Morderstwa znad Wisły. Tajemnicze i nierozwikłane polskie sprawy kryminalne

Okładka książki Morderstwa znad Wisły. Tajemnicze i nierozwikłane polskie sprawy kryminalne
Jarosław Molenda Wydawnictwo: Replika reportaż
reportaż
Replika
2021-09-07
2021-09-07
mordertwo zabójstwo śledztwo sprawy kryminalne Polska zbrodnia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

W sumie nie tego się spodziewałem. Potencjał był, fajny tytył, ale opis spraw pozostawia wiele do życzenia. Nic więcej poza tym, co sami możemy znaleźć w sieci.

Wciągające historie, szczególnie te mniej znane, sprzed lat 80. Warto sięgnąć.

Wciągające historie, szczególnie te mniej znane, sprzed lat 80. Warto sięgnąć.

Historie takie jak tu mamy przedstawione przyciągają. Pełno nierozwikłanych do tej pory spraw, dziwnych, wyjątkowo krwawych morderstw - no to jak może ona czytelnika nie zainteresować? Dlatego też i ja postanowiłam sprawdzić czy naprawdę warto zagłębiać się w tak makabryczne historie. I jak myślicie?

POLSKIE MILCZENIE OWIEC.
Po dokładniejszym zbadaniu znaleziska okazało się, że to nie śruba barki zmieliła i oskórowała ciało.
POLSKA TRAGEDIA NA PRZEŁĘCZY DIATŁOWA.
Zdarza się, że malownicze górskie trasy kryją mroczne tajemnice, stając się niemym świadkiem okrutnych zdarzeń...
POLSKI KUBA ROZPRUWACZ.
Kobiety mordował tym, co miał pod ręką : śrubokrętem, butelką, szprychą.

Wszystkie te sprawy łączy nieznany motyw, ludzka potworność oraz bezradność organów ścigania i sprawiedliwości.
Czy istnieje zbrodnia doskonała? Jak sytuacja polityczna wpływa na przebieg śledztwa? Dlaczego policyjne procedury czasami zawodzą? Oto zbiór najgłośniejszych, niewyjaśnionych spraw kryminalnych, zarysowany na tle zmieniającej się przez dekady polskiej rzeczywistości. Część z nich to zbrodnie, które na zawsze pozostaną w zakurzonych archiwach, a ich sprawcy nigdy nie odpowiedzą za swoje czyny. Niektóre - mimo, że znalazły swój finał na salach sadowych - niosą ze sobą więcej pytań niż odpowiedzi.

Interesujące w tej książce jest to, że każdy rozdział to inna, ciekawa sprawa. Dodatkowo każdy z rozdziałów opatrzony jest interesującymi fotografiami oraz wycinkami z gazet, które jeszcze bardziej sprawiają, że te historie nas wciągają.
A nie mogę powiedzieć, historie nam tu przedstawione wciągają od pierwszej strony aż do samego zakończenia książki.
Styl pisania autora jest świetny, klimatyczny. Widać, że autor odwalił tu kawał dobrej i ciężkiej roboty - co można zauważyć właściwie w każdym rozdziale. Te wszystkie zdjęcia, wycinki, sięganie do różnych akt spraw czy stron internetowych po dodatkowe informację musiały zająć naprawdę sporo czasu, ale moim zdaniem na pewno się to opłacało. Niektórymi momentami książka jest dość drastyczna, no ale przecież po samym tytule już nie można się spodziewać niczego innego. Poza tym są to realne sprawy więc ... czego innego można się tu spodziewać?

Książkę Pana Molendy czyta się dość szybko, przyjemnie ( mimo tych wszystkich makabrycznych czynów w niej zawartych) oraz z pełnym zaciekawieniem. Duży druk w książce też skutecznie nam ułatwia zapoznanie się z jej treścią. Autor wie jak zatrzymać czytelnika i go zachęcić do dalszego czytania. Także jeśli lubicie książki z tzw. gatunku "true crime" to ta pozycja jest dla Was idealna. Ja i tak ją polecam!

POLSKIE MILCZENIE OWIEC.
Po dokładniejszym zbadaniu znaleziska okazało...

„..dryfujące w Wiśle zwłoki wkręciły się w śrubę barki. To zresztą tam najczęściej wyławiane są zwłoki osób, które w Wiśle straciły życie”.

Przerażająca historia zabójstwa studentki sprzed ponad dwudziestu lat. Czy ktoś z fanów true crime nie zna jeszcze tej zbrodni? Mowa o krakowskim zabójcy „Kuśnierzu”. Sprawa o kryptonimie „Skóra”, w której w dalszym ciągu „dowody” pozostają jedynie spekulacjami. Tu w reportażu rozłożona została na czynniki pierwsze. Jak wszystkie przedstawione pozostałe zbrodnie. Brutalne, niewyjaśnione.

Początkowo przytłoczyła mnie szczegółowość spraw kryminalnych opisanych przez autora pana Jarosława Molendę w najnowszej książce „Morderstwa znad Wisły. Tajemnicze i nierozwikłane polskie sprawy kryminalne”, co na ogół powinno być plusem tej lektury. Do każdej z nich załączone są fotografie, niektóre dość drastyczne, wiele skanów z prasy, artykułów, które wręcz krzyczały o owych głośnych makabrycznych wydarzeniach. Wiele przytaczanych wypowiedzi z różnych środowisk czy materiałów źródłowych zdecydowanie wzbogaca tę lekturę (na końcu zamieszczona jest bibliografia).
Niestety pomiędzy tym natłokiem informacji, co raczej mi się nie zdarza, traciłam zainteresowanie lekturą, zdecydowanie to wina kwestii politycznych, które raczej mnie nie interesowały. Jednak to tylko moje subiektywne zdanie.

W tej publikacji znajdziecie osiem spraw, które wydarzyły się w Polsce na przełomie ostatnich stu lat. Przy jednej z nich wczoraj sprawie przeszukiwałam półki z książkami, by przypomnieć sobie i polecić wam przy okazji lekturę „Wenus umiera” Aleksandra Sowy.

Bardzo polecam tą ciekawą książkę. Autor włożył w nią dużo pracy, informacje są rzetelne opracowane i ciekawie przedstawione.

Przelecz Diatlowa.Zazwyczaj gorskie wycieczki to bardzo ciekawa przygoda.Lecznie zawsze tak jest.
Polskie wydanie Milczenie owiec.Po dokladnym zbadaniu to nie sruba lecz co innego zmielilo i oskorowalo cialo.
Polski Kuba Rozpruwacz ktory mordowal swoje ofiary tym co mial pod reka.
Te sprawy lacza jedno nieznany motyw,ludzka okrutnosc i bezsilnosc policji i organow sprawiedliwosci.To tylko czesc z morderstw ktore sa tajemnica i zostaly nie rozwiazane do tej pory.Tylko niektore znalazly swiatlo dzienne i sprawcow.
Czy to byly zbrodnie doskanale ? Bez sladow i rozwiazania? Czy te sprawy naprawde zostana zapomniane na zawsze ?

@wydawnictworeplika

Polski Kuba Rozpruwacz ktory mordowal swoje ofiary tym co mial pod reka.

Ciekawa książka bo osiem przedstawionych morderstw łączy aura tajemniczości. W zasadzie we wszystkich opisanych przypadkach sprawców albo nie ustalono albo brakowało twardych dowodów, które pozwalałyby wymierzyć im zasłużoną sprawiedliwość. Spektrum czasu jest dosyć szerokie i obejmuje lata 1925-1999, a bezsprzecznym plusem książki jest fakt, że opisane zabójstwa albo są mało znane szerszej publiczności albo w ogóle nie znane (ja słyszałem o dwóch z ośmiu opisanych spraw). Cześć morderstw jest bardzo brutalna więc uprzedzam osoby o słabych nerwach aby uważały. Książkę szybko sie czyta ponieważ pisana jest dużą czcionką i ma sporo zdjęć.

Dzięki @wydawnictworeplika w moje ręce wpadła książka o polskich morderstwach. A że spraw dziwnych, nierozwikłanych i krwawych nigdy dość, więc tym bardziej chętnie zabrałam się za lekturę. 😏
Każdy rozdział jest przedstawieniem innej sprawy. Dokładnie jest ich 8 i szczerze przyznaję, że nigdy wcześniej o żadnym z tych przypadków nie słyszałam, zatem moje zaciekawienie było jeszcze większe.
Dużą robotę robią tutaj też fotografie i wycinki z gazet - w moim przypadku sprawiło to, że jeszcze bardziej zagłębiałam się w dane historie. Autor wykonał naprawdę masę pracy przy przygotowaniu tej książki i myślę, że temat został wyczerpany. Chociaż niekoniecznie w każdej historii mogliśmy czytać o samym morderstwie i sposobie prowadzenia śledztwa. Pan Jarosław zbaczał czasem z tematu gdzieś w inne strony i najzwyczajniej w świecie je pomijałam, ale nie zmienia to faktu, ale ogólnie odbieram książkę pozytywnie [Czy true crime można odebrać pozytywnie?😅], ponieważ jest naprawdę niezłym źródłem informacji.
Jeśli chcecie poznać historię polskiego Kuby Rozpruwacza albo zwłok w walizce to polecam. Na pewno jest bez cenzury i z dużą ilością krwi.

Nareszcie naprawdę dobre true crime. W obecnym zalewie pozycji tego podgatunku non-fiction niestety łatwo naciąć się na twory wtórne, powstałe "na szybko" w celu wykorzystania obecnej fali zainteresowania tematem. Dopiero raczkującym w temacie może to wystarczyć, jednak długoletni pasjonaci prawdziwych zbrodni zazwyczaj poszukują czegoś więcej. Jeśli Ty również się do nich zaliczasz, to "Morderstwa znad Wisły" powinny Cię usatysfakcjonować. ⠀
W książce omówiono 8 polskich spraw kryminalnych. Sprawy uporządkowano chronologicznie, a każdej z nich poświęcono po jednym rozdziale. Tytuły rozdziałów działają na wyobraźnię, nawiązując do znanych książek i filmów. Poniżej parę słów wprowadzenia do każdej ze spraw:⠀

Rozdział I: Polskie "Fargo"⠀
Rok 1925. Na Dworcu Wschodnim w Warszawie odnaleziono walizkę zawierającą ludzki korpus, pozbawiony głowy, rąk i nóg. Ofiarę zidentyfikowano jako miejscową prostytutkę.⠀

Rozdział II: Polski "Prokurator Kennedy"⠀
Rok 1946. Krakowski prokurator Roman Martini został zamordowany we własnym fotelu. Kto tego dokonał? Para zdeprawowanych nastolatków, czy jednak zbrodnia miała motywy polityczne?⠀

Rozdział III: Polskie "Z zimną krwią"⠀
Rok 1946. 6-osobowa rodzina Misków ze Szprotawy pada ofiarą krwawej rzezi w piwnicy własnego domu. Kto mógł dopuścić sie takiego bestialstwa? I przede wszystkim: dlaczego? ⠀

Rozdział IV: Polski "Kuba Rozpruwacz"
Lata 1964-1967. Sadystyczny morderca pisze kwieciste listy do redakcji gazet, a następnie atakuje w dużych miastach, wybierając dni obchodów ważnych świąt i rocznic. Z powodu barwy tuszu wykorzystywanego do korespondencji, sadystę okrzyknięto "Czerwonym Pająkiem". Tylko... czy to wszystko prawda, czy jednak miejska legenda?⠀

Rozdział V: Polska "Igła"⠀
Rok 1985. Powszechnie lubiana tłumaczka pada ofiarą bestialskiego morderstwa we własnym domu. Czy możliwe, że doszło tutaj do makabrycznej pomyłki?⠀

Rozdział VI: Sprawa "Polskiego Raskolnikowa"⠀
Rok 1992. Wybitna malarka i scenografka teatralna traci życie w swojej willi na warszawskiej Saskiej Kępie. Ofiara była posiadaczką znacznego majątku. Tylko, czy chodziło o zwykły rabunek?⠀

Rozdział VII: Polska "Tragedia na przełęczy Diatłowa"⠀
Rok 1997. Zwłoki dwojga studentów zostają znalezione na szlaku z Karłowa na szczyt Narożnik. Oględziny wykazują, że na ofiarach dokonano straszliwej egzekucji poprzez strzał w głowę. Sprawa wygląda na robotę profesjonalisty. Kto mógł mieć motyw?⠀

Rozdział VIII: Polskie "Milczenie owiec"⠀
Rok 1999. Coś wkręca się w śrubę barki płynącej po Wiśle. Cały Kraków wstrzymuje oddech, gdy okazuje się, że to wypreparowana ludzka skóra.⠀

Zalety "Morderstw znad Wisły":
- Dobór spraw. Być może już czytając powyższe wprowadzenia do rozdziałów, zwróciliście uwagę, że analizowane zbrodnie wyselekcjonowano starannie, decydując się na przypadki oryginalne i mało znane. Mimo mojego wieloletniego zainteresowania tematem o czterech z nich nigdy wcześniej nie słyszałam. Nawet w przypadku bardzo znanych spraw mamy szansę dowiedzieć się czegoś nowego. Myślicie, że o "krakowskim milczeniu owiec" wiecie już wszystko? Jarosław Molenda udowodni, że niekoniecznie.⠀

- Rzetelny research. Podziwiam autora za przeogromne przygotowania, jakie musiały poprzedzić napisanie książki. Widać to chociażby po liczbie źródeł na jakie się powołano. Na końcu książki znajdziemy bibliografię, która jest kopalnią inspiracji do własnych poszukiwań dla dociekliwych. ⠀

- Materiały fotograficzne. Rzadko się zdarza, żeby publikacje true crime wzbogacano zdjęciami / schematami / rysunkami / skanami materiałów prasowych. W sumie nie rozumiem dlaczego, bo to moim zdaniem podstawa. Załączniki w postaci obrazu zwiększają zaangażowanie czytelnika.

Książkę czyta się z zapartym tchem. Osoby nie lubiące się z historią lojalnie ostrzegam, że przy kilku pierwszych sprawach podanie garści informacji historycznych było niezbędne dla właściwego zobrazowania ówczesnych realiów. Przyznaję, że sprawa studentów zamordowanych w górach wywoływała u mnie ciarki przerażenia. Wszystkie jej okoliczności zebrane razem są tak tajemnicze i niepokojące... Mimo, że była mi znana z podcastów kryminalnych, to sposób w jaki opisał ją Jarosław Molenda sprawia, że krew mrozi się w żyłach. Brrr...⠀
Poprzednia książka autora - "Bikini Killer" - również bardzo przypadła mi do gustu. Fajnie by było, gdyby kolejna skupiała się na wydarzeniach bardziej współczesnych. Może cała książka poświęcona tajemniczym polskim zaginięciom? Czytałabym. Oczywiście bardzo polecam "Morderstwa znad Wisły", które otrzymują mój znak jakości ;)⠀

Kuba Rozpruwacz, Hannibal Lecter? Nie trzeba daleko szukać. W Polsce też mamy dużo przerażająco - makabrycznych historii.

Książka nie przyciągała mnie okładką ale opisem już tak. Mimo że większość tych historii była mi znana to jednak ani chwili nie czułam tutaj znużenia a nawet śmiem twierdzić, że byłam momentami mocno zaskoczona - jak choćby przy historii mordercy o którym pisano nawet w Magazynie policyjnym 997 a która miała głębsze dno w które powpadało mnóstwo ludzi czy przy historii "krwawej piwnicy" - makabrycznym morderstwie w Szprotawie gdzie niektóre horrory mogą się przy niej schować.

Styl pisania - świetny i wciągający niczym wieczorna klimatyczna opowieść przy iskrzącym kominku z whisky w dłoni. Do tego mnóstwo zdjęć, fragmentów gazet i wspomnień czyli coś co bardzo lubię w takich książkach. Pozwalają lepiej wczuć się w daną historię i działają na wyobraźnię.
Nawet jeżeli znacie niektóre z tych opowieści a macie fazę na morderców i true crime to warto przeczytać. Autor umie w pisanie. Nie czytałam jego wcześniejszych książek (choćby "Rzeźnika z Niebuszewa" i "Bikini Killer'a") i już zaczynam żałować.
Nic tylko rozsiąść się wieczorem wygodnie w fotelu, zapalić małą lampkę i czytać!

Dodaj cytat z książki Morderstwa znad Wisły. Tajemnicze i nierozwikłane polskie sprawy kryminalne