Sze-szepty

Novae Res
2021-04-30
2021-04-30
9788382192902

Przepraszam, ale okładka tej książki to zmarnowany potencjał, bo poprzez swoją nieciekawą tandetność nie przygotowuje czytelnika do tego, co kryje się w środku. A w środku chowa się pełna mistycyzmu i niebanalna przygodówka, czerpiąca z klimatów Podlasia oraz orientu. Nie brakuje ciekawostek o tradycjach i religiach świata - cóż, religia gra tu wręcz główną rolę i myślę, że lektura może skłaniać do filozoficznych i teologicznych rozkminek.

Polecam każdemu, chociaż dla takiego ateisty jak ja, z alergią na słowo 'religia' to jednak wyzwanie.

Książka taka dosyć dziwna i specyficzna mimo to bardzo fajna. Walka dobra ze złem w przygodowym i magicznym wydaniu. Mi się książka bardzo podobała była taka inna i wciągnęła mnie. Bohaterowie bardzo dobrze wykreowani momenty magiczne napisane w sposób bardzo przystępny. Ja polecam

Tak naprawdę do przeczytania książki zachęcił mnie żona ...bo ja nie za bardzo gustuje w debiutach .... a jak się okazało to wielki błąd.

Książka intryguje od samego początku tak samo jak trzyma w napięciu do samego końca.

Pani Majka po mistrzowsku przeplata magie ,przygodę i tajemnice by w najmniej oczekiwanym momencie zaskoczyć czytelnika.

Serdecznie polecam i zachęcam do przeczytania .

Serdecznie polecam i...

Życie Maksa jest dość udane i mężczyzna nie zamierza nic w nim zmieniać. Twardo stąpa po ziemi i nigdy nie podejrzewał, że kiedyś się to zmieni. Jednak pewnego dnia zaczyna słyszeć dziwne szepty, podczas podróży służbowej do Chin poznaje tajemniczego mężczyznę Lu Shenga. Powinien nie wierzyć, w to, co on mówi, jednak coś sprawia, że jednak mu ufa i razem wracają do rodzinnego domu Maksa.
Elena od dawna na kontakt z białą magią. Ona jest częścią jej życia, dzięki niej i ziołom może pomagać innym. Po śmierci babci musi wyruszyć w drogę do pewnej kobiety, aby zniszczyć księgi, które mogą narobić dużo złego, jeśli dostaną się w niepowołane ręce.
Maks i Elena spotykają się w rodzinnym domu mężczyzny. Dowiadują się rzeczy, o których nie mieli pojęcia. Okazuje się, że są wybranymi i od nich bardzo dużo zależy. Muszą wyruszyć w drogę pełną niebezpieczeństwa, aby odnaleźć medaliony. Czy im się uda? Czy twardo stąpający po ziemi Maks poradzi sobie z zadaniem? Co go połączy z Eleną? Czy wypełnią powierzoną im misję?

Historia momentami była bardzo ciekawa, niestety były też takie, kiedy z książką się po prostu nudziłam. Tak szczerze jest to pierwsza książka, kiedy mam duży problem, aby ją ocenić. Z jednej strony chciałam poznać zakończenie na tyle, że przeczytałam książkę. Jednak z drugiej tak do końca nie wiem, czy sięgnęłabym po nią ponownie. Początek historii był udany. Spotkanie w Chinach, powrót Maksa do przeszłości, o której nam opowiada, historia jego babki oraz rodziny Eleny – to wszystko było naprawdę dobre, tak samo, jak opisy różnych rytuałów. Później było już trochę gorzej, momentami dialogi były dziwne i sztuczne.

Bohaterowie, no cóż z nimi też mam trochę problem, a dokładniej z Maksem. Mężczyzna przedstawiony jest jako bogaty, twardo stąpający po ziemi biznesmen, a tu nagle spotyka Chińczyka i od razu mu wierze. Według mnie jedno zaprzecza drugiemu.
Za to bardzo polubiłam Elene, która jest młodą, sympatyczną kobietą. Bohaterka jest zielarką, a dzięki swoim zdolnością niesie pomoc innym.

„Sze-szepty” to książka, która ma wady i zalety. Tym razem ani wam nie polecę, ani jej nie odradzę. Mam nadzieję, że na tyle ją przybliżyłam, że możecie sami zdecydować czy to pozycja dla Was.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/06/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt-sze.html

W życiu nic nie dzieje się bez przyczyny. Każda akcja wywołuje reakcję i tylko od człowieka zależy, czy będzie tego biernym obserwatorem, czy zdecyduje się w pełni uczestniczyć w tym, co jest mu przeznaczone. Oczywiście nie wszyscy muszą się z tym zgadzać, ba, niektórzy mogą nawet nie wierzyć przeznaczenie, twierdząc, że każdy jest panem własnego losu. Prawda jest taka, że jedno wcale nie wyklucza drugiego – przecież wybory podejmowane w chwili obecnej, mogą być przyczyną przyszłych zdarzeń, które będą miały wpływ na ludzkie życie.

Maks jest biznesmenem, który świat ma praktycznie u swoich stóp. Bogaty, pracowity, bezkompromisowy, wytrwały w dążeniu do wcześniej obranego celu – prawdziwy człowiek sukcesu. Elena jest zielarką – współczesną szeptuchą, dla której najważniejsza jest pomoc drugiemu człowiekowi. Wychowywana przez babcie, chłonie wszystko to, co związane jest z naturą i jej właściwościami oraz przekształca to w dobra, które pomagają wypełnić jej służbę wobec ludzkości. Los sprawia, że będą oni musieli podjąć się śmiertelnie niebezpiecznej misji, od której zależeć będzie być lub nie być całego rodzaju ludzkiego. A wszystko zaczyna się od tajemniczych szeptów sprawiających, że włos jeży się na głowie, poddających w wątpliwość zdrowy rozsądek.

Zazwyczaj do debiutów podchodzę ze słuszną rezerwą. Zdaję sobie sprawę, że napisanie książki wcale nie jest prostą sprawą, ale niektóre pozycje na rynku wydawniczym są tak złe, że nie powinny ujrzeć światła dziennego i zabierać czasu osobom, które pokuszą się na ich przeczytanie. Na całe szczęście Maja Wielądek zaprezentowała się z bardzo dobrej strony, a "Sze-szepty" okazały się rewelacyjną, czytelniczą przygodą, w której główną rolę gra wzajemnie przenikające się dobro i zło.

Autorka zabiera czytelników w podróż nie tylko po Polsce, ale także po dalekich krajach (Chiny, Indie, Afryka) skupiając się zarówno na ich kulturze oraz religii i wierzeniach. Opisy są niezwykle szczegółowe, dzięki czemu czytający oczami wyobraźni mogą przenieść się w te miejsca razem z bohaterami i poczuć ich klimat. Osoby szukające słowiańskości w książkach, również będą zadowolone. Wypływa ona z każdej ze stron tej powieści, tak jak magia jej towarzysząca, a tej mamy tu pod dostatkiem.

Jeśli chodzi o bohaterów, to największe wrażenie zrobiły na mnie babcie – Amelia i Waleria, które swoją mądrością, sprytem i przebiegłością „biją na głowę” niejednego młodego człowieka, a także Lu Sheng będący ostoją, sercem i duszą całej „ekipy ratunkowej”. Wątek romantyczny nie dziwi – od samego początku było wiadomo jak potoczy się historia Maksa i Eleny, nie miej nie było to aż tak przytłaczające i dla mnie osobiście (gdzie nie przepadam za miłosnymi „achami” i „ochami”) do zniesienia.

Na pewno będę śledzić drogę twórczą Mai Wielądek, mając nadzieję, że kolejne powieści jeszcze nie raz okażą się pozytywnym zaskoczeniem.

Dzień dobry! Zapraszam Was na recenzje debiutu pod tytułem "Sze-szepty" Majki Wielądek.

Co powiecie na literaturę przygodową?

Maks Gard jest młodym biznesmenem, który twardo stąpa po ziemi. Nie wierzy w żadne szczęśliwe zbiegi okoliczności, czy też cuda. Jego zdaniem trzeba samemu na wszystko zapracować, nawet jeżeli miałoby to oznaczać nieodwracalne konsekwencje. Pewnego dnia podczas pobytu służbowego w Chinach. Mężczyzna spotyka w herbaciarni tajemniczego starca, który na zawsze odmienia jego życie.

"Sze-szepty" to lektura, która na dość długo zapadnie mi w pamięci. W książce poznajemy historię kilku postaci, które łączy ze sobą jedno przeznaczenie. Między innymi wiąże się ono z pokonaniem czającego się w od wieków zła i ocalenie przed nim ludzkości. Żeby było jeszcze ciekawiej mamy tutaj dwójkę wybrańców, którzy odpowiadają za odnalezienie odpowiednich narzędzi do unicestwienia ciemności. Chodzi tutaj o wcześniej wspomnianego przeze mnie Maksa, człowieka twardo stąpającego po ziemi i Elenę, która od małego ma do czynienia ze zjawiskami nad przyrodzonymi. Wszystko później się rozgałęzia na poszczególnych członków rodziny, którzy stanowią korzenie tego, co ma miejsce obecnie w życiu Maksa i Eleny.

Pomysł na fabułę był naprawdę świetny, tylko nie poprowadzono go w dobrym kierunku. Początek książki nie stanowił dla mnie żadnego problemu, z przyjemnością poznawałam przeszłość dziadków Maksa i Eleny, którzy byli związani ze starymi wierzeniami i rytuałami. Problemy z czytaniem pojawiły się u mnie podczas poszukiwaniu przez bohaterów magicznych amuletów, które miały za zadanie powstrzymać złe siły. Im więcej dialogów się pojawiło, tym bardziej się męczyłam. Nie wiem, jak to do końca ująć, ale wiele z nich wydało mi się sztucznych. Do tego akcja parła do przodu w tak zaskakująco szybkim tempie, że nim się obejrzałam. Nasi bohaterowie przybili już z Indii i szykowali się do kolejnej podróży.

Moja ocena 6,5/10 "Sze-szpety" to nie jest najlepszy debiut, jaki czytałam, ale siedzi w nim ogromny potencjał. Przed autorką jeszcze sporo pracy, ale muszę przyznać, że opisy rytuałów, snów i tym podobnych wyszły jej świetnie. Opisała to wszystko w tak realistyczny sposób, że odnosiłam wrażenie, jakbym sama uczestniczyła w tych wydarzeniach. Oprócz tego przydałoby się tutaj kilka stron więcej, ponieważ jest za mało miejsca, na to żeby akcja mogła się w pełni rozwinąć. Bardzo często odnosiłam wrażenie, że postacią podcinaną w ten sposób skrzydła i nie dano im się całkiem wykazać. Dlatego, bardzo trudno mi w pełni scharakteryzować Maksa i Elenę, którzy jakby nie patrzeć odgrywają tu bardzo ważną rolę.

Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Novae Res!

Co powiecie na literaturę przygodową?

"... My, Chińczycy, wierzymy, że każda czarka czy filiżanka (herbaty) powinna być napełnioną do połowy, ponieważ resztę naczynia wypełnią przyjaźń i pozytywne uczucie."

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu @wydawnictwo_novaeres ♥️

Fabuła genialna. Pomysł cudowny. Magiczne amulety, dawne wierzenia, rytuały, zakazane księgi i szeptające głosy... Liczyłam na nieziemską przygodę.. trochę jednak się przeliczyłam..

Akcja tak szybko się działa, że momentami nie zauważałam, że nasi bohaterowie szukają już kolejnego amuletu... Bardzo dużo nawiązań i wzmianek o różnych religiach, trochę mnie to przytłoczyło. Raz jesteśmy w Chinach, by kilka kartek dalej być w Polsce, za chwilę w Indiach i Afryce.

Czułam się trochę tak, jakbym czytała streszczenie kilkutomowej historii..

Podsumowując - książka nie przypadła mi do gustu, ale pamiętajcie, że są to moje subiektywne odczucia😊

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu @wydawnictwo_novaeres ♥️

Maks Gard jest twardo stąpającym po ziemi młodym biznesmenem. Liczy się dla niego kariera i własna firma. Zmienia się to wszystko kiedy zaczyna słyszeć szepty. Wraca do domu rodzinnego, gdzie spotyka Elenę. Zostaje on wciągnięty w trudne do wyjaśnienia wydarzenia. Jeszcze do tego jest starszy chińczyk - Lu Sheng, który nadzoruje i prowadzi ich misje. Czarna i biała magia, zakazane księgi i tajemnicze medaliony. Tylko Maks i Elena muszą sprostać zadaniu jakie zostało na nich narzucone jeszcze przed ich istnieniem. Co będą musili zrobić? Jak potoczą się ich losy?

Opis i okładka bardzo mnie zachęciły do przeczytania tej książki. Czy się rozczarowałam? Absolutnie nie! Pomimo tego, że na początku (przez jakieś sto stron) nie potrafiłam wejść w klimat tej książki, to później nie mogłam się od niej oderwać. Podczas czytania towarzyszyła mi ciekawość, a czasami pojawiał się uśmiech na twarzy. Niestety z głównymi bohaterami nie złapałam jakieś bliższej więzi. Oczywiście polubiłam Lu Sheng, który był skarbnicą wiedzy. W książce mamy dużo dialogów, przez co szybciej się czytało książkę. Momentami miałam wrażenie, że niektóre dialogi są zbyt wyniosłe, ale większość była dość naturalnie poprowadzona. W książce co chwile się coś dzieje, jednak akcje mają utrzymane dobre tempo i się nie nudzimy. Mamy trochę taki misz masz religijny. Pojawiają się anioły, druidzi, zaratusztrianie i bożki. Ten cały klimat, elementy fantastyczne, walka dobra ze złem, tajemnice i intrygi sprawiły, że jest tej w książce coś (jak dla mnie) niezwykłego. Książkę czyta się przyjemnie. A wszyscy ci co lubią książki przygodowe, fantastyczne mogą się w niej odnaleźć.

Serdecznie polecam tą książkę wszystkim, którzy lubią walkę dobra ze złem.
Książka wciąga już od pierwszego rozdziału, przeczytałam ją jednym tchem. Przenosi nas w świat głównego bohatera, który jako człowiek twardo stąpający po ziemi nie spodziewał się, że może przeżyć fantastyczną przygodę w której nie zabraknie magii.

Serdecznie polecam tą książkę wszystkim, którzy lubią walkę dobra ze złem.

Dobro i zło od zawsze się przenikają i jedno nie może istnieć bez drugiego. Bardzo ciekawie ukazana jest tu walka między tymi dwoma siłami.

• Przygodowe
  • Egzemplarze recenzenckie