Kup teraz - 16 ofert w cenie od 6.99 zł do 13.74 zł

Dawne rządy a Rewolucja

Alexis de Tocqueville Wydawnictwo: Estymator nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2021-01-24
2003-01-01
9788366719293
Estymator
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2021-01-24
9788366719293

Błyskotliwa rozprawa z demonami Rewolucji Francuskiej. Zmienia pogląd czytelnika na tematy polityczne. Wielki Francuz z tego Tocqueville'a.

Na półkach: , , , , , ,

Autorem jest francuski myśliciel polityczny i socjolog. Przed Rewolucją Francuską uciekł wraz z rodzicami do Anglii. Powrócił gdy Napoleon doszedł do władzy i został ministrem spraw zagranicznych. W swoich badaniach zajmował się demokracją. Spędził 9 miesięcy w USA i później wydał książkę o tamtejszej demokracji. Później jeszcze obserwował demokrację w Anglii i Irlandię....

Dogłębna i obiektywna analiza upadku królestwa Francji i również powrotu do innej formy monarchii po rewolucji.
Zmieniła moje poglądy na monarchię, demokrację, a także na samą rewolucję francuską.

Zaprawdę, zaprawde powiadam Wam nie ma, nie było i prawdopodobnie już nie będzie na tym łez padole pisarstwa politycznego nad tocquevillowe.
Tutaj Hrabia bierze na warsztat przedrewolucyjna degrengoladę panująca w swojej ojczyźnie i bez litości tłumaczy każdy ze znaków upadku Królestwa. Co więcej jego obserwacje maja w dużej mierze charakter uniwersalny oddając ścieżki po...

Jest to pierwsza książka jaką przeczytałem w całości z własnej nieprzymuszonej woli, gdyż ktoś powiedział "Kto nie przeczytał tej książki, w ogóle nie powinien zajmować się polityką". Wtedy politykę traktowałem jako żart i okazję do ubawu lecz pomyślałem "a co mi tam, lepiej powiedzieć rodzicom żeby kupili mi książkę bo jeśli nie powiem nic, to znowu skończy się na...

Wspaniała, choć króciutka książka, jaka szkoda, że niedokończona! Autor wnikliwie pokazuje, jak rodziła się Rewolucja Francuska, że nie powstała z niczego. Niezbędna książka do poznania tych wydarzeń i po części ich zrozumienia.

Dość trudna książka, dość duża ale watro przeczytać to właściwie pozycja obowiązkowa da tych co chcą zrozumieć rewolucje francuską, decyzje ówcześnie podejmowane i samą Francję z jej systemem rządów i historią która pokutuje do dziś.

Znakomita próba analizy przyczyn wybuchu rewolucji. Dużo genialnych myśli, pokazuje instytucje polityczne panujące w średniowieczu oraz w okresie oświecenia. Bardzo silny przekaz przeciwko absolutyzmowi, za decentralizacją i samorządnością.

Ciekawa analiza, nie samej rewolucji, tylko procesu dochodzenia do niej. Tocqueville wymienia kolejno najważniejsze elementy, które wpłynęły na takie, a nie inne zakończenie w roku 1789. Jest tam jedna, chyba najbardziej interesująca kwestia, gdzie filozof dowodzi, że rewolucja zaczęła się już podczas „reformy administracyjnej”, która doprowadziła do niebywałego wprost...

• Historia
  • Filozofia