Operacja Rower

Okładka książki Operacja Rower
Jørn Lier HorstHans Jørgen Sandnes Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Biuro Detektywistyczne nr 2 (tom 19) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Biuro Detektywistyczne nr 2 (tom 19)
Operasjon Radius
Media Rodzina
2021-03-10
2021-03-10
Katarzyna Tunkiel
literatura norweska Katarzyna Tunkiel Hans Jørgen Sandnes opowiadania mali detektywi

Okładka książki Operacja Jednorożec Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Ocena 0,0
Operacja Jedno... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Operacja Czerwona Kokardka Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Ocena 7,8
Operacja Czerw... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Operacja Zielona Rękawiczka Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Ocena 8,3
Operacja Zielo... Jørn Lier Horst, Ha...

Bardzo fajna książka. Szybko się czyta. Polecam.

Bardzo fajna książka. Szybko się czyta. Polecam.

Operacja Rower to kolejna część przygód dzielnych młodych detektywów z nadmorskiego szwedzkiego miasteczka Elvestad. Ich Biuro Detektywistyczne nr 2, mieści się przy ulicy Piekarskiej 2 i to właśnie tam często wpadają na genialne pomysły.

Tym razem Tiril i Oliver odwiedzają pobliską miejscowość Ramsby, gdzie wieszają plakaty promujące ich biuro detektywistyczne. W pewnym momencie ich uwagę przykuwają ogłoszenia o skradzionych rowerach. Wkrótce odkrywają, że w tym miasteczku prawie codziennie giną rowery. Niestety łupem złodziei padł także rower Olivera.

Dzieciaki zgłaszają kradzież roweru na posterunku policji, w którym policjantka dała im do zrozumienia, że mają większe i trudniejsze sprawy, niż skradzione rowery. To wystarczyło, by dzieciaki podjęły się rozwiązania zagadki.

Operacja Rower to bardzo lekka i przyjemna lektura, zdecydowanie za krótka. Przeczytaliśmy ją w jeden wieczór, gdyż nie byliśmy jej w stanie odłożyć. Tym razem do ostatnich stron ukrywana jest tożsamość złodziei, a cierpliwość Tiril i Oliver wystawiona jest na próbę. Czy uda im się rozwikłać tę detektywistyczną zagadkę?

Polecam z całego serca serię Operacja, która sprawdzi się świetnie jako pierwsze lektury dla kształtowania umiejętności czytania oraz czytania ze zrozumieniem. Czcionka jest duża, rozdziały nie za długie, co sprawia, że młody czytelnik bezproblemowo chłonie kolejne strony książki. Pięknym dodatkiem do całości jest grafika, która oddaje fragmenty wydarzeń przedstawionych w tej lekturze.

Chcecie poznać nową sprawę , którą zajmuje się Biuro detektywistyczne nr 2 czyli Tirli, Olivier i ich czworonożny przyjaciel Otto?
W marcu nakładem Wydawnictwa Media Rodzina ukazał się 16 tom cyklu „Operacja Rower” Jorna Liera Horsta i Hansa Jorgena Sandnesa.
Młodzi detektywi wybrali się do centrum handlowego w Ramsby, gdzie na wielkiej tablicy ogłoszeń przyczepili plakat reklamujących ich biuro.
Cytat: „Podejmujemy się wszelkich ciekawych i niebezpiecznych zleceń. Rozwiązujemy sprawy duże i małe. Zaginął ci kot, albo ktoś ukradł ci portfel? Możemy pomóc. Skorzystaj z naszych usług. Tajemnicze sprawy to nasza specjalność.”
Olivier i Tiril zwrócili uwagę na ogłoszenia o skradzionych rowerach. Jedno, drugie, trzecie… niebieski rower chłopięcy, szara damka, czerwony rower z koszykiem.
Czy w okolicy grasuje jakaś szajka lub banda złodziei rowerów?
Całkiem możliwe, bo po wyjściu z galerii okazało się, że zniknął również rower Oliviera, a na miejscu gdzie wcześniej stał została tylko przecięta blokada.
Jedyny ślad znaleziony przez Ottona to mały metalowy krążek, z zębami pod spodem i otworem pośrodku.
Do czego służy tajemniczy krążek i czy zgubił go złodziej rowerów?
Czy skradzionych rowerów będzie więcej?
Czy Olivier odzyska swój ukochany rower?
Może pomoże mu w tym geometria?
Cytat: „Geometria- wyjaśnił Olivier.- Lekcje matematyki. Promień to odległość od środka okręgu do jego krawędzi.”
Nic więcej nie zdradzę, żeby Wam nie psuć frajdy.
Jesteście spostrzegawczy i dociekliwi? „Powęszcie” razem z Ottonem i znajdźcie na ilustracjach w książce pompkę, hulajnogę, klucze, gada i trzy motyle. Świetna zabawa. Gorąco polecam.
Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.

Zabawa w detektywów to ostatnio ulubione zajęcie moich dzieci. Wszystko zaczęło się po lekturze książki Operacja rower. Przygody Tiril i Oliviera pochłonęły ich bez reszty. Szczególnie opis pościgu za złodziejami trzymał w napięciu i rozbudził ciekawość. Bardzo chętnie sięgniemy po pozostałe przygody młodych detektywów. Książka idealna dla przedszkolaków 5-7 lat. Córka zaczyna samodzielną przygodę z czytaniem i na pewno wróci do tej książki.

"Niewiele możemy zrobić, kiedy nikt niczego nie widział."

Dopiero od trzech tomów gościmy w tej serii detektywistycznej dla młodych czytelników, ale już zdążyliśmy ją polubić i niecierpliwie wyczekiwać kolejnych odsłon. Wcześniej chętnie zapoznaliśmy się z "Operacją rupieciarz" i "Operacją bałwan". Przyjazne propozycje na udane rodzinne czytanie, z lekko poprowadzonym kryminalnym pazurem, szczyptą dobrego humoru, ciekawymi zagadkami do rozwiązania. Co prawda, "Operacja rower" mniej trzyma w napięciu w stosunku do poprzedniczek, ale i tak frapująco angażuje uwagę młodych miłośników logicznego myślenia i zaskakujących przygód. Wiele się dzieje, wydarzenia następują w szybkim tempie, trzeba błyskawicznie kojarzyć dowody, trafnie wyprzedzać zamierzenia przestępców, odpowiednio interpretować osobliwe zbiegi okoliczności. Nie brakuje efektownych incydentów, sensacyjnych nut, zabawnych sytuacji. Brakło większego trzymania w napięciu, lecz i spokojniejsze tomy w serii przydają się, by lepiej poznać kluczowe postaci, schemat działania i osiągania sukcesów.

Tiril i Oliver, z udziałem tropiącego psa Otto, rozwijają działalność założonego przez siebie biura detektywistycznego. Podejmują się spraw zwyczajnych, dla których policja nie zawsze znajduje czas, rozwiązują problemy krążące wokół porządku publicznego. Tym razem, starają się wyjaśnić liczne kradzieże jednośladów, jednak mają mało do dyspozycji dowodów i wskazówek. Zdają się na rwane skojarzenia i cząstkowe wnioski. Tam, gdzie inni przechodzą obojętnie, oni dostrzegają istotne szczegóły, krok po kroku przybliżają się do słusznych rozwiązań. Okazuje się, że wiedza matematyczna może być sprzymierzeńcem w codziennym życiu i wyjątkowych okolicznościach. Przyjemnie wyszukuje się punktów stycznych sprawy, poddaje je analizie i tłumaczeniu. Trzeba wykazać się pomysłowością, zaradnością i sprytem. Jaki udział w składaniu puzzli niewiadomych w zgrabną całość ma mewa skrzecząca wysoko nad głowami ludzi? A może przypadek decyduje o powodzeniu w misji młodych detektywów? Najlepiej nie wahajcie się i przekonajcie się sami.

bookendorfina.pl

"Niewiele możemy zrobić, kiedy nikt niczego nie widział."

Czytanie to nie tylko przykry obowiązek, kara, przymus ślęczenia nad obowiązkowymi szkolnymi lekturami. Czytanie może być przyjemnością, odwiedzaniem fascynującego świata, poznawaniem wyjątkowych bohaterów, zatapianiem się w wyobraźnię. To zabawa, która poszerza zasób słownictwa, rozwija wyobraźnię, kreatywność, jest niezastąpioną lekcją ortografii, to zabawa, która uczy i bawi. Właśnie ta książka sprawiła nam mnóstwo radości. Jest kolejnym dowodem na to, że czytanie może być (i jest!) fajne. Książka mnie porwała, zaintrygowała i szczerze zainteresowała. To prawda, akcja jest wartka, trzymająca w napięciu. Tytuł powieści: "Operacja Rower" nawiązuje do głównego wątku, czyli tajemniczych okoliczności rozpływających się w powietrzu rowerów. Czy nasi detektywi: Tiril, Oliver oraz pies Otto rozwiążą zagadkę? Książka dzięki znakomitym ilustracjom i szybkiej akcji jest po prostu hitem. Znajdziecie też w niej mnóstwo zagadek, mapki, obłędne ilustracje.
"Operacja Rower" to książka w twardej oprawie napisana dużymi literami co ułatwi samodzielne czytanie dzieciakom. Co więcej, ta książka zapewni młodym czytelnikom mile spędzony czas na samodzielnym rozwikływaniu zagadek. Grunt, to ciekawe spędzony czas! :)

Korzystając z przedłużonej przerwy świątecznej moje dziecko postanowiło nadrobić czytelnicze zaległości, dlatego mamy dla Was kolejną recenzję.
"Operacja rower" to najnowsza z serii książek Jørna Liera Horsta wydawnictwa Media Rodzina.
Tiril i Oliver wybierają się do miasta Ramsby, by rozwiesić plakaty reklamujące ich Biuro Detektywistyczne. Wieszając na tablicy ogłoszeń jeden z nich zauważają ogłoszenie, że ktoś ukradł rower. Choć ogłoszenie wisi już od tygodnia postanawiają się przyjrzeć sprawie. Po wyjściu z centrum handlowego okazuje się, że ktoś ukradł rower Olivera. Za wiatą przystanku odnajdują porzucone części rowerowe. Zgłaszając kradzież na Policji dowiadują się, że miejsc kradzieży rowerów oraz miejsc z porzuconymi częściami rowerowymi jest więcej. Tworząc mapę okazuje się, iż miejsca te tworzą okrąg, wewnątrz którego działają złodzieje. Teraz muszą tylko odkryć ich kryjówkę. Czy im się powiedzie? Czy Oliver odzyska swój rower?
16 już tom przygód młodych detektywów, jak zwykle wciągnął mojego małego czytelnika, pozwalając mu ćwiczyć spostrzegawczość i dociekliwość oraz nacieszyć oko ładnymi, kolorowymi ilustracjami Hansa Jørgena Sandnesa. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne przygody Tiril i Olivera.

Serię Operacja uwielbiamy :) Rower, to kolejna super historia :)

Serię Operacja uwielbiamy :) Rower, to kolejna super historia :)

Operacja: rower" to na moje oko pozycja dla czytelników od 8 lat wzwyż. Choć sądzę, że sprawdzi się u każdego kto w książce szuka przygody, zagadki i akcji :) W malutkim miasteczku Ramsby od jakiegoś czasu znikają rowery. Na sprawę trafiają Oliver i Tiril, którzy przy okazji rozwieszania ulotek reklamujących swoje Biuro Detektywistyczne zauważają ogłoszenia, w których właściciele poszukują swoich rowerów. Czara goryczy przelewa się, kiedy znika również ukochany rower Olivera. Dzieciaki analizują wszystkie miejsca w których znikają rowery, trafiają na ślady porzuconych przedmiotów, które były przy rowerach zawężając w ten sposób zakres poszukiwań. Dokładne notatki, zdjęcia i ślady zostawione przez złodziei pozwalają trafić bohaterom do warsztatu, w którym odnajdują wszystkie zaginione jednoślady. Niestety w tym samym czasie do warsztatu wracają złodzieje rowerów i rozpoczyna się prawdziwy pościg z nutką niebezpieczeństwa!
Więcej Wam nie zdradzę, jednak powiem tylko, że było niebezpiecznie, ale wszystko dobrze się skończyło :)

Książka jest super, czytałam ją z ciekawością, i choć jestem już dorosła to naprawdę fabuła przypadła mi do gustu. Czytelnik razem z bohaterami po kolei trafia na rozwiązania, cały czas jednak pozostaje nutka ciekawości co będzie dalej. Uważam, że to naprawdę fajna lektura dla młodego czytelnika. Ja polecam!

Świetna książeczka dla troszkę starszych dzieci. Historia wciąga, interesuje i sprawia że dzieci czują się jakby byli detektywami. Mój 8 latek jest nią zachwycony. Na pewno sięgniemy po inne historie. Polecamy

Dodaj cytat z książki Operacja Rower