku wyraża smutek, kontemplację, izolację, samotną wędrówkę przez życie, niedostatek. To estetycznie niedopowiedziane piękno duchowe, wyrażające prawdę o świecie.

Piękna japońska tradycja pisania haiku cieszy się dziś nadal ogromnym zainteresowaniem, po dziś dzień jest uprawiana. Ten zbiór pomaga w zatrzymaniu się i rozkoszowaniu się umiłowanym życiem. Ubogaca uczuciowo i skłania do spojrzenia na nowo na otaczający nas świat. Pomaga w odszukaniu siebie, uzmysławia piękno i bogactwo natury. Budzi refleksję i utajoną w zakątkach duszy świadomość więzi z przyrodą. To taki krótki błysk dojrzałej samoświadomości. Czytajmy haiku.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Na półkach: , , , , , , ,

Osoby zainteresowane japońską poezją mają być może za sobą lekturę haiku Bashō (lub innych autorów, takich jak Buson, Issa itd.) i wiedzą, czym się one charakteryzują i jak różne są od poezji, do której zachodni czytelnik się przyzwyczaił.

Haiku to krótkie utwory złożone z zaledwie 17 sylab. Gdyby próbować określić ich dominującą tematykę, można by było wskazać na Naturę. I nieprzypadkowo zapisuję to słowo wielką literą. W tych wierszach przyroda zostaje uwznioślona. Cykady, wróble, księżyc, kwiaty, wiatr, deszcz i śnieg zyskują własny byt.

Pomimo ogromnej zwięzłości utworów widoczne w nich są odczucia - czy raczej nastroje - poetów. Twórcy haiku przedstawiali często samych siebie na tle przyrody i porównywali się do niej - do wróbelka-sieroty czy samotnej nocą sarny. Nie wahali się też poetyzować o prostych czynnościach życia codziennego, co sprawia, że ich doświadczenia są bardziej ludzkie i bliskie nam wszystkim - bez względu na to, z jakiego kręgu kulturowego się wywodzimy.

Każde haiku to wycinek świata widziany i utrwalony przez poetę. To mikrokosmos przepełniony emocjami i wrażliwością na otaczającą nas rzeczywistość. Tych wierszy nie trzeba - a nawet nie powinno się! - interpretować, co często nam się zdarza (ech, te szkolne analizy). Tutaj wystarczy wczuć się w emocje i nastrój poety i pozwolić, by to, co opisał, pojawiło się przed naszymi oczyma. A mogę Wam zagwarantować, że są to przepiękne obrazy.

Jesienne haiku:

błyskawicę w ciemności
światło pochodni
- Bashō

I jak - podoba się?

Haiku przetłumaczyła i wstęp do antologii - Ossolineum, 1983 - napisała Agnieszka Żuławska-Umeda. Wydanie zawiera też tekst Mikołaja Melanowicza "Od pieśni japońskich do haiku".

• Azjatyckie smaki
  • Klasyka XVI-XVII w.