Kontrrewolucja u bram

- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Europejskie Centrum Solidarności
- Data wydania:
- 2021-04-07
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-04-07
- Liczba stron:
- 302
- Czas czytania
- 5 godz. 2 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366532014
- Tagi:
- literatura faktu polityka polityka w polsce dobra zmiana
Niniejszą książkę czytać można jako przewodnik po nieliberalnej demokracji w Polsce. Wynik wyborów z 2015 roku zapoczątkował procesy w sferze politycznej, strukturze władzy sądowniczej, organizacji życia kulturalnego, które sprawiły, że Polska stała się tematem licznych analiz na całym świecie. Większość tych dyskusji dotyczyła kwestii demokracji nieliberalnej, populizmu i (neo)konserwatywnego backlashu. Podczas gdy większość argumentów wskazuje na osłabienie demokracji, która ma solidne fundamenty w systemie prawnym, często pomija się jeden z aspektów tych zmian, jakim jest głęboka polaryzacja społeczeństwa wokół upolitycznionych problemów i polaryzacja polityki w Polsce. Wywołała ona bezprecedensowe fale protestów i innych form zaangażowania społecznego. Mapę kluczowych dla kontrrewolucyjnych przemian zjawisk tworzą w tej książce wybitne postaci polskiego świata akademickiego: Andrzej Leder, Jan Sowa, Michał Buchowski, Krzysztof Podemski, Maria Mendel, Tomasz Szkudlarek, Rafał Matyja, Małgorzata Kowalska, Marta Kotwas, Jan Kubik i Beata Kowalska. Analizują oni problem ekspansji prawicowego populizmu, pogardy i wykluczenia, nowych ruchów społecznych, strajków kobiet, pedagogiki wstydu i politycznego cynizmu, antysemityzmu, polityki historycznej rządów „dobrej zmiany”, czy wreszcie nacjonalizmu i jego rytuałów publicznych w postaci obchodów święta niepodległości. Zebranymi artykułami próbujemy odpowiedzieć na pytanie: Czy demokracja w Polsce jest w kryzysie czy w okresie przejściowym? Czy konserwatywna kontrrewolucja zwiastuje zmierzch demokracji, czy też zmianę jej kształtu?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 7
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Opierając się tylko na tytule ("...u bram", a więc mowa o kontrrewolucji, która dopiero jest przed nami lub ledwie się rozpoczęła) oraz dacie pierwszego wydania (kwiecień 2021),spodziewałem się raczej książki o pewnym zmęczeniu nurtem konserwatywno-narodowym; zwłaszcza mając na uwadze, iż uciążliwość ograniczeń pandemicznych oraz masowe protesty ws. aborcji spowodowały, że od jakiegoś czasu poparcie dla Zjednoczonej Prawicy oscyluje bliżej 30 niż 40%, a w dodatku z badań wynika istotna zmiana preferencji politycznych młodzieży w kierunku lewicowym. W rzeczywistości jest inaczej, ponieważ "Kontrrewolucję u bram" należy zaklasyfikować jako podsumowanie czynników, które wyniosły do władzy PiS z przystawkami. Na inne potraktowanie tej pozycji nie pozwala niemalże zupełny brak odniesienia się do pandemii czy protestów aborcyjnych (inna sprawa, że wydarzenia te mogą stanowić wyłącznie chwilową abberację, po której nastąpi powrót do narracji prawej strony). Zresztą każdy z artykułów składających się na książkę nieco "trąci myszką", ponieważ zostały one napisane w latach 2017, 2018 czy 2019 i czasami aż się prosiło o jakąś aktualizację wobec zmieniającej się rzeczywistości.
Dobrze, a co się składa na opiniowaną książkę? "Kontrrewolucja u bram" to głos świata akademickiego w postaci ok. 10 artykułów, próbujący zrozumieć Polskę - zwłaszcza po 2015 r. Czy to wyszło? Trochę tak, a trochę nie. Na korzyść pozytywnej odpowiedzi przemawia wieloaspektowa próba wyszukania przyczyn zwycięskiej passy PiS-u czy w mniejszym stopniu Konfederacji. Jeżeli chodzi o wady, to w pewnym stopniu rzuca się w oczy brak odniesienia do późniejszych lat niż 2015-2019. Osobiście mam też pewien problem z opisem świata prezentowanym przez socjologów, politologów, historyków czy filozofów. Nie chcę przez to powiedzieć, że nie potrafią tego zrobić, ale czasami ich hipotezy są tak mało podatne na jakąkolwiek weryfikację, że trudno wskazać, czy mają one sens. Może taka ekonomia nie jest wiele lepsza na tym polu, ale przynajmniej pozwala precyzyjniej określić, czy przyjęte polityki gospodarcze przyniosły zamierzony skutek (mierzony poziomem PKB, inwestycji, eksportu, nakładów na badania i rozwój etc.).
Słowem jeszcze o języku. Jako że książka stanowi zbiór artykułów ludzi nauki, to oczywiście poziom trudności jest różny. Niektóre artykuły lub ich części są napisane dosyć hermetycznym językiem, a inne znowu czyta się naprawdę swobodnie.
Opierając się tylko na tytule ("...u bram", a więc mowa o kontrrewolucji, która dopiero jest przed nami lub ledwie się rozpoczęła) oraz dacie pierwszego wydania (kwiecień 2021),spodziewałem się raczej książki o pewnym zmęczeniu nurtem konserwatywno-narodowym; zwłaszcza mając na uwadze, iż uciążliwość ograniczeń pandemicznych oraz masowe protesty ws. aborcji spowodowały,...
więcej Pokaż mimo to