Herod baba

Okładka książki Herod baba
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Józef Ignacy Kraszewski (tom 7) Seria: Kolekcja Kraszewski literatura piękna
literatura piękna
Józef Ignacy Kraszewski (tom 7)
Kolekcja Kraszewski
Hachette Polska
2021-01-01
2021-01-01

Dla mnie bomba. Józef Ignacy Kraszewski w szczytowej formie. Książka co prawda nie jest długa, także można by ją nazwać opowiadaniem czy też mini-powieścią, ale mi to akurat nie przeszkadza bo czyta się ją wyśmienicie. Autor specjalizuje się w kreowaniu mocnych charakterów, w tym wypadku jest nim Elżusia Piętkowa, tytułowa herod baba. Skąd taki przydomek? Elżusia jest kobietą charakterną, trzymająca wszystko twardą ręką i kiedy jej mąż ucieka do kochanki postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Co z tego wyniknie?
„Herod Baba” to kolejna powieść Kraszewskiego, którą przeczytałem z niekłamaną przyjemnością. Czy można nazwać ją romansem historycznym? Ciężko powiedzieć, bo romansu tu tyle co na lekarstwo a choć książka osadzona jest w konkretnym okresie historycznym (panowanie Augusta II Mocnego) to też raczej mało tu z historii Polski. Szufladki jednak według mnie są kompletnie niepotrzebne, bo HB to po prostu dobra powieść i broni się sama. Polecam. Osiem gwiazdek (rewelacyjna).

Dodaj cytat z książki Herod baba