Bramy Aten

Rebis
2021-05-04
2021-05-04
Piotr Kuś
bitwa pod Maratonem Dariusz Wielki Ateny Grecy Persowie Spartanie bitwa pod Termopilami

Fantastyczna powieść o dziejach Aten i ciekawe opisanie ateńskiej demokracji :) z niecierpliwością czekam na kolejne tony, wydawnictwo Rebis planuje tom drugi wydać pod koniec 2022!

Jedna z lepszych książek opisująca dzieje starożytnej Grecji. Autor w ciekawy sposób opisał dwukrotny najazd Persów na Grecję. I nawet opisy bitew, które zazwyczaj mnie nużą, zostały tu opisane w sposób bardzo wciągający. Do tego poznajemy życie starożytnych Ateńczyków, ich system polityczny. Sporo się dowiedziałem o funkcjonowaniu Aten z tamtego okresu. Polecam tę książkę wszystkim, co lubią przenieść się w wyobraźni do czasów starożytnych.

Mogę powiedzieć, że dobra. Dużo opisów, mało zdarzeń, choć autor porządnie się przygotował do jej napisania. Tło historyczne bez zarzutu.

Przenosimy się do grecji w czasach podbojów władcy persów Dariusza a potem jego syna Kserksesa czyli słynne bitwy pod Maratonem i Termopilami. Poznajemy w niej strategosów biorących udział w bitwie pod Maratonem a następnie śledzimy ich losy i sposób w jaki są rządzone Ateny np. wygnanie na 10 lat jednego z obywateli jeżeli zbierze się 6 tysięcy głosów. To spotyka dwóch bohaterów jako zemsty osobistej. Książka jest napisana dobrze i wciąga poznajemy sposób walki greków, sposób sprawowania władzy oraz, że czasami ojczyzna jest ważniejsza od osobistych uprzedzeń. Zaczniemy od Maratonu a skończymy na spaleniu Aten co nam zaproponuje tom 2 musimy poczekać.

Rewelacyjna książka z wciągającą fabułą opisującą zmagania grecko-perskie.

Rewelacyjna książka z wciągającą fabułą opisującą zmagania grecko-perskie.

Książka jak najbardziej godna polecenia, jednak sceny batalistyczne są w niej zbyt skąpo rozwinięte. Autor chyba zbyt wczuł się w atmosferę ciągłych dyskusji w ówczesnych Atenach i przeniósł to do książki.

Rewelacyjna książka. Wciągnąłem się na kilka dobrych dni. I już niecierpliwie czekam na kolejny tom. Jest tutaj wszystko, akcja, polityka, bohaterowie, historia i fajna fabuła. A wszystko dzieje się w greckim polis w czasie wojen perskich. Polecam bardzo.

Na półkach: , , , ,

Rok 490 przed naszą erą. Persowie coraz mocniej zapędzają się w swoich podbojach, po zdobyciu większości wschodniego świata próbują zmusić do przyjęcia ich zwierzchności Grecję. Hellenowie, ze szczególnym uwzględnieniem Ateńczyków, postanawiają przeciwstawić się najeźdźcy. Na czele armii stają pochodzący ze słynnego rodu Ksantyppos, wywodzący się z nizim Temistokles i doświadczony Miltiades. Będą oni musieli uporać się nie tylko z wrogiem, ale także własnymi konfliktami.

Wojny grecko-perskie to moim zdaniem jeden z najbardziej znanych okresów historycznych - sama pamiętam, że w szkole omawia się go szczegółowo. ,,Bramy Aten" nie zaskoczą więc rozwojem kolejnych bitew. Jest to zdecydowanie powieść dla pasjonatów starożytności, osób, które chcą móc poczuć klimat tych czasów, wyobrazić sobie, co mogli czuć i myśleć greccy dowódcy podczas podejmowania kolejnych decyzji. Książka Igguldena wyróżnia się przede wszystkim tym, że historia nie jest tu tłem dla ubarwionych losów bohaterów. Jeśli ktoś nie lubi fabularyzowanych biografii, bo obawia się, że jest w nich za dużo fikcji i zmieniania życiorysu postaciom, to tutaj nie znajdziemy żadnych wymyślonych romansów czy konfliktów. Oczywiście, autor musiał dopowiedzieć wiele rzeczy, żeby stworzyć jakąkolwiek fabułę, ale zdecydowanie skupił się na tym, co wiemy o wojnach grecko-perskich, czyli na planowaniu i przebiegu kolejnych bitew, politycznej sytuacji Aten oraz relacjom między innymi polis. Mamy tu wprawdzie wątki Kimona, syna Miltiadesa, który szuka zemsty za los ojca, czy relacji Ksantyppa z żoną i dziećmi, ale są one krótkie i nie wywierają wpływu na historyczną warstwę. Podczas czytania naprawdę miałam poczucie, że tak to mogło wyglądać, tak mogli czuć się greccy dowódcy przed bitwą pod Maratonem czy Termopilami. A ta warstwa jest opisana naprawdę wybitnie. Widać ogromne zaangażowanie i wiedzę autora, dzięki czemu o wszystkich intrygach i potyczkach czyta się świetnie, chociaż znamy przecież zakończenie, a sceny walki są opisane bardzo dynamiczne i szczegółowo. Słynna bitwa pod Termopilami to majstersztyk, zarówno w opisie samych zmagań, jak i emocji i odczuć króla Leonidasa i jego żołnierzy.

Dla fanów historii to perełka. Autor jest bardzo dokładny nie tylko w opisach bitew i spotkań politycznych, ale także całej starożytnej otoczki, co buduje wspaniały antyczny klimat, podobnie jak nawiązania do mitologii i ,,Iliady". Jako osoba, która trochę siedzi w tamtych czasach, ale nie jest jakimś znawcą, dopatrzyłam się tylko dwóch rzeczy, które wydawały mi się wątpliwe - w pewnym momencie pojawia się opis królowej Artemizji, która ma pomalowane oczy. Z tego co wiem, greckie kobiety nie malowały oczu, była to domena prostytutek. Mam też mieszane uczucia co do fragmentu, gdy jeden z bohaterów próbuje powstrzymywać płacz, bojąc się upokorzenia - tymczasem w tak często przywoływanej przez Igguldena ,,Iliadzie" (i wielu działach późniejszych epok) mężczyźni płaczą jak bobry i nikt nie uważa tego za dyshonor.

,,Bramy Aten" to powieść ,,męska" i nie chodzi mi tylko o surowość w opisywaniu uczuć, skupienie na polityce i wojnie, a w małym stopniu na uczuciach, ale przede wszystkim dlatego, że główne role grają tu mężczyźni, mężczyźni, którzy są przede wszystkim strategami i członkami rady. I chociaż początkowo przeszkadzało mi, że znamy ich głównie jako polityków, z czasem na swój sposób przywiązałam się do nich i doceniłam ich kreacje. Na pierwszy plan wychodzi Ksantyppos - doświadczony człowiek z bogatej rodziny, chlubiący się tym, że jego żona pochodzi z rodu biorącego udział w wojnie trojańskiej. Jest dumny, pewny siebie, ale bezgranicznie kocha Ateny i dla ich dobra, jest w stanie się ukorzyć i współpracować. Na dalekim planie obserwujemy jego trudną relację z żoną, Agarystą, gdzie zdecydowanie brakuje porozumienia i próby dogadania się z drugą stroną, ale nie jest to harlequinowe czy przesadzone. Sama postać próbującej zachować minimum niezależności Agarysty czy jej żywiołowej córki Eleni utwierdzają czytelnika w przekonaniu, że może mężczyźni grają tu pierwsze skrzypce, ale nie deprecjonuje się kobiet. Po przeciwnej stronie mamy rywala Ksana, Temistoklesa, człowieka, który wychował się w biedzie i teraz ma poczucie szacunku do swojej pozycji, ale też lekkiej pogardy do osób, które nie wyszarpały jej tak jak on. Oprócz tego poznajemy Kimona, który obwinia pozostałą dwójkę za porażkę swojego ojca, Epikleosa - najlepszego przyjaciela Ksana, czy greckich królów - Dariusza i Kserksesa, którzy naprawdę wierzą, że są panami świata i mają prawo pozbawić wolności inne narody. Ich sposób życia i poglądy są mocno skontrastowane z tymi bardziej zachodnimi, greckimi, dzięki czemu dostajemy świetną mieszankę kulturową. Bardzo podobało mi się pokazanie mentalności starożytnej. Autor przybliżył nam dawne myślenie, podejście Greków do wielu spraw, dzięki czemu, jak wspominałam, naprawdę można mieć wrażenie, że kiedyś ludzie tak myśleli i działali, a jednocześnie nie ma tu idealizacji aspektów, które z dzisiejszego punktu widzenia są szkodliwe, wszystko jest w pewien sposób przefiltrowane przez dzisiaj - widać to bardzo w podejściu do tego, co wolno żonie i mężowi, oraz stosunku do hoplitów, podległych Spartan,

,,Bramy Aten" nie będą dla każdego. Podejrzewam, że wiele osób wolałoby jednak czytać o prywatnym życiu Ksantypposa (ojca Peryklesa, swoją drogą) czy Temistoklesa, niż ich planach, w jakim ustawieniu zaatakować. Jednak w swojej konwencji jest to powieść genialna, doskonale przybliżająca nam tamte czasy i przy tym wszystkim bardzo dobrze napisana. Ja jestem zachwycona i mam nadzieję, że kolejne tomy tej serii pojawią się w Polsce.

,,Każdemu zdarzają się upadki. I wszyscy się podnosimy."

Bardzo dobra książka, ale tego już można być pewnym po autorze. Teraz mamy pierwszą część wojny Grecji z Persją, łącznie ze słynną bitwą pod maratonem. Ogólnie bardzo fajnie napisana, dużo szczegółów, opisy bitew. Do tego tło i postacie, wszystko na plus. Poleca i czkam na dalszą część.

Naprawdę bardzo dobra, świetnie napisana i niezwykle wciągająca książka. Polecam wszystkim miłośnikom powieści historycznych i osób tak kochających antyczną Grecję, jak ja. To doskonała, mistrzowska powieść historyczna.
Jak zwykle autor porwał mnie niezwykle barwną, bardzo działającą na wyobrażnię narracją. Brawa także dla tłumacza. Dobry przykład jest równie ważny, jak dobre pióro autora.
Nie będę opowiadać treści. Jak to w przypadku książek traktujących o antyku i w ogóle powieści Igguldena, sporo się dzieje. Mnóstwo w niej także bohaterów, wydarzeń.
Jednak spokojnie. Całość jest tak świetnie prowadzona, iż nawet osoby niezbyt orientujące się w dziejach antycznej Grecji spokojnie się w fabule odnajdą.
Co do treści nadmienię tylko, iż akcja rozpoczyna się w momencie, gdy ma miejsce stłumienie powstania jońskich Greków. Dokonał tego perski król Dariusza I. Jest V w. p.n.e. Jest to okres istnienia greckich polis rozsianych po nieomal całym ówczesnym świecie. To także czas będący złotym wiekiem zarówno Aten, jak i Persji. Te dwa państwa w historii wiele razy się ścierały. Iggulden w Bramach Aten mistrzowsko pokazał kilka z tych potyczek. W trakcie lektury mamy wrażenie, iż hordy żołnierzy obu obozów przebiegają tuż obok nas, a obok ucha świszczy nam oręż. Oj dzieje się w tej książce, dzieje.
Ta opowieść to także ukazanie szybko postępującego rozwoju polis ateńskiej i powstawania oraz kształtowania się ówczesnej demokracji, która po kilkunastu wiekach stała się podłożem do powstania demokracji, którą mamy i znamy obecnie.
Oprócz świetnie oddanego tła historycznego mamy genialnie ukazane postaci historyczne, jak chociażby król Persji Dariusz I, jego następca Kserkses, wódz ateński Temistokles czy inny ateński wódz Arystydes i spartański dowódca Eurybiades. Ich grono uzupełnia wielu pomniejszych autentycznych bohaterów oraz spora gromada postaci fikcyjnych. Wszyscy świetnie nakreśleni, żyjący pełnią literackiego życia, pełnokrwiści, waleczni, ambitni.
Uwielbiam książki Igguldena. Chociaż są one tylko powieściami i z założenia nie należy ich traktować, jako książek naukowych, czy choćby w przybliżeniu książek historycznych to jednak wiele z nich można się dowiedzieć.
Autor bazując na prawdziwych wydarzeniach, opierając się na wielu faktach historycznych stworzył niesamowicie wiarygodna, warta uwagi bardzo ciekawą opowieść. W historii antycznej V w. p.n.e. jest wiele znanych faktów, ale i nadal, mimo licznych badań archeologicznych, wiele białych plam.
Nie wiem, jak wyglądało kilka spraw. Nie do końca wiemy, jak żyło się w tamtym okresie. Dlaczego więc nie oddać się lekturze i nie uznać, iż wypełnione przez Igguldena białe plamy są wiarygodne?!
Gorąco zachęcam do lektury. Wrażenia niezapomniane.