Cud rodzicielstwa

Okładka książki Cud rodzicielstwa Shai Orr
Okładka książki Cud rodzicielstwa
Shai Orr Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Miraculous Parenting
Wydawnictwo Natuli
2020-11-13
2020-11-13
Anna Klingofer-Szostakowska
rodzicielstwo dzieciństwo kibuc Izrael cud natuli

Okładka książki Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci i kształtuje rozwój ich mózgów Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Potęga obecnoś... Tina Payne Bryson, ...
Okładka książki Sensoryczne niemowlę Aleksandra Charęzńska, Joanna Szulc
Sensoryczne ni... Aleksandra Charęzńs...
Okładka książki Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały Julie Adair King, Joanna Faber
Jak mówić, żeb... Julie Adair King, J...

Książka ta to bardziej dzieło literackie. Poezja. Obfite w tak dużą ilość przeróżnych metafor, że chcąc uzyskać jakaś wiedzę merytoryczną należy naprawdę mocno się skupić przy jej czytaniu. Na dłuższą metę niestety zbyt męcząca, nawet jako audiobook.

Słuchałam sobie tej książki w audiobooku. W pewnym momencie sprawiała wrażenie powtarzalnej, jednak to, co autor tutaj przekazuje jest mocno bliskie memu sercu. Bardzo to inspirujące, choć szkoda, że tak ogólnikowo temat rodzicielstwa pełnego uwagi i skupienia jest poruszony.

Sporo w niej zrozumienia dla naszych dzieci ale i nas samych bo przecież również nimi jesteśmy. Polecam, z pewnością do niej powrócę bo warto sobie tą wiedzę odświeżać.

Na różnego rodzaju portalach społecznościowych widziałam fragmenty tej książki. Bardzo mną poruszały i dlatego postanowiłam przeczytać całość.
Przekaż dla mnie wspaniały, ale forma nie do końca mi odpowiada - mało konkretnie i trzeba się nagimnastykować psychicznie aby wyłapać kontekst w co poniektórych fragmentach.
Jestem przekonana że najwspanialsze co można dać swoim dzieciom to siebie i swoją uwagę.

Jestem przekonana że najwspanialsze co można dać swoim...

To bardzo trudny poradnik życiowy.

To bardzo trudny poradnik życiowy.

Cudowna książka, która ukazuje rodzicielstwo pełne blasku, jak czuć wdzięczność wśród codzienności

“Miłość to dla mnie dawanie temu, kogo kochamy, tego co naprawdę pragnie otrzymać”

Proste?
Niekoniecznie. A co z tym co wolno? z tym co jest zdrowe, co wypada, co należy? Większość rodziców czuje swoją misję. Polega ona na nauczenia swojego dziecka wszystkiego co mu będzie potrzebne w świecie. Najpierw uczymy nasze pociechy chodzić później mówić, jeździć na rowerze... A co, jeśli zamiast nauczać posłuchamy własnych dzieci. Jeśli postanowimy nauczyć się czegoś od nich. Dzieci rodzą się z potrzebami. My zapraszamy je na świat, aby je zaspokoić. Aby zająć się nimi wszystkimi. Zróbmy to.

Dziś zapraszam Was do zajrzenia do wspaniałej książki Shai Orr od Natuli: “Cud rodzicielstwa”. Nie oczekujcie, że to kolejny poradnik. To opowieść o tym, że my też kiedyś byliśmy dziećmi. I teraz będziemy towarzyszyć naszym dzieciom w tej pięknej podróży, jaką jest poznawanie świata. Czerpanie z niego całymi garściami.

Autor w książce przeanalizował siedem próśb dzieci do rodziców. Zapominajmy na chwilę o tym czego nas uczono całe życie. Ze świeżością zastanówmy się czego pragnęliśmy, kiedy byliśmy mali. Miłości, zaufania, bycia ważną częścią rodziny. Chieliśmy być wyjątkowymi. Móc mówić i być wysłuchanym... Te potrzeby zmienione na pytania zostały poukładane w kolejności i ubrane w prawdziwe przykłady. Niektóre z nich powodują wstrzymanie oddechu inne drżenie serca. Jedno jest pewne książka dotyka miejsc w naszej duszy które wydawały się zapomniane. Miejsca, które chcemy na nowo odkryć dla naszego małego, ukochanego człowieka.

Shai tym razem pokazał nam drogę rodzicielstwa, którą możemy uczynić piękną. Czasem słyszy się narzekanie rodziców na dzieciaki. Że są za głośne, niesłuchane, przeszkadzają. A one próbują nam przekazać informację, chcą się z nami czymś podzielić. Robią to tak jak potrafią. Z pewnością wiedzą co zrobić, aby zwrócić naszą uwagę. (Niekoniecznie spodoba nam się to). Shai wyciąga często zaskakujące dla mnie wnioski które kiedy je przemyślę okazują się bardzo interesujące i odkrywcze. Jak na przykład jak zachować się w trudnych sytuacjach. Najczęściej jako rodzice chcemy naprawić sytuację albo stosujemy separację. Autor ma jeszcze inny pomysł.

Myślę, że to spojrzenie na wychowanie jest nowatorskie. Mnie skłoniło nie tylko do spojrzenia na siebie jako na matkę ale również na dziecko którym byłam. Odnalazłam w sobie to dziecko i jego radość. Przypomniałam sobie jak to jest pragnąć, dostawać i cieszyć się. Dosałam wsparcie którego potrzebowałam. Myślę że warto przeczytać ksiażę i zapoznać się z tym stylem toważyszenia dziecku. To bardzo wartościowa pozycja.
Polecam.

Proste?

Tłumaczenie fatalne, ciężko złapać istotę tresści, stad moja ocena - naciagane 5/10.

Czy warto się edukować i poszerzać swoją wiedzę?

„Cud rodzicielstwa” nie jest typowym poradnikiem – nie ma w nim rad. Są tu raczej słowa, w które warto się wsłuchać (to trudniejsze niż zrobienie czegoś według instrukcji),by uświadomić sobie, co jest ważne w byciu człowiekiem i rodzicem.

Rodzicielstwo jest cudem.
Rodzicielstwo jest nauką.
Rodzicielstwo jest stałym dążeniem do bycia lepszym.
Rodzicielstwo to stałe poszukiwanie wiedzy.
Rodzicielstwo to nauka słuchania i odbierania.
Bo rodzicielstwo to bliskość i miłość.

Opisane wyżej rodzicielstwo to niebywała okazja do ukształtowania małego człowieka. Autor ukazuje nam punkt widzenia nie tylko jako rodzic, ale głównie jako dziecko. Ich wizje, myślenie, widzenie świata.

Co ważne, autor rozprawia również o naszym dzieciństwie. Naprawie je, uświadamia i ukierunkowuje na lepszą drogę rodzicielstwa. To drogowskaz jak naprawić przeszłość i ukierunkować się na przyszłość.

Książka jest niezwykle mądra, pełna nauki i emocji, a przede wszystkim skierowana ku lepszemu wychowaniu naszych dzieci.

Moje macierzyństwo to stałe wzloty i upadki. Ba, pokaż mi rodzica bez upadków. Dzięki tej książce jednak zyskałam świadomość, że jestem najlepsza w tym co robię.

Czy warto się edukować i poszerzać swoją wiedzę?

Rodzicielstwo jest cudem.
Rodzicielstwo jest nauką.
Rodzicielstwo jest stałym...

Napisana w nieco zbyt patetyczny sposób. Trochę mi to przeszkadzało. Do tego nie moge wyzbyć się wrażenia, że autor trochę jednak lał wodę. Mimo wszystko ocena jest wysoka, bo przesłanie książki jest jak najbardziej wartościowe. Słuchajmy swoich dzieci, tak naprawdę, po ludzku. I starajmy się być najlepszą wersją siebie - bo te małe szkraby są lustrem nas samych.

• RODZICIELSTWO

Dodaj cytat z książki Cud rodzicielstwa