Zabójcza Wigilia i inne mroczne historie

Okładka książki Zabójcza Wigilia i inne mroczne historie
Michał Larek Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Zabójcze Opowieści (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Zabójcze Opowieści (tom 1)
Oficynka
2021-06-11
2021-06-11
michał larek opowiadania podcasty zabójstwa cykl

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Autora ma bardzo lekkie pióro, opowiadania klimatyczne, ciekawe, z fajnymi, autentycznymi dialogami i humorem. I chociaż już od dawna nie po drodze mi z kryminałami, to te historie przeczytałam w dzikimi pędzie dwóch dni 😎✌️

Lata 70, wiejski bar i herbata...z kubka?! Serio? W tamtych czasach to raczej była szklanka z koszyczkiem. Milicjant na służbie życzący obywatelowi Wesołych Świąt? W 78 roku? Autor ewidentnie "nie umie w PRL".

Bardzo dobre, realistyczne opowiadanie kryminalne. Odsłuchałam w formie audiobooka.
Zagadkowe, brutalne morderstwo rozwiązywane w bardzo szczególnym czasie, Wigilii.
Kruger, milicjant, jest ciekawą postacią, mam nadzieję, że kolejne opowiadania będą równie wciągające.

Dopiero gdy otworzyłam książkę zorientowałam się, że to będą opowiadania, że nie poznamy jednej historii na 300 stronach, ale aż trzy.

Trzy opowiadania, trzy różne sprawy.
"Zabójcza Wigilia i inne mroczne historie" to pierwsza część cyklu opowiadań Michała Larka, znajdziemy tutaj Zabójczą Wigilię, Siostrzyczki oraz Fetyszyste.
Po każdym opowiadaniu autor nam daje znać, że każda historia jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

To co najbardziej mi się tutaj podobało to to, że autor w idealny sposób opisał pracę policji w tamtych czasach, w czasach gdzie znaliśmy milicję zamiast policji. W czasach PRL. Michał Larek pokazał nam genialny realizm. Nie znajdziemy tutaj wylewającej się krwi z każdej jednej strony, autor postawił na ukazaniu nam dobrych śledztw.

Każda sprawa jest inną historią, poznajemy innych podejrzanych, jednak w każdej staramy się dojść razem z porucznikiem Adamem Krugerem oraz jego towarzyszką Dagmarą Madej do tego kto i dlaczego. Fabuła każdego opowiadania była konkretna i nie przeszkadzało mi to, że jedno opowiadanie ma 100 stron, nawet na stu stronach nam pozwalano zagłębić się w każdą sprawę tak, że żyliśmy razem z naszymi głównymi bohaterami.
Wydawało mi się, że opowiadania mi nie podejdą, bo gdy już coś się rozkręci to zaraz się skończy, owszem tak było, ale tutaj wszystko było tak konkretne, tak dopracowane, że odczuwałam gdybym była z nimi o wiele dłużej niż naprawdę.

Dla mnie najlepszym opowiadaniem okazał się Fetyszysta, który nie tylko ma dobrą fabułę ale także idealnie ukazany motyw. Każde jedno opowiadanie miało swój motyw, nie jest to tylko gonitwa za złym człowiekiem, dowiemy się z nich dlaczego ten człowiek postanowił być zły.

Jestem bardzo na tak jeśli chodzi o książkę, o opowiadania, o naszego porucznika oraz jego towarzyszkę. Z chęcią przeczytałabym jeszcze więcej i mam nadzieję, że już niedługo będę miała taką okazję.

Trzy opowiadania, trzy różne sprawy.
Po każdym opowiadaniu autor nam daje znać, że...

To nie jest amerykański serial z cyklu "CSI Kryminalne zagadki..."To jest za to nasza polska rzeczywistość i nasza "kochana" Polska Ludowa. Tutaj śledczy nie jeżdżą wypasionymi brykami, tylko Junakiem M 10 albo wysłużoną Skodą 105. Tutaj nie mają wypasionej broni, tylko mało efektowne i niekiedy zawodne P-64. W końcu też nie jedzą pączków (ani donutów), ale gorące i pachnące zwyczajne polskie flaczki. I mogłoby się wydawać, że w takim razie powieje nudą. Nic bardziej mylnego. Bo "normalnie dziki zachód w tych naszych polskich mieszczańskich miasteczkach". Niektóre fragmenty tej książki są jak sceny z filmu noir. Z tych śledztw można też zrobić odcinek komiksu o kapitanie Żbiku. Poza tym zachwyca cały korowód barwnych postaci: szlachetny detektyw- śledczy, urodziwa śledcza, czy też rozpustna femme fatale...
"Nihil novi sub sole", ale lektura cieszy i sprawia ogromną przyjemność. Te wszystkie nawyki, rytuały i przyzwyczajenia śledczych... Ale czy to nie tak wygląda policyjna rzeczywistość? Nawet Wigilia nie jest dniem wolnym od nurzania się w tej brudnej rzeczywistości. Zamiast spędzać wieczór z rodziną, śledczy uganiają się po "zapijaczonych domostwach", a zamiast widoku choinki i karpia - mają widok na odrapane budynki i spróchniałe płoty. "Co za Wigilia, kurdebalans" ...
Trzy opowiadania i trzy różne śledztwa, które mają w sobie dużą dozę autentyczności. Pokazują, że praca śledczych to często standardowe czynności, związane z chodzeniem od domu do domu. Liczą się także szczegóły (ile krwi było - kałuża, czy "nieśmiałe rozbryzgi") oraz szukanie punktów zaczepienia. Te szczegóły może zdradzić często dziadek (baczny obserwator, bo nawet pomimo słabego wzroku widzący bardzo dużo) lub jakiś pijaczek dzielnie trzymający wartę pod wiejskim lub osiedlowym sklepikiem. Są przestępcy groźni, źli i wyrafinowani, są też tacy, którzy stali się nimi przez przypadek (tzw. "króliczki", czyli ofiary losu).
Było i z patosem, i z humorem. Było też przerażająco ("Fetyszysta"). Śledczych dało się lubić (empatyczni i z poczuciem humoru), wzorujący się w swojej pracy na rodzimym kapitanie Żbiku, a nie amerykańskich superbohaterach. I ja to w całości kupuję ♥️ Polecam- https://www.instagram.com/ananke144_czyta/

Dotychczas Larka znałam tylko z podcastów kryminalnych, a dziś udało mi się trafić na tą pozycję. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Policjant, który zamiast wracać do domu na kolację wigilijna zostaje wysłany do zabójstwa. Musi ustalić kto jest mordercą. I choć wydaje się, że sprawa rozwiązuje się po samobójstwie jednego mężczyzny to jednak zakończenie zaskakuje.

"ludzie bywają w pewnych momentach swojego życia kompletnie bezbronni wobec własnej ciemnej strony".

"Zabójcza wigilia i inne mroczne historie " Michała Larka to kryminalne opowieści godne polecenia. Genialnie poprowadzona fabuła każdego z nich. Niemal na każdej stronie inny podejrzany nie tylko dla czytelnika, ale przede wszystkim dla śledczych. Oficerowie policji Adam Kruger i Dagmara Madej to doskonały duet. Zabójcze opowieści intrygują i wciągają. Czyta się rewelacyjnie. Błyskotliwość i inteligencja w każdym zdaniu. Michał Larek kolejny raz udowadnia, że zna się na pisarstwie kryminalnym. GORĄCO POLECAM!

Czytacie opowiadania? Lubicie krótsze formy literackie, czy gustujecie tylko w powieściach?

Przyznaję, że do niedawna byłem wyłącznie członkiem Team Powieści, ale sukcesywnie trafiam na coraz lepsze zestawienia opowiadań. Po wspaniałych tomach “Rewers” i “Awers” przeczytałem trzy opowiadania Michała Larka , które jeszcze bardziej przybliżyły mnie do grona sympatyków krótszych historii.

“Zabójcza wigilia i inne mroczne historie” to pierwszy tom zapowiadanego cyklu opowiadań Michała Larka pod wspólnym tytułem “Zabójcze opowieści”. Znajdziecie w nim trzy opowiadania: Zabójcza wigilia, Siostrzyczki i Fetyszysta. Wszystkie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, o których autor opowiadał m.in. w swoich podcastach.

Jeżeli czytaliście “Chirurga”, to znacie doskonale głównego bohatera wspomnianych wyżej opowiadań - porucznika Adama Bergera, zwanego przez współpracowników “Freddym”. W rozwiązywaniu kryminalnych zagadek towarzyszy mu błyskotliwa funkcjonariuszka Dagmara Madej.

Chciałbym skupić Waszą uwagę na trzech atutach, jakie dostrzegam w tym zbiorze opowiadań.

Po pierwsze - realizm. I to na wielu płaszczyznach. Bardzo doceniam to, jak doskonale Autor oddaje czasy, w jakich toczą się opisywane przez niego wydarzenia. Chodzi o język, jakim posługują się bohaterowie, styl prowadzenia postępowań, podejście do wykonywanej pracy, panujące między nimi relacje i oczywiście otaczający ich świat, w którym przyszło im rozwiązywać przydzielone sprawy. Dla miłośników CSI Miami opowiadania Larka będą niczym wizyta w muzeum - ale taka poruszająca i dająca do myślenia.

Po drugie - praca śledczych. Każde z opowiadań było dla mnie wspaniałym studium ludzkiej dedukcji. Z przyjemnością brałem udział w prowadzonych przesłuchaniach i uczyłem się, jak winny być zadawane pytania, aby dotrzeć do prawdy. Wyjątkowo dobrze Autor oddaje złożoność toczących się śledztw - wielu świadków, fałszywe tropy, zwroty w sprawach, konieczność uwzględniania panującej hierarchii w służbach mundurowych, no i wreszcie reakcje świadków na poszczególne działania funkcjonariuszy.

Po trzecie - motyw. Wszystkie historie, które serwuje nam Michał Larek mają wspólne przesłanie. Dowodzą bowiem, że zło tkwi w każdym z nas, a tym, co je budzi do życia jest zawsze bolesny impuls lub bodziec. To on wyrywa zło ze snu i sprawia, że przejmuje kontrolę nad naszym życiem.

Pogrążeni w literackiej fikcji powinniśmy stale uświadamiać sobie, że nie ma nic bardziej przerażającego od rzeczywistości. Michał Larek wybitnie nam o tym przypomina, za co ma moje najgłębsze uznanie i szacunek.

Hej hej 🙂

Lubicie opowiadania kryminalne ?

"Zabójcza wigilia" to pierwsza część serii "Zabójcze opowieści", w której zawarte są trzy opowiadania kryminalne oparte na prawdziwych wydarzeniach. Każde śledztwo prowadzi Adam Kruger wraz z Dagmarą Madej.

Z racji tego, że są to opowiadania uważam, że nie ma sensu ich streszczać. To co najbardziej podobało mi się w tej książce to realizm, historie przedstawione przez autora są prawdziwe. Kolejnym plusem jest czas, wydarzenia te miały miejsce w czasach PRL, a ja ostatnio lubię sięgać po książki, w których historia sięga tamtych lat.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, autor znakomicie oddał ducha tamtych czasów. W książce nie znajdziecie brutalnych opisów zbrodni, tym razem Michał Larek skupił się na śledztwach co również bardzo przypadło mi do gustu.

Zbiór opowieści to naprawdę ciekawa lektura. Jeżeli lubicie takie książki, w których opisane sytuacje wydarzyły się naprawdę to polecam Wam sięgnąć po tę książkę. Jestem pewna, że to będzie dobrze spędzony czas.

Dziękuję bardzo wydawnictwu za możliwość przeczytania książki.

Hej hej 🙂

Lubicie opowiadania kryminalne ?

Przychodzę do Was z książką autora znanego z reportaży i powieści kryminalnych.
"Zabójcza wigilia" to pierwszy tom cyklu "Zabójcze opowieści".
Podcasty, które zostały przeniesione do wersji papierowej.
Autor przedstawia nam trzy historie,które oparte są o prawdziwe sprawy kryminalne.

To co w tej książce podoba mi się najbardziej to realizm . Nie są to wymyślone historie, ale takie, które miały miejsce. Przez co dają do myślenia do czego jest w stanie posunąć się człowiek. Jak mało istotne jest dla takich osób życie drugiego człowieka.

"Zbior opowieści" to naprawde ciekawa lektura a opisane sprawy sa niezwykle wciągające.
Najbardziej podobała mi się tytułowa wigilia. Klimat, czas, miejsce wszystko idealne. Dobrze napisany kryminał czasów PRL-u. Kryminały z akcją osadzoną w tamtym czasie mają oprócz użytego języka niebywały klimat. Cieszą się wciąż popolurnoscią.
Jeśli lubicie właśnie taki kryminał książka napewno przypadnie Wam do gustu.

Przychodzę do Was z książką autora znanego z reportaży i powieści kryminalnych.
"Zabójcza wigilia" to pierwszy tom cyklu "Zabójcze opowieści".
Podcasty, które zostały przeniesione do wersji papierowej.