Kefir w Kairze, czyli podróże palcem po mapie

Okładka książki Kefir w Kairze, czyli podróże palcem po mapie Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Okładka książki Kefir w Kairze, czyli podróże palcem po mapie
Joanna RusinekMichał Rusinek Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
literatura dziecięca
Znak emotikon
2021-06-07
2018-05-21
literatura polska rymowanki przewodnik miasta świat dziecko podróże

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Makabreski Sebastian Kudas, Michał Rusinek
Makabreski Sebastian Kudas, Mi...
Okładka książki Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Szalik. O Wisł... Joanna Rusinek, Mic...

Okładka książki Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek Francesca Cavallo, Elena Favilli
Opowieści na d... Francesca Cavallo, ...
Okładka książki Pszczoły Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Pszczoły Wojciech Grajkowski...
Okładka książki Dom, który się przebudził Emilia Dziubak, Martin Widmark
Dom, który się... Emilia Dziubak, Mar...
Okładka książki Drzewa Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Drzewa Wojciech Grajkowski...

Szalone podróże palcem po mapie

Urocza wierszowana treść. Fantastyczny przerywnik między wielkimi tomiszczami.
Jedyny drobny zarzut - niektóre wierszyki były zdecydowanie zbyt krótkie, choć także sympatyczne w odbiorze.

Urocza wierszowana treść. Fantastyczny przerywnik między wielkimi tomiszczami.

Przewodnik po świecie w wersji humorystycznej, wierszowanej i wypełniony fantastycznymi ilustracjami?
To właśnie "Kefir w Kairze".
Pięknie wydana, szybko się czyta, lekka forma. Świetna pozycja w naszej biblioteczce.

To właśnie "Kefir w Kairze".

Moja opinia o "Kefirze w Kairze":
Rewelacja! Szczegóły poniżej.
To zbiór krótszych i dłuższych wierszyków,
w których miast się mieści bez liku:
jest Chartum, Toronto, Hawa-
na, Ryga, Moskwa, Ottawa,
Lima, Kapsztad i Las Vegas,
i więcej niż się spodziewasz!
Treść pomaga nie dać się gafie,
bo odswieża ortografię,
z geografią łagodnie oswaja,
i wiedzę o świecie wpaja.
Wszystko okrasił pan Michał żartobliwym tonem,
bo jak dla mnie, jest lingwistycznym baronem,
mistrzem słowa, riposty i retoryki,
i obłędnie umie w dziecięce wierszyki.
Oddać należy jeszcze peany Joannie, o!
Każdy wszak zauważy przecież to:
"Kefir..." w śliczną ilustrację jest opatulony.
Cóż, duet Rusinków to duet sprawdzony,
niezawodny, zawsze godny polecenia,
dlatego: polecam! Dziękuję, do widzenia.

Moja opinia o "Kefirze w Kairze":
Rewelacja! Szczegóły poniżej.
To zbiór krótszych i dłuższych wierszyków,
w których miast się mieści bez liku:
jest Chartum, Toronto, Hawa-
na, Ryga, Moskwa, Ottawa,
Lima, Kapsztad i Las Vegas,
i więcej niż się spodziewasz!
Treść pomaga nie dać się gafie,
bo odswieża ortografię,
z geografią łagodnie oswaja,
i wiedzę o świecie...

Ilustracje są przepiękne.
Niektóre wierszyki ciekawe i sprawne, inne zupełnie nie zrozumiałe, dziwne i jak dla mnie niedopracowane. Ogólnie literacko średnio, wizualnie znakomicie.

Ilustracje są przepiękne.

Rymowanki w większości przyjemne , choć trafiały się też i takie tak zwane częstochowskie. Lekka pozycja, interesująca forma.

Michał Rusinek zabiera nas w podróż po świecie. Odwiedzimy (ale nie zwiedzimy) z nim największe miasta świata dosłownie w kilka minut. I tylko tyle czasu na tę pozycję należy poświęcić.

Niektóre rymowanki wywołują uśmiech od ucha do ucha, inne to zbiór rymów częstochowskich, które mogą wywołać tylko nerwowy spazm.

Nie wiem czemu zbiór jest aż tak zróżnicowany, ale zakładam, że młodszy czytelnik nie będzie się zbytnio czepiał. I nie zrozumie, czym jest infantylizm.

Należy także zaznaczyć, że wierszyki opierają się na zabawie słowem i rymem, a nie czerpią z faktów lub ciekawostek historycznych. Może jednak dla młodszego czytelnika okażą się intrygującą lekturą i zachęcą do zdobywania dalszej wiedzy, wędrowania palcem po mapie, dopytywania rodziców o prawdziwe informacje lub chociaż staną się przyczyną solidnego przyswojenia sobie polskiego alfabetu.

Bardziej wyczerpującą opinię o książce dodałam na blogu Redhead in Wonderland, gdzie serdecznie zapraszam:

Nie wiem czemu zbiór jest aż tak zróżnicowany, ale...

Ależ to jest cudowna pozycja! Przepełniona świetnymi, wywołującymi uśmiech na twarzy rymowankami. Michał Rusinek przenosi czytelników w najróżniejsze miejsca na świecie. Niektóre rymowanki są dłuższe inne krótsze, ale każda jest zabawna i cudownie zilustrowana. Zdecydowanie to strona wizualna najbardziej mi się spodobała- uwielbiam śliczne okładki i pięknie wydane książki i Kefir w Kairze bez wątpienia do nich należy. Ubolewam tylko nad tym, żadne polskie miasto nie znalazło się w tej pozycji ☺

Mocne 8 w kategorii książek dziecięcych. W wierszowanym stylu autor prowadzi w sposób nietuzinkowy lekcję geografii. Do tego piękne ilustracje. Świetny podarunek dla dziecka

Czy przez Ankarę mkną autokary? Czy w Kairze można smutki topić w kefirze? Czy w ipadzie wyczytasz jak gorąco jest w Bagdadzie? A może upał ów jest w Kapsztadzie?A czy w Madrycie wszystko jest tycie? Chociaż tycie to spotkało ciocie w Bogocie, bo lubiła łakocie...

Michał Rusinek broni się sam - rewelacja.

Michał Rusinek broni się sam - rewelacja.

Pięknie ilustrowana książka.Wierszyki rymowane wpadaja w ucho szybko sie czyta!!!

• Literatura dziecięca
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Kefir w Kairze, czyli podróże palcem po mapie