Siedem zmysłów Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć

Okładka książki Siedem zmysłów Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć Rudiger Braun
Okładka książki Siedem zmysłów Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć
Rudiger Braun Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Unsere 7 Sinne - die Schlussel zur Psyche
Muza
2021-04-14
2021-04-14
rozwój osobisty psychologia motywacja nauka

„Siedem zmysłów” Rudiger Braun otwiera przed czytelnikiem świat zmysłów jakimi są słuch, wzrok, smak, węch, dotyk, czucie i równowaga ciała, które łączą świat wewnętrzny z zewnętrznym. Poradnik przybliża nam rolę każdego ze zmysłów. Ukazuje co się stanie gdy jednego zabraknie lub jak jeden zmysł może zastąpić drugi. W książce znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań dotyczących indywidualnego postrzegania świata przez każdego człowieka. Zmysły, które używamy na co dzień, podświadomie i mimowolnie są pomimo swej prostoty bardzo skomplikowane. Wystarczy spojrzeć na dotyk - jeden z pierwszych zmysłów człowieka. Już w łonie matki poznajemy siebie i otoczenie, właśnie przez dotyk. Dzięki pozostałym zmysłom potrafimy odbierać świat i komunikować się z nim. Polecam tę książkę dla samego głębszego poznania siebie i dla uświadomienia sobie, że 7 zmysłów to nie tylko nazwy, a coś więcej. Można z niej wynieść wiele ciekawostek, które warte są zastanowienia. Ćwiczenia na końcu tekstu pozwolą na lepsze zrozumienie i postrzeganie swojej osoby, a także wpływają na wewnętrzną równowagę. Zwykłe świadome parzenie herbaty, może nas uspokoić. Wystarczy wsłuchać się w dźwięk gotowanej wody, poczuć w palcach liście herbaty, powąchać armat, zobaczyć jak woda nabiera innego koloru - tylko tyle by zwyczajnie odpocząć i trenować zmysły.

Macie swój ulubiony zmysł?
Ja wszystkie lubię tak ,samo. Coś delikatnego w dotyku, nuty, dźwięki i gamy , krainę barw która mogę zobaczyć , smaki które mogę poczuć i zapachy które mogę poznać . Dla mnie to coś niesamowitego.
Zastanawialiście się jak się dzieje ,że możemy tego wszystkiego doznać ?
Przyznam ,że rozmyślałam o tym wielokrotnie. Czasem jednak zapominamy jak cudowne doznania mamy na wyciągnięcie ręki lub zasięgu wzroku ,a wystarczy tylko wyostrzyć zmysły.
Pewnie zastanawiacie się czym jest 6i 7 zmysł . Chodzi o równowagę i intuicję . Szok ,prawda ?
Z książki dowiecie się jak interpretować rzeczywistość i pozwoli zrozumieć samego siebie. Gwarantuje,że poznacie tutaj mnóstwo ciekawostek.
Książka opiera się na mnóstwu badaniach i wypowiedziach ekspertów.
Każdy rozdział opowiada o innym zmysle ,mnie najbardziej podobał się rozdział o emocjach i pracy mózgu . Znajdziecie również ćwiczenia , gdzie możecie poćwiczyć swoje zmysły .
Całe szczęście ,forma książki jest lekka i nie przybrała formy podręcznika .
Spodoba Wam się ,gwarantuje .
Poznajcie swoje zmysły

Macie swój ulubiony zmysł?
Zastanawialiście się jak się dzieje ,że możemy tego wszystkiego doznać ?
Przyznam ,że rozmyślałam o tym wielokrotnie. Czasem jednak zapominamy jak...

Jak u Was po weekendzie? Moj tym razem upłynał spokojnie, leniwie i z książką w dłoni 🥰

Choć niezbyt często sięgam po poradniki, to tym razem postawilam sie przełamać.
Jest to książka o naszych zmysłach, tych które używamy na codzień, tych dzięki którym łączymy świat zewnetrzny z wewnętrznym...i tych ktorych tak nie doceniamy.

Autor książki i dziennikarz naukowy Rüdiger Braun zabiera nas w podróż przez zmysły ku duszy. Przedstawia w sposób interesujący ciekawe informacje o uczuciach, emocjach, wolnej woli i o tym w jaki sposób postrzegamy świat.

Po przeczytaniu książki otrzymamy odpowiedź czy to mozliwe, aby wytrenowac działania zmysłów lub czy melodia może działać na nas jak narkotyk.

Myślę, że po przeczytaniu tej książki będę skupiać większą uwagę na swoich zmysłach, bardziej będę je doceniać oraz to czego dzięki nim doświadczamy.

Choć niezbyt często sięgam po poradniki, to tym razem postawilam sie przełamać.

Autor książki i dziennikarz naukowy Rüdiger...

Zmysły towarzyszą nam przez całe życie, to dzięki nim widzimy, słyszymy czy czujemy. W końcu gdyby nie zmysły, to nie widzielibyśmy jak pies sąsiada przekopuje nasze roślinki, jak sąsiadka z 4 piętra pieje na cały blok, bo akurat kocha Operę, nie wiedzielibyśmy też kiedy sąsiad na obiad je naleśniki, a kiedy rybę. Nie żeby te informacje były nam do szczęścia potrzebne. Wielu z nas rozróżnia tylko te podstawowe, ale w tej książce autor bierze na warsztat jeszcze dwa inne zmysły, równowagę i intuicję! Ba, co więcej pokazuje czytelnikowi również pewne triki, przy pomocy których możemy nasze zmysły trenować. Jeśli chodzi o równowagę to przecież nic odkrywczego, prawda? A jednak, ta fizyczna faktycznie nie jest odkryciem, ale psychiczna? Kto by pomyślał, kto w ogóle w życiu codziennym o niej pamięta, na zmysłach się nie koncentrujemy, one po prostu są, coś widzimy, coś słyszymy, czujemy zapachy, smakujemy potrawy; a jednak, zmysły chociaż wpisane w nasze życie, to często niedoceniane. Książka bardzo dobra i wartościowa. ♥️

"Zmysły są naszą bramą do świata. Dzięki nim nawiązujemy kontakt ze sobą, z innymi ludźmi i ze złożoną rzeczywistością dookoła." ❤️

Słuch, wzrok, smak, węch, dotyk, równowaga ciała to właśnie dzięki tym zmysłom łączymy nasze doświadczenia wewnętrzne z zewnętrznymi.
Czy potrafimy z nich korzystać w świadomy sposób?
Postrzeganie świata poprzez pryzmat zmysłów jest dla Nas absolutnie naturalny.
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielce złożone mechanizmy sterują naszym życiem.
Nasze organizmy wykształciły wyjątkowy układ receptorów, służący do odbierania informacji zarówno z naszego wnętrza, jak i z otoczenia.
Jednak to mózg jest najważniejszym narządem percepcji. Jak w takim razie radzi on sobie z zalewem bodźców i informacji, które docierają do Nas w każdej milisekundzie?
To proste!
Koncentruje się wyłącznie na kwestiach najistotniejszych!
Jestem ciekawa czy zastanawialiście się nad tym, które zmysły oddziaływują na nas najsilniej?
Ze wszystkich zmysłów to węch i smak dostarczają nam najwięcej przyjemności.
A co w takim razie z intuicją?
Wierzycie w jej siłę?
Intuicja to nic innego, jak działanie na podstawie podświadomego przetwarzania informacji przez nasz mózg. Szybszego od świadomości. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie podjąć decyzję w sytuacjach, gdy brakuje nam czasu i dysponujemy ograniczonymi informacjami.
To niezwykle silny zmysł!
Im lepiej poznamy zasady jej działania, tym skuteczniej wykorzystamy ją w praktyce.
Pomocne będą ćwiczenia proponowane przez autora,dzięki którym poznacie i wzmocnicie swoje zmysły oraz zdolność percepcji.
Brzmi ciekawie?
Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwomuza
#jako_taka_matka

Czy potrafimy z nich korzystać w świadomy sposób?
Postrzeganie świata poprzez pryzmat zmysłów jest dla Nas...

Zmysły odpowiadają za poprawne funkcjonowanie naszego ciała. Słuch, wzrok, węch, smak, dotyk, czucie, równowaga i intuicja sprawiają, że komunikujemy się z otoczeniem i odbieramy sygnały jakie nam funduje. Im lepiej je poznamy, tym pełniejsze będzie odbieranie bodźców jakie do nas będą na co dzień docierać. Książka Rudigera Brauna “Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć” pomaga nam odkryć sekrety naszych zmysłów i pokazuje, jak możemy je lepiej wykorzystać. Traktujemy je jako coś oczywistego i nie zastanawiamy się nad ich działaniem. Mimo iż za każdym zmysłem stoją uwarunkowania biologiczne – złożone z niezwykłej liczby procesów zachodzących w naszym ciele.

Wewnętrzne sekrety

W swojej publikacji autor skupia się na ujawnieniu tajemnic i złożoności zmysłów – które odpowiadają za nasze pojmowanie i odczuwanie otaczającej nas rzeczywistości. Ujawnia sekrety skrywane przez nasz organizm, o jakich nie mieliśmy pojęcia. Wskazuje na pozytywne aspekty gdy zmysły funkcjonują prawidłowo oraz opisuje zagrożenia gdy ulegają uszkodzeniu. Dodatkowo rzuca światło na to, co dzieje się w naszym ciele i co prowadzi do uruchomienia się konkretnego zmysłu np. gdy dotykamy danego przedmiotu i co prowadzi do odczuwania przez skórę danego wrażenia. Ilość danych przetwarzanych przez nasz mózg w takich sytuacjach jest ogromna. Jest wręcz niemożliwe abyśmy zdawali sobie z tego sprawę w codziennej rutynie.

Całość recenzji znajduje się pod adresem:

Autor recenzji:
Tomasz
silanauki.pl

“Siedem Zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć” to moje pierwsze spotkanie z książką popularnonaukową. 😊 I było to jak najbardziej udane pierwsze spotkanie. Nigdy nie sądziłam, że książka z tego gatunku może mnie aż tak mocno zaciekawić. 🤩

Pozycja podzielona jest na 8 rozdziałów.📚 Autor pierwszy rozdział poświęca na ogólny zarys i wprowadzenie nas w tematykę książki. Natomiast w siedmiu kolejnych z dużą dokładnością prezentuje nam wszystkie siedem zmysłów. (wzrok, węch, słuch, smak, dotyk, równowaga i intuicja)👁️ Opisuje nam jak one działają, co się dzieje gdy one zawodzą i przekazuje nam też jak można je ćwiczyć. 😊

Książkę czyta się dość szybko, pomimo tego, że występują w niej czasami zwroty typowo naukowe, które ja niekoniecznie rozumiałam. 😒Jednak nie martwcie się bo każdy z nich jest wyjaśniony na końcu książki i można śmiało tam zajrzeć jak coś nam umyka. 🥰

Autor pokazał mi, że zmysły można i powinno się ćwiczyć. 😍 Ja z każdą stroną chłonęłam nowe i ciekawe informacje. Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tę pozycję. Myślę, że jeszcze do niej będę wracać. A wam polecam się z nią zapoznać.❤️

Od kiedy pamiętam, zmysłów było pięć. Jakie wielkie było moje zaskoczenie, gdy dostałam propozycje zrecenzowania książki o siedmiu zmysłach. Stwierdziłam „To musi być ciekawe”, No i takie było.
Autorka podzieliła książkę na 8 rozdziałów. Na samym początku jesteśmy wprowadzeni w ten zmysłowy świat. Rudiger Braun obrazuje nam na czym polega działanie zmysłów, gdzie się wszystko zaczyna i jak funkcjonuje to co nas otacza. W kolejnych rozdziałach przybliża nam działanie każdego z nich: słuch, wzrok, węch, smak, dotyk, intuicja, i równowaga. Pomaga zrozumieć jak działa każdy ze zmysłów.Jak możemy je rozwijać, by lepiej żyć i cieszyć się większymi możliwościami. Pomaga wgłębić się w świat znany, a tak naprawdę nam nieznany. Na podstawie różnych eksperymentów, badań przybliża i obrazowo uzmysławia wiele spraw i ciekawostek. Pozwala dojrzeć w swoim ciele nowych możliwości, a przede wszystkim pokazuje, że warto zaufać swoim zmysłom. Cała książka jest napisana bardzo prostym językiem, tak aby czytanie/ poznawanie nie sprawiło nam problemu czy trudności.
Mnie najbardziej zaciekawiły dwa rozdziały.
Intuicja.
Każdy z nas w życiu, miał przeczucie. Głupie uczucie, że coś się stanie, że gra nie jest warta świeczki, czy po prostu, coś kazało się zatrzymać i zawrócić. Wewnętrzny głos, który faktycznie w nas jest.
I równowaga, która rozwijana jest od dziecka i warto o nią dbać w każdym wieku. Tak ważna w normalnym funkcjonowaniu, a przez nas mocno niedoceniana.
Jest to jedna z lepszych książek popularnonaukowych jakie miałam okazje czytać. Mnóstwo wiedzy, do której w każdym monecie można wrócić, dzięki ułożonej wiedzy. Książka dla tych chcących:
-bardziej się rozwijać,
-znać lepiej siebie i swoje ciało,
-świadomie korzystać ze zmysłów,
-czerpać korzyści z otaczającego nas świata,
-dostrzegać, czuć i słyszeć więcej,
-dbać o siebie i swoje otoczenie.
Zdecydowanie nie jest to lektura na raz, a na powolne zagłębianie się w wiedzy. Wyciągnięcie z książki indywidualnie potrzebnych informacji :)

Wiosna...
Intensywne zapachy kwiatów, śpiew ptaków, szum drzew, budząca się do życia przyroda...
Wytężony słuch, wzrok, węch.
Zmysły otwierają nam świat, to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie odbierać otoczenie. ,,Dzięki zmysłom powstaje osobisty, indywidualny obraz rzeczywistości".

Ta książka jest niczym innym, jak podróżą przez wszystkie nasze zmysły. Autor zajął się siedmioma zmysłami, przedstawia ćwiczenia pozwalające wytrenować działanie zmysłów, co pozwoli nam zauważyć piękno otaczającego nas świata. Poznacie metody terapeutyczne i wyniki badań, a także rozmowy z różnymi ludźmi, różnych dziedzin.

Ta książka jest kopalnią wiedzy. Przy każdym omawianym zmyśle, dowiedziałam się czegoś nowego. Jest tu mnóstwo ciekawostek i zaskakujących informacji. Autor jasno objaśnia omawiane zagadnienia. To bardzo przydatny i wartościowy poradnik, który nie narzuci wam co macie robić, ale podpowie co możecie.

Wiosna...
Wytężony słuch, wzrok, węch.

Ostatnio miałam okazję przeczytać dość ciekawą książkę o ludzkich zmysłach, o której mowa poniżej.

"Siedem zmysłów" to nie jest typowy poradnik, ale książka z dużą dawką wiedzy, którą każdy powinien przeczytać a nawet więcej: tę książkę powinno się czytać w szkole jako obowiązkowa lektura, bo na biologii tego nie nauczą. Sięgnęłam po nią, gdyż lubię takie lektury z których można się czegoś dowiedzieć, takie oderwanie od innych gatunków. Książkę czyta się szybko. Autor jasno, przejrzyście oraz prostym językiem opisuje funkcjonowanie poszczególnych zmysłów jakie posiada człowiek przez co czytelnik jest w stanie przyswoić teorię. Książka posiada przypisy, czyli to nie jest jakiś wymysł autora a poparta dowodami naukowymi czy też na podstawie innych dzieł naukowych.

Choć w książce są zawarte informacje, które na pewno każdy zna, to i tak polecam ją przeczytać, a nóż coś ciekawego i nowego jeszcze się dowiecie o swoich siedmiu zmysłach o których nie mieliście pojęcia.

• Psychologia
  • RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy
  • Przeczytam 52 książki w 2021 roku
  • Przeczytane w 2021 roku

Rudiger Braun Siedem zmysłów Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć Zobacz więcej