rozwińzwiń

Meneksenos

Okładka książki Meneksenos Platon
Okładka książki Meneksenos
Platon Wydawnictwo: Ossolineum Cykl: Biblioteka Przekładów z Literatury Antycznej (tom 33) filozofia, etyka
29 str. 29 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Cykl:
Biblioteka Przekładów z Literatury Antycznej (tom 33)
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
29
Czas czytania
29 min.
Język:
polski
ISBN:
8304042096
Tłumacz:
Krystyna Tuszyńska-Maciejewska
Tagi:
Platon Dialog Filozofia
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
128
128

Na półkach: ,

Sokrates spotyka Meneksenosa, który wraca z ratusza w Atenach. Pyta go, co się tam wydarzyło. Meneksenos odpowiada, że Rada zorganizowała pochówek poległych w bitwie i miała wybrać kogoś, kto wygłosi mowę pogrzebową, ale zwleka z decyzją, ponieważ sprawa jest nagła i nie wiadomo, czy ktokolwiek sobie poradzi, improwizując. Sokrates twierdzi, że skomponowanie takiej przemowy nie powinno sprawiać trudności i że nawet on może to zrobić, będąc uczony tego przez samą Aspazję, znawczynię retoryki, która uczyła nawet swego męża Peryklesa, a także przez niejakiego Konnona, znawcę muzyki. Twierdzi, że Aspazja pouczyła go, jak należy wygłaszać mowę pogrzebową. Meneksenos nalega, by Sokrates mu ją wygłosił. Sokrates, początkowo niechętny, zgadza się.

„Meneksenos” to dialog wyjątkowy na tle pozostałych dialogów Platona. Większość jego treści stanowi właściwie recytowana przez Sokratesa mowa pogrzebowa. Dialog pomiędzy postaciami jest tylko pretekstem prowadzącym do demonstracji oratorskich umiejętności filozofa. Nie ma tutaj więc, tak jak w innych dialogach, rozważania jakiegoś pojęcia filozoficznego, nie ma szukania idealnej definicji, nie ma szermierki słownej ani metody elenktycznej. Nie wiadomo, czy przedstawiona rozmowa kiedykolwiek się odbyła, ale prawdopodobnie nie. Wygłaszanie mów nie należało raczej do zainteresowań Sokratesa, wątpliwe jest również, aby pobierał lekcje retoryki – najpewniej więc jest to fikcja Platona. Niemniej jednak dialog ten jest istotny dla lepszego zrozumienia kultury starogreckiej, jako że jest to jedno z niewielu zachowanych tekstów źródłowych zawierających przykład ateńskiego oratorium pogrzebowego.

Sokrates spotyka Meneksenosa, który wraca z ratusza w Atenach. Pyta go, co się tam wydarzyło. Meneksenos odpowiada, że Rada zorganizowała pochówek poległych w bitwie i miała wybrać kogoś, kto wygłosi mowę pogrzebową, ale zwleka z decyzją, ponieważ sprawa jest nagła i nie wiadomo, czy ktokolwiek sobie poradzi, improwizując. Sokrates twierdzi, że skomponowanie takiej przemowy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    1
  • Filozofia
    1
  • Filozofia / Religie
    1
  • Dzieła filozofów starożytnych
    1

Cytaty

Więcej
Platon Meneksenos Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także