Teologia Tolkiena

Stacja 7
2021-02-24
2021-02-24
teologia religia katolicyzm Tolkien Władca Pierścieni Śródziemie Hobbit

Świetna książka! Ks. Stanisław Adamiak w bardzo ciekawy i zrozumiały sposób przedstawia nam nawiązania do wiary chrześcijańskiej w książkach Tolkiena. Każdy fan "Władcy Pierścieni" wie, jak mocno wierzącym człowiekiem był Tolkien. Potwierdza to jego korespondencja w "Listach".

Chyba każdy fan J.R.R Tolkiena wie, że na powstałe dzieła miała wielki wpływ wiara katolicka i świadome nią życie. Szczególnie w "Listach" odkrywa to przed czytelnikami. Walka dobra ze złem, którą obserwujemy na kartach jego książek, ma swoje głębokie znaczenie i odzwierciedlenie w tym, że zawsze pozostał wierny wartościom w których dorastał. Pewnie dlatego tak bardzo przyciąga grono sympatyków, bo można w każdej z jego opowieści odnaleźć głębię i prawdę ukrytą w tym stworzonym przez Tolkiena, baśniowym świecie Śródziemia.

Autor książki "Teologia Tolkiena" zaprasza nas do "podróży" poznania tej głębi i wydobywa na powierzchnię ukryte znaczenia. Przy pomocy dzieł Tolkiena, próbuje nam wytłumaczyć teologię. Co też udało mu się w genialny sposób, prosto, bez zbędnych zawiłości a na dodatek jeszcze bardziej zachęca do tego aby wejść mocniej w twórczość tolkienowską i spojrzeć na nią od innej strony. Poruszone zostają ciekawe kwestie, choćby męstwa, miłosierdzia, przeznaczenia, aniołów i demonów. Zestawienia jakich dokonał w każdym rozdziale, otwierają czytelnikowi oczy na inny wymiar tych znanych i uwielbianych opowieści.

Widziałem te książkę po premierze, ale jakoś długo nie kupowałem. Przeczytałem mnóstwo prac o Tolkienie (nie wszystkie),interpretacji jego dzieł. Wielu tropów literackich sam szukałem, było niesamowitą przygodą wertowanie "Eddy Poetyckiej", sagi o Wolsungach, Kalevali, różnych mitów w poszukiwaniu inspiracji Tolkiena. Miałem pewien przesyt. Postanowiłem czytać już tylko to, co wyszło spod pióra Tolkiena i co było w ostatnich latach publikowane (Christopher Tolkien do ostatnich swych dni porządkował schedę po ojcu, praktycznie szuflady są już chyba puste). A jednak po "Teologię Tolkiena" sięgnąłem. I bardzo się cieszę.

Tolkien pisał, że jego dzieło jest na "wskroś chrześcijańskie", w odróżnieniu od swego przyjaciela C.S.Lewisa unikał alegorii. Nie chciał też, aby Władca był w znaczeniu przenośni odbiciem Ewangelii. I tak nie jest. Tolkien chciał stworzyć "nową mitologię dla Anglii", krainę opartą na wieku mitach (są nie tylko germańskie i celtyckie mity, fińskie i greckie ale i znajdziemy nawet slowiańskie). W tym wymyślonym świecie w warstwie idei jest chrześcijaństwo, które było dla autora bardzo ważne (i rzeczą oczywistą jest, że pisarz zostawia w swym dziele cząstkę siebie). I na jego trop wyrusza autor-teolog. Czytałem już różne książki o Tolkienie, różne o Lewisie, o ich dziełach, ich poziom jest różny (sam badałem twórczość autora Narnii pod kątem personalizmu chrześcijańskiego),książka ks. S. Adamiaka nie jest "naciągana", jest poparta przykładami z prozy Tolkiena, znajomością opracowań o Tolkienie, przede wszystkim jego listów, ale i choćby pismami Platona, Katechizmem Kościoła Katolickiego, pojęciami teologicznymi. I pasją. Nie jest to traktat teologiczny, nie jest to pozycja nauka. Krótkie rozdziały poświęcone danemu zagadnieniu jak np. grzech, sumienie, śmierć, męstwo, przeznaczenie. Napisane w sposób popularyzatorski (polecam posłuchać podcastu, aby zobaczyć próbkę). Książka jest również przypomnieniem kilku najważniejszych pojęć związanych z chrześcijaństwem, przypomnieniem kluczowych zjawisk (może być więc formą rekolekcji, zresztą pomysł na podcast i te książkę powstał pod wpływem głoszenia nauk, które były ilustrowane "eposem" Tolkiena). Jest to też książka bogato ilustrowana, choć tu szata graficzna przypominała mi wzorowanie się na trylogii P. Jacksona (z rysami twarzy odtwórców ról; zresztą Gandalf na okładce wygląda znajomo). Autor skrupulatnie prześledził chrześcijańskie motywy w twórczości Tolkiena, często wszedł w "podszewkę" tych opowiesci. Czytałem z ogromnym zainteresowaniem i byłem pod wrażeniem obecności tego, co na pierwszy rzut nie jest w tej prozie fantasy widoczne. Gratka dla fanów Tolkiena, którzy chcą wyjść poza warstwę fabularną dzieł pisarza, ale i dla osób chcących odbyć kilka spotkań z teologią chrześcijańską (zobrazowaną np. "Władcą Pierścieni" czy "Silmarillionem")

Na wiele scen Władcy patrzę inaczej. Choć światy Tolkiena były czymś, w czym siedziałem wiele lat z ogromną mocą i czemu poświęcałem wiele czasu.

Opinia także na moim IG: @dariusz_0k

Kurczę, ale to było dobre! Autor w niesamowicie przystępny i ciekawy sposób przemyca wartości katolickie, jak sam przyznaje, nieco pod przykrywką tłumaczenia dzieł Tolkiena. Świetnie, że odnosi się do całości jego twórczości, a nie tylko do Władcy Pierścieni (zresztą, pewnie by się nie dało). Bardzo wciągająca lektura, przy tym oczywiście pouczająca, chyba jedna z najciekawszych książek o Tolkienie, jaką miałam w ręku. Ogromny plus za wstawienie fragmentów powieści, o których mowa i liczne odwołania. Słowem? Warto.

Dla fanów Tolkiena - myślę, że bardzo spodoba im się rozszerzenie historii i pokaże inny punkt widzenia na powieść. Że oprócz pięknej historii, Władca Pierścieni nosi w sobie wiele przekazów.

Historia jest pisana prawie jak praca naukowa i prawdopodobnie tym na początku była. Niemniej, bardzo przyjemna i napisana przystępnym językiem, wyjaśniająca wiele kwestii i wzbudzająca w czytelniku chęc przeczytania Władcę Pierścieni, gdzie zwróci się uwagę już na kwestie poruszone przez ks. Stanisława Adamiaka. No ja jeszcze nabrałam chęci na przeczytanie Biblii. ;)

Jakie piękne wydanie książki.Począwszy od okładki poprzez ilustrację wewnętrzne. Tematycznie rozdzielone.Przejrzyste.Słownictwo bogate i wielce poprawne.Tekst zrozumiały.Samym ŚP Tolkienem jako osobą jestem zaintresowana. Twórczość również jest mi znana,za sprawą Syna,który namiętnie czytał o Śródziemiu.

Ocena dotyczy okładki.

Ocena dotyczy okładki.

jako siostra powiem- bardzo interesująca książka którą polecam

jako siostra powiem- bardzo interesująca książka którą polecam

Piękna, merytoryczna i przystępnie napisana; ksiądz-autor zna rejony po których nas oprowadza - bogactwo treści i uczta dla serca i umysłu. Zarzekam się jednakowoż, iż jest to subiektywna opinia młodego tolkienofila i konserwatysty, jeśli nie spełniasz tych warunków możesz mieć zgoła inne odczucia przy zagłębianiu w lekturę ;)

Zapraszam do zaobserwowania bloga: https://www.facebook.com/LACRIMOSUM

Zapraszam do zaobserwowania bloga:...

Kolejna książka w stylu "wiem dobrze co autor miał na myśli i doskonale to objaśnię". Ta pozycja nic nie wnosi do postrzegania świata stworzonego przez Tolkiena. Natomiast dużo mówi o samym autorze , jako osobie która robi z Tolkiena większego katolika niż był. No i co typowe dla tego kultu - wyrywanie zdań z kontekstu, opracowywanie tez na podstawie jednego zdania i uznawanie tego co akurat pasuje. Szkoda czasu na to dzieło.

• Tolkien
  • Literatura