Nelly Rapp i noc czarownic

Okładka książki Nelly Rapp i noc czarownic
Martin Widmark Wydawnictwo: Mamania Cykl: Nelly Rapp upiorna agentka (tom 15) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nelly Rapp upiorna agentka (tom 15)
Nelly Rapp och Häxornas natt
Mamania
2021-03-05
2021-03-05
Karolina Augustyniak

Okładka książki Nelly Rapp i księga czarodzieja Christina Alvner, Martin Widmark
Ocena 7,7
Nelly Rapp i k... Christina Alvner, M...
Okładka książki Zwyczajne wakacje z rodziną Janssonów Pelle Forshed, Petter Lidbeck, Martin Widmark
Ocena 7,4
Zwyczajne waka... Pelle Forshed, Pett...

Kolejna część przygód Nelly Rapp, która nie zawodzi. I chociaż schemat w każdej książce cyklu jest taki sam, to wciąż historie o Upiornej Agentce bawią. Przyjemność czytania dla małych i dużych. Polecam zwłaszcza dzieciom (i młodzieży?), które z czytaniem są na bakier - wielkie litery, dużo dialogów, ale też przygoda, humor. Akurat tyle, żeby nie lubiąc czytać, mieć z czytania przyjemność. I ilustracje! Piękne w swej brzydocie. Z synem zawsze próbujemy naśladować miny bohaterów - jest mnóstwo śmiechu.

Nie znam osoby, która mając dziecko nie spotkała się z serią M. Widmarka „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Podobnie jest z serią o Nelly Rapp tegoż Autora. Przeznaczona jest młodszych dzieci, właściwie takich, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę z czytelnictwem. I chociaż moja dziewięcioletnia córka przeczytała ją właściwie na kolanie, to czytała z prawdziwą przyjemnością. Cały detektywistyczno-fantastyczny cykl opowiada o dziewczynce, która jako agentka Upiornej Akademii nieustraszenie tropi duchy, strachy i upiory. Nelly jest bystra, odważna i dzięki umiejętności logicznego myślenia potrafi znaleźć wyjście z praktycznie każdej sytuacji. Tym razem podczas ferii wielkanocnych wyjeżdża do swojego ulubionego wujka Hannibala. Towarzyszy jej Walle, najlepszy kumpel i przyjaciel, który pod czujnym okiem nauczycielki Leny-Slevy przechodzi szkolenie na agenta numer jedenaście. Uczy się bezszelestnie skradać, spędza długie godziny w komnacie w otoczeniu mnóstwa duchów, rozróżnia psy od wilkołaków i zgłębia tajemnicze moce ziół.
Kiedy więc pewnego dnia Lena-Sleva, dzięki swojej pomysłowości otrzymuje zaproszenie od tajemniczego hrabiego Kloppa, na którym ciąży podejrzenie, iż jest czarnoksiężnikiem zamieniającym kobiety w wiedźmy. Wybiera tylko te, które są niemiłe dla otoczenia, wiecznie rozzłoszczone i zagniewane. Nelly i Walle wiedzą, że na horyzoncie jawi im się kolejne zadanie. Razem z nauczycielką udają się na organizowaną przez hrabiego Noc Czarownic i utrzymując z nią kontakt poprzez mikrofony, mają zapobiec potencjalnemu nieszczęściu, kiedy Lena - Sleva znajdzie się w środku.
Czy im się to uda i kolejne kobiety nie znikną? Czy jednak okrutny hrabia wyśle następne osoby w podróż bez powrotu? Wszystko wskazuje na to, że dzięki sprytnej manipulacji jego niecny plan zostanie zrealizowany i zaproszone na uroczystość kobiety rozpłyną się w powietrzu.
Nasi sympatyczni bohaterowie będą musieli wykazać się nie lada pomysłowością, zwłaszcza że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Będzie śmiesznie, niebezpiecznie, a akcja potoczy się w zastraszającym tempie. Dzieci będą musiały wykorzystać swoją wiedzę, umiejętność współpracy i pomysłowość. Będą także musiały sobie zaufać.
Książkę, wydaną przez Mamania czyta się lekko i przyjemnie. Przeznaczona dla początkujących czytelników zawiera wszystko, czego dziecko potrzebuje: sympatyczne postaci, żywo toczącą się akcję, ciekawe przygody, szczyptę niebezpieczeństwa i humoru. Brak jest opisów mogących znużyć młodego czytelnika i to kolejna zaleta całej serii. Ciekawa, kolorowa, twarda okładka i całkiem dużo interesujących czarno-białych ilustracji. Chociaż książka należy do tych cieńszych, to jednak tekstu ma dużo, a większa czcionka i większe odstępy między wersami bardzo ułatwiają czytanie. Podobnie jak podział na niedługie, ciekawie zatytułowane rozdziały. Polecamy ogromnie dzieciakom 6+.

Dodaj cytat z książki Nelly Rapp i noc czarownic