Dzieje Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Rozwój, upadek, odbudowa 1898-2020

Okładka książki Dzieje Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Rozwój, upadek, odbudowa 1898-2020 Andrzej Kisiel
Okładka książki Dzieje Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Rozwój, upadek, odbudowa 1898-2020
Andrzej Kisiel Wydawnictwo: Wydawnictwo Ines reportaż
167 str. 2 godz. 47 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ines
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
167
Czas czytania
2 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394201760
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Młody Technik, nr 9/2023 Jan Boratyński, Joanna Borgensztajn, Andrzej Kisiel, Krzysztof Orliński, Michał Pacholski, Redakcja magazynu Młody Technik, Jan Sobótka, Michał Szurek, Mirosław Usidus
Ocena 0,0
Młody Technik,... Jan Boratyński, Joa...
Okładka książki Młody Technik, nr 10/2023 Jan Boratyński, Joanna Borgensztajn, Paweł Dejnak, Andrzej Kisiel, Krzysztof Orliński, Michał Pacholski, Redakcja magazynu Młody Technik, Jan Sobótka, Michał Szurek, Mirosław Usidus
Ocena 0,0
Młody Technik,... Jan Boratyński, Joa...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1168
946

Na półkach: ,

„Dzieje Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej w pigułce”
Książka skonstruowana jest według schematów monografii linii kolejowych. Zaczyna od powstania w kontekście wszystkich linii wąskotorowych na Pomorzu do 1945 roku. Ten rozdział zawiera najważniejsze wydarzenia w dość oszczędnej dawce. W rozdziale drugim w telegraficznym skrócie przedstawiono sylwetkę Friedricha Lenza inżyniera i konstruktora, bez którego nie powstałoby wiele linii i parowozów.
Rozdział 3 zawiera historię kolejki po drugiej wojnie światowej. Tutaj autor rozwija skrzydła i mamy naprawdę dużo informacji. Kolejny to wąskotorowe inwestycje związane ze zniszczeniami wojennymi i dokonanymi przez oddziały Armii Czerwonej.
W rozdziale 5 poznajemy dzieje chyba najważniejszej bocznicy tej kolejki, prowadzącej do lotniska wojskowego.
„Trójkąt w Lepinie” to opowieść o węźle koło Lepina. Dość istotnym dla prowadzenia ruchu. Prosperity autor opisuje w rozdziale siódmym. Natomiast kawałek z życia kolejki poznajemy w kolejnym rozdziale. Rozdział 9 to smutna opowieść o przemijaniu wąskich torów i ich powolnej likwidacji. Wypadki z udziałem kolejki to tematyka rozdziału dziesiątego. W kolejnych częściach poznajemy tabor kolejki. Zaczynamy od parowozów, później omówione są wagony i na koniec budowle. Podsumowaniem jest opisanie prac jakie wykonało Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej przy odbudowie kolejki. Końcowe strony wypełniają aneksy – odległości pomiędzy stacjami i bibliografia.
Oprócz treści książka zawiera zdjęcia. Są one mocną stroną stroną tego wydawnictwa. Starannie dobrane i pięknie wyeksponowane. Oprócz fotografii są schematy stacji, tabele rozkładów i plany budynków. Wszystko dobrze umiejscowione i nieprzypadkowe.
O ile nad uzupełnieniem historii, szczególnie tej przedwojennej można by jeszcze popracować, o tyle reszta jest na wysokim poziomie. Całość szybko się czyta, a przegląd ilustracji jest prawdziwą przyjemnością. Ze swej strony rekomenduję, bo jest to piękne wydawnictwo.

„Dzieje Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej w pigułce”
Książka skonstruowana jest według schematów monografii linii kolejowych. Zaczyna od powstania w kontekście wszystkich linii wąskotorowych na Pomorzu do 1945 roku. Ten rozdział zawiera najważniejsze wydarzenia w dość oszczędnej dawce. W rozdziale drugim w telegraficznym skrócie przedstawiono sylwetkę Friedricha Lenza...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Kolej
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także