Dom, który się przebudził

Okładka książki Dom, który się przebudził
Emilia DziubakMartin Widmark Wydawnictwo: Mamania literatura dziecięca
40 min.
Marta Dybula

Okładka książki Fred - wymyślony przyjaciel Eoin Colfer, Oliver Jeffers
Ocena 7,7
Fred - wymyślo... Eoin Colfer, Oliver...
Okładka książki Tyczka w Krainie Szczęścia Emilia Dziubak, Martin Widmark
Ocena 7,0
Tyczka w Krain... Emilia Dziubak, Mar...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jak pojawia się duet Dziubak & Widmark, to od razu wiadomo, że książka będzie z cyklu "cud, miód, malina", i to bez dwóch zdań. Fenomenalne ilustracje są wystraczającym powodem, żeby wziąć tę książkę do ręki. I nie wypuszczać. A tekst? Mądry, czuły, dla wrażliwych dzieci, dający ciepło w sercu, ukojenie i nadzieję na nowe jutro. Na dobro. Niesamowita książka!

Na półkach: , , , , , , , , ,

Dom, który się przebudził

Larson jest stary. Nosi okulary i niewiele widzi. Kto, który z nim mieszkał, gdzieś zaginął...
Żona zmarła, dzieci wyjechały i mają już swoje dzieci. Nie mają czasu dla starego ojca. Nie mają czasu na nic, a co dopiero dla starego człowieka, który mieszka tak daleko.
Nikt do niego nie przychodzi, nikt z nim nie rozmawia... Na śniadanie rano robi sobie kawę i wyciąga kilka sucharów. Ma brudne szyby w oknach, brudno jest w całym niemalże domu, wszędzie jest kurz, który jak ciepły koc otula rzeczy, a roślinki w doniczkach... usychają. Larson każdego dnia żyje przeszłością i tym co było, a czego już nie ma i pewnie nie będzie. Przeszłość z nim mieszka i milczy, a on ciągle widzi kochaną żonę i jej ulubione maki, czerwone maki... Siada w jej fotelu, mówi jej dobranoc... Aż pewnego dnia kładzie się do łóżka, gdy nagle ktoś puka do drzwi. Puka i nie chce odejść.
Larson otwiera drzwi i kogo widzi? Na wycieraczce stoi mały chłopiec i wręcza mu doniczkę. Prosi, by się opiekować jego roślinką. Wyjeżdża z rodzicami na wakacje, a ją trzeba codziennie podlewać i chwila moment, a Larson zostaje z roślinką sam. Sam? Jego kwiatki padają, a ten? Jak się nim opiekować? Jednak od tego czasu wszystko zaczyna się zmieniać. W progi tego starego domu wchodzi magia w doniczce. Larson nagle zauważa brudne szyby i zaczyna sprzątać. Dostrzega drobnostki, a przy okazji podlewa roślinkę. Okazuje się, że do domu wraca kot. Larson widzi go i nie dowierza. Nie dowierza wielu rzeczom, które teraz nagle widzi, a które przecież były cały czas, a jednak jakoś mu umykały. Żył w swoim świecie, który stał się szary, bury i zakurzony. W świecie, który wymagał porządków, otworzenia okna, wpuszczenia świeżości, słońca, wiatru...
Bure szyby zasłaniały wszystko - piękno życia, jakie jest, a o którym staruszek nie ma pojęcia.
Magia potrafi posprzątać to, co grubym kurzem przykryła tęsknota, uporządkować przeszłość i dać drugie życie teraz. Bo czy przyszłość będzie nam dana? Żyjmy teraz, tu. Wyczyśćmy szkła w okularach, szyby w oknach, odkurzmy dywan, po którym tuptamy każdego dnia.

"Dom, który się obudził" to Wspaniała, Cudowna Książka. Niesamowita w ilustracjach. Coś niebywałego - perełka.

Dom, który się przebudził

Ilustracje w tej książce są niesamowite, przepiękne. Bardzo wzruszająca powieść o samotności o stracie. Myślałam że będzie trochę więcej tekstu ale mimo to książkę warto kupić za piękne ilustracje.

Przepiękna historia o byciu potrzebnym, doskonale zilustrowana. Majstersztyk. Zdarzają się takie wyjątkowe historie dla dzieci, nie zostawiające również dorosłych obojętnymi. Doskonała.

Czytając dziecku bajki naprawdę już wielokrotnie byłem niezwykle pozytywnie zaskakiwany jakością ilustracji. Czasami to są dzieła sztuki. Ta książka jest jednym z takich przykładów. Aż pozazdrościć dzieciom, bo większość książek dla dorosłych to tylko ściany tekstu a maluchy miewają takie rarytasy, że palce lizać.

Ilustracje powalające, muszę przyznać że czytając książkę synowi nie raz łamał mi się głos ze wzruszenia... a o to w książkach chodzi... żeby wywoływać emocje i ich uczyć:)

Sens całkowicie zrozumiany. Jedna z lepszych książek.

Sens całkowicie zrozumiany. Jedna z lepszych książek.

Przepiękne ilustracje 🙂

Przepiękne ilustracje 🙂

Piękny przekaz...
Niesamowicie piękne ilustracje !!!
Wstyd się przyznać, ale kupiłam tę książkę na Targach w Krakowie właśnie z powodu okładki (!!!) Nie żałuję ! Z ręką na sercu POLECAM <3

Piękny przekaz...
Niesamowicie piękne ilustracje !!!

Na półkach: , , , ,

Larson to starszy człowiek, którego stan zdrowia w ostatnich latach coraz bardziej się pogarsza. Razem z głównym bohaterem starzeje się jego dom. Starszy pan nie dba o rośliny, które uschnięte stoją na parapetach, nie ściera kurzu, którego wszędzie jest pełno i nie myje brudnych okien, przez które promienie słoneczne nie mają szansy się przebić. Nawet ukochany kot staruszka Jan Sebastian pewnego dnia wyszedł z domu i już nie wrócił. Larson często wraca do wspomnień z przed lat. Przypomina sobie czasy, kiedy jego żona Sara jeszcze żyła i malowała piękne obrazy. Wspomina także momenty, kiedy syn i córka bawili się w dziecięcym pokoju. Teraz to już dorośli ludzie, którzy mają swoje rodziny i własne dzieci.Larson czuje się samotny, brakuje mu tych wspólnych chwil, śmiechu dzieci i nowych obrazów powstających w pracowni. W domu panuje przygnębiająca cisza, a Larson jakby przygotowując się do kresu życia gasi światła w całym domu. Niespodziewanie do drzwi zrzędliwego mężczyzny puka mały chłopiec z prośbą o zaopiekowanie się jego roślinką na czas wyjazdu. Staruszek nawet nie zdążył odmówić małemu sąsiadowi, kiedy usłyszał trzaśnięcie drzwi i odgłos odjeżdżającego samochodu. Tym sposobem Larson musi zaopiekować się doniczką z kupką ziemi, w której nawet nie widać roślinki. Mężczyzna nie jest zadowolony z powierzonego mu zadania, uważa, ze jest za stary, by opiekować się czymkolwiek. Właśnie w tym momencie zaczyna się przemiana głównego bohatera.
Książka to pełna refleksji, wzruszająca opowieść o samotności. Martin Widmark – wybitny szwedzki autor literatury dla dzieci wraz z Emilią Dziubak – polską ilustratorką stworzyli opowieść z przesłaniem opowiadającą o tym, że że zawsze można zacząć żyć od nowa i warto mieć coś, o co można się troszczyć, nawet jeśli jest to tylko roślinka w doniczce.

Po jednym punkcie za wydanie i ilustracje.

Jestem rozczarowana, mało tego (!) - czuję się oszukana.

Zapewne spodziewałam się więcej treści (trudno mi nazwać książką te kilka zdań).

Czytając wcześniej opinie, doszukiwałam się tu czegoś pięknego, głębokiego.

Nie, nie znalazłam tu nic, co zrobiłoby na mnie chociażby minimalne wrażenie.

Dziecko po jej przeczytaniu zapewne nie zrozumie nic, zatem trzeba będzie mu to wszystko ładnie wyklarować, więc między dorosłym a dzieckiem może nawiązać się bardzo ciekawa rozmowa, i tu jestem jak najbardziej za.

Pomimo to uważam, że byłoby miło, gdyby dziecko jednak samo coś zrozumiało i zauważyło pewien problem/trudną sytuację.

W tym przypadku mała szansa, że dziecko coś z tego wyniesie samo z siebie.

Żałuję wydanych pieniędzy.

Po jednym punkcie za wydanie i ilustracje.

Jestem rozczarowana, mało tego (!) - czuję się oszukana.

Czytając wcześniej opinie, doszukiwałam się tu czegoś pięknego, głębokiego.

Nie, nie znalazłam tu nic, co zrobiłoby na mnie chociażby minimalne wrażenie.

Dziecko po jej przeczytaniu zapewne...

Dodaj cytat z książki Dom, który się przebudził