Na Skalnym Podhalu

Wydawnictwo Literackie
1984-01-01
1984-01-01
góralszczyzna gawęda humor opowiadania

Nie ten kaliber co "Legenda Tatr", ale wciąż świetna rzecz. Drugi tom nieco bardziej "pozytywistyczny", tj. sporo o biedzie. A tak ogólnie to "Kto ze strachu umiera, temu bżdzinami dzwoniom". Młoda Polska byłą "szatańska" (Przybyszewski) i "tatrzańska" (Tetmajer). Stawiam całym sercem na tą drugą. Cytaty z tej książki są ozdobą serialowego "Janosika", np. nieśmiertelne "Co ci powiem, to ci powiem, ale ci powiem".

W ten weekend byłem na Podhalu i postanowiłem posłuchać Audiobooka, którego REWELACYJNIE czyta Marcin Nowakowski! Uważam że tę pozycję należy wysłuchać a nie przeczytać(na pewno będzie łatwiej ;) ze wglądu na góralską gwarę jaką te 50 nowel jest napisane. Świetny klimat tego klasyka, polecam zdecydowanie!

Oczy obróciłem w słup po przeczytaniu, że "drzewiej" książka ta była lekturą podstawówki. Nieludzkie traktowanie i dzieci i opowiadań.

Czytało się miejscami ciężko, dobrze więc że zamieszczony był z tyłu słowniczek co bardziej egzotycznych wyrazów. Bardzo lubię kiedy autorzy stylizują swoje teksty. Nadaje to niepowtarzalnego klimatu, i jest świadectwem oddania i ciężkiej pracy. Po tym tomiku widać jak bardzo Tetmajer kochał góry i ich niegdysiejszą kulturę. Historie miejscami zabawne, gdzieniegdzie znowóż przygnębiające, ale wszędzie "autentyczne". Takich gór już nie ma. Dusza skłonna do zadumy się raduje przy lekturze :).

Wydaje mi się, że to raczej wyobrażenie autora niż tamtejsza rzeczywistość. Najbardziej podobało mi się Jakie jest serce matki - ktoś powie że poruszające, ktoś inny że ckliwe. To z diabłem zastępcą było śmieszne. Autor stwierdza, że w gwarze góralskiej są wyrazy perskie. Szkoda, że nie podaje przykładów.

Czasy się zmieniają, ale ludźmi nadal rządzą te same, silne emocje: zazdrość, nienawiść, miłość i to pomimo wielkiej biedy i głodu. Czasem historie są zabawne, ale zazwyczaj kończą się bardzo smutno. Happy end zdarza się niezwykle rzadko, tak jak w prawdziwym życiu. Zbójnicy są honorowi, ale straszliwie okrutni. W dużej dawce opowiadania mogę wręcz przygnębiać, dlatego proponuję dawkować.

Świetnie napisane a do tego przeczytane po mistrzowsku! Nie wiem czy tak faktycznie mówili górale, ale w wykonanie tego lektora wierzę!

[Audiobook, czyta Marcin Nowakowski]

znane nazwiska

znane nazwiska

2067

Klasyk obowiązkowy

Klasyk obowiązkowy

Jest to klasyka młodopolska, więc ciężko ustosunkować się w ocenie. Moim zdaniem książka ta do najlepszych w tym gatunku nie należy, chociaż trzeba jej oddać niepowtarzalny klimat i parę naprawdę dobrych opowiadań z pięknym przesłaniem. Choć zdarzały się też momenty, że ciężko było przebrnąć przez niektóre historyjki.

Biorąc do rąk książkę wiedziałam, że to będą miłe spędzone chwile i mnie zaskoczyła ogromnie.
Jest to zbiór opowiadań zebranych na Podhalu napisane góralską gwarą,przeczytałam je z przyjemnością bardzo ładnie opowiedziane.
Piękne, a zarazem znakomite opowiadania zaczytałam się w nich.
Przyjemna, mądra książka warto przeczytać polecam ciepło!!!!!

Piękne, a zarazem znakomite opowiadania zaczytałam się w nich.
Przyjemna, mądra książka warto przeczytać polecam ciepło!!!!!

• Góry
  • Klasyka