Dawne rządy a Rewolucja

Okładka książki Dawne rządy a Rewolucja
Alexis de Tocqueville Wydawnictwo: Estymator nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Estymator
2021-01-24
2021-01-24
9788366719293

„Jesteśmy dosyć oddaleni od Rewolucji, aby sądzić o niej bezstronnie, a jednocześnie dosyć bliscy, aby zrozumieć jej umysłowe oblicze. Wkrótce trudno będzie uczynić to, gdyż wielkie pomyślne rewolucje stają się niezrozumiałymi, dzięki temu, iż doszczętnie usuwają przyczyny, które je zrodziły”

Fantastyczna praca. Czyta się jednym tchem. Trafna teza, że rewolucje wybuchają nie w momencie największego ucisku, lecz po uzyskaniu przez uciskanych pewnych swobód, które działają jak wyzwalacz w reakcji łańcuchowej do kolejnych roszczeń.

Błyskotliwa rozprawa z demonami Rewolucji Francuskiej. Zmienia pogląd czytelnika na tematy polityczne. Wielki Francuz z tego Tocqueville'a.

Na półkach: , , , , , ,

Autorem jest francuski myśliciel polityczny i socjolog. Przed Rewolucją Francuską uciekł wraz z rodzicami do Anglii. Powrócił gdy Napoleon doszedł do władzy i został ministrem spraw zagranicznych. W swoich badaniach zajmował się demokracją. Spędził 9 miesięcy w USA i później wydał książkę o tamtejszej demokracji. Później jeszcze obserwował demokrację w Anglii i Irlandię. Ciekawe jest to, że dopiero w swojej ostatniej książce zajmuje się właśnie Rewolucją Francuską. Przy czym miał wgląd w olbrzymią ilość dokumentów z lat przed rewolucją i dzięki temu mógł śledzić ścieżki, które doprowadziły do rewolucji. Jego wnioski nie dotyczą wyłącznie Rewolucji Francuskiej, ale ogólnie co doprowadza do rewolucji w danym kraju. Porównuje przy tym sposób rządów w innych krajach i zastanawia się dlaczego wyłącznie we Francji wybuchła rewolucja. Rewolucja Francuska była rewolucją polityczną o sposobie działania rewolucji religijnej i stała się czymś na kształt nowej religii. Rewolucja nie wybucha w momencie największego kryzysu, ale kiedy sytuacja się poprawia, jednak wolniej niż tego oczekuje społeczeństwo. Uznaje jednak, że każda rewolucja jest złem, gdyż czyni z ludźmi to co chce i zabija ducha demokracji i wolności. Ciekawa książka, jednak dość ciężko się czyta. Moje przekład Wł. M. Kozłowskiego jest z 1907 roku i napisany jest w języku polskim z tamtego okresu. Dobrą stroną, że można ją przeczytać na stronach wikipedii.
Polecam wszystkim zainteresowanym polityką i historią.

Zaprawdę, zaprawde powiadam Wam nie ma, nie było i prawdopodobnie już nie będzie na tym łez padole pisarstwa politycznego nad tocquevillowe.
Tutaj Hrabia bierze na warsztat przedrewolucyjna degrengoladę panująca w swojej ojczyźnie i bez litości tłumaczy każdy ze znaków upadku Królestwa. Co więcej jego obserwacje maja w dużej mierze charakter uniwersalny oddając ścieżki po których lubi z jakiegoś powodu chadzać władza niezależnie od czasu i miejsca.
Wskazuje jak jej błędy i tendencja do wszechogarniania demoluje relacje między klasami i zamienia odpowiedzialność i chęć współuczestniczenia w zbiorowy konformizm. Widzi i opłakuje stała erozje elit, które zastępowane są przy produkcji idei przez niebezpiecznych teoretyków rojących swoje sny o Nowym Lepszym Człowieku urodzonym na ruinach starego porządku. Ostrzega, bo już wie, ze za takimi, rzucanymi w dobrej wierze hasłami przeciw omnipotencji państwa czai się jeszcze większa niewola.

Jest to pierwsza książka jaką przeczytałem w całości z własnej nieprzymuszonej woli, gdyż ktoś powiedział "Kto nie przeczytał tej książki, w ogóle nie powinien zajmować się polityką". Wtedy politykę traktowałem jako żart i okazję do ubawu lecz pomyślałem "a co mi tam, lepiej powiedzieć rodzicom żeby kupili mi książkę bo jeśli nie powiem nic, to znowu skończy się na ubraniach". Nie wiem dlaczego ale ubzdurało mi się przeczytać ją dwukrotnie żeby lepiej zapamiętać. A moja ocena po trzech latach jest taka:

Rewelacyjne spojrzenie na coś co obecnie uznaje się za chlubę narodu francuskiego. Rewolucja była katastrofą a najgorsze w tym jest to że wybuchła nie za rządów najbardziej despotycznego króla Francji Ludwiga XIV, lecz jego wnuka któremu prawdziwie zależało na dobru poddanych, jak do tego doprowadzić? Tego niestety biedaczyna nie wiedziała. Rewolucja nie wybuchła przez wzgląd na nędzę, lecz przez zbyt powolną poprawę.

Co ciekawe tym którzy wydawali się w Francji najrozsądniejsi byli duchowni(aczkolwiek trudno powiedzieć czy było tak ze względu na uczciwość, czy dlatego że byli bardziej kapłanami niż politykami). Największym atutem książki jednak jest to jak pokazuje podobieństwa i różnice pomiędzy walczącymi stanami. Najbardziej w mojej głowie utkwiło to że pewna szlachcianka tak pogardzała swoimi służącymi, że nie miała żadnych oporów przed chodzeniem nago w ich obecności, twierdząc że nie są ludźmi. Wspomnieć również należy o genezie donosicielstwa sąsiada na sąsiada które uznajemy za dzieło komunizmu. Książkę czyta się raczej powoli ale warto uświadomić sobie że to czym karmi nas Ministerstwo Edukacji Narodowej i Media to pic na wodę i stek kłamstw.

Dość trudna książka, dość duża ale watro przeczytać to właściwie pozycja obowiązkowa da tych co chcą zrozumieć rewolucje francuską, decyzje ówcześnie podejmowane i samą Francję z jej systemem rządów i historią która pokutuje do dziś.

Wspaniała, choć króciutka książka, jaka szkoda, że niedokończona! Autor wnikliwie pokazuje, jak rodziła się Rewolucja Francuska, że nie powstała z niczego. Niezbędna książka do poznania tych wydarzeń i po części ich zrozumienia.

Dogłębna i obiektywna analiza upadku królestwa Francji i również powrotu do innej formy monarchii po rewolucji.
Zmieniła moje poglądy na monarchię, demokrację, a także na samą rewolucję francuską.

Doszłem do księgi drugiej i...coś mi nie pasowało...porównójąc z tłumaczeniem Anny Wolskiej 1970 stwierdzam,że ktoś...nie chcący chyba tą książkę tłumaczył/wydał.

Polecam. Książka odnosząca się do dawnych i jeszcze dawniejszych czasów (jest ona również dobrym źródłem wiedzy o dawnej Francji i jej systemie), a mimo to wnioski autora są niesamowicie aktualne.

Alexis de Tocqueville Dawny ustrój i rewolucja Zobacz więcej
Alexis de Tocqueville Dawny ustrój i rewolucja Zobacz więcej