Mama na 5. Przybij piątkę

Okładka książki Mama na 5. Przybij piątkę Daisy Upton
Okładka książki Mama na 5. Przybij piątkę
Daisy Upton Wydawnictwo: Insignis poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Five Minute Mum: Give Me Five
Insignis
2021-03-23
2021-03-23
Dominika Braithwaite

Okładka książki Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku! Książka o relacjach z rówieśnikami dla dzieci i rodziców trochę też Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
Jesteś prawdzi... Urszula Młodnicka,&...
Okładka książki Dzieci z zaburzeniami łączonymi ADHD, trudności w nauce, zespół Aspergera, zespół Touretta, depresja dwubiegunowa i inne zaburzenia Tony Attwood, Martin L. Kutscher, Robert R. Wolff
Dzieci z zabur... Tony Attwood, Marti...
Okładka książki Ciąża dla bystrzaków. Wydanie IV Mary Duenwald, Keith Eddleman, Joanne Stone
Ciąża dla byst... Mary Duenwald, Keit...

W okolicy 7 urodzin zdałam sobie sprawę, że nasza nadaktywna jedynaczka niczym nie bawi się dłużej niż 15 minut poza zabawą w wannie i w łóżku przed snem. Oprócz tego z pasją doprowadza wszystkich do rozpaczy lub szału, dokuczając, skacząc wszędzie jak małpka, wspinając się po sufit. Paradoksalnie potrafi godzinami bezwiednie wpatrywać się w ekran.
Dzieci w wieku 7-13 lat powinny swobodnie bawić się ze sobą. Wymyślać zabawy. Odkrywać świat wokół i tajemnice relacji, zgodnie z tym, co opisane w "Duże dzieci. Fascynujący wiek od 7 do 13 lat. Poradnik dla rodziców i wychowawców" Oggi Enderlein. W książce "Kalosze pełne kijanek" Scott D. Sampson wskazuje jak towarzyszyć dziecku eksploracji świata i w poszukiwaniu śladów. W książce "Na dworze" można zgłębiać tajniki przyrody. A karty "Przed blokiem" Mihaia Gheorghe'a i Vlada Tomei'a przypominają podwórkowe zabawy z czasów naszego dzieciństwa. Co z tego, kiedy koszmarem naszych czasów stały się puste place zabaw, notoryczne zmęczeni rodzice, dzieci usadowione przed ekranami albo biegające po domu jak kritersy lub gremliny i wymyślające coraz bardziej ryzykowne zabawy. Znajomi twierdzą, że ich synowie bawią się klockami LEGO i samochodami, a córki lalkami i konikami. Tylko od czasu do czasu siadają przed ekranem. Domyślając się, że moje jest bardziej wymagające, sięgam po literaturę o ADHD. Dowiaduję się wiele. Jednak czym zająć aktywne dziecko? Z pomocą przychodzi tym razem niespodziewanie Daisy Upton. Uzupełniając wiedzę teoretyczną "praktyką".

Zapamiętajcie, wg badań najlepszymi zabawkami dla dzieci są papier, karton, patyki, piasek, błoto (czyli proste rzeczy). Idea "swobodnej zabawy", polega na tym, że dzieci zajmują się same sobą bez udziału dorosłych. (Daisy Upton wskazuje jak zaaranżować zabawę tak, by dzieci pomyślały, że same na nią wpadły...to po prostu genialne).

Autorka niesłusznie uznała, że prezentowane przez nią zabawy mogą zainteresować dzieci w wieku 1-6 lat. Oderwały one moją 7-latkę od ekranów. W łatwy (wykorzystując to, co jest w domu) i szybki (naprawdę 5 minut) sposób załatwiły to, czego nie mogła żadna inna zabawka lub zabawa, która po 15 minutach szła w zapomnienie. Różnica polega na tym, że dziecko 7+ może pomagać w części przygotowań. Niektóre pomysły zaczerpnięto z zabaw imprezowych, dzięki temu są uniwersalne i nadają się dla osób w wieku 1-100. Można je również wykorzystać do przemycania rzeczy do nauczenia. Nie tylko literek i cyferek. Co powiecie na rozwinięcie ich o naukę czytania, potem ortografii, tabliczki mnożenia, wzorów i innych. Lubicie loterie fantowe, szelest papieru, rzucanie piłeczkami, kręgle, odkrywanie tajemnic. Nie chce wam się tracić czasu ma przygotowania? Wystarczy 5 minut na czytanie instrukcji i 5 minut na przygotowania. Znajdziecie to wszystko w lej pięknie wydanej książce. Rewolucyjne.

Zaufajcie książce. Autorka jest wykształconym fachowcem z praktyką i przemawia do mnie jej metoda. Zamysł jest taki, żeby dziecko samo znalazło i zainicjowało zabawę, więc jeśli nie zainteresuje się tracimy tylko 5 minut, które poświęciliśmy na przygotowanie. Jeśli chcemy by dziecko zainteresowało się zabawą zostawiamy ją tam, gdzie znajdzie ją samo. W pewnym momencie wyobraziłam sobie, że dom może być usiany zmyślnymi pułapkami. Bałagan? Zbieraliście kiedyś porozrzucane klocki, zawartości szuflad, piasek kinetyczny, slime I koraliki? Zastanówcie się, co oddacie za chwilę spokoju od szalejącego tornada rozpętanego przez dziecko?

Może być dobry sposób na wykorzystanie miejsc, w które pociecha zagląda i poszukuje, szczególnie jeśli tego nie lubicie. Podrzucie tam "5 minutowy pomysł". Ciekawość i głód przygód zaspokojony.

Wy, jako dorośli korzystacie na tym, bo uczycie się wykorzystywać to, co jest pod ręką, w przypadku gry z rzucaniem piłką do kubków użyłam butów i zakrętki od butelki. Jeśli dziecko się nie interesuje, zaczynacie bawić się sami, może się przyłączyć. Jest to zakorzenione w potrzebie socjalizacji. Jeśli nie to trudno. Może uda się innym razem.

Tym prostym sposobem prędzej czy później wszyscy odrywają się od ekranów i korzystają z bieżącej chwili. Stając się uczestnikami spontanicznej imprezy bez okazji.

Dzieci w wieku 7-13 lat...

Daisy Upton jest autorką bestsellerowej serii Mama na 5. Pochodzi z Londynu, a dziś wraz z mężem i dwójką dzieci mieszka w Cheshire.

Mama na 5 to zbiór ponad 150 zabaw dla dzieci. Książka do najlżejszych nie należy, więc myślę, że zabranie jej w podróż nie jest dobrym rozwiązaniem, jednak można wybrać kilka atrakcji i się ich nauczyć, bo nie są trudne. Najlepiej korzystać z niej w domu. W środku oprócz opisów są zdjęcia, które pokazują, jak dana zabawa ma wyglądać. Między fotografiami pojawiają się komentarze. Uważam, że to cudowny zabieg, szczególnie przy pierwszym kontakcie z poradnikiem. Sam papier ma wysoką gramaturę, co zdecydowanie utrudni zniszczenia.

Jest tego dużo, więc „Indeks” na ostatnich stronach jest świetnym ułatwieniem. Spokojnie można zaznaczyć sobie, na przykład, poziom zainteresowania dziecka. Ogromnym plusem jest to, że zabawy przeznaczone nie są tylko dla jednej grupy wiekowej, a dla kilku. Dodatkowo każda ma oznaczenie dla kogo jest przeznaczona atrakcja oraz na co wpływa: motoryka duża i mała, mowa, grafomotoryka. Pojawia się też pięciominutowy zestaw ratunkowy, który jest bardzo przejrzysty, a zdjęcia wyglądają fantastycznie.

Najważniejszą zasadą jest to, że dziecko musi się samo zainteresować. Taka prawda, że każdy maluch jest inny, dni też są różne.

Zabawy mają przede wszystkim pozwolić rodzicom zapanować nad wolnym czasem dziecka, przy okazji ucząc. Są bardzo proste do zorganizowania i jestem pewna, że nie znudzą się po pierwszym razie. W krótkim czasie nie byłam w stanie „przerobić” wszystkich atrakcji, które są zaprezentowane, jednak ze wszystkimi się zapoznałam i to ze specjalistą w tej dziedzinie, czyli czterolatkiem. Naszymi faworytami zdecydowanie były: skok w dal, śledztwo kropka po kropce i bączek z literkami. Szczególnie przy dwóch pierwszych spędziliśmy dużo czasu z uśmiechami na twarzach.

Cała recenzja: https://czasostrefa.pl/czas-na-zabawe-recenzja-mama-na-5/

Książka jest pełna praktycznych pomysłów na zabawy dla dzieci w tzw. „trudnym” wieku, od roku do 5 lat. Autorka w swojej książce dzieli się z czytelnikami ponad 150-cioma pomysłami na gry i zabawy, które można przygotować w 5 minut i co najważniejsze, z materiałów, które zazwyczaj każdy z nas ma w swoim domu. Co więcej, jeżeli nasza pociecha nie wyrazi zainteresowania zaproponowaną zabawą, nawet jeżeli będzie trzeba wszystko posprzątać, wystarczy nam tylko kolejne 5 minut. Tak czy siak wszyscy wygrywają...

Pełna recenzja książki na stronie:

Jest to poradnik dla rodziców stworzony przez Daisy Upton, w którym autorka opisuje sposoby na różne zabawy, jakie można przygotować w domu dla swoich dzieci. Nie potrzeba do tego wiele, zarówno gdy chodzi o czas, jak i materiały. Wiele z tych rzeczy przecież przyda się potem dzieciom w przedszkolu czy szkole, a inne po prostu znajdziemy bez najmniejszego problemu we własnym domu.
Podoba mi się to, że książka jest podzielona na różne kategorie. Część zabaw ma po prostu sprawiać frajdę, inne służą do nauki i rozwoju, ale w taki sposób, że dziecko nadal może się dobrze bawić razem ze swoimi rodzicami. Zawsze pojawia się odpowiednie oznaczenie tego, dla dziecka w jakim wieku przeznaczona jest konkretna zabawa, co jest do niej potrzebne oraz jak ją przeprowadzić (przynajmniej na początku, bo potem dziecko może wprowadzić własne zasady). Tylko jedna rzecz mi tutaj przeszkadzała. Zabrakło mi pewnego uporządkowania lub choćby dodatkowego spisu treści, dzięki któremu łatwiej byłoby znaleźć zabawy dla dzieci w konkretnym wieku. Nie zawsze też wiadomo, czy w danym rozdziale są opisane zabawy dla dzieci od 1. roku życia, czy dopiero od 2. lub 3.
Bardzo przydatne wydają mi się dodatkowe rady i wskazówki dotyczące tego, jak dostosować zabawę do wieku czy do warunków panujących na zewnątrz (gdy chodzi o gry na podwórku). Zawsze też można samemu zastanowić się nad tym, jak jeszcze urozmaicić daną zabawę, by stała się bardziej atrakcyjna dla dziecka. Nie brakowało też zdjęć, które dokładnie prezentowały, jak powinno wyglądać przygotowanie i wykonanie. Jest to moim zdaniem bardzo pomocne.
Jest to książka pełna pomysłów, z której na pewno niejeden rodzic skorzysta. Nie zawsze przecież jesteśmy w stanie nagle wpaść na pomysł, jak spożytkować kreatywnie czas, a tutaj mamy pod ręką gotowe pomysły, do których nie potrzeba wiele. Dlatego sądzę, że to dobra pozycja dla rodziców, którzy pragną dobrze bawić się ze swoimi pociechami i nie spędzać godzin na samym przygotowywaniu zabaw.
-------
Pełna recenzja: https://szmaragdowepioro.pl/2021/04/30/recenzja-mama-na-5-daisy-upton/

Świetna, inspirująca książka. jest to istna skarbnica wiedzy i pomysłów na to, jak kreatywnie spędzić czas z dziećmi o każdej porze i w każdą pogodę. Pomysłów jest sporo, sa proste, szybkie i przystępne, każdy sobie z nimi poradzi. Polecam serdecznie zarówno rodzicom , jak i osobom pracującym z dziećmi :)

Będąc rodzicem, nie raz musimy być bardzo kreatywni, wymyślając kolejne zabawy, które zaciekawią nasze dziecko. Czasem jednak te pomysły się kończą, a przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu ciekawych a przy tym takich, żeby posiadać do nich, potrzebne akcesoria bywa dość pracochłonne. Dzięki książce nie będziemy musieli tego robić. Znajdziemy w niej aż 150 różnych zabaw.

Zabawy w książce są bardzo różnorodne, odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Dzięki temu niezależnie ile nasze dziecko ma lat, na pewno znajdziemy zabawę odpowiednią dla niego. Dużą zaletą jest fakt, że zabawy są łatwe do zorganizowania, wymagają elementy, które przeważnie są w domu i nie są czasochłonne w przygotowaniu.

Po książce łatwo się „porusza”. Przy każdej zabawie znajdziemy informacje dla dziecka, w jakim wieku będzie odpowiadanie, co dokładnie jest nam potrzebne, jak wygląda przygotowanie, a także jej przebieg.

Wizualnie książka jest dość ładna.

„Mama na 5. Przybij piątkę” to 150 ciekawych propozycji zabaw do wykorzystania przez mamę, tatę i każdą inną osobę, która ma pod opieką dziecko. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/05/wydawnictwo-insignis-ksiazka-pt-mama-na.html

Bardzo ciekawa lektura; dosłownie- kopalnia pomysłów na proste i szybkie zabawy ze swoimi małymi pociechami😉. Książka inspiruje, uświadamia, pomaga i doradza np.jak zachęcić swoje dzieci do : mówienia, czytania czy liczenia mając przy tym niezłą frajdę. Napisana jest luźnym, prostym , a czasem nawet zabawnym językiem. Ponadto wzbogacona jest o liczne zdjęcia rodziny autorki w trakcie opisanych wcześniej zabaw.
Już nie raz skorzystałam z porad autorki i ... zadziałały- chłopcy świetnie się bawili i , co najważniejsze, nie znudzili się zbyt szybko proponowaną zabawą.
Dla mnie książka super, dla nich myślę też😉Na pewno często będziemy z niej korzystać. Polecam. Ocena 8/10.
Książka odebrana za punkty ISBN na portalu Czytam Pierwszy.

Macie czasami wrażenie, że zabawy z Waszym dzieckiem są monotonne? Ciągle to samo i brak oderwania od codzienności? Jeżeli tak, to sięgnijcie po nowość od Wydawnictwa Insignis pod tytułem "Mama na 5".

W poradniku znajdziecie zabawy dla dzieci od roku. Wielkim plusem jest to, że użyte do dziecięcej rozrywki są tutaj przedmioty, które znajdziecie w domu. Każdy z nas ma te gadżety pod ręką, więc nie trzeba kupować nic nadzwyczajnego. Dzięki Daisy dowiecie się, jakie zastosowanie można zleźć na poduszki, balony czy taśmę maskującą.

Ja już teraz wiem, że do książki będę wracała. U nas leci dopiero pierwszy wspólny rok i jesteśmy na etapie poznawania rzeczy w otoczeniu czy tulenia się. Zdaję sobie jednak sprawę, że czym dziecko starsze, tym potrzebuje więcej absorbujących zadań. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać ten poradnik już dzisiaj, ponieważ zawsze będzie mi łatwiej w przyszłości. Wiele świetnych pomysłów na zabawę już zostało w mojej głowie.

Polecam książkę jako osoba nie posiadająca dzieci. Książka zawiera wiele nieskomplikowanych "przepisów" na super zabawę. Bez godzin przygotowań czy kupowania drogich gadżetów, można w prosty sposób zorganizować ekstra zabawę. Zabawy są objaśnione prosto i precyzyjnie. Przedstawione metody wpływają pozytywnie na rozwój dziecka i przygotowują do nauki w szkole. Jestem zachwycona książką dlatego polecam ją znajomym (zarówno tym posiadającym już dzieci i tym co planują). Książka i zamieszczone w niej zabawy są świetną alternatywą dla komputera i telewizora. Uważam, że wpływa na prawidłowy rozwój dzieci w wieku przedszkolnym i wczesno szkolnym. Serdecznie polecam każdemu.

Pięknie wydana, a do tego mądra i bardzo przydatna. Książka zawiera wiele przydatnych podpowiedzi i rad. Sposoby na zabawy z dziećmi oraz na naukę i wdrażanie w życie wielu elementów. Zdecydowanie jest idealna dla rodziców.

• Do kupienia
  • Współpraca wydawnicza