rozwiń zwiń

Podsumowanie roku 2022 w lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.12.2022

6 książek na minutę! Tyle czytała społeczność lubimyczytać.pl w 2022 roku. Wśród osiągnięć użytkowników i użytkowniczek naszego serwisu w ciągu mijających 12 miesięcy nie sposób nie wymienić także opublikowania ponad 400 tysięcy opinii o przeczytanych tytułach i dodania na półkę „przeczytane” niemal 3 milionów pozycji! Poznajcie również inne imponujące statystyki, do których wypracowania się przyczyniliście, i przeczytajcie, co działo się w lubimyczytać.pl w roku 2022.

Podsumowanie roku 2022 w lubimyczytać.pl

Podsumowanie roku w lubimyczytać.pl

1 173 857, czyli milion sto siedemdziesiąt trzy tysiące osiemset pięćdziesiąt siedem – to liczba wszystkich zarejestrowanych użytkowników, z którą zamykamy 2022 rok! Oznacza to, że przybyło was w przeciągu tego roku ponad 60 tysięcy. Co więcej, każdego miesiąca odwiedzały nas średnio 3 miliony unikalnych użytkowników. Wszystkim nowym czytelnikom oraz tym, którzy od lat dzielą się literacką pasją, serdecznie dziękujemy za to, że tworzycie z nami portal lubimyczytać.pl. Oby książek na wirtualnych półkach tylko przybywało oraz żebyście równie chętnie komentowali dodawane w serwisie aktualności, wywiady i publicystykę, tak jak robiliście to w ciągu mijających dwunastu miesięcy. W 2022 roku wzięliście udział w 2011 dyskusjach i dodaliście 41 510 wypowiedzi na forum. Za to w social mediach śledzi nas już około 400 tysięcy użytkowników. Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili.

W 2022 roku było głośno o użytkowniczkach i użytkownikach lubimyczytać.pl. Nie próżnowaliście, w każdym miejscu naszego serwisu wykazaliście się nie lada aktywnością.

Tak oto w ciągu minionego roku dodaliście dokładnie 2 241 044 ocen, czyli 5 ocen na minutę, co daje w sumie 29 milionów ocenionych książek! Jakby tego było mało, zamieściliście również ponad 400 tysięcy opinii o przeczytanych książkach – oznacza to, że nowa opinia pojawiała się co 1 minutę i 14 sekund! W sumie wszystkich opinii jest już w serwisie lubimyczytać.pl ponad 3,2 miliona! Tutaj warto wspomnieć o liczbie wyróżnionych opinii, a było ich w tym roku aż 376. Co więcej, pojawiło się na naszym portalu aż 1480 videoopinii.

Czytelniczki i czytelnicy, nie obijaliście się w tym roku, jeśli chodzi o liczbę przeczytanych książek. Na półkę „przeczytane” w wirtualnych biblioteczkach trafiło aż 2,98 miliona pozycji! Tak, dobrze liczycie, daje to 6 książek na minutę. Dziękujemy za zaangażowanie!

Od urzekających ilustracjami komiksów przez zapomniane zakątki świata literatury podróżniczej po odległe galaktyki i epickie wyprawy z powieści fantastycznych. W 2022 roku jak zawsze mieliśmy oko na wszystkie nowości wydawnicze – zaowocowało to objęciem naszego patronatu nad aż 519 książkami! Warto dodać, że pozycje, na których możecie znaleźć naszą pieczątkę, ukazały się nakładem 73 wydawnictw. Jeśli tak jak my uważacie, że logo lubimyczytać.pl na odwrocie książki to znak jakości, i jesteście ciekawi, jakie konkretnie książki znalazły się pod naszym patronatem, zapraszamy do zapoznania się z pełną listą naszych książkowych patronatów.

Badanie „Czytelnicy w sieci”, dzięki któremu poznajemy gusta, zwyczaje i preferencje czytających internautów, organizujemy we współpracy z Polską Izbą Książki od 2016 roku. Nad całością, od pierwszej edycji, czuwa socjolog dr Paweł Kuczyński.

Każda edycja ma części stałe, na podstawie których obserwujemy kształtujące się trendy, ale również elementy zmienne, które dostosowujemy do aktualnej sytuacji rynkowej. Tak oto w 2021 roku sprawdziliśmy, jak pandemia wpływa na wybory czytelnicze. W mijającym roku 2022 do badania dodaliśmy zestaw pytań dotyczących księgarń stacjonarnych niesieciowych i sieciowych.

Czego się dowiedzieliśmy? Otóż niemal wszyscy ankietowani (ponad 95%) wybierając książki, kierują się własnymi zainteresowaniami. Więcej niż połowa badanych internautów (51%) sugeruje się recenzjami innych czytelniczek i czytelników. Na trzecim miejscu znalazło się polecenie przez znajomych lub rodzinę (47%). Dla średnio co trzeciego respondenta ważne są okładka oraz ekspozycja książki w księgarni, polecenia blogerów książkowych i bookstagramerów, a także rekomendacje serwisów internetowych takich jak lubimyczytać.pl. Większego znaczenia nie mają polecenia celebrytów (ich opinia liczy się tylko dla 3% ankietowanych), księgarzy (dla 4%) czy bibliotekarzy (choć ta grupa zdaje się mieć większy autorytet od księgarzy, zagłosowało na nią prawie 9% badanych).

Na pytanie: „Z jakiego źródła pozyskiwałaś/łeś książki drukowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy?”, badani najczęściej zaznaczali księgarnie internetowe (59% ankietowanych). 49% badanych z kolei – sieciowe księgarnie stacjonarne, takie jak Empik czy Świat Książki. Ponad 43% badanych lektury czerpało z biblioteki. Najrzadziej natomiast znajdowano je w saloniku prasowym (2%), w klubie książki (3%) czy w ramach bookcrossingu (3%).

39% respondentów nie odwiedziło w minionych 12 miesiącach niesieciowej księgarni stacjonarnej. Jeśli już to zrobili, to po to, żeby przejrzeć książkę, a później zamówić ją przez internet (27%), lub żeby odebrać książkę zamówioną wcześniej przez internet (19%). Można więc powiedzieć, że coraz częściej księgarnie pełnią funkcję showroomów. Badani najrzadziej odwiedzają takie księgarnie po to, żeby zasięgnąć opinii księgarza (2%), skorzystać z kawiarni bez zakupu książki drukowanej (2%) lub wziąć udział w spotkaniu autorskim bez zakupu książki drukowanej (2%).

Jesteście ciekawi, ile książek rocznie czyta największa grupa Polek i Polaków, dla jak wielu z nich czytanie książek ma lub miało znaczący wpływ na życie albo czym kierują się czytelnicy przy wyborze książki? Zajrzyjcie TUTAJ.

„Poruszeni skalą zła, jakie dotknęło ukraiński naród, nie możemy pozostać obojętni na to, co dzieje się u naszych Sąsiadów za wschodnią granicą. Współczucie i solidarność – to nasza broń w czasach, w których bardziej niż kiedykolwiek tak ważne jest człowieczeństwo. Człowieczeństwo – i kultura, która je chroni”, pisaliśmy w artykule z 24 lutego.

Nie skończyło się jednak na słowach. Z okazji Światowego Dnia Książki ruszyliśmy ze zbiórką dla ofiar wojny, wierząc, że wśród czytelników chęci do pomocy – podobnie jak miłość do książek – są niewyczerpalne. Cała suma trafiła bezpośrednio na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.

Akcja „Czytelnicy dla Ukrainy”, której byliśmy częścią, nie była jednak związana wyłącznie ze zbiórką pieniędzy. W jej ramach odbyło się również mnóstwo różnych wydarzeń zorganizowanych przez ludzi z książkowej branży. 23 kwietnia wraz z Domem Wydawniczym REBIS zaprosiliśmy czytelników i czytelniczki do Poznania, gdzie odbyło się wydarzenie „Tysiące książek ZA PIĄTAKA”, w ramach którego mogliście kupić książki za symboliczne pięć złotych. Wszystkie zebrane fundusze również wpłynęły na konto PAH.

Na licytację wystawiliśmy także Readera, oczytanego brata Pana Peryskopa, uchodzącego za jeden z artystycznych symboli Poznania. Obie postaci stworzył streetartowiec Noriaki. Reader pełnił funkcję maskotki Plebiscytu Książka Roku 2021 lubimyczytać.pl, a wylicytowana kwota (blisko 30 tysięcy złotych) została przeznaczona na wsparcie Ukraińców i Ukrainek w ich ojczyźnie.

Skoro jesteśmy przy organizowanych przez nas wydarzeniach, nie sposób nie wspomnieć o szeregu inicjatyw, które miały za zadanie promowanie czytelnictwa.

W sierpniu odwiedziliśmy Samuela – wyjątkowego chłopca, którego historię poznała cała czytelnicza Polska. Zaczęło się niepozornie, od jednego tweeta. Pan Marcin wkleił zdjęcie czytającego wśród malin Samuela i napisał: „Godz. 8.20, a ten chłopaczek już siedzi na swym stanowisku w Gnieźnie przy sklepie Ziemowit na ul. Roosevelta. Całe wakacje, dzień po dniu, w tym samym miejscu, sprzedaje przetwory mamy i bezustannie czyta książki. Wręcz je pożera, nie zaglądając nawet do smartphona”.

Gdy dowiedzieliśmy się o Samuelu, ruszyliśmy do Gniezna, by z nim porozmawiać. Przy okazji wzbogaciliśmy domową biblioteczkę chłopca o prezenty od lubimyczytać.pl. – Będę miał teraz co czytać, i to na długo! – ucieszył się na widok książek.

Całą historię – i zdjęcia szczęśliwego nastolatka rozpakowującego karton pełen książek – znajdziecie w artykule Olgi Sokal.

W październiku wraz z Domem Wydawniczym REBIS i Fundacją Schronisko dla Zwierząt w Gaju zorganizowaliśmy drugą edycję akcji „Tysiące książek ZA PIĄTAKA”. Tym razem zebrane środki powędrowały na ratunek czworonogom.

– Lubimy czytać i lubimy pomagać. To dla nas nierozerwalne wartości. To, że pierwsza edycja akcji cieszyła się tak dużym zainteresowaniem i wspólnie udało nam się zebrać ok. 25 tys. złotych dla Ukrainy, motywuje nas do dalszego działania. Mamy nadzieję, że i tym razem czytelnicy i czytelniczki nie zawiodą, a przed magazynem REBIS-u znów będą tłumy. Wierzymy w siłę słowa, ale też w siłę czynu – mówiła Izabela Sadowska, prezeska lubimyczytać.pl.

Na koniec roku przygotowaliśmy z kolei prezenty dla podopiecznych Barki. To już tradycja, że poznańska Fundacja co roku organizuje Wigilię dla potrzebujących. My postanowiliśmy dołożyć do tegorocznych świąt swoją cegiełkę i sprawić, by ten świąteczny czas był dla gości Barki choć odrobinę lepszy. Nasz zespół wspólnymi siłami wypełnił kartony po brzegi. Członkom wspólnoty osób bezdomnych, uczestnikom Centrum Integracji Społecznej i lokatorom mieszkań treningowych w stolicy Wielkopolski podarowaliśmy w sumie ponad setkę książek. Wśród nich takie, które mogą zainspirować do życiowych zmian. Z naszych regałów wybraliśmy poradniki, które mogą zmotywować do działania, tytuły z gatunku fantasy, dzięki którym można się przenieść do alternatywnej rzeczywistości, czy kolorowe książki dla dzieci, dzięki którym – mamy nadzieję – uda się zaszczepić miłość do książek najmłodszemu pokoleniu czytelników.

Na początku roku 2022 – wraz z przedstawicielami branży książki, przede wszystkim wydawcami – zastanawialiśmy się, czy i o ile w ciągu nadchodzących miesięcy wzrosną ceny książek. Pojawiło się bowiem wiele przesłanek takie rozważania usprawiedliwiających, m.in. wzrost cen papieru związany z trudnościami z jego transportem z Azji do Europy, spowodowanymi przede wszystkim pandemią. Niemałe znaczenie na wzrost cen książek miała i ma również inflacja. W rozmowach z lubimyczytać.pl wydawcy podkreślali, że choć zarówno ceny papieru, jak i inne czynniki wpłyną na ceny książek, to oni postarają się, by podwyżki były przez czytelników i czytelniczki jak najmniej odczuwalne. Wiedząc, że książki nie są towarem pierwszej potrzeby, a cena ma duże znaczenie dla popytu, starali się szukać możliwie jak najwięcej oszczędności. Skupiali się na pozycjach, których można było wydrukować odpowiednio dużo, by koszty ich produkcji były jak najmniej odczuwalne przez klienta końcowego, czyli czytelnika, do którego rąk trafi świeżo wydrukowana książka. Nasi rozmówcy wieścili również wynoszący około 10–30%, czyli taki sam jak w przypadku książek papierowych, wzrost cen audiobooków i e-booków.

Warto przypomnieć sobie te prognozy z początku roku 2021 – artykuł o cenach książek znajdziecie pod tym linkiem – i porównać te przewidywania z rzeczywistym wzrostem książek w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dwa lata temu zorganizowanie uroczystej gali ogłoszenia wyników głosowania w Plebiscycie Książka Roku 2021 lubimyczytać.pl i Allegro uniemożliwiła pandemia. Rok później również się ona nie odbyła – w lutym, po agresji Rosji na naszych wschodnich sąsiadów, Ukrainę, zdecydowaliśmy, że i tym razem nie zorganizujemy uroczystości. Przygotowaliśmy natomiast inną, filmową wersję ogłoszenia wyników – w krótkim wideo prezeska lubimyczytać.pl Izabela Sadowska oraz Urszula Malinowska, managerka kategorii Książki na Allegro, przedstawiły zwycięskie tytuły w poszczególnych kategoriach i nazwiska nagrodzonych autorów.

W siódmej już edycji Plebiscytu nominacje w 14 kategoriach uzyskało aż 145 książek z 60 wydawnictw, a użytkownicy i użytkowniczki oddali w nim 155 882 głosy. Warto dodać, że w roku 2021 po raz pierwszy można było zagłosować w dwóch nowych kategoriach – Debiut oraz Komiks. Zwycięzcy i zwyciężczynie każdej z kategorii otrzymali i otrzymały statuetkę autorstwa poznańskiego artysty Igora Mikuły, a zwyciężczyni kategorii Debiut również 10 tysięcy złotych.

W roku 2021 wprowadziliśmy również zmianę w liczbie nominowanych książek – w każdej z kategorii uzyskało je 10, a nie – jak wcześniej – 20 tytułów. Co więcej, w Plebiscycie Książka Roku 2021 debiutował wspominany już wcześniej Reader. 

No dobrze, ale kto zwyciężył w Plebiscycie Książka Roku 2021? Wśród książek, które uzyskały ten tytuł, znalazły się m.in.: „Zaraza” Przemysława Piotrowskiego, „Święto ognia” Jakuba Małeckiego, „Heartstopper. Tom 1” Alice Oseman, „Zaginiona siostra” Lucindy Riley. Rok kończymy przygotowaniami do kolejnej edycji plebiscytu – pierwszych informacji na jego temat możecie się spodziewać już wkrótce, a jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o wcześniejszych edycjach, zajrzyjcie na specjalną plebiscytową podstronę.

Już 1 lutego startuje kolejna edycja Plebiscytu Książka Roku – razem wybierzemy najlepsze tytuły roku 2022.

W roku 2022 przeprowadziliśmy nie tylko kolejną edycję Badania „Czytelników w sieci”, ale i przygotowaliśmy, razem z dr Pawłem Kuczyńskim, socjologiem, raport o piractwie „Nielegalne pobieranie e-booków i audiobooków 2022”. Piractwo to drażliwy temat, ponieważ w różnych dyskusjach podawane są różne argumenty mające dowodzić niskiej szkodliwości pobierania z internetu e-booków i audiobooków. Wśród nich pojawiają się m.in. te, których autorzy twierdzą, że jeśli ktoś ściągnie jeden plik i książka mu się spodoba, to następną tego samego pisarza czy pisarki być może kupi.

Jak przedstawia się demografia książkowego pirata? Czy zgodnie z panującym stereotypem osoba ściągająca książki elektroniczne i audiobooki z sieci to młoda i niewyedukowana osoba, która niewiele zarabia i nie szanuje prawa? Ilu czytelników książek cyfrowych ściąga książkowe pliki z sieci? Czy audiobooki są kradzione równie często jak e-booki? Po jakie gatunki literackie piraci i piratki sięgają najczęściej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w raporcie „Nielegalne pobieranie e-booków i audiobooków 2022”, który w całości znajdziecie pod tym linkiem.

W 2022 roku nie przestaliśmy też organizować spotkań autorskich online. Udało nam się porozmawiać między innymi z autorką kultowego Heartstoppera – Alice Oseman, czy z Bonnie Garmus, autorką powieści „Lekcje chemii”, debiutu, który stał się bestsellerem „New York Timesa”. To nie koniec, na naszym youtubowym kanale możecie także obejrzeć spotkanie z Douglasem Prestonem i Lincolnem Childem – autorami książki „Stare kości”, oraz ze Sławomirem Gortychem, autorem książki „Schronisko, które przestało istnieć”. Opublikowaliśmy również prawdziwą gratkę dla fanów skandynawskich kryminałów – spotkanie ze Stefanem Ahnhemem, autorem powieści „Ostatni gwóźdź”, która jest numerem 1 na szwedzkich i norweskich listach bestsellerów! Bartek Czartoryski przeprowadził także wywiad z Janelle Brown – rozmawiali o jej najnowszej książce „Będę tobą”.

Wszystkie spotkania dostępne są na FB lubimyczytać.pl i naszym kanale na YouTube. 

W roku 2022 już nie po raz pierwszy braliście udział w dwóch wyzwaniach czytelniczych. W Wyzwaniu na czytanie mógł wziąć udział każdy zarejestrowany użytkownik i każda zarejestrowana użytkowniczka lubimyczytać.pl. Wystarczyło określić, jaką liczbę książek chce się w ciągu 12 miesięcy przeczytać, i na bieżąco uzupełniać swoją wirtualną biblioteczkę w naszym serwisie. W mijającym roku w Wyzwaniu na czytanie wzięło udział aż 30 255 osób (czyli o niemal 2 tysiące więcej niż w roku 2021), z czego 7461 czytelników i czytelniczek planowało ukończyć lekturę 52 książek, 5772 osoby chciały przeczytać 24 książki, a 3137 osób – 12 książek. Szczegółowe informacje o Wyzwaniu na czytanie znajdziecie w tym artykule.

Nie zapominajmy również o comiesięcznym wyzwaniu tematycznym. W styczniu czytaliście książki z motywem początku, w lutym – książki nominowane w Plebiscycie Książka Roku 2021, w marcu – utwory zza wschodniej granicy lub o krajach Europy Wschodniej, w kwietniu – książki z kwiatem na okładce lub w tytule. W maju przyszła kolej na grube książki – mające co najmniej 400 stron, czerwiec był miesiącem książek (nie tylko) dla dzieci, a lipiec – cienkich książek, czyli tych mających najwyżej 200 stron. W sierpniu w ramach wyzwania czytaliście komiksy, we wrześniu publikacje z motywem przewodnim szkoły, nauczyciela lub ucznia, w październiku – thrillery i horrory, w listopadzie – książki o Polsce lub dziejące się w Polsce, a w grudniu – tytuł, który w 2022 roku ukazał się pod patronatem lubimyczytać.pl. W każdym miesiącu pod artykułami z tematem wyzwania pojawiało się mnóstwo komentarzy – bardzo dziękujemy za zaangażowanie, a tym, którzy zdołali wypełnić czytelnicze zadanie z każdego miesiąca, gratulujemy czytelniczej wytrwałości. Wszystkich zapraszamy do dołączenia do wyzwania czytelniczego 2023 – startujemy już 5 stycznia.

Drodzy użytkownicy i drogie użytkowniczki! Dziękujemy za kolejny, jak widać – bardzo owocny, rok w lubimyczytać.pl. Za każdą dodaną opinię, ocenę czy książkę „postawioną” na wirtualną półkę w naszym serwisie. Dzięki waszej aktywności i my mamy większą motywację do działania. Życzymy wam i sobie, by nadchodzący rok 2023 przyniósł nam wiele czytelniczych przyjemności!


komentarze [46]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
mulberry 01.01.2023 19:28
Czytelniczka

Świetne podsumowanie, jestem pod wrażeniem!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niuchacz 31.12.2022 14:41
Czytelniczka

Życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku, żeby rok 2023 był udany zarówno książkowo jak i o sprawy zawodowe/szkolne/rodzinne. Nie liczyłam jeszcze ile przeczytałam książek w tym roku, ale w przyszłym roku mam zamiar przeczytać ich 52. Nie mogę też się doczekać plebiscytu książki roku i jego wyników.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysiek 31.12.2022 13:09
Czytelnik

Naprawdę ciekawe zestawienie i... zaskakująco dużo się dzieje, Zaskakująco, bo korzystam dość krótko, a publicystyka z końca roku była - zawsze w duchu literatury, ale w wielu przypadkach tabloidowa typu Pan Mróz "pokłócił się z...", blogerka oburzyła się na Panią Rowling... itp. Ale ominęły mnie akcje pomocy zwierzętom, więc w nadchodzącym roku trzeba być czujniejszym....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anna 31.12.2022 12:52
Czytelniczka

Życzę Wszystkim Czytelnikom wszystkiego, co najlepsze w Nowym Roku 2023. Dziękuję, za to, że wyrażacie swoje zdanie o przeczytanych książkach.
Redakcji dziękuję za to, że czuwa nad wszystkim. Wiadomo, że nie da się tak od razu, ale liczą się starania.
Życzę, abyśmy się wzajemnie szanowali niezależnie od wyrażanych poglądów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ela 31.12.2022 11:54
Czytelniczka

Super podsumowanie :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Maria Akida 31.12.2022 10:02
Czytelniczka

Szacunek dla autora za przygotowanie tego podsumowania. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga 31.12.2022 09:29
Czytelniczka

Następne wyzwanie dopiero 5 stycznia? A dlaczego, jeżeli można wiedzieć, a?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magus 31.12.2022 09:22
Czytelnik

Zawsze się cieszę widząc, że czytanie nie umarło. Niestety w mojej okolicy z moich rówieśników nikt już niemal nie czyta. Większość znajomych jest zniechęcona od czasu lektur szkolnych i jakbym nie próbował ich zachęcić niestety nic to nie daje. Czytanie niestety uważają za straszną stratę czasu. W rodzinie nie jest też lepiej, ale przynajmniej udało mi się zachęcić mamę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 30.12.2022 23:37
Czytelniczka

Mnie portal bardzo ułatwia ogarnięcie mojej biblioteczki. Dzięki temu nie kupuje dwa razy tej samej książki. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kamil 30.12.2022 22:30
Czytelnik

Pytanie tylko ile z tych przeczytanych, to rzeczywiście książki a ile to zmarnowany papier, czytadła typu: "50 twarzy Greya" czy "365 dni" czy twory Pawlikowskiej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 30.12.2022 23:40
Czytelniczka

Marnujemy tyle zasobów, że takie 365 dni, nie robi większej różnicy. Te czytadła to jeszcze ludzie kupują i wcale nie mało się tego sprzedaje. Za to jest wiele takich, które się wydaje tylko dla chwały, robi im wielka reklamę, a i tak nikt tego nie czyta. To dopiero marnotrastwo. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kamil 30.12.2022 23:53
Czytelnik

@Cleopatrapl i to jest przerażające, że "365 dni" ludzie kupują. Nie ma się z czego cieszyć.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 31.12.2022 03:21
Czytelniczka

@Kamil, a ile opinii to 10/10 "Ale super!" (bo dostałam do recenzji od wydawcy) ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave 31.12.2022 09:18
Czytelniczka

@Kamil jesli dostarcza im to rozrywki, to co w tym złego?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga 31.12.2022 09:32
Czytelniczka

@Kamil, nie snobuj. Ja akurat softpornów i romansów nie trawię, ale dużo lepsza od ich czytelników nie jestem, bo wciągam głównie kryminały. Też dla wielu sieczka, ale nie samymi klasykami i noblistami człowiek żyje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
twujstary8 31.12.2022 10:15
Czytelnik

warto byłoby nie czytać książek, których wartość jest ujemna, nawet jeśli dostarczają rozrywki, z drugiej strony oglądam Kononowicza i Majora więc nie powinienem się wymądrzać

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kamil 31.12.2022 14:33
Czytelnik

@Mylengrave to czemu wybrać książkę typu "365 dni" a nie np. warsaw shore czy inne tropical island (czy jak to tam się zwie)?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kamil 31.12.2022 14:42
Czytelnik

@Batalia to też niestety prawda :( dlatego nie ma co sugerować się opiniami z bookstagrama  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kamil 31.12.2022 14:43
Czytelnik

@AgaGaga to w czym lepsza Bonda czy Mróz od Warsaw shore, big brothera czy innej sieczki?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave 31.12.2022 14:53
Czytelniczka

@Kamilzbliżona kategoria, chociaż jednak nie ta sama, w mojej opinii rzecz jasna; widziałam jakiś skrót tego typu programu i przedstawiał on troglodytów i dziuńki nie potrafiących sklecić zdania, natomiast Lipińska to jednak słowo pisane. Tak czy siak, trochę nie rozumiem pytania, skoro tego gawiedź chce, to może mieć jedno i drugie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga 31.12.2022 14:54
Czytelniczka

Jedyna przewaga jaką widzę to to, że przy czytaniu mózg jest aktywniejszy niż przy wgapianiu się w ekran. O ile wiem. 
Ale mało co oglądam, więc być może niesłusznie nie doceniam tv. Aczkolwiek nie bardzo wiem, co można docenić w reality showach. Z drugiej strony nigdy ich nie oglądałam, więc głupio mi się wypowiadać. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 31.12.2022 15:10
Czytelniczka

@AgaGaga, mózgu człowieka umarłego za życia nie uaktywni żadna atrakcja. Reality show? Być może szczątkowa atrakcja przy reszcie żenady.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Outsider 31.12.2022 20:51
Czytelnik

@AgaGaga  To prawda. Trzeba czasem przeczytać coś lżejszego, ale dobrze by było gdyby to było wciąż na jakimś poziomie, a tego o wspomnianej tu książce nie można powiedzieć. W niej wszystko leży. Może to być i książka pornograficzna, w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale niech będzie się bronić choćby stylem.
Popularność pani Lipińskiej Blanki jest dowodem po prostu, że z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mylengrave 31.12.2022 20:57
Czytelniczka

@Outsider ale dla kogo dobrze, żeby było na poziomie? Chyba liczy się zdanie osoby czytającej. I dlaczego "czasem trzeba"? Można cały czas czytać lekkie, można cały czas ambitne. Rynek literacki działa jak każdy inny, wydaje się to, co ludzie czytają. To dobrze, byłoby smutne, gdyby ktoś nie mógł czytać tego, co lubi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Outsider 31.12.2022 21:08
Czytelnik

Dla kultury dobrze. 
Są pewne kryteria, które decydują o tym czy coś jest dobre albo złe i osobiste zdania niektórych czytelników nie zmieniają nic w tym temacie.
Lepiej sięgąć wysoko i poszerzać horyzonty, słownictwo itp. itd. niż tkwić w byle jakości. Ale żeby nie było, ja nikomu nie zabraniam, jeśli ktoś tak woli ;) Nie muszę jednak tego pochwalać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave 31.12.2022 21:30
Czytelniczka

@Outsider no jasne, ja Ci nie każę pochwalać, tylko się zastanawiam, czemu ustalasz siebie na pozycji, gdzie pochwalasz/nie pochwalasz czyjeś wybory rozrywkowe, ja to się stawiam na pozycji, że nic mi do tego i ciekawi mnie skąd u Ciebie inaczej

nie każdy w książkach szuka poszerzania horyzontów i słownictwa, przykładowo ja szukam w nich tylko rozrywki i zastanawiam się,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
AgaGaga 31.12.2022 21:49
Czytelniczka

A może te greye i inne komuś poprawily pożycie sypialniane w realu? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 31.12.2022 22:41
Czytelniczka

Mnie nie poprawiły, bo przecież nie chodzi o naśladownictwo. W każdym razie, jeśli coś ujawnia się jako ekstremalnie sexy, to znaczy, że takie jest. Moim skromnym zdaniem, ja już jestem ekstremalnie sexy, więc poprawek nie potrzebuję lecz sens ogólniejszy jest przede wszystkim taki, aby dziewczyny, które nie są ekstremalnie sexy nie potrzebowały poprawek również, a żeby...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się